print header

כל מה שאתם צריכים לדעת על "הורמון האהבה" - אוקסיטוצין

מבין שלל הכימיקלים והחומרים הטבעיים החיוניים המצויים ופועלים בגופנו, ישנו חומר אחד שאנחנו צריכים להודות על כך שהוא קיים בנו - ההורמון אוקסיטוצין, המכונה גם "הורמון האהבה", שלו שפע של השפעות נהדרות על גופנו, כמו גם על הרגשתנו הפנימית. מדובר בחומר קסום, שהפקתו והפרשתו בגוף תורמת רבות לבריאותנו, לחוסננו ולתחושתנו הטובה, ולכן וודאי תשמחו לשמוע שישנן דרכים פשוטות וקלות על מנת לגרום למוחנו לייצר יותר ממנו. כדי שתכירו יותר את האוקסיטוצין ותדעו כיצד ניתן לעודד את הפקתו בגוף, אנו מביאים בפניכם סקירה קצרה עליו, הכוללת גם את פירוט יתרונותיו וכיצד ניתן להשיגם.    

 
הורמון האהבה - אוקסיטוצין: איור של מוח עם לבבות עליו
 

מהו האוקסיטוצין ומדוע הוא מכונה הורמון האהבה?

אוקסיטוצין הוא הורמון המשמש גם כמוליך עצבי במערכת העצבים המרכזית, והוא מופרש בעודף על ידי מוחנו במצבים שונים, עליהם נפרט בהמשך. לא לחינם נקרא הורמון זה הורמון האהבה – הפרשתו בגוף עולה ככל שאנו מפגינים רגשי קרבה ואהבה כלפי מכרינו וקרובינו. מה בעצם זה בעצם אומר? במחקרים שונים שנעשו בנוגע להורמון זה, נמצא שניתן להביא את גופנו להפריש כמויות יחסית גבוהות שלו רק באמצעות מגע פיזי קצר, כדוגמת חיבוק או לחיצת יד חמה, עם אדם שקרוב ללבנו. ככל שהמגע נמשך זמן רב יותר - כך כמויות האוקסיטוצין הנמדדות בגוף מטפסות מעלה. בנוסף, הוכח שלבהייה בלבד באדם אהוב עלינו, או אפילו לסתם מחשבת געגועים עליו מבלי לראותו, יכולה להיות השפעה דומה על הגוף. אוהבי בעלי החיים וודאי ישמחו לשמוע שהשפעת האוקסיטוצין לא מוגבלת לבני אדם בלבד – השפעות דומות נמצאו גם לחיבוק והתכרבלות יחד עם חיות המחמד.

בנוסף להגברת רגשות האהבה, משמש האוקסיטוצין גם עבור נשים הכורעות ללדת, כאשר הוא זה שאחראי על זירוז צירי הלידה, כיווץ הרחם בעת התהליך עצמו ויציאתו הסופית של התינוק לעולם. לאחר מכן, תורם ההורמון הזה את חלקו גם בהגברת הפרשת החלב בעת הנקה וביצירת הקשר האימהי הראשוני בין נשים לתינוקן. מעבר להפרשתו הטבעית של ההורמון על ידי המוח, הצליחו המדענים גם להפיק חומר סינתטי שמתפקד כמוהו ושניתן להחדיר לגוף באמצעות זריקה או תרסיס, אותם ניתן לרכוש בבתי מרקחת שונים. 

הורמון האהבה - אוקסיטוצין: איור של זוג מתחבק על רקע רומנטי
 

6 תכונות חיוביות נוספות של האוקסיטוצין

כדי שתכירו עוד קצת את תכונותיו המופלאות של האוקסיטוצין, ותבינו למה מוטב לשמור על רמות גבוהות שלו בגוף, אנו מביאים בפניכם עוד 6 מיתרונותיו העיקריים:

1. מאפשר לזוגות לפתח מערכת יחסים חזקה ואינטימית

לא רק מגע קל היא דרך טובה לתרום לשחרורו ולהפרשתו של אוקיסטוצין בגוף, אלא גם תחושות של היקשרות ואינטימיות בין בני זוג מגבירות את קצב יצורו, כשככל שתחושות אלו מתחזקות ומתהדקות, כך מופרשות כמויות גדולות יותר שלו אל הגוף. בהתאם לכך, ככל שרמות האוקסיטוצין בגופכם גבוהות יותר, כך יהיה לכם קל יותר לחוש עוררות מינית. למעשה תוך כדי המעשה המיני, ובייחוד בעת אורגזמה, המוח מוצף בכמויות גדולות של אוקסיטוצין, וזה יכול גם לספק לנו הסבר טוב מדוע זוגות אוהבים רבים ממשיכים לגעת זה בזאת ולהתכרבל יחדיו גם לאחר סיומו של המגע המיני.

2. מפחית פחדים וחרדות חברתיות, ומגביר את תחושת החברותיות 

לא רק בכל מה שקשור לאהבה, זוגיות, היקשרות ומגע האוקסיטוצין הוא כה יעיל ומעורר, אלא גם בכל הנוגע להרגשתנו הפנימית יש להורמון הזה יכולות בלתי מבוטלות. שחרורו של ההורמון הזה בגופנו מסייע לנו לבנות קשרים חברתיים ולחזק את האמון ביננו לבין אחרים, מגביר את הביטחון העצמי שלנו ומאפשר לנו לחוש אופטימיים יותר ולפרוק חסמים חברתיים הקיימים בתוכנו. שווה לשים לב לכל היתרונות הללו, בייחוד במקרה שאתם סובלים מבעיות או חרדות חברתיות שונות, או אם אתם אנשים ביישנים מטבעכם, כשבמצבים אלו מומלץ לנסות להעלות את רמת האוקסיטוצין בגופכם, אם באמצעים טבעיים כאלו ואחרים ואם על ידי שימוש בתרסיס הניתן לרכישה. 

