print header

10 אטרקציות מובילות בעיר ברגמו שבאיטליה

כשאנו חושבים על צפון איטליה, ובייחוד כשאנו חושבים על לומברדיה – המחוז המרכזי של אזור זה, העיר הראשונה שקופצת לנו לראש היא כנראה מילאנו, הבירה של המחוז ואחת הערים האהובות והמתויירות לא רק באיטליה, אלא באירופה כולה. אך כדאי שתדעו שפרט למילאנו, לומברדיה מציעה עוד פניני חן שיכולות בקלות להפוך ליעד הטיול הבא שלכם – ובראשן העיר ברגמו (Bergamo), מהעתיקות והגדולות שבערי המחוז וגם מקום בו תמצאו שלל אטרקציות שכדאי לכם לגלות. כדי לעזור לכם להבין מה אתם יכולים לראות ולעשות בברגמו, אספנו עבורכם את 10 האתרים המרכזיים שלה, מהם תוכלו להתרשם עוד יותר אם תגיעו אל העיר הקסומה הזו...

1. העיר העילית (Citta Alta)

אטרקציות בברגמו:העיר העלית של ברגמו

את מרבית האטרקציות המרכזיות של ברגמו תמצאו בעיר העתיקה שלה, היכן שמקובצים מרבית מבני ימי הביניים והרנסנס השמורים שלה, ושנמצאת על גבעה גבוהה המתנשאת מעל לעיר החדשה של ברגמו. הדרך המקובלת והנוחה ביותר להגיע אל העיר העתיקה הגבוהה היא באמצעות הרכבת העילית של המקום, הנמצא כאן כבר מעל ל-100 שנים ומחברת את שני חלקי העיר. העלייה ברכבת הזו, שאורך מסלולה 240 מטרים והגובה אליו היא מגיעה הוא 85 מטרים, אורכת מספר דקות בלבד, אך היא תספק לכם תצפית נפלאה אל עבר העיר החדשה. בסיום העלייה תרדו אל כיכר מארקטו דלה סקרפה (Piazza Mercato delle Scarpe) הקטנה והשוקקת, ממנה תוכלו לצאת אל סמטאות העיר העתיקה וכל האטרקציות שמחכות לכם בהן.

אטרקציות בברגמו: רכבת עילית לעיר העילית של ברגמו

2. כיכר וקיה (Piazza Vecchia)

אטרקציות בברגמו: כיכר וצ'יה

כיכר וקיה היא הלב הפועם של העיר העלית העתיקה של ברגמו – זוהי נקודת חן מוקפת מונומנטים ומבנים בעלי חשיבות תרבותית והיסטורית, כמו גם בתי קפה קטנים וגלידריות שבהם תוכלו לשבת ופשוט ליהנות. בין היתר תוכלו לראות מסביב לכיכר הנאה והמיוחדת הזאת את בית העירייה, שקשתותיו מעוטרות בפסלי ראשים של חיות, את הספרייה העירונית המתאכסנת בתוך מבנה בסגנון הרנסאנס המאוחר ואת מזרקת קונטאריני המוקפת פסלי אריות.

אטרקציות בברגמו: המזרקה בכיכר וקיה

3. קפלת קוליאוני (Cappella Colleoni)

אטרקציות בברגמו: קפלת קוליואני

ממש בסמוך לכיכר וקיה ניצבת קפלת קוליאני המרשימה – יצירת האומנות הגדולה של האמן ג'יובאני אנטוניו אמדאו, פסל, אדריכל ומהנדס בן תקופת הרנסנס (המאה ה-15-16). בין שלל הבניינים העתיקים באזור בולטת הקפלה הזו בזכות חזית השיש הססגונית שלה והעיצוב המסקרן; החזית מוקדשת לתיאור סצנות וסיפורים מתוך התנ"ך ומתוך מיתולוגיות אחרות, והמקום כולו מעוצב בסגנון ארכיטקטוני שהוא שילוב של סגנונות הרנסנס, מנייריזם ובארוק מאוחר. בתוך המבנה המרשים, שהוקם בין השנים 1470-1476 תוכלו למצוא מספר רב של פסלים וציורי קיר, כמו גם את קברו של ברטולומאו קוליאני – האציל המקומי שהקפלה נקראת על שמו – לצד אלו של בני משפחתו.

