print header

11 אתרי מורשת ותרבות נהדרים שאפשר לראות בצ'כיה

רוב הישראלים שטסים לצ'כיה מקדישים חלק גדול מזמנם לעיר הבירה פראג, שהיא ללא ספק יעד שזכה למוניטין שלו בצדק, אך למרות שפע האטרקציות שיש בה היא עדיין אינה תחליף לכל שאר המקומות הנפלאים שאפשר לראות במדינה. כראייה לכך, ברחבי צ'כיה יש מספר רב של אתרי מורשת עולמית מטעם ארגון אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות) שהביקור בהם הוא ללא ספק חוויה בלתי נשכחת. אספנו עבורכם 11 מהמקומות המרשימים האלו בכתבה הבאה, ואחרי שתכירו אותם אין לנו ספק בכך שיתעורר בכם חשק לעלות על מטוס ולטוס לחופשה בצ'כיה...
לחצו על שמות המקומות כדי לראות את מיקומם על המפה
אתרי מורשת בצ'כיה: ארמון הארכיבישוף בקרומייז'יז'
המבנה המרשים הזה ממוקם במרכז ההיסטורי של העיירה קרומייז'יז' והוא היה מקום המגורים של ראשי הכנסייה באזור. כראוי לבית שכזה, הארמון מקושט ומעוצב בקפידה בסגנון גותי מאוחר, סביבו ישנם גנים מטופחים ובתוכו יש חדרים רבים שהיו בעבר בשימוש, כחדר הכס, אולם הכנסים, חדרי האוכל הענקיים והספרייה - שבה עד היום יש אוסף של כ-33 אלף כתבי יד, הדפסים וספרים. לאורך השנים התבצעו במקום עבודות שיפוץ ושימור רבות שבזכותן הוא זכה למעמד של אתר מורשת עולמית בשנת 1998. חובבי קולנוע שיבקרו במקום אולי יחוו תחושת דז'ה וו קלה, משום שבתוך הארמון הזה צולמו מספר סצנות מהסרט המצליח אמדאוס משנת 1984, שעסק בחייו של המלחין האוסטרי וולפגנג אמדאוס מוצרט.

2. המרכז ההיסטורי של צ'סקי קרומלוב

אתרי מורשת בצ'כיה: המרכז ההיסטורי של צ'סקי קרומלוב
סמוך לגבול בין צ'כיה ואוסטריה של היום, הוקמה במאה ה-13 העיר צ'סקי קרומלוב והיום היא אטרקציה תיירותית פופולרית מאוד ואתר מורשת עולמית. העיר ידועה באדריכלות ובעיצוב האומנותי של המבנים בחלק ההיסטורי העתיק שלה, שיוצרים נוף עוצר נשימה ממנו ניתן ליהנות בזכות נקודות תצפית שונות שמשקיפות על האזור ועל נהר ולטאבה. חלק מהמבנים האלו היו שייכים לקהילה יהודית קטנה שהתגוררה במקום בעבר, ובית הכנסת המקומי אף שופץ בשנים האחרונות. אחת מנקודות התצפית הטובות ביותר כאן היא הטירה המרכזית של צ'סקי קרמלב, הגדולה מאוד ביחס לעיר, ולמעשה מדובר בטירה השנייה בגודלה במדינה אחרי מצודת פראג. גם אם אתם לא מתעניינים בתצפית מומלץ לסייר בטירה, שכוללת תיאטרון והרבה מיצגים מרהיבים כמו כרכרה בגודל מלא שמצופה זהב 24 קראט!

3. הכפר המשומר הולשוביצה

אתרי מורשת בצ'כיה: הכפר המשומר הולשוביצה
אתר המורשת הזה הוא כפר קטן שממוקם באזור שהיה מיושב על ידי בני אדם כבר באלף השני לפנה"ס וננטש לאחר מלחמת העולם השנייה. רק החל משנת 1990 החלו מאמצי אכלוס ושחזור לבתים הקטנים והקסומים שבו, ונכון לשנת 2006 חיו בכפר רק 140 תושבים. למרות הנתונים האלו, הולשוביצה הוא מקום קסום ומיוחד שבו ניתן למצוא 120 מבני אבן שמסודרים מסביב לכיכר גדולה, שחלק גדול מהם כמעט ולא השתנה מאז ימי הביניים. אז אם אתם מטיילים בדרום מערב צ'כיה ואתם חובבי היסטוריה או אדריכלות ייחודית, כדאי לכם לבקר במקום.

