print header

7 סימנים לזיהוי הערכה עצמית נמוכה שכדאי שתכירו

אין לכם מושג מדוע חברים שלכם מחמיאים לכם, ואתם באופן כללי בטוחים שהם מוצלחים יותר מכם? בזמן שאתם חושבים שאתם פשוט צנועים, יתכן שהסיבה האמיתית להתנהגות שכזו היא שאתם לא מעריכים את עצמכם מספיק. אך מהי בכלל הערכה עצמית? חוקרים שונים מגדירים אותה כאופן שבו אדם שופט את עצמו ומתייחס לעצמו, והיא מתבטאת בתפיסה, ברגשות ובהתנהגות שלו. יש גם כאלו שטוענים שמדובר בשילוב של ביטחון עצמי וכבוד עצמי, ובאופן שבו אדם חושב שהוא יכול להתמודד עם אתגרים ובעיות בחיים. לעיתים הבעיה הכי גדולה בטיפול בהערכה עצמית נמוכה היא שאנשים לא יודעים בכלל שהם סובלים ממנה, לכן אספנו עבורכם 7 סימנים שיעזרו לכם לזהות אותה בעצמכם ובאחרים. 
 

1. אינכם מקבלים מחמאות

סימנים להערכה עצמית נמוכה: מימין, לא נכון: בחורה אומרת לחברתה "שיער יפה!", וחברתה עונה "השתמשתי בשמפו חדש". משמאל, נכון: בחורה אומרת לחברתה "שיער יפה!" וחברתה עונה לה "תודה רבה!"
כמה פעמים החמיאו לכם על הבגדים או השיער שלכם, ואתם עניתם שזו חולצה שהלוויתם מאחרים או שבדיוק ניסיתם שמפו חדש? צניעות היא בהחלט מעלה חשובה וטובה – אם משתמשים בה במידה הנכונה ולא נותנים לה להשתלט על האישיות שלכם. אם אתם נותנים לה לכבוש אתכם, זה מעיד על כך שאתם לא באמת מאמינים בעצמכם מספיק. כדי לתקן את המצב הזה, נסו להבין מתי הצניעות היא במקום, ומתי עליכם לחבק מכל הלב את ההישג שהגעתם אליו. אם אתם חוששים מהתכונה הנגדית, שהיא גאווה, דעו שלפי חוקרים מאוניברסיטאות מונטריאול וקליפורניה, היא טמונה בנו מימים מימימה, ושהאדם הקדמון נזקק לדעתם ולהערכתם של חברי השבט שלו כדי להצליח לצמוח בתקופות קשות. לכן אם חברים שלכם מחמיאים לכם, הרשו לעצמכם לקבל את דבריהם ולהודות להם.

2. אתם מחשיבים את עצמכם כאדם רגיל

סימנים להערכה עצמית נמוכה: בחורה אומרת לבחור "עשית עבודה טובה!", והוא עונה לה "כל אחד יכול לעשות אותה"
אנשים שלא מעריכים את עצמם יותר מדי, בדרך כלל לא מאמינים שהם שווים הרבה או מסוגלים לעשות יותר מאחרים. הם לא חושבים שהם הצליחו לבצע משימה מסוימת בזכות יכולותיהם האדירות, אלא כי היא פשוט הייתה קלה או שהיה להם מזל רגעי. יתרה מכך, הם בטוחים שכל אחד אחר היה מצליח להשלים אותה בדיוק כמוהם, אם לא טוב יותר מהם. אנו מניחים שגם לכם היו את הרגעים האלו בעבודה שבהם בצעתם משימה מסוימת, וכשקבלתם מחמאה על התפקוד שלכם, השפלתם את הראש ואמרתם "כל אחד יכול היה לעשות אותה". בתגובה לכך, מומחים מזכירים לכם להרים את האף, לטפוח לעצמכם על השכם ולחשוב שאתם יחידים ומיוחדים, ולכן הצלחתם לבצע אותה!

3. אתם חושבים שאחרים שמים לב רק לחסרונות שלכם ושופטים אתכם על פיהם

סימנים להערכה עצמית נמוכה: בחורה עומדת מצוברחת, מסתכלת על שתי חברות שצוחקות אומרת "הן בטח צוחקות על הירכיים השמנמנות שלי"
האם קרו לכם פעמים שבהן ראיתם אחרים עומדים וצוחקים לידכם, והייתם בטוחים שהם מדברים עליכם ועל חסרונותיכם מאחורי הגב? לפי מוריס רוזנברג, חוקר ואחד ממחברי הספר "אנשים עם הערכה עצמית נמוכה: דיוקן קולקטיבי", מחשבה שלילית שכזו מאפיינת אנשים רבים שלא מעריכים את עצמם כראוי, כמוכם. הוא מסביר כי הסיבה לכך היא שאתם משליכים את הביקורת העצמית שיש לכם, על אחרים – כאילו שהם באמת מחזיקים בה. לכן, בפעם הבאה שבה אתם רואים כמה חברים שמצחקקים בצד, אל תחשבו שהם מדברים עליכם, גם אם אתם שמים לב שהם מביטים בכם כשהם עושים זאת. יכול להיות שהם מסתכלים על משהו שנמצא מאחוריכם, או שהם הביטו בכם במקרה. השאירו את הביקורת שלכם לעצמכם, וזכרו שלא כולם רואים אתכם בעין כזו שלילית, וייתכן שאתם שופטים את עצמכם לחומרה...

