print header

40 עובדות מעניינות על אהבה

אהבה... מה לא אמרו עליה, מה לא כתבו עליה, מה לא חקרו עליה ועדיין, מעט מאוד מבינים אותה. לפניכם 40 עובדות, ממצאים ואנקדוטות מעניינות על אהבה.

1. מבחינה היסטורית, זיעה הייתה אחד הרכיבים הפעילים בבשמים ובשיקויי אהבה.

2. בבאלי, גברים מאמינים שנשים עשויות להתאהב במחזר שיגיש להן סוג מסויים של עלה עליו חקוקה דמותו של אל שמתהדר באיבר מין גדול.

3. הצ'יף המקסיקני מונטזומה האמין ששוקולד הוא סם האהבה. לכן שתה 50 כוסות שוקולד ביום לפני שהלך לבקר בהרמון עם 600 הנשים.

4. מדענים סבורים כי אנשים יתאהבו בממוצע 7 פעמים לפני שיתחתנו.

5. אנשים שטוענים שמעולם לא חוו אהבה רומנטית, ייתכן וסובלים מ-hypopituitarism, מחלה נדירה הנובעת מירידה של אחד או יותר מ-8 ההורמונים המיוצרים בבלוטת יותרת המוח. מחלה זו באה לידי ביטוי בין היתר, בעובדה שהאדם שסובל ממנה אינו מסוגל להביע או להרגיש התלהבות מאהבה.

6. אנשים שחווים אהבה נכזבת לעיתים קרובות מפתחים frustration attraction, כלומר, משיכה לתסכול. אפקט זה גורם להם לאהוב את זה שזרק אותם אפילו יותר.

7. המילה LOVE (אהבה) לקוחה מהמילה בסנסנקריט lubhyati ופירושה רצון או תשוקה.

8. טבעות אירוסין, על פי רוב, נענדות על הקמיצה ביד שמאל וזאת מכיוון שבתרבות העתיקה של יוון ורומא טענו שבאצבע זו יש את ה-vena amoris - וריד האהבה שמזרים דם ישירות ללב.

9. טבעות הנישואין הראשונות הופיעו במצרים העתיקה, כאשר המעגל מייצג נצח.

10. נוזל הזרע של הגבר עשוי לתרום לפיתוח אהבה רומנטית. דיווחים מצביעים על כך שהנוזל המקיף את הזרע מכיל דופאמין, אותו כימיקל שאחראי על הנאה ומצב-רוח. כמו גם נוראפינפרין וטירוזין, חומצות אמינו שהמוח צריך כדי לייצר אהבה.

לבבות

11. המונח 'לסבית' נגזר מהאי היווני לסבוס, שבו המשוררת סאפפו כתבה את שיריה המפורסמים למאהבות שלה.

12. ורדים הם סמל מסורתי של אהבה, אך לכל צבע יש ניואנס אחר. למשל: ורדים אדומים מצביעים על תשוקה ואהבה אמיתית. ורודים בהירים מצביעים על תשוקה, רצון ואנרגיה. ורודים כהים מצביעים על הכרת תודה, צהובים יכולים להביע ידידות או קנאה ולבנים מצביעים על מסירות. זר ורדים צבעוני משלב מסר מורכב.

13. מחקרים מצאו כי גברים אירופאים מחפשים בתת מודע שלהם נשים שהיקף המותניים שלהן הוא כ-70% מהיקף הירכיים.

14. התפוח נחשב לסמל היסטורי של אהבה ותשוקה, מאז יוון העתיקה. הקלטים האמינו כי הוא מייצג זאת כיוון שהוא נשאר טרי הרבה אחרי שהוא נקטף.

15. תרופות נוגדות דיכאון עלולות לפגוע באהבה רומנטית כיוון שהן משפרות את רמת הסרוטונין. רמות גבוהות של סרטונין גורמות לקהות של רגשות ומעכבות מחשבות אובססיביות על המאהב.