4. המרכז ההיסטורי של טלץ'

אתרי מורשת בצ'כיה: המרכז ההיסטורי של טלץ'
העיירה הקטנה טלץ' נוסדה במאה ה-13 כדי להגן על צומת נתיבי מסחר מרכזית, ובעקבות מיקומה היא הפכה למקום משגשג למדי, אף כי כיום מתגוררים בו רק כ-6,000 תושבים. רבים מהבניינים בטלץ', במיוחד הטירה המרכזית של העיירה, הם עדות לסגנונות בנייה עתיקים שהושפעו מתרבויות אחרות ומאופיינים בפאר רב וקישוטים עדינים. בנוסף לטירה, אם אתם מבקרים בטלץ' אל תוותרו על סיור בכיכר המרכזית של העיר (שמוצגת בתמונה), שתחומה על ידי בתי מגורים הבנויים בסגנון הבארוק והרנסאנס.

5. עמוד השילוש הקדוש באולומואוץ

אתרי מורשת בצ'כיה: עמוד השילוש הקדוש באולומואוץ
קשה מאוד שלא לחוש התפעלות עמוקה כשעומדים למרגלות המונומנט הענק הזה, שנחשב לאחד מהפסלים הגדולים ביותר בצ'כיה וממוקם בעיר אולומואוץ שבמזרח המדינה. בסיס העמוד הוא מעגל בקוטר 17 מטרים, שממנו מתרוממים 18 עמודי אבן שהגבוה ביותר מבניהם מגיע לגובה של 35 מטרים. העמוד מחולק לכמה קומות שאל חלקן ניתן לטפס, ולכל אורכו יש פסלים רבים ועיטורים שונים שרובם מוקדשים לכנסייה הקתולית, שכן מטרתו העיקרית של פרויקט הקמת העמוד הייתה להלל את המוסד הזה ולחגוג את סיום המגיפה הקשה שפגעה באזור בין השנים 1714 – 1716.

6. המרכז ההיסטורי בפראג

אתרי מורשת בצ'כיה: המרכז ההיסטורי בפראג
כפי שנאמר בתחילת הכתבה, פראג היא יעד תיירותי ראשון במעלה לישראלים, וגם לתיירים אחרים מכל רחבי העולם. יש המון מה לראות ולעשות בעיר המופלאה הזאת, ובשל שפע המבנים העתיקים, העיצובים המיוחדים וההיסטוריה העתיקה שמשומרת בה, זכה המרכז ההיסטורי של פראג למעמד של אתר מורשת עולמית תרבותי בשנת 1992. קשה מאוד לתאר בקצרה את כל מה שכדאי לראות ולעשות בפראג ולכן אנו ממליצים לכם ללחוץ כאן ולגלות את כל הדברים הנפלאים שאפשר לעשות במסגרת טיול של 10 ימים במקום.

7. הרובע היהודי ובזיליקת פרוקופיוס הקדוש בטשביץ'

אתרי מורשת בצ'כיה: הרובע היהודי בטשביץ'
טשביץ' היא עיר בדרום צ'כיה - מערבית לעיר הגדולה ברנו - שכיום מתגוררים בה כ-36,000 תושבים ובעבר היה בה רובע יהודי משגשג שבו חיו יהודים ונוצרים בשלום במשך שנים רבות בין ימי הביניים ועד למאה ה-20. בימים שקדמו למלחמת העולם השנייה כמות היהודים בטשביץ' ירדה בהדרגה ובמהלך השואה גורשו כ-300 מהם שעדיין התגוררו במקום; למרות שכיום לא מתגוררים יהודים ברובע, עדיין ניתן למצוא בו כמות רבה של מבני ציבור יהודיים כמו בית ספר, מפעל לעיבוד עור ובתי כנסת. חלק גדול מהמבנים שופץ לאורך השנים מבלי לפגוע במראה המקורי שלהם, ובזכות זאת ניתן לטייל ברחובות הרובע ולקבל טעימה קטנה מאורח החיים של יהודי האזור לפני שנים רבות. בזיליקת פרוקופיוס הקדוש שנמצאת גם היא בטשביץ', הוקמה בשנת 1101 והיא ממוקמת על גבעה שצופה על העיר. היא בנויה מגרניט ומאבן חול ועיצובה מערב בין סגנון רומנסקי לבין סגנון גותי מוקדם.

