print header

האם הצלחה תמיד מגיעה אחרי כישלון?

בדרך להצלחה חווים כישלונות רבים – זה דבר שכבר ידוע לכולם, אך האם אשר להסיק מכך שאחרי כישלון יש סיכוי גבוה יותר להשיג הצלחה, או אפילו שהיא מובטחת? על פי מאמר שפורסם לאחרונה על ידי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה, מתברר שהמחשבה הזו שגויה מיסודה. החוקרים שמאחוריו ערכו 11 ניסויים שונים עם יותר מ-1,800 משתתפים מתחומים שונים, ובאחד הניסויים נראה שהנחקרים העריכו יתר על המידה את סיכוייהם של אחיות, עורכי דין ורופאים לעבור מבחני רישוי לאחר שנכשלו בהם בעבר. אך לא הכול חדשות רעות, כי בהחלט יש מה ללמוד מהמחקר הזה כדי להפוך כישלון להצלחה, רק צריך להכיר את הטיפים הנכונים לשם כך...

הדעה השגויה – כישלון מוביל בסופו של דבר להצלחה

״אנשים מצפים שהצלחה תגיע לאחר כישלון יותר ממה שבאמת קורה בפעול״, כך אומרת מנהלת המחקר, ד״ר לורן אסקרייס-וינקלר – מרצה לניהול מאוניברסיטת נורות׳ווסטרן. ״אנשים בדרך כלל משערים שהתנהגויות העבר שלנו יכולות להכתיב את עתידנו, לכן מפתיע לגלות שרובנו חושבים את ההפך כשזה נוגע להצלחה לאחר כישלון״. הטעות שהנחקרים עשו במחקר היא שהם שיערו שהאנשים שנכשלו הקדישו תשומת לב לטעויות שלהם ולמדו מהם, אך מתברר שזה לא המצב ברוב המקרים.
 
״אנשים צריכים להקדיש תשומת לב לטעויות שלהם וללמוד מכישלונותיהם כדי להצליח, אך לרוב הם לא עושים זאת, מכיוון שהכישלון מפחית את המוטיבציה ופוגע באגו שלהם״. בעוד שהמחשבה על כך שהצלחה מגיעה לאחר כישלון עשויה לשפר את תחושתכם, היא עלולה לגרור צורת חשיבה שפוגעת בתוצאות שבפועל.
איך להפוך כישלון להצלחה: איש בונה מגדל מקוביות

מה שנדרש זה לשנות את צורת החשיבה

״אנשים שמאמינים שהבעיה תטפל בעצמה אחרי הכישלון עלולים אפילו להיות בעלי מוטיבציה פחותה לעזור לאנשים שזקוקים לעזרה״, כך אומרת ד״ר לורן. ״למה שנשקיע מזמננו ומכספנו כדי לעזור לאנשים שנאבקים בדבר מה אם אנחנו מאמינים שהמצב יתקן את עצמו?״ עם זאת, כשמשנים את צורת החשיבה הזו, כך משתנות גם הציפיות. ב-2 ניסויים שנערכו במחקר, המשתתפים תמכו יותר בהשקעת כספי מיסים במימון תוכניות לשיקום עבור אסירים לשעבר וטיפולים למכורים לסמים, זאת כאשר הם גילו על אחוזי ההצלחה הנמוכים שיש לאנשים שנכנסים לתוכניות שכאלה בתקציב הנוכחי.
 
אותה השפעה יכולה להתבטא גם בפן האישי, כשמשנים את צורת החשיבה ומבינים שכדי שהכישלון יוביל להצלחה, חייב ללמוד ממנו ולהשתפר. צורת החשיבה ההפוכה פשוט גורמת לאנשים להמשיך לעשות את הטעויות שהובילו לכישלון שלהם.
איך להפוך כישלון להצלחה: נורה שבורה בתחתית מדרגות מקוביות

איך באמת להפוך כישלון להצלחה?

כישלון בהחלט יכול להוביל להצלחה, אך רק אם יודעים כיצד להתמודד איתו ומה לעשות כשזה קורה. אם תעקבו אחרי הצעדים הבאים, באמת תוכלו להפוך את הכישלון שלכם להצלחה.

1. קבלו את הטעויות שלכם

דבר ראשון, עליכם לקבל את העובדה שהדברים לא הלכו כמתוכנן. אפילו אם השקעתם את מלוא המאמצים במה שעשיתם, אל תהיו אובססיביים בניסיון להמשיך במשהו שלא עובד ולא מצליח. לדוגמה, אם התחלתם עסק שלא צלח, יתכן שלא שווה להמשיך ולהשקיע בו כסף, זמן ומאמץ.