16. תלתן בעל ארבעה עלים נחשב בתרבויות רבות לעלה המסמן תקווה, אמונה, אהבה ומזל. כמו-כן, יש לו גם אלמנט של פולחן באהבה האירית. בחלקים מסוימים באירלנד מאמינים כי אם אישה אוכלת תלתן בעל ארבעה עלים תוך כדי מחשבות על אדם מסויים, הוא יתאהב בה.

17. פסיכולוגים רבים סבורים כי אנו מתאהבים במישהו שדומה להורה איתו יש לנו בעיות ילדות בלתי פתורות. לטענתם, בלי להיות מודעים לכך, אנו מנסים לפתור את הבעיות הללו בחיינו הבוגרים, באמצעות קשרים רומנטיים.

18. מחקרים מראים כי אם גבר ואישה נפגשים במצב מסוכן, מאתגר או מכשיל, סביר יותר שיתאהבו מאשר אם היו נפגשים במסגרת ארצית יותר, כמו במשרד. תעלומה או מרדף הם לעיתים קרובות מרכיב קריטי באהבה רומנטית, המכונה גם "אפקט רומיאו ויוליה". על פי אפקט זה, אתגרים ומכשולים צפויים להגביר את הלהט אחד כלפי השני.

19. מדענים מציעים כי הופעתו והתפתחותו של הבישול, הובילה לייצור מזון בריא יותר שתורם ליצירת מוחות גדולים יותר, ולפיכך ליכולת מוגברת יותר לפתח צורות חיזור חדשות ויצירתיות.

20. גברים ונשים נמשכים בתת מודע לאנשים בעלי פנים סימטריות.

לבבות

21. עיתוי משפיע באופן משמעותי על אהבה. אנשים נוטים להתאהב אם הם מחפשים הרפתקה, משתוקקים לעזוב את הבית, מרגישים בודדים, נמצאים במדינה זרה, עוברים שלב חדש בחיים, נמצאים במצוקה או מוכנים להקים משפחה.

22. נשים ברחבי העולם נוטות להתאהב בפרטנרים אמביציוזיים, בעלי השכלה, עושר, כבוד וחוש הומור, כמו גם כאלה שגבוהים מהן. מחקרים מצאו כי נשים מעדיפות גברים עם עצמות לחיים בולטות ועצם לסת חזקה, המקושרים לרמות טסטוסטרון גבוהות. בזמן ביוץ, כך נמצא, המשיכה לגברים עם רמות טסטוסטרון גבוהות, מתחזקת.

23. ההערכה היא כי בין 40% ל-70% מכלל מקרי הרצח של נשים, בוצעו על ידי המאהבים שלהן.

24. עלה מייפל הוא סמל של אהבה בסין, ביפן ובצפון אמריקה. בבתיהם של המתיישבים הראשונים בקנדה, הייתה חרוטה על מיטותיהם צורה של עלה מייפל כדי לקדם שינה שלווה ונינוחה.

25. מדענים מציעים שמבט עמוק אל תוך עיניו של אדם אחר מבשרת על אהבה חזקה. בניסוי שנערך לפני מספר שנים, הוכנסה קבוצה של גברים ונשים הזרים זה לזה, לחדר אחד למשך 90 דקות. שם, דיברו הגברים והנשים על פרטים אינטימיים ואז הביטו זה לעיניו של זה מבלי לדבר. בתום הניסוי, רבים מהזוגות חשו משיכה עמוקה זה לזה ואף 2 זוגות מהקבוצה נישאו תוך חצי שנה.

26. הדחף להתאהב, בדומה לדחף לקיים יחסי מין או לאכול, הוא דחף ביולוגי פרימיטיבי.

27. אהבה ותשוקה מפעילים אזורים שונים של המוח.

28. תרבויות רבות מתייחסות לקשרים כסמל של אהבה נצחית, כיוון שאין להם התחלה וסוף. בעבר הרחוק, נשים מוסלמיות צעירות היו שולחות הודעות אהבה לאהוביהן באמצעות קשרים מורכבים.

29. ככל שהליך החיזור ארוך יותר, כך סיכויי ההצלחה של הנישואים טובים יותר.

