print header

12 אטרקציות מומלצות ביורק, אנגליה

רוב המטיילים באנגליה מגיעים ללונדון הבירה, למנצ'סטר ולבירמינגהאם הגדולות או לברייטון שעל חוף הים, אך האם יצא לכם לבקר ביורק? אם אתם שואלים "מה יש לעשות שם?", יש לנו בשבילכם 12 המלצות שיראו לכם למה מדובר ביעד תיירותי מומלץ ומרתק לכל חובב היסטוריה ותרבות. ביורק תמצאו כמה מהמוזיאונים והקתדרלות המרשימים ביותר באירופה משלל סיבות, ולא אנחנו קבענו את זה – זו עובדה! יחד איתם יש ביורק גם עיר עתיקה, כיאה לעיר תיירותית באירופה, ותמצאו בכל רחביה שלל מסעדות, בתי קפה ואתרי תיירות שיעשירו את הטיול שלכם בבריטניה.
 
לחצו על התמונות על מנת לצפות בהן בגודל מלא

1. טירת הווארד (Castle Howard)

אטרקציות ביורק: טירת הווארד
הטירה הזו נבנתה לאורך למעלה מ-100 שנה בסגנון הבארוק, כשהעבודות עליה הסתיימה בשנת 1701. היא נמצאת במרחק חצי שעה נסיעה מיורק לכיוון צפון-מזרח, וההגעה אליה מומלצת לכל מי שמעוניין להתרשם מהאדריכלות המפוארת שלה. סביבה יש אזור מדשאות עצום, ובתוכה יש 145 חדרים שתוכלו לחקור, כשכל אחד מהם מעוצב בסגנון שונה וביד רחבה. 
 
בעוד שהטירה עדיין נחשבת למקום מגורם הפרטי של משפחת הווארד שעבורה היא הוקמה, המבקרים כאן יכולים לסייר בה ולהתרשם כאוות נפשם מהמסדרונות, האולמות וחפצי האומנות הקלאסיים שבכל רחביה. פרט לעושר שקיים בתוכה, אפשר כמובן גם לטייל במדשאות רחבי הידיים של הטירה ולצד האגם שסמוך אליה.

2. מוזיאון יורקשייר אייר (Yorkshire Air Museum)

אטרקציות ביורק: מטוס במוזיאון יורקשייר אייר
המוזיאון הזה הוא אחד הגדולים מסוגו בבריטניה, ותוכלו להגיע אליו תוך 20 דקות נסיעה לכיוון דרום-מזרח ממרכז העיר יורק. בעבר היה זה בסיס חיל אוויר בריטי שתפקד במהלך מלחמת העולם השנייה, וכעת נותרו בו האנגרים ענקיים שמאכלסים יותר מ-50 כלי טיס ורכב ישנים, וכן תצוגה מרתקת שמראה את ההיסטוריה וההתפתחות של התעופה.
 
המוזיאון הוקם בשנת 1986, כשהאוסף שבו הורחב באופן משמעותי מאז, וכיום ניתן למצוא בו גם העתקים מדויקים של מטוסים מלפני תקופת מלחמת העולם השנייה. בנוסף לכלי הרכב והמזכרות שתמצאו בו, המוזיאון עצמו משמש גם כאנדרטה היחידה באירופה לכוחות האוויר של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, כשגם תוכלו לראות בו איפה שהו כוחות צרפתיים בזמן שחנו בבריטניה.

3. מנזר מריה הקדושה (St. Mary’s Abbey)

אטרקציות ביורק: מנזר מריה הקדושה
המנזר הזה היה בעבר אחד העשירים ביותר בכל צפון אנגליה, כשהוא התחרה בכבוד מול קתדרלת יורק (אותה נראה בהמשך) הן מבחינת גודל והן מבחינת ההון שהוחזק בו. כיום נותרו בו רק חורבות מרשימות שמוגנות כחלק מגני מוזיאון יורק, שנמצאים בקצה מרכז העיר.
 
המנזר הוקם בשנת 1088 ושגשג למשך מאות שנים, עד שהנרי השמיני החליט בשנת 1536 לפרק מנזרים ברחבי אנגליה כדי שהנכסים שלהם יועברו למשפחת המלוכה. בביקורכם תוכלו לטייל במדשאות רחבי הידיים שמנוקדות בקירות מתפוררים וקשתות, כשרק מהתבוננות בהם אפשר לדמיין כיצד היה נראה המבנה המרשים הזה בעברו המפואר.

