print header

טבע, מורשת, ארכיאולוגיה ונוף: 4 מסלולי טיול מומלצים בשפלת יהודה

אם אתם גרים במרכז הארץ וחושבים שכדי לצאת לטיול משפחתי מהנה אתם צריכים להתחיל לנסוע רחוק לכיוון צפון או דרום, כי רק שם נמצאים המסלולים המעניינים – אז תנו לנו להעמיד אתכם על טעותכם. גם במרכז הארץ, ממש מתחת לאף שלכם, מסתתרים כאלו מסלולים הפרושים לאורך שפלת יהודה שבין הרי יהודה למישור החוף. באזור הנהדר שבמרכז המדינה שלנו יש שורה ארוכה של אתרי טבע ומורשת בהם עוברים שבילי טיול והליכה המתאימים לכל המשפחה – ותוכלו לסייר בהם בנעימים לאורך כל השנה. אם אתם תושבי הצפון או הדרום – נמליץ גם לכם לקפוץ על ההזדמנות לבקר בחלק אחר של הארץ, ולהגיע עם הילדים לטיול באחד או יותר מ-4 המסלולים המומלצים כאן לפניכם.

1. שביל האלות בפארק בריטניה  

אם אתם רוצים ליהנות ממסלול טיול קליל ונעים לכל המשפחה הסמוך למרכז הארץ, שאורכו קצת פחות מ-3 ק"מ והוא עובר בן חורש וגבעות מיוערות – אנחנו ממליצים להגיע אל שביל האלות שבפארק בריטניה, המציע לכם דרך נוף נעימה ופשוטה ביותר. בפארק בריטניה עצמו, שמשתרע על פני 40,000 דונמים, תוכלו למצוא עוד מספר מסלולי הליכה מצוינים, כך שגם אם תרצו להמשיך הלאה לאחר שביל האלות או להתיישב לפיקניק נחמד – בהחלט תוכלו לעשות זאת.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: מנופי פארק בריטניה

איך מטיילים?

בצידו המערבי של חניון שריגים הצמוד לפארק בריטניה, תמצאו שלט של קק"ל המורה על תחילת שביל האלות, כשהשביל עצמו מסומן בעמודי עץ קטנים עם חצים שחורים. כ-200 מטרים לאחר תחילתו תגיעו אל גת עתיקה חצובה בסלע שלצידה במת אבן שהשתמרה כאן מתקופות קדומות ונועדה במקור לפולחן. בסמוך לבמה תמצאו קרחת יער, ממנה תוכלו להמשיך בהליכה בשביל יער האורנים היוצא מכאן. באחת מן הפניות שמאלה על גבי השביל תוכלו לראות את "כבשן הסיד" – בור שנועד לשריפתן של אבני גיר לייצור סיד והיה חלק מבורות רבים שכאלו שהיו פזורים בארץ במהלך המאה ה-20.

בכבשן הסיד המשיכו על דרך העפר והיכנסו לכרם זיתים בו תמצאו מקבץ של עצי אלה אטלנטית – אלו שלמעשה העניקו את שמם למסלול הזה. מכרם הזיתים וריכוז עצי האלה, המשיכו על השביל צפונה אל עוד דרך עפר שתוביל אתכם לערוץ נחל רדוד ורחב. כשתגיעו אל עמק הנחל, פנו מזרחה עם הסימון ובקרו במטע החרובים הנאה שנשתל כאן במהלך שנות ה-50. בקטע המזרחי של המטע ישנה באר עמוקה שלצידה עמוד סימון צמוד. המשיכו ממנה בהליכה עד לצומת המחבר את שביל האלות עם שביל ישראל המגיע מצפון ועם מסלול הבורות והבארות – גם הוא בתחומי פארק בריטניה. מכאן עלו במעלה הערוץ בין זיתים עתיקים ועצי חורש עד לכניסה לחניון שריגים שבו חניתם.

איך מגיעים?  

