print header

9 דרכים מגובות מדעית לגרום לחתול שלכם לאהוב אתכם יותר

כמו רבים אחרים, יכול להיות שגם אתם מוצאים את החתולים כיצורים מסתוריים ולא ברורים לחלוטין – יש כאלו שלא ממש מחבבים את התכונה הזו אצלם ולכן מעדיפים כלבים, אבל יש גם הרבה שעבורם זה דווקא מקור המשיכה לחיה הפרוותית המתוקה הזו, ולכן הם גם מאמצים לביתם חתול מחמד. בכל מקרה, כדאי שתדעו שזה לא עד כדי כך קשה להתחבר עם חתול – אם רק יודעים איך לעשות את זה נכון, ואנחנו הולכים לעזור לכם בכך. לפניכם 9 טיפים יעילים במיוחד, חלקם אף מגובים מחקרית, שיבהירו לכם איך ניתן להבין את החתול שלכם ואיך אפשר לגרום לו לאהוב אתכם יותר, בכל מיני דרכים שאולי טרם חשבתם עליהן. הם מבוססים על ניסיונה של ד"ר מיקל דילגדו, מומחית בפסיכולוגיה התנהגותית של בעלי חיים ובתקשורת אדם-חיה.

1. תנו לחתול שלכם לעשות את הצעד הראשון

כשאנחנו רואים חתולים, האינסטינקט הראשוני שלנו הוא ללטף אותם – אבל על פי 2 מחקרים שנעשו בשוויץ, הדרך הכי טובה להגיע אל הלב של היצורים הפרוותיים הקטנים והחמודים היא דווקא לתת להם לעשות את הצעד הראשון. המחקר הראשון שהוכיח זאת נערך ב-51 בתים שבהם מתגוררים חתולים, ותוצאותיו הראו שכאשר בעליהם יושבים בנחת ומתעסקים במשהו אחר שאינו הם - כמו קריאת ספר למשל – החתולים נוטים הרבה יותר להתחיל את המגע בעצמם, והם גם פחות נוטים להתרחק כאשר האדם מגיב להם. במחקר נוסף שנערך בשוויץ נמצא שהאינטראקציות בין הבעלים לחתול ממושכות וחיוביות יותר כאשר החיה היא שיוזמת את הפעילות והיא שמחליטה מתי היא תסתיים. אז שחקו אותה קצת קשים להשגה עם החתול שלכם, וסביר להניח שתמצאו שכך אף פעם לא יהיה לו מספיק מכם.

שיטות לגרום לחתול שלכם לאהוב אתכם יותר:  אדם שותה קפה והחתול שלו לצידו

2. פנו אל החתולים בדרך שבה הם מברכים האחד את השני (בערך...)

חתלתולים שמיודדים זה עם זה מברכים אחד את השני לשלום באמצעות חיכוך האפים שלהם ביחד. אתם יכולים לחקות את ההתנהגות הזו על ידי שליחת אצבע רכה ולא מאיימת אל עבר קצה החוטם של החתול שלכם, מרחק כמה סנטימטרים מהאף. אל תתמהמהו עם זה יותר מדי ואל תרחפו עם האצבע סתם כך סביב האף – פשוט התכופפו מעט ושלחו בעדינות את ידכם לכיוון הכללי. מרבית החתולים יתחילו לרחרח את האצבע שלכם ואולי אף יתחככו בה; זו הדרך שבה אתם יכולים לברך זה את זה ולהציע להם מחוות ידידות.

3. לטפו את החתול איפה שהוא הכי אוהב...

חתולים רגישים מאוד למגע והם נוטים לחבב יותר ליטופים במקומות מסוימים על פני אחרים. מתוצאות של מחקר שנערך בשנת 2002 עולה כי חתולים מראים תגובה חיובית יותר – כגרגור, מצמוץ ולישת כפתם – לליטוף באזור המצח והלחיים שלהם. לעומת זאת הם נוטים להגיב בשליליות – כלומר ביללות, בהזעה ובהנעת זנבם באוויר – כאשר הם מלוטפים באזור הזנב. גם מחקרים עכשוויים יותר אוששו את ההנחה הזו, ורבים מבעלי החתולים שבינכם לבטח יכולים לאשר את זה מהניסיון האישי שלהם. כמובן שכל חיה וחיה היא בפני עצמה ויכולה להיות נבדלת בהעדפותיה, אבל המחקרים האלו נותנים לנו נקודת פתיחה טובה להבין היכן כדאי ללטף את מרבית החתולים, במיוחד אם זו הפגישה הראשונה שלכם איתם.

שיטות לגרום לחתול שלכם לאהוב אתכם יותר: אישה מלטפת את החתול שלה

4. אם אתם מקבלים מהחתול תגובה שלילית – תנו לו מרחב

ישנם שפע של סימנים לכך שהחתול שלכם ללא ממש אוהב את הדרך שבה אתם נוהגים. האיתותים הללו יכולה לנוע לאורך טווח רחב של תגובות, החל מהברורות לעין, כיללות ונשיכות, ועד ליותר מעודנות כדוגמת קיפול אוזניים, התבוננות בידיים שלכם או יישור הזנב לאחור. כשאתם מקבלים את אחד מהסימנים האלו – זה הזמן להתרחק. בעלי חתולים רבים נוטים לעשות טעות ולא לסגת כשהם צריכים, כי הם כל כך נהנים ללטף את החתול ולהרגיש את רכותו – עד שהם לא נכשלים לזהות שהחתלתול לא ממש נהנה מכך כמוהם. אתם לא יכולים לכפות על החבר הפרוותי שלכם לאהוב את הליטוף, אבל כשהוא ילמד שאתם מכבדים את התנאים שלו הוא ייטה יותר לסמוך עליכם – ולחזור לבקש מכם עוד תשומת לב כשהוא מוכן לכך.