2. קחו הפסקה קטנה

מומלץ שלא תקפצו מיד לפרויקט הבא לאחר כישלון. יתכן שאתם קצת שחוקים או שאתם זקוקים לזמן כדי לנקות את הראש, וזה בסדר. נוחו, התרעננו, צברו אנרגיה, וזכרו שמנוחה למשך זמן מה זה לא ויתור. אתם תמשיכו לעבוד קשה, אך בשביל זה תצטרכו לצבור קצת כוחות.

3. בדקו מה השתבש

יתכן שזה יהיה תהליך קצת כואב, אך הקדישו קצת זמן להבנת הגורם לכישלון. לדוגמה, אם נכשלתם במבחן, חשבו על הדרך שבה למדתם לקראתו וכמה זמן השקעתם בכך. האם שיטות הלמידה שלכם היו יעילות? כתבו על דף את כל מה שהשתבש ומצאו גורם לכל בעיה. לאחר מכן תוכלו לדעת איפה ואיך עליכם להשתפר.
איך להפוך כישלון להצלחה: איש יושב מול מחשב וכותב במחברת

4. למדו את הלקח

אל תנסו להתעכב על כל בעיה קטנה שהשתבשה, אלא במקום נסו להתרכז במה שאתם יכולים ללמוד מהטעויות שעשיתם. לדוגמה, אם השקעתם את כספכם בדבר מה יקר ואתם לא יכולים להחזיר את ההשקעה שלכם, אל תשקעו במחשבות על כך או על האופן שבו זה גורם לכם להרגיש. במקום, השתמשו בזה כהזדמנות ללמוד כיצד להשקיע נכון או בצורה בטוחה יותר בפעם הבאה.

5. התחילו מחדש

כדי לבנות את עצמכם מחדש לאחר הכישלון, עליכם לראות את השלב הזה כדף חלק. לדוגמה, אם העסק שלכם נכשל, מצאו את הריגוש בהתחלת עסק חדש. דמיינו כאילו שרק כעת התחלתם, צרו לעצמכם לוגו ושם חדש לעסק, ועשו הכול כדי להרגיש שמה שקורה כעת לא תלוי בכישלון שהתרחש קודם לכן.

6. הקשיבו לביקורות

אם קיבלתם ביקורת על התפקוד שלכם או על הפרויקט שאתם עובדים עליו, קחו את זה לתשומת לבכם ואל תתעלמו מביקורות שליליות. מטרת הביקורת היא לעזור לכם להבין מה פחות נכון, ועליכם להקשיב לאחרים כדי להבין איך לכוון את עצמכם להצלחה. אם אתם מכירים אנשים שהצליחו איפה שאתם נכשלתם, הם יוכלו לתת לכם את הביקורת הטובה ביותר שתסייע לכם להצליח.

7. חפשו פתרונות חלופיים

אם ביצעתם את כל מה שהצענו בשלבים הקודמים והבנתם מה היו הבעיות שגרמו לכישלון שלכם, כעת זו ההזדמנות שלכם למצוא דרכים חלופיות להשגת המטרות שלכם. התחילו עם מה שכן עובד – את זה אין צורך לשנות – ולאחר מכן חשבו כיצד אתם יכולים לעשות אחרת את מה שלא עבד. אם אתם עובדים על פרויקט מסוים ונתקעים במהלכו, אל תתרכזו במה שתוקע אתכם. הסתכלו על התמונה הגדולה וחשבו כיצד תוכלו לבצע דברים אחרת. לדוגמה, אם אתם כותבים ספר שנדחה על ידי הוצאות לאור פעם אחר פעם, יתכן שכדאי לשלב טוויסט בעלילה או דמויות חדשות ואחרות ולא פשוט לערוך את הטקסט הקיים.
איך להפוך כישלון להצלחה: אישה עולה במדרגות שעשויות מספרים
כמה מילים לסיכום
לכולם מגיע להצליח וכולם יכולים להגיע להצלחה, אך זאת רק בעזרת הגישה הנכונה. אמונה שכישלון יוביל להצלחה לא תיקח אתכם לשום מקום פרט לכישלון נוסף. כדי שהכישלון אכן יוביל להצלחה אמיתית, עליכם ללמוד ממנו, להיות גמישים, לשנות את השיטות, הדרך והגישה שלכם, ורק אז תעלו באמת על המסלול הנכון. כמובן שיתכן שגם הדרך החדשה שלכם תיכשל, אך אל תוותרו. המשיכו לחזור על הצעדים האלה ובסופו של דבר תשתפרו עד שתהפכו למומחים בתחומכם ותזכו בהצלחה אמיתית.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.