הורמון האהבה - אוקסיטוצין: זוג חברות יושבות ומדברות אחת עם השנייה

3. מקדם ריפוי ומאפשר לכם לחוש פחות כאב

האוקסיטוצין הוא אנטי דלקתי, ומשמש לעיתים קרובות את הרופאים והמטפלים השונים על מנת לרפא פצעים ולקדם את החלמת הגוף. כמו כן, הוכח כי באמצעות העלאת רמות האוקסיטוצין בגוף ניתן לצמצם באופן משמעותי תחושות של כאב, והדבר נכון כמעט לכל מכאוב קיים: החל מהתכווצויות שרירים וכאבי ראש ועד כאבים כוללים בכל הגוף. אמנם כשהגוף נמצא במצב של אי נוחות מתמדת ומתמשכת לא פשוט לגרום למוח לשחרר את כמויות האוקסיטוצין הנדרשות על מנת להעביר ולרפא את התחלואות, אך כאן נכנסים לתמונה התכשירים המלאכותיים השונים שנמכרים בבתי המרקחת.

4. עוזר להרזות ולהוריד במשקל

אם אתם מרגישים שהשלת כמה קילוגרמים עודפים היא עבודה קשה עבורכם, יכול בהחלט להיות שהדבר קשור לרמות האוקסיטוצין המצויות בגופכם. במחקרים שונים נבדק ונמצא כי אפילו בקרב קבוצת אנשים שצרכה את אותה התזונה וביצעה את אותם אימוני כושר וספורט, עדיין הסיכויים של כל אחד מחברי הקבוצה ללקות בהשמנת יתר בשלב כזה או אחר בחיים היו שונים, וזאת בהתאם לרמות האוקסיטוצין המצויות בגופם. למעשה, נמצא כי לאנשים בעלי רמות נמוכות של ההורמון קל הרבה יותר להשמין ולעלות במשקל לעומת אנשים בעלי רמה ממוצעת עד גבוהה ממנו. אפשר לסכם זאת כך: אם אתם אוהבים את גופכם ורוצים אותו חטוב, רזה ובריא – פשוט החלו לאהוב ולגעת בקרוביכם ואהוביכם לעיתים קרובות יותר, תרמו לשחרור רמות גבוהות יותר של אוקסיטוצין וסיכוייכם לשמור עליו יפה ובריא עשויים לעלות פלאים.  
הורמון האהבה - אוקסיטוצין: בטן רזה ושטוחה

5. מסייע להתגבר על דכאון וחרדות

אם אתם חשים קצת מדוכדכים, מדוכאים או לחוצים – אולי עכשיו זה זמן טוב להפסיק להאשים בכך את עצמכם ובמקום זאת להתחיל לבחון את רמת האוקסיטוצין הקיימות בגופכם. חוקרים בחנו לאחרונה את הקשר שבין הורמון זה לבין דכאון, באמצעות מחקר שנגע לסוגיית הדכאון שלאחר לידה. בין ממצאיהם של החוקרים ניתן היה לראות שכמעט אצל כל האימהות שסבלו מתופעה זאת נרשמו כמויות נמוכות של אוקסיטוצין בגוף, עד כדי כך שהחוקרים יכלו להעריך נכונה אילו מהנשים היו בהריון, אילו ציפו לילד ואילו סבלו מדכאון לאחר הלידה בהתבסס על רמות האוקסיטוצין שנמדדו בגופן בלבד. המומחים מאמינים שהדבר נכון גם בכל הנוגע לאנשים הסובלים מהפרעות חרדה ומדכאון קליני – ולכן, אם אתם מרגישים מדוכדכים בצורה כזאת או אחרת, אל תסתירו את עצמכם מהעולם ותרחיקו עצמכם מאהוביכם, אלא התקרבו אליהם ואהבו אותם יותר, על מנת שרמות האוקסיטוצין שלכם ישארו יציבות וטובות וכדי שתוכלו לצאת מן המצב שאליו נקלעתם.

6. גורם לכם להיות נדיבים יותר

לאחר שנים רבות בהם ביולוגים וחוקרי התנהגות ומוח תהו מדוע אנשים מפגינים נדיבות כלפי אחרים, ומוכנים להעניק להם דברים אישיים שלהם בחינם או תמורת סכום זעום בלבד, מדענים שחקרו את העניין מצאו לאחרונה את התשובה, וכמובן שגם פה המפתח נמצא באוקסיטוצין. לחוקרים התברר שרגשות של אמפתיה ונדיבות קשורים קשר ישיר לרמת האוקסיטוצין בגוף, כשהימצאותן של רמות גבוהות של ההורמון בגוף מכפילות את רמת הנדיבות שאדם מוכן להפגין בכמעט פי 2. לכן, בכל פעם שאתם מעוניינים שאדם קרוב אליכם יפגין כלפיכם או כלפי אחרים נדיבות, פשוט העניקו לו חיבוק קטן, ולכו תדעו - אולי הרבה דברים טובים ייצאו לכם מזה.   

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.