8. קוטנה הורה

אתרי מורשת בצ'כיה: קוטנה הורה
סביר להניח של מי שביקר בפראג ראה עלוני תיירות שמציעים טיולים לקוטנה הורה, עיירה קטנה מזרחית לבירה פראג עם היסטוריה עשירה וכמה מבני דת מיוחדים מאוד. שניים מהמבנים המומלצים והמפורסמים ביותר כאן הם כנסיית סנט ברברה, פטרוניתם של הכורים שעבדו במכרות הכסף שבאזור, וקתדרלת גבירתנו מסדלץ ששוכנת במרכזו של בית קברות ומפורסמת בזכות קישוטים מעצמות אדם ותצוגת שלדים של אנשים שנפטרו בעבר ופשוט לא היה מקום עבורם בבית הקברות. בקוטנה הורה יש גם מוזיאונים שמוקדשים להיסטוריה המקומית ולמכרות הכסף שפעלו באזור כבר מהמאה ה-10, כיכר מרכזית עם מזרקה גדולה ואחוזות רבות שבעבר שימשו את אצילי האזור ותושבי העיר שהתעשרו הודות למסחר בכסף.

9. הנוף התרבותי לדניצה-ואלטיצה

אתרי מורשת בצ'כיה: טירת לדניצה
אתר המורשת הזה הוא למעשה אזור שמשתרע על פני כ-280 קמ"ר בדרום צ'כיה, סמוך לערים בז'צלב ומיקולוב. שתי הסיבות העיקריות לכך שהוא זכה למעמד זה הן טירת לדניצה (שמוצגת בתמונה) וטירת ואלטיצה, אך יש לא מעט מבנים עתיקים אחרים בסביבתן וגם את השמורה הביוספרית פאלאווה. באזור לדניצה-ואלטיצה ניתן לראות לא רק סגנונות אדריכלות שונים שמשתלבים זה עם זה, אלא גם מגוון גדול של עצים, מקומיים ולא מקומיים כאחד, שנשתלו מסביב לטירות ולבריכות מים שונות. כל אלו מבטחים לכם חוויה פסטורלית ועוצרת נשימה אם תבחרו לטייל באזור עם כלי רכב או באמצעות טיול רגלי.

10. טירת ליטומישל

אתרי מורשת בצ'כיה: טירת ליטומישל
הטירה המרשימה הזאת נבנתה בין השנים 1568 ל-1580 בסגנון הרנסאנס ובזכות מאמצי שימור כאלה ואחרים (חלקם בעקבות שריפה) ניתן לבקר בה עד היום ולהתרשם מארבעת האגפים שלה ומכל המבנים שבסביבתה. הטירה שוכנת סמוך לעיירה ליטומישל שבמרכז צ'כיה והיא הוכרזה כאתר מורשת בשנת 1999, בשל חשיבותה האדריכלית והעובדה שהיא מייצגת שלב משמעותי בתהליך ההתפתחות העצום שעברה האנושות בתחום זה לאורך השנים.

11. כנסיית העלייה לרגל של יאן הקדוש מנפומוק בזלנה הורה

אתרי מורשת בצ'כיה: כנסיית העלייה לרגל של יאן הקדוש מנפומוק בזלנה הורה

בעיר ז'דאר נאד סאזבו שבמרכז צ'כיה אפשר לחזות ביצירת המופת האחרונה של האדריכל הצ'כי יאן סנטיני אייכל. הכנסייה קודשה ונפתחה באופן רשמי בשנת 1720, למרות שהקמתה עוד לא הושלמה בפועל, כשרק בשנת 1727 הסתיימה הבנייה של כלל מאפייני הבניין באופן מעשי, וכ-200 שנה אחרי בערך, בשנת 1994, היא הוכרזה כאתר מורשת תרבותית עולמית. רוב הריהוט והקישוטים של הכנסייה השתמרו עד היום, והמבקרים במקום יכולים להתרשם מהמאפיינים הגותיים ומהפאר הרב שניתן לראות מבחוץ ומבפנים. המזבח המרכזי של הכנסייה מעוטר בקישוטים ענקיים ו-5 פסלי מלאכים ש"מרחפים" מעליו, ובאופן כללי לספרה 5 יש חשיבות רבה בעיצוב הבניין הזה.

מקור התמונות: Christof HalbePudelekRichenzaOndranessStefan BauerChristof HalbePtrantinaAcpPrazakAgnete 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.