print header

תרופות נפוצות שעלולות לפגוע בפעילות הכליות

לכל אחד יש ארון בחדר האמבטיה או במטבח שמכיל את כל התרופות שאספנו במשך השנים, ואת רובן אנו לוקחים מבלי לחשוב יותר מדי על הנזקים שהן עלולות לגרום לגוף שלנו. בין שמדובר בתרופת מרשם או בתרופות שניתן לקנות באופן עצמאי, חשוב לדעת כי נטילת תרופות מסוימות עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לכליות שלכם, אשר חשופות במיוחד לנזקים שנגרמים על ידי החומרים הפעילים שבהן. כמובן שהנזק הזה נגרם רק כאשר מדובר בשימוש חריג או בשילוב מסוכן, אך אין זה אומר שלא כדאי שתכירו את התרופות והחומרים השונים שעלולים לפגוע בפעילות הכליות שלכם.

מה תפקידן של הכליות?

לכליות, שממוקמות מאחורי חלל הבטן, יש תפקיד חשוב מאוד ששומר על תקינות הגוף שלנו והן האיברים הפעילים ביותר במערכת השתן. הכליות מסננות את הדם שלנו ומפרישות את הרעלנים השונים שהן אוספות לשלפוחית השתן, ומשם הם יעזבו את הגוף. פרט לסינון הדם, לכליות תפקידים שונים הכוללים בין השאר את ויסות "משק המים" ושחרור הורמונים שונים בגוף. פגיעה בתפקוד הכליות עלולה להוביל לתסמינים הבאים:

  • אנמיה, כתוצאה מהפרשת ההורמון אריתרופויטין.
  • רככת עצמות, כתוצאה ממחסור בוויטמין D.
  • יתר לחץ דם, בעקבות פגיעה ביכולת הכליה להפריש נוזלים עודפים.
  • הצטברות של רעלנים במחזור הדם.
  • עלייה ברמת החומציות או הבסיסיות של הגוף.
  • בצקת, בעקבות הצטברות של נתרן בכליה.
תרופות פוגעות בכליות
 

כפי שכבר נאמר, יש שורה ארוכה של תרופות שמזיקות לפעילות הכליות כאשר נוטלים אותן בצורה לא מפוקחת או מבלי ליידע את הרופא שלכם בדבר בעיה רפואית שקשורה אליהן. אם אתם או האנשים שקרובים אליכם נוטלים את אחד מסוגי התרופות הבאות, המידע הזה עשוי למנוע מכם ומהם הרבה מאוד בעיות בריאותיות.

תרופות אנטיביוטיות

אנשים רבים נוהגים לפנות במהירות אל האנטיביוטיקה בכל מקרה בו הם מזהים תסמינים של חום המלווה בזיהום קל, למרות שברוב המקרים מדובר בזיהום ויראלי, שכנגדו האנטיביוטיקה הנה חסרת תועלת. האנטיביוטיקה היא אמנם ממשפחת התרופות שנמכרות עם מרשם בלבד, אך בבתים רבים נותרות שאריות של תרופות ישנות, אותן אנו נוטים לפעמים לנטול על דעת עצמנו, מצב שיכול לגרום לנזקים חמורים.
 

אילו תרופות גורמות לנזק?

אמנם רוב התרופות האנטיביוטיות שעלולות לגרום לנזק חמור בכליות הן התרופות שניתנות בבתי החולים באמצעות עירוי לווריד, אך גם האנטיביוטיקה הפשוטה שאנו מחזיקים בבית יכולה לגרום ללא מעט נזקים. בין התרופות האנטיביוטיות הנפוצות ביותר שעלולות לפגוע בכליות ניתן למצוא את התרופות מוקסיפן, זינאט, צפורל, ולמעשה כל סוג אחר של אנטיביוטיקה.
 

מי רגיש לפגיעה?