כאמור את המסלול מתחילים מחניון שריגים, שהגישה אליו נמצאת על כביש 383 – היוצא מכביש 3 בסמוך לצומת ראם. תוכלו להקליד בוויז "חניון שריגים" והאפליקציה תנווט אתכם למקום.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: מסלול הליכה בפארק בריטניה

2. יער המלאכים

אם אתם מוכנים להדרים קצת באזור שפלת יהודה ולהגיע לאזור חבל לכיש, נמליץ לכם לצאת לטיול ביער המלאכים הסמוך לעיר קריית גת. שמו המקורי של יער האורנים הזה, המשתרע על שטח של 7,000 דונם, הוא שחריה – אך הוא זכה להיקרא "יער המלאכים" לכבודה של קהילת יהודי לוס אנג'לס (עיר המלאכים) שתרמה לקק"ל את הכסף לנטיעתו בשנת 1957. המסלול המעגלי הפשוט והקל שלפניכם הוא באורך 1.8 ק"מ בסך הכל ומתאים לכל המשפחה בכל זמן נתון.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: נופי יער המלאכים

איך מטיילים?

נכנסים לתוך היער עם הרכב, נוסעים כמה עשרות מטרים עד לשלט מידע של קק"ל עם מפת דרכים – מכאן ממשיכים בנסיעה עוד כ-100 מטר עד פיצול כבישים, שייקח אתכם לכביש מעגלי חד סטרי המקיף את היער. סעו עוד 850 מטרים עד לצומת עם דרך כורכר המסומנת באדום המכונה "דרך קדם", פנו בדרך זאת ימינה, סעו מאה מטרים והגיעו לחניון ובו מתקני משחק לילדים, בסמוך לצומת שבילים אדום-כחול. חנו כאן וצאו לתחילת מסלול ההליכה.

מסלול זה נקרא "שביל הגיתות" – הוא כולל הליכה של 500 מטרים על דרך צרה בין עצי היער, שבמהלכה תוכלו לראות רצועה לא מיוערת המכונה "פס האש". היא נמצאת כאן כדי להפחית סיכון להתפשטות שריפות ביער, ובעונות החורף והאביב היא יכולה להיות מכוסה פריחה ורודה יפה. בסופו של השביל עלו במדרגות עץ, תעברו בשביל אורנים מוצל, ואחרי כמה דקות של הליכה תראו משמאלכם מספר ספסלי ישיבה. חזרו מכאן כמה מטרים אחורה ומשמאלכם תוכלו לראות מתחם סלעים חצובים, ששימשו בעבר כגיתות לדריכת ענבים (ומכאן גם שמו של השביל).

מכאן ניתן לשוב אל השביל המקורי ולהמשיך בהליכה לכיוון צפון, עד לחניון המצוי במפגש השבילים אדום-כחול ומעברו אתר ארכיאלוגי בשם "חורבת כרוע" בו שרידי ישוב מן התקופה הביזנטית, כולל בור מים ומבנה ציבורי קטן. מפה המשיכו בהליכה ימינה בעקבות הסימון האדום, עד לצומת שבילים בסימון ירוק-אדום. המשיכו עוד אחרי הסימון האדום, השקיפו על הנוף של גבעות השפלה הנפרש מן השביל ותוך דקות מעטות של הליכה בשיפוע מתון תגיעו חזרה לחניון בו חניתם.

חזרו אל הרכב וסעו מכבשן הסיד בעלייה של כ-900 מטר, לצומת בה תמשיכו ישר עוד 200 מטרים ותגיעו למגדל תצפית – שאמנם סגור למטיילים, אך יש בצמוד אליו שלושה פסלי בעלי חיים גדולים וססגוניים שהילדים יוכלו לטפס עליהם בשמחה. מכאן לאחר נסיעה של עוד 200 מטרים תגיעו לצומת המתחברת לדרך עפר שמסומנת בירוק ופונה ימינה. המשיכו עליה 350 מטרים עד צומת שבילים ירוק שחור, ממנה יוצא "שביל בית הבד" – מסלול הליכה מעגלי המשתרע על 500 מטרים. הלכו בנחת לאורכו למשך חצי שעה בערך, ראו את הנוף הנשקף ממנו ולבסוף חזרו לרכב וסעו בכיוון כללי דרום-מערב עד שתגיעו למצפור השפלה ממנו אפשר לתצפת על העיר קריית גת. מכאן תוכלו לצאת חזרה לכביש 35 ולסיים את ביקורכם בפארק הנהדר הזה.

איך מגיעים?

