print header

9 התנהגויות נפוצות שפוגעות בבטחון העצמי שלכם ויש להפסיק אותן

ביטחון עצמי הוא אחת מהתכונות החשובות ביותר לעיצוב אישיות חזקה שיכולה להתמודד עם אתגרים ולהצליח בחיים, אך באופן מצער, לא כולנו חשים שניחנו בה. על אף שישנן דרכים רבות להתגבר על התחושה הזו ולטפח ביטחון עצמי, רבים מאיתנו מעדיפים פשוט לטשטש את תחושת הנחיתות באמצעות כל מיני התנהגויות שלדעתנו יגרמו לסביבה לחשוב שאנו בטוחים בעצמנו. אך האמת היא שהן לא באמת מסתירות את מה שאנו מנסים להסתיר, ואף להיפך - רבים יידעו לפרש אותן בקלות כמעין מסיכה שאנחנו עוטים על עצמנו. כדי שתוכלו להעלות את ביטחונכם העצמי ולהיפטר מהצורך במסכות הללו, כדי שתספיקו לעשות את 9 הדברים הבאים שרק פוגעים בביטחון העצמי שלכם. 

פעולות שפוגעות בביטחון העצמי: אישה משלבת ידיים ומביטה בבטחון במצלמה

1. נכנסים לתוך דרמות חסרות ערך

יש לא מעט אנשים שפשוט אוהבים לעורר מחלוקות, ריבים וסכסוכים ללא שום סיבה נראית לעין – ואתם לא חייבים להיכנס למלכודות שלהם, אתם יכולים להישאר מחוץ לדרמה שהם בונים ולהתאמץ שלא ליצור אחת כזו בעצמכם. נסו לדמיין לרגע מה היה קורה אם הייתם משקיעים את הזמן ואת האנרגיות שלכם בהזדמנויות חיוביות, והבינו שבמקום להיות מוטרדים ולחוש כעס בגלל דרמות, עדיף לכם להיות שמחים, סקרנים ולחוש התפעלות והערצה. החיים קצרים מדי לוויכוחים, ריבים ושליליות, אז ברכו על הטוב שיש לכם, העריכו את היקרים לכם והתרחקו ככל הניתן מעניינים תפלים שכאלו.

2. מחפשים אישור מכל מי שמסביבכם

אנשים בעלי בטחון עצמי לא מתעניינים בלרצות את כל מי שהם פוגשים, הם מודעים לכך שלא כולם מסכימים על אותם דברים, ואלו החיים. הם גם מתמקדים באיכות מערכות היחסים שלהם, במקום בכמות הקשרים שיצרו בחייהם. לכן, לעולם אל תתנו לדעות של אחרים על המצב החברתי שלכם להגדיר את מי שאתם או את מה שאתם יכולים לעשות. אל תנסו להרשים את כולם אלא רק את אלו שבאמת חשובים לכם, וכאשר תצליחו לרכוש את אמונם ואת כבודם של יקירכם, תדעו שהם נותנים לכם גב לעשות כל מה שתרצו - עם ביטחון עצמי.

פעולות שפוגעות בביטחון העצמי: אישה מניפה את ידיה ומראה את שריריה

3. מתרצים תירוצים על גבי תירוצים

עליכם למצוא לעצמכם תכנית גדולה ובעלת משמעות שתגרום לכם להיפטר מהצורך בתירוצים, והעולם שבחוץ מלא בהזדמנויות שכאלו. זכרו שאנשים בעלי בטחון עצמי לוקחים אחריות על המחשבות והמעשים שלהם, ולא מאשימים, למשל, את מצב התנועה בכבישים בכך שהם התעכבו לעבודה – הם יודעים שהם פשוט איחרו ושהגעה בזמן תלויה רק בהם. הם לא מתרצים את החסרונות שלהם ב"אין לי זמן לזה" או "אני פשוט לא טוב מספיק", אלא מוודאים שיהיה להם זמן ומתמידים בשיפור עד שהם רואים תוצאות. אפילו מאמץ קטן יעיל יותר מאשר תירוץ גדול ומרשים; אז הפסיקו להתייחס לכל מכשול כעוד סיבה לכישלון והתחילו לראות את המהמורות שבדרך כעוד דבר שצריך לצלוח בדרך למטרות הגדולות שלכם.