30. מחקרים מצאו כי אהבה אינה בהכרח ערובה לכך שהנישואים יחזיקו מעמד. גורמים אחרים עשויים להוות אינדיקציה טובה יותר, ביניהם, העובדה שמדובר בנישואים שניים או שלישיים, העובדה שיש ילדים לפני הנישואים והמצב הכלכלי. עוד נמצא כי בעל הגדול מאשתו ב-9 שנים או יותר או שנישא לפני גיל 24, סביר להתגרש.

לבבות

31. רמות גבוהות של טסטוסטרון עלולות לדכא אוקסיטוצין ואזופרסין (כימיקלים הקשורים לאהבה רומנטית), מה שעשוי להסביר מדוע גברים עם רמות גבוהות של טסטוסטרון נוטים להינשא בתדירות נמוכה יותר ולהיות פוגעניים יותר בחיי הנישואים עד כדי גירושים.

32. כאשר גבר מחזיק תינוק, הטסטוסטרון שלו יורד, אולי כתוצאה מאוקסיטוצין ואזופרסין מוגברים.

33. גברים ונשים מחווטים ביולוגית לבטא אהבה בדרכים שונות.

34. לעיתים קרובות נשים מרגישות נאהבות כאשר הן משוחחות פנים אל פנים עם בן הזוג. גברים לעומת זאת חשים קרובים יותר כאשר הם עובדים, משחקים או מדברים עם בת הזוג צד לצד.

35. הלב הוא סמל נפוץ של אהבה. האלכימאים העתיקים השתמשו בצורה זו כדי להגיד לחשים על אהבה. הלב יכול לייצג משולש הפוך בו האהבה נשפכת. בבודהיזם, המשולש הוא דווקא העלאת האנרגיה למעלה לקשר האלוהי. כמו-כן, הלב יכול גם לייצג את כנפי היונה או סמל של אפרודיטה.

36. גברים נוטים להיות גמישים יותר לגבי אפשרויות רומנטיות כאשר הם מחפשים מערכות יחסים לטווח קצר, אך כאשר הם מחפשים בת זוג לטווח ארוך הם הופכים בררנים מאוד.

37. זוגות ברחבי העולם נוטים להתגרש סביב השנה הרביעית לנישואים. לאחר ארבע שנים ועד השנה השמינית הנישואים נוטים להתייצב.

38. התאהבות קשורה לרמות גבוהות של דופאמין ונוראפינפרין. ייאוש הקשור לאהבה נכזבת מתקשר לצניחת רמות הדופאמין. כדי להגדיל את רמת הדופמין ולהתגבר על אהבה נכזבת, מומחים מציעים לעשות ספורט, לצאת לאור השמש ולחייך, מה שמפעיל את המסלולים העצביים המקושרים למרכז העונג שבמוח.

39. אחד המנבאים הגדולים של אהבה הוא קירבה. קירבה פיזית מובילה לרגש גדול וזה לא נדיר לשמוע סיפורים על קולגות בעבודה או זוגות שרוקדים יחד שפתאום מתאהבים. מצד שני, מדענים סבורים כי בתקופה קריטית של הילדות (מתישהו בין הגילאים 4-6), ילדים וילדות המתגוררים בסמיכות זו לזה מאבדים את היכולת להתאהב אחת בשני, דבר הנבע כנראה ממנגנון ביולוגי שמנסה להימנע מערבוב DNA עם קרובים.

40. כדי לשמור על האהבה הזוגית, מטפלים זוגיים מייעצים להקשיב באופן פעיל לפרטנר, לשאול שאלות, לספק תשובות, לבטא הערכה, להישאר אטרקטיביים, להתפתח מבחינה אינטלקטואלית, לשתף ולהשתתף, להעניק פרטיות, להיות כן ואמין, להגיד אחד לשני מה רוצים, לקבל את החסרונות, לתת כבוד, לא לאיים לעזוב, להתנגד לבגידות ולא לקחת את הזוגיות כמובן מאליו.
 

לבבות

 

 

ליקטה וערכה: טל עזר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.