קשה מאוד לחזות מי יסבול מפגיעה בכליות בעקבות צריכה של תרופות אנטיביוטיות, משום שבמקרים רבים התגובה הבעייתית לתרופה היא למעשה תופעה אלרגית, ומערכת החיסון עצמה היא שפוגעת בעקבות כך בכליות. ככלל, התרופות האנטיביוטיות גורמות לנזק בכליות בכל הגילאים.
 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

הדרך היחידה להימנע מפגיעה בכליות הנובעת משימוש באנטיביוטיקה, היא פשוט מאוד להפחית ככל הניתן את השימוש בתרופות חזקות. כמו כן, אין לנטול תרופות אנטיביוטיות על דעת עצמכם לעולם, אלא רק בעקבות הוראות רופא, וגם אז מומלץ להקפיד על מינון נמוך ולמשך זמן הקצר ביותר שניתן.
תרופות פוגעות בכליות

 

תרופות להורדת לחץ דם

מחקרים רבים שנערכו לאורך השנים מצביעים על קשר ברור בין משפחת התרופות המכונה "מעכבי ACE", המשמשות בדרך כלל להורדת לחץ דם, לבין נזק חמור ואף בלתי הפיך לכליות. ברוב המקרים הפגיעה המתוארת מאופיינת בהתדרדרות פתאומית ומהירה בתפקוד הכליות.
 

אילו תרופות גורמות לנזק?

התרופות ממשפחת מעכבי ACE נחשבות לטיפול פופולרי להורדת לחץ דם, אך הן גורמות למספר תופעות לוואי לא נעימות, אשר עלולות לכלול פגיעה בתפקוד הכליות. בין התרופות הנפוצות בישראל ניתן למצוא את התרופות קפטופריל, אנלפריל, ליסינופריל, רמיפריל ופרינדופריל.
 
מי רגיש לפגיעה?
תרופות ממשפחת מעכבי ACE ניתנות לסובלים מלחץ דם גבוה, ממחלות לב שונות ומסוכרת, כך שבאופן טבעי מרבית האוכלוסייה שנוטלת אותן משתייכת לקבוצת הגיל השלישי. למרות שהרגישות גבוהה יותר לפגיעה בכליות בגילאים אלה, נטילת התרופות בגילאים מוקדמים יותר יכולה גם לגרום לבעיות שונות.
 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

למרות הסכנה לבריאות הכליות, אין להפסיק את הטיפול שעליו המליץ הרופא בשום מקרה, אך כן מומלץ להתייעץ עם אותו הרופא ולנסות לברר אם ניתן לקבל תחליפים לתרופות המסוכנות.
תרופות פוגעות בכליות

 

תרופות וטיפולים לזירוז העיכול

התרופות השונות הגורמות לזירוז של תהליך העיכול ולניקוי של המעי נפוצות מאוד לשימוש, אך חלק מאותם טיפולים עלולים לגרום לנזק כלייתי חמור. הסיבה לכך היא הימצאותו של זרחן בתרופות הללו, אשר מוכר כגורם לשקיעה של סידן בכליות, מצב שעלול להוביל לאבנים בכליות, כשל שמצריך טיפולי דיאליזה או אפילו השתלת כליה.
 

אילו טיפולים גורמים לנזק?

מזרזי העיכול למיניהם גורמים לפגיעה בכליות בעיקר כאשר מדובר בתרופה חזקה במיוחד, או כשנוטלים אותה לעיתים קרובות ובכמויות גדולות מדי. טיפולים המשמשים לניקוי המעי לפני בדיקת קולונוסקופיה, למשל חוקן לשימוש ביתי, או החומר המשלשל סופודקס, יכולים לגרום לנזק מהותי.

 

מי רגיש לפגיעה?

כיוון שבמקרים רבים בני גיל הזהב מטופלים בעקבות בעיות עיכול שונות, בני גיל 65 ומעלה חשופים במיוחד לנזק מקבוצות תרופות זו. כמו כן, גם החולים בסוכרת, במחלות לב וכמובן אנשים שנוטלים מזרזי עיכול באופן עצמאי למטרת הרזייה, נמצאים בסכנה גבוהה במיוחד.
 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

יש להימנע ככל הניתן משימוש בטיפולים שכאלו עבור אנשים מבוגרים, ובמיוחד אנשים שסובלים ממחלת כליות קיימת. ניתן להשתמש בתחליפים שונים כדי לנקות את המעי לפני בדיקות, ואם מתעקשים לעבור טיפול בחוקן, מומלץ לעשות שימוש בחוקן על בסיס מים, ולהימנע מחומרים אחרים.
תרופות פוגעות בכליות
 

חומרי ניגוד

אנשים רבים מופנים על ידי רופאים שונים לבצע בדיקות הדמיה, המצריכות הזרקה של חומרי ניגוד אשר יופיעו לבסוף בתוצאות הבדיקה. חשיפה לאותם חומרי ניגוד במינונים קבועים, או בתדירות גבוהה, יכולים לגרום לנזק מהותי לכליות, שעלול אף לגרור טיפול במכונת דיאליזה.
 

