print header

10 טיפים לגידול חתולים בריאים ומאושרים

כולנו רוצים שחיית המחמד שלנו תקבל את כל האהבה ותשומת הלב שלה היא זקוקה, וכדי לעזור לה לחיות את חייה כפי שהיא אמורה, חשוב שנקפיד על הרגלים טובים ובריאים באופן יומיומי, כחלק משגרת הטיפול. לפניכם 10 טיפים שיעזרו לכם לדאוג לחתול שלכם בצורה הטובה ביותר, וכך תוכלו לוודא שהוא מקבל את היחס והטיפול הראוי והרצוי כדי שיוכל להיות בריא ומאושר.
 
חתול
 

1. הברישו את הפרווה של החתול מדי יום

הברשה וסירוק פרוות החתול באופן יומיומי יכולה להפחית באופן משמעותי את כמות כדורי השיער שיתפתחו במערכת העיכול שלו. משום שחתולים מבלים זמן רב בטיפוח עצמי על ידי ליקוק הפרווה שלהם, הם בולעים את השיער שנושר, מה שמוביל להתפתחות כדורי שיער שאותם יצטרכו להשתעל או להקיא החוצה. אם החתול שלכם נוהג לאכול דשא למשל, דעו שזו אחת הדרכים שבהן הוא מעודד את עצמו להקיא את אותם כדורי השיער ושהוא אכן סובל מהם. אנחנו יכולים לעזור לחתולים למנוע את התופעה הזו בעזרת הברשת הפרווה שלהם באופן יומיומי. במידה שהחתול שלכם לא נהנה מסירוק ומנסה להימנע מכך, עשו זאת לפני שאתם מביאים לו אוכל, וכך הוא יקשר בין ההברשה לבין זמן הארוחה שלו הוא מצפה, או שתנסו להבריש את פרוותו בעת האכילה, וזאת רק במידה שהוא לא ינסה להיאבק או להתחמק. 

2. אל תתנו לחתול שלכם לאכול יותר מדי מזון יבש

"שלא כמו כלבים, חתולים לא יכולים לחיות על תזונה צמחונית, אפילו למשך תקופות קצרות. גופם זקוק לבשר, אשר מהווה בסיס לדיאטה בריאה, ועל כן הארוחה המרכזית שלו ביום צריכה להכיל בשר", כך אומר ג'ף וורבר, וטרינר ידוע בארה"ב וכתב לרפואת בעלי חיים. הוא מוסיף ואומר שמזון יבש מכיל כמויות גבוהות של פחמימות אשר עלולות להזיק לחתולים בצריכה מוגזמת. "חתולים יכולים לפתח סוכרת מסוג 2 ולסבול מהשמנת יתר אם הם אוכלים יותר מדי מזון יבש", כך מסביר וורבר. אם אתם מגדלים כלב וחתול בו זמנית, זה יכול להיות מפתה לתת להם את המנה בשרית יחדיו, אך דעו שמזון לכלבים הוא שונה ממזון לחתולים, והם אינם זקוקים לאותה המנה הבשרית. את מנת הבשר תוכלו לספק לחתול שלכם בעזרת מזון רך שמותאם לחתולים, אשר מגיע באריזות שימורים.

חתול

3. דאגו שיש לכם מספיק ארגזי חול לפי כמות החתולים שאתם מגדלים

מסקר שערכה חברת ביו-פט בשנת 2006 עולה כי כשליש מהאנשים שאימצו חתולים מגדלים יותר מחתול אחד בבית. זכרו שכל חתול צריך ארגז חול משלו, ושמומלץ על פי וטרינרים אפילו לשמור על ארגז חול נוסף ברחבי הבית. בנוסף, דאגו שהארגזים לא ימצאו אחד בסמוך לשני, ושלא יהיו במקומות שאליהם החתולים חוששים להגיע, כמו למשל בקומות מרתף או בפינות חשוכות מדי. "חשבו על הדרך שבה החתול שלכם אמור לתפקד בטבע", מסביר וורבר, "החתול פגיע כאשר הוא עושה את צרכיו, ולכן הוא רוצה להרגיש בטוח ומוגן בזמן הזה ולוודא שאין שום סכנות סביבו". מאותה הסיבה יש חתולים שלא ישתמשו בארגז חול סגור, שכן הם לא יכולים לראות את הסביבה שלהם ולוודא שאין סביבם סכנות.