4. בונקר המלחמה הקרה של יורק (York Cold War Bunker)

אטרקציות ביורק: בונקר המלחמה הקרה של יורק
במרחק נסיעה קצרצר ממרכז העיר תמצאו את הבונקר הזה, שלא דומה לשום אטרקציה היסטורית אחרת שקיימת בסביבתו. המקום משומר להפליא, כשהוא קיים עוד משנת 1961 ונחשב לבונקר היחידי של חיל התצפיתנים המלכותי שניתן לערוך בו כיום סיורים, אף על פי שבעבר היו כ-30 כמוהו בכל רחבי בריטניה.
 
הבונקר הזה הוא בעל שתי קומות, כשבחלקו אשר מתחת לאדמה היו מיועדים החיילים והמדענים שהוצבו בו לסגור את עצמם במקרה של מלחמה גרעינית. שם הם היו יכולים לשרוד למשך מספר חודשים, בה בעת שהם עורכים רישומים של פיצוצים ונשורת גרעינית ביורקשייר. למרבה המזל מעולם לא היה צריך להשתמש בבונקר, וכעת מתאפשר לתיירים לחקור את כל רחביו ולראות כיצד היה מאובזר בעבר.

5. מבוך יורק (York Maze)

אטרקציות ביורק: מבוך תירס בצורת חיות
אם לקחתם איתכם את כל המשפחה לטיול, אל תשכחו לבקר עם הילדים במבוך יורק העצום, שנחשב למבוך התירס הגדול ביותר בבריטניה ובאירופה כולה. בכל שנה שותלים שם צמחי תירס כך שיגדלו בעיצוב שונה, לכן ניתן לחזור לאתגר הזה גם אם ביקרתם שם בעבר ולהתמודד שוב עם מבוך חדש.
 
כדי שתבינו עד כמה הוא גדול, ניתן להשוות את שטחו ל-8 מגרשי כדורגל, והעיצובים של המבוכים אף פעם לא משעממים, כשבעבר למשל הם נעשו בצורת פסל החירות ודינוזאורים. חשוב לציין שהמבוך פתוח רק בחודשי הקיץ, אך יש באזור עוד אטרקציות נוספות כמו מתקני שעשועים עם עיצובים בנושא תירס, מסלולי מיני גולף וטיולי טרקטורונים.

6. מוזיאון טירת יורק (York Castle Museum)

אטרקציות ביורק: מוזיאון טירת יורק
אם אתם רוצים לקבל הצצה מרתקת לחיי היומיום של העם האנגלי לאורך הדורות, מוזיאון טירת יורק הוא המקום בשבילכם. הוא נבנה בדיוק באותו המקום שבו עמדה טירת יורק המקורית – מדרום למרכז העיר – ויש בו שלל חפצי אומנות ותצוגות שתשמחו להיחשף אליהם. 
 
בעוד שהמוזיאון הוקם בשנת 1938, המבנה שימש לפני כן כבית כלא, כך שכיום תוכלו לבקר בתאיו הריקים וגם לראות שחזור מדויק של רחובות מהתקופות האדוארדית והוויקטוריאנית, כשבכל אחד מהם יש חנות עם פריטי מזכרות מאותו עידן.

7. מוזיאון הרכבות הלאומי (National Railway Museum)

אטרקציות ביורק: מוזיאון הרכבות הלאומי ביורק
במרחק הליכה ממרכז העיר נמצא מוזיאון הרכבות הלאומי, שמגולל את סיפורה של תנועת הרכבות בבריטניה כולה. זהו ביתם של יותר ממיליון פריטים ותצוגות, וכן כמה מאות רכבות קיטור וכלי רכב אחרים, מה שהופך את המקום הזה למוזיאון הרכבות הגדול ביותר בעולם.
 
המוזיאון הוקם בשנת 1975, ובעוד שרוב הרכבות שבו אכן יוצרו ושימשו בבריטניה, תמצאו שם גם כאלו מיבשת אמריקה ומאסיה. גם אם אתם לא מתעניינים ברכבות שווה להגיע למוזיאון הזה בשל הסיפורים ההיסטוריים על הדרך שבה שינה כלי התחבורה הזה את חייהם של האנשים שחיים בבריטניה בפרט ובעולם בכלל.