4. התעלמות מהאינטואיציות והפעלת שיפוטיות יתר

אינטואיציה היא דבר קיים ואמיתי, וממש לא חכם להתעלם ממנה, מכיוון שהיא נובעת ממקום עמוק בתת מודע שלכם ונגזרת מניסיון החיים שלכם. אם כולם אומרים לכם "כן, לכו על זה" אבל תחושת הבטן שלכם אומרת אחרת – זה בדרך מכלל מסיבה טובה. אם אתם מתמודדים עם החלטה קשה שעליכם לקבל, חפשו את כל המידע שאתם צריכים בקשר לנושא, הפכו לבקיאים בעניין ככל יכולתכם, אך אל תשכחו גם להקשיב לאינסטינקטים הטבעיים שלכם. האמינו בעצמכם ודעו כי הסתמכות על האינטואיציה שלכם היא שוות ערך להישענות על "האני האמיתי" שלכם – וככל שהיא קיימת בכם יותר, יהיה לכם יותר קל להפוך את השאיפות, המטרות והחלומות שלכם למציאות.

פעולות שפוגעות בביטחון העצמי: זוג אוזניות מונח על חתיכת בד בצורת לב אדום

5. חושבים "למה זה בכלל מגיע לי בכלל?"

באופן עצוב למדי, רבים חושבים שעליהם לחכות ולהמתין לרגע שתגיע אליהם הזדמנות טובה – בין אם זה בקבלת עבודה או הצעה עסקית משתלמת; ממש כמו בקלישאה הידועה מסרטים הוליוודיים, רבים מאמינים שיום אחד מישהו פשוט יגלה אותם, ועד שזה יקרה הם פשוט ישאלו את עצמם לגבי כל דבר: "למה זה מגיע לי בכלל?". לעומת זאת, אנשים מצליחים בעלי בטחון עצמי חושבים לעצמם: "למה בעצם לא אני?" ומבינים שהגישה להצלחה קיימת בכל מקום בימינו; הם יודעים שאפשר לתקשר כיום כמעט עם כל אחד באמצעות הרשתות החברתיות, לעניין ולמשוך אנשים ליוזמות כאלו ואחרות, לבנות את רשת הקשרים והשיתופים שלהם, לבחור את הדרך שלהם –  והם בעיקר מחליטים ללכת אחרי החלומות שלהם ולא לחכות שמישהו יגלה אותם.

6. צריכים תמיד להיות צודקים  

אנשים בעלי בטחון עצמי נוקטים עמדה לא כי הם חושבים שהם תמיד צודקים, אלא בגלל שהם לא חוששים לטעות. אנשים שחצנים ויהירים נוטים לקחת עמדה ואז להטיף, להתווכח ולשלול לחלוטין גישות שונות או נקודות מבט אחרות. הם "יודעים" שהם צודקים (גם כשהם טועים) והם רוצים, או יותר נכון מוכרחים, לגרום לאחרים לחשוב כמוהם; ההתנהגות שלהם אינה סימן לחוסר בטחון אלא לבריונות. לאנשים שהם באמת בעלי בטחון עצמי אין בעיה לגלות שהם טועים, כי הם יודעים שיותר חשוב למצוא את האמת מאשר להיות צודק, וכאשר הם טועים - הם בטוחים מספיק כדי לסגת באדיבות ולהעריך את השיעור החשוב שלמדו.