אטרקציות בברגמו: קפלת קוליאני

4. אקדמיית קררה (Accademia Carrara)

אטרקציות בברגמו: אקדמיית קררה

זהו היעד הטוב ביותר לחובבי האמנות שביניכם – אקדמיית קררה היא אחת מאקדמיות האמנות הוותיקות והגדולות באיטליה כולה. היא מחזיקה ברשותה גלריית אמנות מצוינת, מאורגנת מאוד, ששופצה רק לאחרונה ובה אוסף יקר ערך של 1,800 ציורים מן המאה ה-15 עד המאה ה-19 של כמה מהציירים האיטלקים הדגולים ביותר, כדוגמת רפאל, בליני, בוטיצ'לי, קאנאלטו ופיזנלו. בנוסף, בתחילת שנות ה-90' צורפה למקום גלריה לאמנות מודרנית – כך שניתן להתרשם כאן מחדש לצד ישן בעולם האמנות בצורה נפלאה ושובת עין.

אטרקציות בברגמו: אקדמיית קררה

5. חומות העיר העתיקה ופורטה סאן ג'יאקומו (Porta San Giacomo)

אטרקציות בברגמו: חומות העיר העתיקה על ברגמו

סיור סביב חומות העיר העתיקה, המקיפות את האזור ההיסטורי של ברגמו, הוא אטרקציה בפני עצמה. החומות המרשימות והמבוצרות הללו, שאורכן יותר מ-4 קילומטרים והן נשמרו היטב עד ימינו אנו, נבנו במאה ה-16 על ידי הרפובליקה של ונציה, ששלטה בברגמו באותן השנים. הן נועדו להגן על העיר מפני תקיפות אפשריות מצד הרפובליקה של מילאנו וצרפת. כיום החומות הללו הן סמל לעבר העשיר והגאה של ברגמו, והן מקנות לעיר העתיקה שלה מראה הלקוח מאגדות העבר, ללא שום סימנים למודרניות. לאורך החומות ממוקמים מספר שערים, שהמרשים והמהודר שבהם הוא פורטה סאן ג'יאקומו (Porta San Giacomo) – שער לבן עשוי שיש מנצנץ, בעל מראה ציורי שלא כדאי לכם לפספס. 

אטרקציות בברגמו: שער סאן ג'יאקומו

6. בזיליקת סנטה מריה מאג'ורה (Santa Maria Maggiore)

אטרקציות בברגמו: בזיליקת סנטה מריה מאג'ורה

אם תלכו מעט דרומה מכיכר וקיה שהזכרנו קודם לכן ותעברו במעין מעבר מעוטר קשתות, תוכלו להגיע לכיכר הקתדרלה, מעליו מתנוססת בזיליקת סנטה מריה מאג'ורה, המהווה חלק נוסף באוצרותיה הארכיטקטוניים הבלתי נגמרים של ברגמו. שורשיה של הבזיליקה המהודרת הזו בימי האימפריה הרומית העתיקה, אז שימש האתר כמקדש שמאוחר יותר, במאה ה-12, הוסב לכנסייה נוצרית שבנייתה הסתיימה רק במאה ה-14. מבחוץ עדיין שמרה הבזיליקה על המראה שלה מימי הביניים, כולל הארכיטקטורה הרומנסקית העתיקה, בעוד שבפנים ניתן לראות את השפעות עידן הרנסנס על עיצובה, כולל שטיחי קיר מעוטרים במעברים ובעמדת המקהלה.

אטרקציות בברגמו: החלק הפנימי של ,בזיליקת סנטה מריה מאג'ורה

7. מוזיאון מדעי הטבע (Museo Civico di Scienze Naturali)

אטרקציות בברגמו: מיצג של ממותה במוזיאון למדעי הטבע של ברגמו

בקצה הצפון מערבי של העיר ההיסטורית של ברגמו שוכן מוזיאון מרתק ביותר שכדאי לכם לבקר בו, בייחוד אם אתם בטיול עם הילדים ורוצים לרתק ולעניין אותם, או פשוט אם אתם חובבי היסטוריה עתיקה ומעוניינים להכיר את התפתחות הטבע בעולמנו. כבר בכניסה למקום תוכלו לראות דגם משוחזר בגודל מלא של ממותות, ובהמשך ב"היכל היונקים" תמצאו תצוגה שלמה של  מאובנים שנמצאו באזור ברגמו. בנוסף באולמותיו רחבי הידיים של המוזיאון הזה תוכלו לחזות באוסף מגוון מאוד של למעלה מ-1,000 פריטים היסטוריים אתנוגרפיים, ממצאים קדומים שרובם הובאו על ידי מגלי הארצות הראשונים שיצאו לגלות את יבשות אפריקה ואמריקה. ישנם כאן ממצאים מערי האימפריה הרומית כגון פסיפסים, תחריטי אבן וכלי חרס, וכן תצוגה של כלי נשק היסטוריים, מטבעות, תכשיטים ושאר כלים מרתקים, שהיו בעבר הרחוק בשימוש יומיומי.

