print header

מחקר חדש חושף למה אופטימיות כל כך חשובה בזוגיות

בזוגיות, בין אם היא טרייה וחדשה ובין אם היא ארוכת שנים, יש לא מעט ערכים חשובים ששני בני הזוג מאמינים שצריך לשמר ולהבטיח, כמו נאמנות, כנות, תמיכה הדדית ועוד. אך הסתכלו רק לרגע על הזוגיות שלכם ותגידו: האם יש בה מקום גם לאופטימיות? האם ההסתכלות החיובית על הקשר ועל החיים היא דבר שחשוב לכם, ועד כמה היא משחקת תפקיד אצל בני זוגכם? בתקופה שעלולה להיות מבלבלת ומלחיצה כמו ימי הקורונה שאנו חווים עכשיו, אופטימיות עשויה להיות ערך יקר מעין כמוהו גם בזוגיות, ומתברר שישנה כעת גם הוכחה מדעית עד כמה האמונה הזו חשובה בקשר זוגי – לא רק בפן הנפשי, אלא אף באיכות החיים והבריאות השכלית לטווח הארוך. כדי להבין יותר טוב מדוע האופטימיות היא כה משמעותיות לזוגיות וללמוד כיצד תוכלו להכניס אותה יותר למערכת היחסים שלכם, הכנו עבורכם את הכתבה הבאה, שאנו מקווים שתעזור לכם לאמץ את הגישה הנכונה הזו.

אופטימיות בזוגיות: זוג עומד צמוד על חוף הים, מביט בעיניים ומחייך

המחקר קובע: בני זוג אופטימיים מסייעים לכם לשמור על היכולות הקוגניטיביות שלכם

ממחקר רחב יריעה שנערך באוניברסיטת מישיגן ותוצאותיו פורסמו בכתב העת לחקר האישיות בשנת 2019, עולה כי הסוד לשמירה על מחשבה חדה ומוח מתפקד ככל שמתבגרים ומזדקנים, יכול בהחלט להיות טמון בכך שיש לכם בני זוג אופטימיים. אמנם מחקרים קודמים כבר קישרו בין מידת האופטימיות של אדם לבין הארכת אורך החיים ותפקוד קוגניטיבי תקין ובריא שלו עצמו, אך במחקר הנוכחי הושם דגש על מידת האופטימיות של בן זוגו, והאם גישה חיובית של השותף לחיים יכולה לשמר אצל האדם מידה גבוהה של תפקוד קוגניטיבי לאורך זמן.

לטובת המחקר, אסף צוות החוקרים קבוצה של לא פחות מ-4,457 זוגות הטרוסקסואליים, כולם אמריקאים בני 50 ומעלה, והם היוו קבוצת מחקר גדולה ומגוונת למדי. בתחילת תהליך החקר, הוערכה מידת האופטימיות של הנחקרים באמצעות מילוי שאלונים; בהמשך הדרך נחקרה רמת הקוגניציה של הנחקרים בכל שנתיים, למשך תקופה של 8 שנים, כאשר החוקרים בדקו את רמת הזיכרון לטווח קצר והזיכרון החישובי שלהם, וכן התבקשו המשתתפים לדרג את איכות הזיכרון שלהם ברמה היומיומית. בסך הכל הם נבחנו על מידת התפקוד המוחי שלהם 5 פעמים לאורך הזמן.  

אופטימיות בזוגיות: אדם ממלא מבחן

תוצאות המחקר ארוך הטווח והמקיף הזה הראו לחוקרים כי לא רק שהתפקוד הקוגנטיבי של אנשים אופטימיים היה טוב יותר לאורך הזמן, כפי שהיה אפשר להניח, אלא גם שהתוצאות של אלו שהיו נשואים לטיפוסים אופטימיים היו גבוהות יותר. ויליאם ג' צ'ופיק, פרופסור לפסיכולוגיה שהיה ממובילי המחקר, מציין כי אנשים אופטימיים נוטים להתנהגות בריאה יותר, כמו למשל הקפדה על פעילות גופנית, שמירה על תזונה מאוזנת ועל המשקל וכדומה – וזו אחת מהסיבות שהם נמצאים בסיכון מופחת להתדרדרות קוגניטיבית. 