4. אתם תמיד מעדיפים דעות של אחרים

סימנים להערכה עצמית נמוכה: בחור שואל את חברו "מה אתה חושב על המסעדה הזו?", והחבר עונה: "אשתי חושבת שהמקום מעט יקר"
אחד הסימנים הבולטים של אנשים שלא מאמינים בעצמם הוא החשש להביע את דעתם, למשל, על מסעדה מסוימת או אפילו על נושא פוליטי בוער. הסיבה לכך היא שהם תופסים את עמדתם של אחרים כחשובה ומבוססת יותר, ולכן מעדיפים להסתמך עליה מאשר על זו שיש להם עצמם. אם נתקלתם במצב שכזה, כנראה שהעדפתם להשמיע את מה שחושבים אלו שמקיפים אתכם, למשל, בני זוג, הורים או אפילו חבר מסוים מהעבודה, במקום את העמדה שלכם. לכן, כדי להעלות את ההערכה העצמית שלכם, מומחים ממליצים לכם להתחיל להקשיב לעצמכם – אולי תגלו שהדעה שלכם נכונה יותר משחשבתם.

5. אתם לא מפנקים את עצמכם

סימנים להערכה עצמית נמוכה: בחורה מסתכלת על נעליים בחלון ראווה של חנות וחושבת לעצמה. מימין, לא נכון: "לאן אלך עם הנעליים האלו?", משמאל, נכון: "אני בהחלט הולכת לקנות אותן!"
ראיתם נעליים יפהפיות בחלון ראווה של חנות, ושאלתם את עצכמם מדוע תקנו אותן, אם אין לכם לאן תנעלו אותן? או שחשבתם לשבת חצי שעה בבית קפה בסמוך למשרד, ואז הבנתם שלא באמת מגיע לכם פינוק שכזה? אנשים שחושבים כך, ואולי גם אתם, יביאו עשרות תירוצים מדוע לא מגיע להם לעשות משהו בשביל עצמם, שיהפוך אותם למעט יותר שמחים. אם גם אתם מתנהגים כך, מומחים ימליצו לכם להיפטר ממנהג שכזה ולשנות את התפיסה; התחילו לחשוב באופן הכי אגואיסטי שמגיע לכם! יש לכם זכות מלאה לעשות את מה שטוב לכם, למשל, לשבת כמה דקות במסעדה, לקנות את הנעליים שקורצות לכם, ולצאת לטיול מדי פעם.

6. אתם משווים את עצמכם לאחרים וחושבים שהם טובים יותר

סימנים להערכה עצמית נמוכה: שתי בחורות חובשות כובע, הבחורה הימנית חושבת לעצמה: "אני לא נראית טוב כמוה עם הכובע הזה"
אם אתם כל הזמן חושבים שמישהו אחר יכול היה לעשות משהו טוב יותר מכם, עליכם להעלות את ההערכה העצמית שלכם. למשל, נראה לכם שעמית שלכם בעבודה יכול היה לבצע משימה מסוימת יותר טוב ומהר מכם, או שחברה שלכם הייתה מסוגלת לבשל מנה כלשהי כך שהיא תהיה טעימה יותר. כדי לשפר את התחושה שלכם, פסיכולוגים ממליצים לכם להפסיק עם ההשוואות המיותרות האלו לא רק מפני שהן הרסניות, אלא גם משום שהן מבוססות על הנחות שגויות; מניין לכם שמישהו אחר יצליח לבצע משימות מסוימות יותר טוב מכם? זרקו את התפיסה השלילית הזו לפח, והסתכלו רק על עצמכם.

7. אינכם מנסים דברים חדשים כי אתם חוששים להיכשל

סימנים להערכה עצמית נמוכה: שני בחורים אוחזים ברובה, ואחד מהם שואל בחור שלישי אם הוא רוצה לנסות. הבחור השלישי עונה בחשש "לא תודה, אני בטוח אפספס"

חוששים לנסות משהו חדש, למשל, לטעום מאכל שלא הכרתם, או לבצע משימה מסוימת שלא נתקלתם בה לפני כן? הסיבה לכך היא כנראה חשש מכישלונות, שגורם לכם להעדיף לפעול באותה דרך מוכרת ומוכחת, מאשר לנסות אחת חדשה. תכונה שכזו קשורה לפרפקציוניזם, שעלול לגרום לכם לחיות בתחושת כישלון תמידית, לא משנה כמה אתם מוערכים. היא גם מקושרת לרגישות יתרה, שהופכת כל כישלון קטן, גם כזה שהוא ממש לא מזיק – להרסני במיוחד. לפיכך מומחים רבים ממליצים לכם להתחיל להסתכן ולנסות דברים חדשים, במקרה הגרוע ביותר תיכשלו ותצמחו מכך...

מקור התמונות: brightside

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.