print header

5 מסלולי טיול לאורך רצועת החוף הישראלית

טיולים בחיק הטבע יחד עם בני המשפחה וחברים הם דבר מיוחד מאוד שרובנו נהנים לעשות מדי פעם. לכן, כאשר אנו מגלים מסלולים חדשים ברחבי הארץ היפה שלנו, קשה להתעלם מהם וחלקנו הגדול אץ רץ אליהם כדי ליהנות מהטבע המיוחד והיפה. עם זאת, חלק גדול מהמסלולים כבר מוכרים כמעט לכולם, לכן כדאי להכיר חלופות טיול אחרות שיגרמו לכולם ליהנות מהן בלי להיקלע לתורים של מטיילים. חלופות שכאלה תוכלו למצוא בכתבה הבאה, בה ריכזנו בשבילכם 5 מסלולי טיול לאורך רצועת החוף, מאכזיב שבצפון ועד פלמחים שבדרום. לאחר שתקראו את הכתבה הזו גם אתם תרצו לצאת לטייל במסלולים היפים הבאים וכמובן לשתף אותם יחד עם חבריכם ובני משפחתכם. טיול מהנה!

1. מתל אכזיב אל ראש הנקרה

מסלולי טיול ברצועת החוף: מבט דרומה מאתר ראש הנקרה על חופי ראש הנקרה ואכזיב
בחלקה הצפוני של מדינת ישראל מסתתרת לה פנינת טבע מיוחדת שאין שנייה לה בכל הארץ. אנחנו כמובן מדברים על הנקרות הנדירות והיפות שאליהן מגיעים בסוף המסלול הלא ארוך, אך קסום, שבזכותו תפגשו ממצאים ארכיאולוגים, צמחיית חופים וגם חיות בר כמו שפני סלע וצבי ים. המסלול שלנו מתחיל בתל אכזיב, מקום עשיר בהיסטוריה מרתקת עתיקה וחדשה שניתן לחקור עוד עליה בגן לאומי אכזיב שהכניסה אליו בתשלום. לאחר מכן, נמשיך לטייל צפונה לעבר שפכו של נחל כזיב, זה אשר מעליו עוברים שני גשרים – האחד גשר כביש והשני גשר של מסילת רכבת שנבנה מחדש כאנדרטה לנופלים בליל הגשרים.
לאחר הליכה ברצועת החוף צפונה וכעבור כ-2 קילומטרים, נגיע לשפך נחל בצת ובאזור זה מומלץ לצפות בשלושת איי ראש הנקרה – נחליאלי, שחף ותכלת שהם שמורת טבע סגורה, וכן לשכשך מעט במי הים. לאחר מכן נמשיך לצעוד על החוף לעבר חורבת משרף לחופו של קיבוץ ראש הנקרה ונעבור אותה לעבר האתר הנושא את שמו של הקיבוץ. הכניסה לאתר מותנת בתשלום סמלי, אך מומלצת ביותר שכן הביקור במבוך הסלעי שבאתר והצפייה בים מתנפץ סביבנו מכל הכיוונים שווים את ההמתנה והעלות.
איך מגיעים? ראשית חשוב לציין כי הטיול עצמו נמשך מספר שעות, מתאים לכל גיל, אך אין לאורך המסלול צל, לכן מוטב להגיע מצוידים בכובע, מים לשתייה, קרם הגנה, ביגוד מתאים ונעליים או סנדלים נוחים להליכה. זכרו כי המסלול אינו מעגלי, לכן עומדות בפניכם שתי אפשרויות: הליכה כיפית ונינוחה לאורך חוף הים או נסיעה איטית ברכב בדרך עפר נוחה המקבילה לחוף. שימו לב כי האזור כולו הוא שמורת טבע ויש לשמור על הלגונות, החי והצומח שבהן. כדי להגיע לגן לאומי תל אכזיב יש לנסוע לנהריה ולהמשיך על כביש 4 צפונה עד שמזהים את קיבוץ גשר הזיו מזרחית אליכם, ומיד אחרי עיקול הכביש נמצאת נקודת ההתחלה שלנו. רצוי להשאיר רכב שני באתר ראש הנקרה, שם מסתיים המסלול, או כפי שציינו קודם, לעבור את כל המסלול עם רכב אחד.