8. מגדל קליפורד (Clifford’s Tower)

אטרקציות ביורק: מגדל קליפורד
על תל ירוק גבוה עומד לו מגדל קליפורד, שהוא אחד מהחלקים היחידים שנותרו מטירת יורק המקורית. במקור המגדל נבנה מעץ על ידי הנורמנים במאה ה-10, אך לאחר שחרב מידי הוויקינגים והוקם מחדש - חיזקו אותו עם אבן במהלך המאה ה-13, וכעת הוא מהווה אטרקציה תיירותית פופולרית.
 
בשנת 1684 המגדל נהרס בפיצוץ, ולימים השתמשו בו ככלא וכאתר לשמירת האוצרות של הממלכה הבריטית. בביקורכם כאן תוכלו להיחשף להיסטוריה המרתקת והאפלה של המגדל, ללמוד על עברה של טירת יורק ולזכות במבט על נוף מרשים אל עבר העיר יורק והאזורים הכפריים שסובבים אותה.

9. מרכז הוויקינגים יורביק (Jorvik Viking Center)

אטרקציות ביורק: מרכז הוויקינגים יורביק
האתר הזה הוא חובה לכל חובב היסטוריה, כשהוא שופך אור על החיים בעיר במהלך תקופת הוויקינגים. הוא ממוקם ממש במרכז העיר ויש בו שחזור של ישוב ויקינגי אשר נבנה ישירות מעל לאתר חפירות ארכיאולוגי. 
 
המוזיאון נפתח בשנת 1984 והוא נחשב לאחת מהאטרקציות הפופולריות ביותר ביורק, כשהוא בהחלט מצליח לשגר את המבקרים שבו אלף שנים אחורה אל העבר. זאת בזכות הדגמים בגודל מלא, הבובות המכניות שזזות והריחות והצלילים - כולם מחקים את התקופה העתיקה הזו באופן יוצא מן הכלל. 

10. שאמבלס (Shambles)

אטרקציות ביורק: שאמבלס
אחד הרחובות הציוריים ביותר בבריטניה הוא רחוב שאמבלס שביורק, אשר מעוטר במבנים מתקופת בית טיודור, מהמאות ה-15 וה-16. בעבר המבנים האלה הכילו בתי עסק רגילים למדי כמו קצביות ושווקי בשר, אולם כיום תמצאו שם שלל בתי קפה נעימים, חנויות בוטיק ומסעדות.
 
רבים מהמבנים שברחוב הוקמו במהלך המאה ה-14, ומומלץ לטייל סתם כך ביניהם כדי להיכנס לרגע קט לקפסולת זמן שתחזיר אתכם לתקופה אחרת, לפחות מבחינה אדריכלית.

11. חומות העיר יורק (York City Walls)

אטרקציות ביורק: חומות העיר יורק
חומות יורק המרשימות מקיפות את הרובע העתיק ונמשכות לאורך יותר מ-3 ק"מ. החומות האלה הגנו על העיר עוד מהתקופה הרומית, אולם רוב הביצורים הקיימים כיום מתוארכים לבין המאות ה-12 וה-14.
 
הן נמנות מבין החומות המשומרות ביותר בבריטניה בפרט ובאירופה בכלל, ובנוסף להתפעלות מהן תוכלו ללמוד על ההיסטוריה שלהן ושל העיר בעזרת תצוגות מידע שנמצאות במספר נקודות בהן. אם תלכו לכל אורכן, אין ספק שלא תפספסו כמה מהאטרקציות העיקריות של יורק שממוקמות בעיר העתיקה.

12. קתדרלת יורק (York Minster)

אטרקציות ביורק: קתדרלת יורק
את האטרקציה הזו אסור לאף מבקר ביורק לפספס, ולמעשה, מרוב גודלה העצום ושלושת מגדליה הגבוהים - ספק אם ניתן להחמיץ אותה בכלל. זוהי הקתדרלה הגותית הגדולה ביותר בכל צפון אירופה, וכבר בחזיתה תוכלו לראות שלל עיטורים מרשימים שיגרמו לכם להתפעל ממנה.
 
בנייתה של הקתדרלה הושלמה בשנת 1472 אחרי כמה מאות שנים של עבודה, והמבנה היפהפה הזה מכיל כיום את מספר חלונות הוויטראז' הגדול ביותר בעולם, וכן אינספור פסלים שתוכלו לחזות בכולם. מתחתיו נמצא גם מוזיאון אנדרקרופט, בו תוכלו לראות ממצאים ארכיאולוגיים, ועל ראש המגדל המרכזי שלו, שמתנשא לגובה 72 מטר, תוכלו לחזות בנוף עוצר נשימה המתפרש אל עבר השטחים הכפריים של יורקשייר.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.