אם אתם מגיעים הנה מגוש דן או מאזור באר שבע, סעו עד צומת פלוגות – במפגש הכבישים 35 ו-40, ואז פנו מזרחה וסעו 8 ק"מ עד הפנייה המשולטת צפונה שמובילה ליער שחריה. אם אתם מגיעים מאזור ירושלים ובית שמש, סעו על כביש 38 עד צומת נחושה, פנו לכיוון מערב בכביש 35, עברו על פני צומת לכיש ופנו על פי השילוט ליער המלאכים.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: שלט של קק"ל המסביר על כבשן הסיד ביער המלאכים

3. חורבת שוכה והר שוכה

אם אתם רוצים לחזור קצת לימי התנ"ך ולסייר בין אתרים ארכיאולוגיים מימי המקרא – הטיול באזור חורבת והר שוכה, הנמצאים בגבול הדרומי של עמק האלה בהחלט יספק את מבוקשכם. מדובר במקום בו התחולל אחד הקרבות ההיסטוריים המפורסמים ביותר – הקרב שבין דוד לגוליית. המסלול המעגלי במקום, שאורכו בין 2.3 ל -5 ק"מ (תלוי כמה ממנו תלכו) מתאים לכל המשפחה וניתן להלך בו לאורך כל השנה – אך בחורף ובאביב הפריחה כאן מרשימה יותר.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: תצפית מחלון אבן לעבר תל שוכה

איך מטיילים?

הגיעו אל החנייה שלמרגלות חורבת שוכה וצאו להליכה בשביל המסומן בכחול המוביל לכיוון דרום מזרח. חלפו על פני רצפת פסיפס שהיא שריד ממנזר ביזנטי שנמצא בימים עברו על הדרך לירושלים, וכיום היא מוגדרת ומשולטת. אם הגעתם לכאן בחודשים ינואר-פברואר תוכלו לראות באזור הזה שלל פריחות מרהיבות של כלניות, רקפות ובעיקר של תורמוס ההרים.

המשיכו הלאה במסלול הכחול עד שתגיעו אל חורבת שוכה עצמה – שרידיה של עיר עתיקה בשטח נחלתו של שבט יהודה. כאן תראו את יסודות מבנים, בורות מים וחציבות בסלע שהשתמרו מימי קדם. במקום הזה טוענים כי התרחש הקרב התנכ"י האדיר שבו הרג דוד, אז רועה צאן אלמוני, את גוליית הענק בעזרת קלע אבן – מאורע בלתי נפרד מקורותיו של מלך ישראל המפורסם ביותר.

מכאן המשיכו בהליכה על השביל המסומן בירידה מן החורבה, עד לדרך עפר הפונה צפון-מזרחה. המשיכו בעליה מתונה כמה מאות מטרים דרומה, פנו עימה לכיוון מערב והגיעו לנקודת תצפית ממנה ניתן לחזות בנוף החורש של דרום השפלה ובהרי חברון. שימו לב לסימון שבילים ירוק היוצא מאזור זה, והמשיכו בהליכה עליו לכיוון מערב עד הגעה לסימון דרך רכב שטח בצבע שחור, הממוקמת בקרבת פסגת הר שוכה. המשיכו ישר בהסתעפות הדרך המסומן שחור והתהלכו בין הפיתולים שבאזור פסגת ההר – תוכלו לתצפת מכאן על אזור פארק בריטניה הסמוך ואל עבר היישובים גבעת ישעיהו, צפרירים ושריגים. המשיכו הלאה עד להגעה לצומת המסומנת ירוק, פנו בה ימינה לכיוון הערוץ שחולף למרגלות חורבת שוכה וצעדו בתוכו עד להגעה אל החניון ואל נקודת ההתחלה – שהיא גם סיום טיולנו באזור הנפלא הזה.

איך מגיעים?

כאמור, את המסלול מתחילים ממרגלות חורבת שוכה, כ-2.5 ק"מ מזרחה מצמות האלה. הגיעו מכביש 38, פנו מזרחה בצומת האלה לכביש 375, פנו בצומת האלה, ובדרך העפר הראשונה הנמצאת משמאל לכביש פנו דרומה וסעו עד שתגיעו לחנייה הסמוכה לכביש. ניתן כמובן גם להקליד "חורבת שוכה" בווייז ולתת לאפליקציה לנווט אתכם.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: תצפית מחורבת שוכה לעבר עיר

4. יער משמר איילון

אם אתם מעוניינים בטיול קצר ונעים באזור מרכז השפלה, אז כנראה שיער משמר איילון הוא היעד המושלם עבורכם. האתר הזה יושב באזור שבין לטרון ורמלה, דרומית מזרחית למושב משמר איילון ובסמוך לכביש 424. זהו אתר טבע קטן ובו לא מעט אנדרטאות המנציחות חלקים מתולדות הישוב היהודי בארץ  – כמו למשל אלו המוקדשות למתנדבים היהודים שסייעו לכוחות הבריטיים בימי מלחמת העולם השנייה, וכן חלק שלם המוקדש ללוחמי מחתרת הלח"י ולחלליה. הטיול כאן, במסלול המעגלי הבא בן 1.5 ק"מ המתאים לכל המשפחה, כורך בתוכו טבע ומורשת ציונית זה בזו – ולכן מומלץ ביותר.