4. שימו לב לכמות המים שהחתול שלכם שותה

רוב החתולים הביתיים הם צאצאים של חתולי מדבר, ולכן אינם צמאים או זקוקים למים באותה המידה שכלבים צורכים. את רוב הנוזלים שגופם מקבל הם צורכים מהמזון שלהם, כך למשל עכבר, שמהווה מזון לחתולי הרחוב, מכיל 70% נוזלים, ולכן גם מזון לחתולים שמגיע מפחיות שימורים מכיל עד ל-78% נוזלים. מזון יבש לעומת זאת מכיל רק 5-10% נוזלים, לכן , אם מספקים לחתול שלכם בעיקר מזון שכזה, דאגו שתהיה לו גישה למים בכל עת. חתולים זקנים נוטים לסבול יותר מהתייבשות מאשר חתולים אחרים, לכן אם אתם מגדלים אחד שכזה, חפשו אצלו תסמינים, כגון; עיניים שקועות, התנשפויות או חוסר אנרגיה כדי לדעת אם עליו לשתות יותר. אם הוא אינו שותה, ספקו לו מים טריים ונקיים; חתול זו חיה שנוהגת להימנע ממים שמלוכלכים אפילו במקצת.

חתול שותה מים מברז
 

5. אל תשערו שהחתול שלכם "רשע" אם הוא עושה את צרכיו מחוץ לארגז החול

אין דבר שמתסכל בעלי חתולים יותר מאשר חתול שמתעקש לעשות את צרכיו בכל מקום פרט לארגז החול שלו, בייחוד כשמדובר על השטיח או הספה, אך יש לחתולים סיבות רבות להתנהגות זו. "ראשית עליכם לשלול אפשרות של מחלה", אומר וורבר. אם החתול שלכם נוהג לעשות את צרכיו מחוץ לארגז החול, קחו אותו לווטרינר כדי לבדוק שאין לו דלקת בדרכי השתן או כל מחלה אחרת שגורמת לו לעשות זאת. ברגע ששללתם אפשרות של מחלה, ודאו שהחול שבארגז הוא לטעמו של החתול. התנסו בסוגים שונים של חול ומצאו את הסוג שהחתול שלכם מעדיף. בנוסף, דאגו לנקות את ארגז החול בכל יום. הדבר האחרון שתוכלו לנסות הוא להעביר את ארגז החול למקום אחר, עדיף מקום שקט שבו אין רעש של מכשירי חשמל, כמו מכונת כביסה או מזגן, ושיש אליו גישה נוחה.

6. אמנו את החתול שלכם להשתמש במתקן גירוד

אם אתם לא רוצים שהספה שבסלון שלכם תהיה מלאה בקרעים, אמנו את החתול שלכם להשתמש במתקן גירוד. "רוב בעלי החתולים לא מודעים לכך שהם צריכים לגרום למתקן הגירוד להיות מושך יותר עבור החתול", אומר וורבר. "הניחו אותו במרכז החדר כדי לגרום לחתול להתחיל להשתמש בו", הוא מסביר, ומוסיף שאנשים רבים מניחים את העמדה בפינת החדר או הסלון כדי שלא תפריע להם, אך זה גורם גם לחתול להתעלם ממנה. תוכלו לפזר על המתקן מעט צמח נפית, או קטניפ בשמו הלועזי, כדי לגרום לחתול שלכם להשתמש בו אף יותר. לאחר זמן מה שבו תשמשו בנפית תוכלו להפסיק לפזר אותו על המתקן, והחתול שלכם יתרגל להשתמש בו. את הנפית תוכלו להשיג בחנויות למוצרי בעלי חיים.