2. שלוחת איילה ונחל שמרי

מסלולי טיול ברצועת החוף: חורבת שמרי ולידה מטיילים
באזור פחות מוכר בדרום הכרמל, בסמוך לכרם מהר"ל, ישנו מסלול שטומן בתוכו את כל הטוב שיש לכרמל להציע – צמחייה פורחת, מעיין, היסטוריה והרבה נוף. המסלול הקצר והמעגלי הזה מתאים לכל המשפחה והוא מתחיל בסמוך לחניון כרמלים בשער גדול ולאחריו השביל שמסומן בסימון שבילים ירוק. לאחר כ-100 מטרים נגיע לעין איילה – נביעת מעיין יפה ולצידה בריכת שכשוך רדודה שהשתייה ממנה אסורה. לאחר הביקור במעיין נמשיך עם השביל ונעבור בחורבות כפר ערבי שמעיד על אשר קרה במבצע שוטר בתקופת מלחמת השחרור. לאחר מכן נמשיך לצעוד על צלע שלוחת איילה ולצידנו נראה את נוף מישור חוף הכרמל שילווה אותנו בהליכה בצמחייה ים תיכונית כגון אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, חרוב, קטלב ועוד, כולל פרחים שונים כגון רקפות, כלניות, לוטם, מרווה משולשת ועוד.
לאחר הליכה של כקילומטר וחצי, השביל הירוק יורד מהשלוחה ומגיע למבנה אבן בעל שני קמרונות – חרבת שמרי, מבנה מהתקופה העות'מאנית מסוף המאה ה-16. מחרבת שמרי השביל הירוק ממשיך עוד קטע קצר בירידה לעבר ערוץ הנחל וכאן הוא מסתיים במעבר גדר בקר. לאחר המעבר נפנה שמאלה לעבר השביל הכחול במעלה הנחל עד לפנייה שלו ימינה, בה יש לשים לב לא לפנות ולהמשיך במקום זאת עם דרך העפר בשביל לא מסומן. בהצטלבויות הבאות נבחר את הפניה השמאלית, ולאחר עליה קלילה נחבור לשביל המסומן בשחור בו יש ללכת עד שנגיע לקבר שייח' בעל כיפה עגולה, אותו נעקוף מימין ונחזור חזרה למקום שבו השארנו את הרכב.
איך מגיעים? לנוסעים מכל הכיוונים יש לנסוע על כביש 2 לעבר מחלף זיכרון ובו יש לרדת לעבר צומת פורדיס. כאשר מגיעים לצומת יש לפנות שמאלה (צפונה) לעבר חיפה ולאחר כ-6 קילומטרים יש לפנות ימינה בצומת עופר לעבר כרם מהר"ל והמושב עופר. המשיכו בנסיעה ישר וחלפו על פני תחנת דלק ולאחר כ-500 מטרים פנו ימינה אל הכביש המוביל לעבר מושב עופר. לאחר מכן, חלפו על פני חניון הזיתים משמאלכם והמשיכו עוד כקילומטר אחד עם הכביש עד שתגיעו לפניה ימינה לשביל עפר ולצידו חניון קק"ל בשם חניון כרמלים – זוהי נקודת ההתחלה והסיום של המסלול.