מסלולי טיול בשפלת יהודה: אנדרטאות ביער משמר איילון

איך מטיילים?

את הטיול נתחיל מאזור חניון היער, שלצידו מתקני משחקים לילדים ובצדדיו תוכלו למצוא בתקופת החורף פריחת רקפות ורודות. מן החניון צאו לשביל היער המתעקל לצפון מערב, וצעדו דקות ספורות עד צומת דרכים – פנו בה שמאלה והתהלכו בדרך עד פסגת הגבעה בה מוצבת אנדרטת הבריגדה לזכר המתנדבים העבריים בצבא הבריטי.

אחרי שביקרתם באנדרטה, שובו חזרה לצומת הדרכים, פנו שמאלה ולכו עד צומת נוספת – בה תפנו ימינה ותרדו אל מאגר איילון – שהוקם בשנת 1955 בשפך בין נחל איילון לנחל נחשון. נפחו של מאגר זה 7 מיליון מ"ק והוא יושב על שטח של 400 דונם. מאזור המאגר ניתן לתצפת אל עבר שכונות נוף איילון, גבעות מודיעין והרי בנימין, כמו גם לכיוון אזור פארק קנדה והרי ירושלים.

מאזור המאגר שובו בשנית לצומת הדרכים הראשית ופנו בה ימינה. התהלכו על צלע הגבעה עד המפגש עם הדרך המסומנת ירוק, שניצב לצד חניון עם מתקני משחקים. עלו על דרך זאת והתקדמו אל עבר אנדרטת הלח"י, המנציחה את פעילי "לוחמי חירות ישראל". על אנדרטה מרשימה זו חקוקות מילותיו של השיר שכתב מפקד המחתרת, אברהם שטרן ("יאיר") – "חיילים אלמונים".

לאחר שהתרשמתם מאנדרטת הלח"י וסיירתם באזור, עלו על דרך הכורכר המסומנת ירוק וצעדו חזרה אל עבר החניון – שבו מסתיים מסלולינו ביער.

איך מגיעים?

אם אתם מגיעים לכאן מגוש דן או מצפון, סעו על כביש 431 עד מחלף נשרים, פנו לפי השילוט לכביש 44 לכיוון בית שמש ואחרי כמה מאות מטרים פנו ברמזור לכביש 424, לפי השילוט המוצב שם. סעו עליו עד למרכז מושב משמר איילון, המשיכו עוד 650 מטרים עד לבית האחרון במושב ופנו שמאלה לפי שלט ההכוונה. לאחר מכן פנו ימינה לדרך כורכר המסומנת בירוק וסעו 400 מטרים עד צומת טי בה פונים שמאלה ומגיעים אחרי 40 מטרים נוספים לחנייה הסמוכה לסלע הזיכרון לבריגדה היהודית.

אם אתם מגיעים מכיוון ירושלים ומודיעין סעו על כביש 1 עד מחלף לטרון ופנו בו לכביש 3 לעבר צומת חטיבה שבע. בהגיעכם לצומת פנו ימינה, עברו על פני מיני ישראל ומתקן ביטחוני – וכ-500 מטר לאחר מכן פנו ימינה לדרך כורכר המסומנת בירוק. המשיכו על הדרך הזו ישר (אל תפנו שמאלה בעיקול) והגיעו לחנון שנמצא 50 מטרים מהכביש.

אם אתם באים מדרום, פשוט סעו על כביש 3 ממחלף שורק עד לצומת חטיבה 7 – ומשם המשיכו לפי המתואר לבאים מירושלים. מסלולי טיול בשפלת יהודה: מילות השיר "חיילים אלמונים" חקוקות על אנדרטת הלח"י ביער משמר איילון

מקור התמונות: amir appel, אורן פלס, Davidbena, Onzd,  Shmurrge1, HofitKli, YoavRאילנה שקולניק

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.