חתול מגרד עמוד

7. סרסו ועקרו את החתולים שלכם

סירוס או עיקור יכולים להועיל לחתול שלכם בשלבים המוקדמים של חייו וגם בטווח הארוך. "חתולות יכולות להרגיש מתוסכלות מאוד בזמן שהן מיוחמות, והתנהגותן מתסכלת מאוד גם את הבעלים", אומר וורבר, ובנוסף, סירוס ועיקור יכולים גם למנוע מחלות סרטן שקשורות לאברי הרבייה, אשר מהן עלולים לסבול החתולים בבגרותם. חלקנו מרגישים שלא בנוח להעביר את חיות המחמד שלנו טיפול שכזה, אך אם אינכם מתכננים לזווג את החתול שלכם, מומלץ שתחסכו ממנו או ממנה את הסבל שיחוו במהלך תקופת הייחום.

8. צאו החוצה עם החתול שלכם בבטחה

אפילו אם החתול שלכם מעדיף שלא להיות סגור כשאתם לוקחים אותו לווטרינר ברכב, או לכל מקום אחר, מומלץ שתשמרו אותו בתוך כלוב. חתולים, שלא כמו כלבים, נוהגים לטייל ברחבי הרכב ולסכן אתכם בזמן הנהיגה בכך שיפריעו לריכוז שלכם, כשהם גם מוצאים לנכון לצאת לטיול בין הרגליים שלכם. בנוסף, לעולם אל תשאירו את החתול שלכם בתוך המכונית כשאתם יוצאים ממנה. אפילו בימים שבהם הטמפרטורה אינה גבוהה, ואפילו כשהחלון מעט פתוח, הרכב יכול להפוך למקום מאוד לא נוח עבור כל בעל חיים שיש לו פרווה. תוך מספר דקות גופו של החתול שלכם יכול להתחמם יתר על המידה בתוך רכב שעומד, לכן אם אתם מתכננים לצאת לסידורים בנוסף לביקור אצל הווטרינר, מומלץ שתשאירו את החתול בבית ורק לאחר מכן תעסקו בכל דבר אחר מחוץ לבית.

חתול בתוך כלוב

9. בחרו וטרינר שידידותי לחתולים

יש וטרינרים שמומחים בטיפול בכלבים ואילופם, אך עלולים להיות מפחידים עבור חתולים, בייחוד אם חדר ההמתנה שלהם מלא בכלבים יותר מאשר חתולים. "אם ניתן, חפשו וטרינר שיש לו חדר המתנה נפרד לחתולים ולכלבים", ממליץ וורבר. אם אין אחד כזה קרוב לביתכם, תוכלו לבקש מהווטרינר אפשרות לחכות עם החתול בחדר אחר, כמו למשל חדר מספרה, זאת על מנת שהחתול שלכם יוכל להיות כמה שיותר רגוע בזמן שהוא מחכה לטיפול שעלול להיות מלחיץ בעצמו.

10. תנו לחתול שלכם להראות לכם אהבה

יש לחתולים דרכים רבות להראות לכם שהם אוהבים אתכםולפעמים הם יראו את האהבה הזו בדרכים שאתם עלולים לפרש כדבר רע. "אם החתול שלכם חוזר הביתה מהחצר או משיטוט בחוץ עם שלל שאסף בזמן מסע ציד, מומלץ שתקבלו את המתנה שהביא לכם בנימוס, אפילו אם זה קצת מגעיל", כך אומר וורבר. במקרה שכזה החתול שלכם בסך הכל רוצה להראות לכם שגם הוא יכול לדאוג ולעזור לכם, ועל כן לא מומלץ שתעבירו לו בהתנהגות שלכם שעזרתו אינה רצויה. בנוסף לכך החתול שלכם יכול ללטף את פניכם עם פניו, לגרגר בסביבתכם או לעשות לכם "עיסוי", כל אלה הם גם דרכים שבהן הוא מראה אהבה. קבלו אותן בשמחה ודעו שהחתול שלכם מעריך אתכם מאוד ויודע שבלעדיכם חייו לא היו נראים כפי שהם היום. 

מקור התמונות: AlanJennifer Cwabisabi2015Steve Abraham 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.