פעולות שפוגעות בביטחון העצמי: אישה יושבת עם גבר והם משוחחים

7. מדברים רק כדי להאזין לעצמם מדברים

התחננות לתשומת לב על ידי דיבור בלתי פוסק היא מסיכה נוספת המעידה על כך שאדם הוא חסר בטחון עצמי. לעומת זאת, אנשים שבורכו בביטחון עצמי כבר יודעים מה הם עצמם חושבים, והם בטוחים בכך מספיק כדי לרצות לשמוע את דבריהם של אחרים. זה מאפשר להם להיות שקטים וצנועים, ולהקשיב לאחרים ממש כמו לעצמם, או אף יותר מכך. התנהלו כך גם אתם, ועשו זאת על התמקדות בשאילת שאלות פתוחות ובנתינת הבמה והחופש לאחרים לתרום לדיון שבו אתם משתתפים. העלו שאלות כמו: "מה אתם הייתם עושים במצב הזה?", "מה למדתם מכך?", "מה הייתם משנים אם הייתם יכולים להתחיל הכל מהתחלה?". התנהגות שכזו תעזור לכם ללמוד ולהתפתח, מכיוון שאתם אמנם יודעים הרבה אבל לא את הכל - והדרך היחידה ללמוד עוד היא להקשיב יותר.

8. נותנים להצלחה לעלות לראש ולכישלון להכות בלב

אם הצלחה הופכת אתכם ליהירים אז לא באמת הצלחתם, ומצד שני אם כישלון הופך אתכם לנחושים יותר אז לא באמת נכשלתם. תתחילו לחשוב על הצלחה וכישלון בצורה אחרת, אל תיקחו כל דבר שהולך לא טוב באופן אישי, וכשדברים כן מסתדרים ומתקדמים יפה - אל תתנו להם לעלות לכם לראש יותר מדי. שמרו על ענווה והיו אנשים שיודעים ללמוד לאורך כל החיים; צרו, תיהנו, לימדו, תאהבו, תחוו, תצליחו, תכשלו, התמידו, טעו, התקדמו, קחו סיכונים ותמצאו אוצרות מדי יום ביומו.

פעולות שפוגעות בביטחון העצמי: אצבע מצביעה על מפה

9. נמנעים התנסויות חדשות בחיים

צאו החוצה ותנו לחיים לגעת בכם! כן, זה יכאב לפעמים, אבל הסבל שתחוו יכול להיות קשה הרבה יותר אם תבנו חומה בלתי עבירה סביבכם, כמו קיר גדול של נוחות ונחמה שהוא מעין עונש שאתם מטילים על עצמכם. החיים קצרים מדי בשביל לתת לפחד שלכם מפני החלטה מוטעית למנוע מכם לעשות החלטות בכלל. יש עוד כל כך הרבה מקומות יפים בחיים שאתם יכולים ללכת אליהם, וכל יום מלא באפשרויות טובות – אז תתחילו לעשות משהו בנוגע לזה!

עכשיו תורכם ליישם את כל זה

אם יש משהו שאתם צריכים לזכור יותר מכל מה שדיברנו עליו עד עתה, אלו בסך הכל שתי מילים: ללמוד ולהאמין. הקפידו להרגיל את עצמכם ללמוד מאחרים והיו בעלי ראש פתוח תמיד. דחפו את עצמכם לקצה אזור הנוחות שלכם, כך שתוכלו להרחיב אותו ולטפח בטחון עצמי שגדל מדי יום. מלבד זאת, האמינו בעצמכם וביכולתם להצליח – סמכו על האינטואיציות שלכם, במיוחד כשאתם צריכים לבחור אחת מתוך שתי דרכים טובות. האמינו שהתשובות לשאלות רק מחכות שם בחוץ ועליכם לצאת ולמצוא אותם, שהחיים עוד יפתיעו אתכם, שהמסע הוא בעצם היעד ושהוא שווה את הזמן שלכם. האמינו שאתם בטוחים בעצמכם מספיק כדי לראות את כל זה, ותגיעו למקומות מדהימים!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.