אילו חומרים גורמים לנזק?

חומרי הניגוד הגורמים לנזק הרב ביותר הם בעיקר החומרים המבוססים על היוד, המשמשים את הרופא לעיתים קרובות לביצוע בדיקות CT באיברים שונים בגוף, וכן לביצוע צנתורים שונים.
 

מי רגיש לפגיעה?

אין קבוצת סיכון מיוחדת לפגיעה בכליות בעקבות חומרי הניגוד, פרט כמובן לסובלים ממחלות כליות. החומרים הכימיים משפיעים על הגוף של כולנו באותה צורה אשר יכולה לגרום להפרעה חמורה בתפקוד הכליות.
 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

כדי להימנע מפגיעה כתוצאה משימוש בחומרי הניגוד, חשוב שלא לבצע בדיקות מיותרות. אנשים בעלי מחלת כליות צריכים לנסות לבצע בדיקות הדמיה חלופיות, אשר אינן מצריכות חשיפה ליוד. במידה שאין ברירה ויש לעבור בדיקת הדמיה, יש לקבל עירוי נוזלים לפני ואחרי הבדיקה, ולהפסיק לנטול תרופות מסוימות כגון גלוקופאג' לחולי סוכרת, מעכבי ACE להורדת לחץ דם וחומרים משתנים כגון פוסיד ודיזותיאזיד. ידעו את הרופא המבצע את הבדיקה על מחלת הכליות אם אתם סובלים ממנה!
 
תרופות פוגעות בכליות

משככי כאבים

משככי הכאבים הם בין התרופות שאנו לוקחים בתדירות הגבוהה ביותר, על כל כאב ראש, בטן או גב, לעיתים בלי לחשוב על כך אפילו. למרות זאת, עלינו לשים לב לתרופות שאנו צורכים, שכן נטילה של משככי כאבים מסוג מסוים היא מסוכנת, ואין להקל בה ראש כלל. עמותת הכליות הלאומית של ארה"ב מציינת במפורש ששימוש סביר במשככי כאבים מסוימים הוא תקין, אך לקיחתם שלא לצורך, במינון גובה או על ידי אנשים שסובלים מבעיות כליה קודמות עלולה להוביל לנזקים זמניים ואפילו קבועים.
 

אילו תרופות גורמות לנזק?

לא כל משככי הכאבים מסוכנים לפעילות הכליות, ויש לדעת להבדיל בין הסוגים השונים. החומרים המסכנים את הכליות מצויים לרוב במשככי הכאבים נוגדי הדלקת בהם אין סטרואידים (NSAIDs), או במילים אחרות - איבופרופן. לאיבופרופן שמות מסחריים שונים, ואתם בוודאי מכירים אותו בשמות נורופן, אדוויל, וולטרן, נקסין, ארקוקסיה או אטופן.
 

מי רגיש לפגיעה?

בשימוש לא סביר, משככי הכאבים הביתיים מסכנים את כלל הציבור, כיוון שהם גורמים להפרעות בפעילות הכליות אצל בני כל הגילאים, אך הפגיעה הכלייתית היא נפוצה יותר בקרב בני הגיל השלישי, אנשים הסובלים מהתייבשות, חום, הקאות ושלשולים, אנשים בעלי מחלת כליות קיימת, הסובלים ממחלות לב ואנשים הנוטלים תרופות להורדת לחץ דם.
 

כיצד ניתן להימנע מפגיעה?

חשוב לזכור שבשום מקרה אין לנטול תרופות במינונים גבוהים מדי או לעיתים קרובות מדי, אפילו כאשר מדובר בתרופות נפוצות שניתן לקנות ללא מרשם. חל איסור מוחלט להשתמש במשככי כאבים מסוג NSAIDs במצב של התייבשות, או אם קיים סיכון להתייבשות. כמו כן, אנשים שסובלים ממחלות המעלות את הסיכוי לפגיעה בכליות צריכים להתייעץ עם רופא לפני נטילת משככי הכאבים האלו.
 

 

מקור: אורן לביא
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.