אטרקציות בברגמו: מאובן במוזיאון למדעי הטבע בברגמו

8. קתדרלת סנט אלסנדרו (Cathedral of Sant'Alessandro)

אטרקציות בברגמו: קתדרלת סנט אלסנדרו מבחוץ

לא רחוק מכנסיית סנטה מריה מאג'ורה המהודרת שהזכרנו קודם לכן, יושבת קתדרלת סנט אלסנדרו – מוקד עניין נוסף בברגמו, שנבנה בשנת 1459 ומוקדש לקדוש המגן על העיר, אלכסנדר מברגמו. זהו גם מקום מושבו של הבישוף של ברגמו, כך שמדובר למעשה בכנסייה הראשית של העיר. מבפנים מעוטרת הקתדרלה ביצירות אמנות מרשימות של ציירים בני המאה ה-15 וה-16 כמו טייפלו ופרוויטאלי, וכן יש פה מוזיאון קטן המציג אוצרות ישנים שנותרו מן הכנסיות הקודמות שעמדו במקום שכיום נמצאת בו הקתדרלה.

אטרקציות בברגמו: קתדרלת סנט אלסנדרו מבפנים

9. הגן הבוטני (Orto Botanico Di Bergamo Lorenzo Rota)

אטרקציות בברגמו: הגן הבוטני של ברגמו

אם אתם רוצים לקחת הפסקה קצרה מהסיורים ההיסטוריים בברגמו היפה ולראות קצת טבע פורח וטבעי במקום זאת, הגיעו אל הגן הבוטני הזה – פינת חן ירוקה, שהיא חלק מן המוזיאון למדעי הטבע של העיר. שטחו של הגן רחב הידיים הוא 2,400 מ"ר וישנם בו יותר מ-1,200 מיני צמחים – רובם מן הצמחייה המקומית המאפיינת את מחוז לומברדיה, חלקם מסוגי צמחיה שהגיעו הנה מהרי אלפים, ויש כמובן גם פרחים וצמחים אקזוטיים יותר. שימו לב שכדי להגיע לגנים עליכם להיות בכושר סביר ומעלה, מכיוון שהם נגישים רק לאחר טיפוס של 140 מדרגות אל הגבעה עליה הם עומדים. התגמול שלכם, מלבד הצמחייה היפה והטבע הירוק שתגלו בהם, הוא גם הנוף הפנורמי הייחודי המשקיף אל העיר.

אטרקציות בברגמו: הגן הבוטני של ברגמו

10. מצודת רוקה (Rocca di Bergamo)

אטרקציות בברגמו: מצודת רוקה

במעלה העיר העתיקה, בסמוך לכיכר מרקרטו דלה סקרפה, יושבת מצודת רוקה ששורשיה מגיעים עד המאה ה-14, ובתוכה מוזיאון המוקדש למאבק העצמאות של איטליה ולשחרור ברגמו מהשליטה האוסטרית בה על ידי ג'וזפה גריבלדי, המצביא האיטלקי שהוביל את המאבק לאיחוד המדינה במאה ה-19. מלבד המוזיאון והגן של המקום, שבו מוצגים כלי נשק עתיקים שיכולים לעניין את שוחרי ההיסטוריה שביניכם, אחרי ההגעה אל המצודה תוכלו גם ליהנות מנקודת תצפית פנורמית מרהיבה אל עבר נופי העיר העתיקה וברגמו כולה.

אטרקציות בברגמו: מיצג במוזיאון ההיסטורי שבמצודת ברגמו

מקור התמונות: Steffen Schmitz (1) (2) (3), ZuffeDimitris Kamaras (1) (2)bergamo_26Bergamo1972NazascaAndres rusAndreone93GhedoghedoElliott BrownSailkoCrucconeGiorcesRollroboter

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.