המחקר שלפניכם, כפי שאפשר להבין, מראה כי אפילו זוגיות עם בן אדם אופטימי יכולה להעניק לכם את אותם היתרונות. צ'ופיק וצוות המומחים שלו משערים שהסיבות לכך הן שבן זוג אופטימי משמש לשני כדוגמה לאורח חיים חיובי ולהתנהגות בריאה, ושזוגות כאלו נוטים לשתף בזיכרונות שלהם, וכך הם יכולים לזכור את חוויות החיים שלהם באופן מוחשי ולפרטים.

אופטימיות בזוגיות: בני זוג עושים ספורט

אז האם אפשר לשנות גישה זוגית ולאמץ אופטימיות בקשר?

אם תוצאות המחקר המרתק הזה שכנעו אתכם להכניס את האופטימיות לתוך הזוגיות שלכם, כדי לשפר את טיב היחסים ולשמור על הבריאות הקוגניטיבית שלכם תישמר לאורך זמן, דעו שפרופסור צ'ופיק מסביר כי 25% ממידת האופטימיזם הם עניין מורש, אך זוהי גם יכולת שניתן ללמוד.

עוד מציין צ'ופיק כי מרבית העבודה במעבר הזה אל עבר הראייה החיובית, תלויה במידה שבה האדם רוצה להשתנות ובמספר הצעדים שהוא מוכן לקחת לשם כך. כדי לאמץ גישה אופטימית צריך לא רק להפוך את הלך הרוח לחיובי יותר, אלא גם לחוש שניתן לעשות את הדברים טוב יותר ולהשתפר בעתיד. "אנשים אופטימיים חושבים שההצלחה שלהם באה מבפנים ואילו הכישלונות שלהם נובעים מגורמים חיצוניים שלא בשליטתם", מסביר פרופסור צ'ופיק, "זוהי הטיה שיש להם, אבל היא לרוב מובילה אותם להיות שמחים יותר ומצליחים לאורך זמן".

6 טיפים לאימוץ האופטימיות לתוך הקשר הזוגי שלכם

אז כיצד תוכלו להכניס קצת יותר אופטימיות וראייה חיובית לתוך הקשר שלכם, ולהבטיח בכך גם את השמירה על התפקוד הקוגניטיבי שלכם ושל בני זוגכם? הנה כמה טיפים טובים שיכולים לעזור לכם בכך:

 1. שמרו מרחק מרגשות רעים

עבור האופטימיסט, לכוס תמיד יש חצי שהוא מלא, ולמרות שהוא יודע שיש גם חצי ריק – הוא יקפיד לבחור להפנות מבטו אל זה המלא. גם בזמנים הקשים ביותר בחיים ובזוגיות, האופטימיסט עדיין ימצא בהם משהו טוב. כשלפחות אחד מבני הזוג נוקט בגישה הזו – לרגשות הרעים אין סיכוי גדול לשרוד, ואם שני בני הזוג מסתכלים כך על החיים, הצלחת הקשר יכולה להיות מובטחת. לכן, אפילו אם בני זוגכם עוברים תקופה קשה, דעו כי גישה אופטימית תוכל לאזן את הכל והתחושות הרעות, בין אם הם כלפי מישהו או משהו, לא יחזיקו לאורך זמן.

אופטימיות בזוגיות: איש מחזיק סמיילי מחייך

2. בנו אמון ביחד

אחד מהיסודות החשובים ביותר לבניית אופטימיות בקשר שלכם הוא האמון המשותף, שעליו הזוגיות שלכם צריכה להישען. להיות אופטימי משמעותו להסתכל תמיד על הצד הבהיר והטוב שבכל מצב, וכשגישה כזו שוררת בקשר ביניכם, בני זוגכם אכן לא יחושו תחושות רעות וחשדנות כלפיכם ויחזירו לכם באותו מטבע אופטימי וחיובי.