3. נחל אלכסנדר והצבים הרכים

מסלולי טיול ברצועת החוף: נחל אלכסנדר
בלב עמק חפר זורם נחל אלכסנדר ולאורכו אחד המסלולים המקסימים בארץ שממשיך עד לשפך הנחל בחוף הים התיכון. את המסלול הלא מעגלי יש להתחיל בגשר הצבים – גשר שהוקם בשנות השלושים ובו ניתן לצפות בצב הרך שאותו כמובן אסור להאכיל. לאחר שנעבור את הגשר צפונה נפנה שמאלה עם שביל העובר לאורך הגדה הימנית של הנחל, בו נמשיך עד שנעבור מתחת לגשר פסי הרכבת. מיד לאחר הגשר נעזוב את הנחל ונפנה ימינה בדרך עפר בה נצעד כ-400 מטרים עד שנגיע לפנייה שמאלה המסומנת בסימון שביל ישראל (לבן-כחול-כתום), בה נפנה בסמוך לתעלת מים.
מכאן נמשיך בדרך העוברת בין גבולו הדרומי של יער חדרה לבין נחל אלכסנדר, ולאחר הליכה של כ-1.5 קילומטרים נגיע לראש גבעה שעליה שוכנת חרבת סמארה, ממנה ניתן ליהנות מתצפית פנורמית על האזור לצד פריחות שונות בכל עונות השנה ובמיוחד באביב. לאחר מכן נמשיך בדרך העפר לאורך הנחל לעבר כביש החוף עד שנחלוף מתחת לגשר שמעליו, כביש חיפה-תל אביב. לאחר שנעבור מתחת לגשר נגלה את המקום בו השארנו את הרכב השני, אך החלק הטוב עוד לפנינו – נמשיך בשביל קצר לאורך הנחל עד לשפך שלו לים. לאחר שנתרשם מהנוף המיוחד של שפך הנחל ונשכשך במי הים נוכל לחזור לרכב שלנו.
איך מגיעים? לבאים מכל הכיוונים יש לנסוע על כביש 2 עד למחלף חבצלת (או גבעת שפירא) ובו יש לפנות מזרחה לעבר כביש 5710 לעבר ביתן אהרון וכפר ויתקין. בכניסה לכפר ויתקין יש לפנות ימינה ולנסוע בכביש עוקף של הכפר עד כיכר ובה צריך לפנות ימינה. לאחר נסיעה ומעבר מסילת רכבת יש לפנות שמאלה לכביש משובש, בו יש לנסוע בעקבות השלטים לעבר "פארק צבי הנחל" עד שמגיעים לחניון גשר הצבים, שם נקודת התחלת המסלול. כדי להגיע לנקודת סוף המסלול ולהשאיר בה את הרכב השני יש לנסוע על כביש 2, ולבאים מדרום יש לעבור את נחל אלכסנדר ומיד אחריו לרדת ימינה לדרך עפר המובילה בשביל מתחת לגשר הכביש. לאחר נסיעה של מספר מטרים ישנה חניה שבה אפשר להחנות את הרכב לסוף המסלול. לבאים מצפון יש לנסוע על כביש 2, לעבור את נחל אלכסנדר ובמחלף הקרוב להסתובב, לחזור צפונה ולעקוב אחר ההוראות שצוינו לעיל.

4. שמורת חוף השרון

מסלולי טיול ברצועת החוף: שמורת חוף השרון
שמורת חוף השרון היא פנינה יפהפייה השוכנת בין מרכזי הקניות ההומים של געש ושפיים, והיא מהווה בית גידול נדיר לצמחים ובעלי חיים שונים. בשמורה זו עובר מסלול קליל וקצר שמתאים לכל המשפחה ולכל עונה – מסלול מעגלי העובר בשבילים מסומנים בתוך השמורה ואורכו כ-2 קילומטרים ומשך הטיול בו הוא כשעה וחצי בהליכה נינוחה. בסמוך לשער הכניסה לשמורה תוכלו למצוא מפה של השבילים שבתוכה וכ-200 מטרים צפונית לשער ישנה חורשת אקליפטוסים עם שולחנות בה ניתן לערוך פיקניקים.
אנחנו נצעד משער הכניסה בשביל המסומן בסימון אדום לעבר ראש המצוק המשקיף אל חוף הים. לאחר עצירה קלה לצפייה בנוף הים נמשיך ללכת בשביל האדום צפונה לאורך המצוק עד אשר הוא נפגש עם השביל השחור, בו נפנה שמאלה ונמשיך עד שנגיע לגדר הצפונית של השמורה. לאחר מכן נתעקל יחד עם השביל ימינה ונפנה דרומה עד אשר נגיע לנקודה בה יש ספסלים עם עמוד חיצים המצביעים על נקודות מרכזיות באזור. לאחר מכן נמשיך בשביל השחור עד לצומת שבילים בה נפנה דרומה (ימינה), ונמשיך עם השביל המסומן בשחור ליד עצי שיטה מכחילה ואקליפטוס עד אשר נגיע בחזרה לאזור הכניסה של השמורה. בסיום המסלול ניתן לרדת אל חוף געש וליהנות מאחת מרצועות החוף היפות והשקטות ביותר בארץ.
איך מגיעים? יש לנסוע על כביש החוף, כביש 2; אם מגיעים מצפון יש לפנות ימינה במחלף חוף השרון ואם באים מדרום יש לרדת במחלף שפיים ולפנות מיד מתחת לגשר. בשני המקרים אתם תגיעו למתחם הקניות הגדול, ובקרבת החנות "צומת ספרים" יש לפנות מערבה לכיוון הים. לאחר נסיעה קצרה יש לעבור כיכר ולשים לב כי הכביש מתחלף בדרך עפר שעליה תמשיכו בעקבות השילוט לכניסה לשמורת הטבע חוף השרון. לאחר נסיעה של כ-150 מטרים, בסמוך לחוף הים, דרך העפר פונה שמאלה ועליה יש להמשיך עוד כמה מאות מטרים עד שתגיעו לכניסה לשמורה – שימו לב שאתם לא עוצרים בחניות שבדרך שמהן ניתן לרדת לחוף.