5. אל תאכילו את החתול שלכם יותר מדי

רבים חושבים שאוכל עבור חתולים משמעותו אהבה וחוששים שאם הם יעכבו את האכלת חתולם הוא ישנא אותם – אבל מחקר שנעשה על חתולים בעודף משקל הוכיח אחרת. כחודש לאחר ש-58 חתולים שסבלו מהשמנה הוכנסו למשטר תזונתי מוקפד, כשלושת רבעי מבעלי החתולים המשתתפים דיווחו כי בעלי החיים המצויים בדיאטה נהפכו במהלך הזמן הזה להרבה יותר חביבים, גרגרו לעיתים יותר קרובות ונטו יותר לשבת בחיקם. ההתנהגות הנעימה הזו לא הגיעה ללא צדדים קצת פחות חיוביים – החתולים גם יללו והתחננו יותר לאוכל, אבל לאחר 8 שבועות ההתנהגות הזו הצטמצמה. אך גם ללא שום קשר לשאלה האם החתול שלכם מתכרבל בחיקכם יותר, שמירה על הגזרה שלו יכולה רק לעזור לו להישאר בריא יותר ולהימנע מבעיות כגון סוכרת, כאבי מפרקים וחוסר שקט נפשי.

שיטות לגרום לחתול שלכם לאהוב אתכם יותר: חתול אוכל

6. שחקו איתם – והרבה

מרבית הבעיות שמומחים להתנהגות חתולים עדים להם נובעות משעמום והיעדר שגרת משחק מספקת מצד החתול. אף בעל כלב הרי לא חושב שלא להוציא אותו לטיול לפחות שלוש פעמים ביום, אז למה בעלי חתולים רבים לא מצליחים להבין שמוצאו של החתול שלהם ממשפחת הטורפים האורבים שבטבע' ולכן הוא זקוק להוצאת אנרגיה יומיומית? תוצאותיו של מחקר שנערך בשנת 2017 מראות שחתולים מעדיפים מגע וקשר עם בני אדם על פני אוכל, אבל התבוננות ממוקדת יותר בנתונים מוכיחה שמה שבאמת מושך אותם לאנשים זה הימצאות של צעצועים אינטראקטיביים בסביבה. אחד מהצעצועים המועדפים עליהם ביותר הוא מעין שרביט או מקל שאליו קשורים נוצות, חוטים, שרוכים או פריטים אחרים דמויי טרף שמזכירים להם את טבעם הפראי. שעת משחק יומיומיות עם החתול שלכם יכולה להיות דרך מעולה לתקשר איתם כשהם לא במצב הרוח להתכרבל, כמו גם להשאיר אותם בכושר.

7. דאגו להתחבר עם חתולכם כבר כשהוא צעיר  

במספר מחקרים שנערכו בנושא, נמצא שאפילו כמה דקות של יחס חיובי המוענק להם והחזקתם ביד על ידי בני אדם, עוזרים לגורי חתלתולים לגדול להיות חברותיים יותר ובעלי יכולת לסמוך יותר על בני אדם. הגיל האידאלי להתחיל ולהתחבר לחתול הוא בין 2 ל-9 שבועות מיציאתו לאוויר העולם. במחקר שנעשה בבית מחסה לחתולים, נמצא כי  אלו שניתן להם יחס חברותי מעצים - כגון תשומת לב גדולה, חיבה וזמן משחק – היו כשנה אחרי זה, כשאומצו, הרבה יותר חברותיים ופחות חששנים עם המאמצים שלהם, על פני אלו שאומצו מאותו בית מחסה אך לא זכו לאותו טיפול. אתם יכולים לעזור "לחברת" חתולים כך על ידי התנדבות כמשפחת אומנה לחתול.

שיטות לגרום לחתול שלכם לאהוב אתכם יותר: 2 גורי חתולים

8. שמרו על החתול שלכם בתוך הבית  

במחקר שנערך באיטליה נמצא שחתולים שנשארו רוב הזמן בתוך ביתם (הייתה להם שעה ביום בה הם יכלו להסתובב בגינה קטנה בחוץ) היו מסונכרנים יותר עם בעליהם מאשר חתולים שניתנה להם גישה חופשית החוצה. חתולי הבית היו פעילים יותר במשך היום – בדיוק מתי שגם בעליהם היו פעילים, ופחות נמרצים בלילה – מתי שבעליהם ישנו. לכן, אם אתם רוצים שאתם והחתול שלכם תפעלו על פי אותו שעון פנימי – ודאו שהוא מבלה את מרבית יומו בין 4 קירות הבית.

9. עקבו אחר פעולותיו ושימו לב לסימנים

בשורה התחתונה, מעבר לכל מה שנאמר פה – ההמלצה הכי טובה היא פשוט לסמוך על ההיגיון שלכם. התמידו במעקב אחרי הפעילות של החתול שלכם וצפו כיצד הוא מגיב לפעולותיכם. שפת הגוף של חתולים יכולים לעיתים להיות עדינה – כשדבר קטן כמו מצמוץ שלהם יכול להתפרש כהנאה וסיפוק, בעוד שכיווץ האוזן יכול לאותת על אי נוחות – אבל ברגע שאתם תלמדו את הרמזים והסימנים שהם שולחים לכם, תוכלו למצוא את עצמכם מבינים הרבה יותר בקלות כיצד הם מרגישים. אם אתם מצידכם תלמדו כיצד להתאים את התנהגותכם לכך, תגלו מהר מאוד שהרווחתם ביושר את אמונו של חתולכם.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.