3. דאגו לתחזק את האושר

עם כל הנאמר עד עכשיו, צריך לזכור כי הסיבות להיות אופטימי בזוגיות הן רבות יותר מאשר רק מניעת רגשות רעים ושמירת האמון. להיות האחד עם השנייה משמעותו גם לחלוק יחד רגעים מאושרים – ולשמר אותם. כשישנם אמון במערכת היחסים והסתכלות אופטימית וחיובית על החיים, לא יהיה בבית מחסור באושר שילך ויגדל בכל יום – אך עליכם לשמר ולתחזק אותו, באמצעות נצירת הרגעים הטובים שלכם יחד. 

אופטימיות בזוגיות: זוג על אופניים

4. סייעו בהתמודדות בזמנים קשים

מצבים שונים בחיים יכולים להיות רעים או טובים רק על פי הדרך שבה תסתכלו עליהם ותחוו אותם – זה ברור וידוע. אם אתם פסימיים, לעולם לא תוכלו להסתכל על הצד החיובי והכל יהיה שחור משחור בעבורכם, אך זו גישה שניתן וכדאי לשנות, במיוחד בזוגיות. גם אם אתם נוטים לפסימיות לעיתים, כדאי לכם לשנות את נקודת המבט שלכם בכל מה שקשור לבני זוגכם כשהם נקלעים למצבים קשים, כדי לעזור להם להתגבר עליהם. האופטימיות שלכם היא שתיתן להם את האומץ והתקווה להתגבר על המצב הקודר, והם יחזירו לכם כגמולכם אם אתם חלילה תקלעו לזמנים שכאלו.

5. עודדו הזרמה של אנרגיה חיובית לקשר

בזוגיות אופטימית אין שום קושי שהוא גדול מדי מכדי להתגבר עליו, ובעיקר בזמנים קשים צריכים להיות פתרונות ברורים שיסייעו להתמודד עם כל מכשול. אימוץ של גישה כזו על ידיכם, ושידורה לבני זוגכם בכל עת, תעזור לכם להכניס לקשר שלכם כמות רצינית של אנרגיה חיובית שתעורר את מערכת היחסים שלכם ותביא גם את בני זוגכם לפתח את האופטימיות הכה דרושה.

אופטימיות בזוגיות: זוג עושה במדיטציה כשהגבר מרים את האישה בעזרת רגליו וידיו

6. הורידו לחץ  

כשרגשות כמו אושר, אמון, חיוביות ואהבה קיימות ורווחות בקשר הזוגי שלכם – אין מקום ללחץ ולמתח מיותר. באותו האופן ניתן לומר גם כי ככל שתפחיתו לחצים ממערכת היחסים שלכם, כך תאפשרו לאופטימיות להיכנס ולחלחל אליכם ולבני זוגכם. כשההסתכלות החיובית נוכחת וקיימת, וכאשר אתם גורמים לעצמכם ולשותפכם לחיים לאמץ אותה, כך החרדות, הפחדים והלחצים ילכו וייעלמו, ותוכלו ליהנות מחיים רגועים ומתפקוד מוחי טוב יותר.

לסיכום...

לאופטימיות, כפי שאתם יכולים לראות, יש יתרונות בכל צעד בחיים. האמונה הזו מעניקה תנועה לחיים וגורמת לכל אחד להיות מלא בתקווה לעתיד טוב יותר. למען בני זוגכם והעתיד המשותף שלכם, וכפי שיכולתם להבין מן המחקר העדכני בעניין – גם למען הבריאות השכלית שלכם ושל שותפכם לחיים, מומלץ שתכניסו את האופטימיות ללא גבול לתוך הזוגיות שלכם ותדעו לאמץ אותה יחד בשתי ידיים, כי כך תדאגו לעצמכם וליקירי ליבכם בעת ובעונה אחת.  

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.