5. שפך נחל שורק וחוף פלמחים

מסלולי טיול ברצועת החוף: נחל שורק
מעטים האנשים שלא מכירים את נחל שורק, ולצערנו הרב לא בגלל סיבות טובות במיוחד. השם הרע שיצא לו בעבר נבע בעקבות זרימה של שפכים מערים שונות, אך כיום לאחר שהתבצעו בו עבודות שיקום נרחבות הוא אחד המקומות היפים בארץ, כזה המספק סיור בטבע ירוק לצד נוף צמחים, בעלי חיים וכמובן מים. מסלול ההליכה אינו ארוך – 2.5 קילומטרים – והוא מתחיל בקצה המזרחי של חורשת הצנחנים ומסתיים בה גם כן.
לאחר שנחנה את הרכבים בחורשת הצנחנים – מקום מושלם לפיקניקים – נתחיל את ההליכה בשביל סלול שעובר מתחת לגשר כביש לכיוון פלמחים, והוא מוביל אותו לעבר סכר הסלעים וממנו אל אי הצבים – אי שאותו יצרה רשות הטבע והגנים בשנת 2002. משם נמשיך במסלול המסומן בעמודים לבנים לעבר תצפית הקורמורניים – עופות מים ממשפחת השקנאיים, שם ניתן לצפות בחיות היפות הללו. לאחר התצפית נמשיך בהליכה מערבה לעבר רכס הכורכר בשביל העולה לתצפית על הים, ובקרבתה מערה חצובה שהכניסה אליה אסורה מחשש להתמוטטות. מקום זה מספק תצפית מרהיבה על שפך נחל שורק ועל חוף פלמחים, ומכאן ניתן לרדת אל הים ולטבול במים, שכן החזרה אל כלי הרכב מתבצעת על בסיס הדרך שצעדנו.
איך מגיעים? לבאים מכל הכיוונים יש לנסוע על כביש 4 (תל אביב-אשדוד) ולרדת במחלף גן רווה לכיוון דרום ולעבר צומת עין הקורא, בה יש לפנות מערבה לכיוון קיבוץ פלמחים. כ-1.5 קילומטרים לפני הכניסה לקיבוץ מוקם שלט המכווין שמאלה לעבר חורשת הצנחנים. כמה מטרים לאחר הפנייה לחניון החורשה ישנה פנייה שמאלה לדרך עפר שעוברת בין שולחנות פיקניק, עליה ניסע עד אשר נגיע לסוף הדרך שם יש להחנות את הרכב – זוהי נקודת ההתחלה והסיום של הסיור.

מקור התמונות: Ester Inbaryoutube, Gotenks33Amir Ozבר

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.