print header

איך להתמודד עם אשתו של הבן כשלא מסתדרים איתה

אחת הבעיות הידועות ביותר שמטרידות רבים לאורך דורות היא כלה שלא מסתדרת עם הורי החתן שלה, וההיפך – כשהם לא מסתדרים איתה. מצב שכזה יכול לגרום לחיכוכים וריבים רבים ואף לנתק במשפחה, אך מכיוון שמדובר בבעיה כה ידועה ועתיקה, יש לה גם לא מעט פתרונות שניתן ליישם על מנת למנוע את החמרתה. אם קשה לכם להתמודד עם הכלה שלכם, יהיה עליכם לבצע מספר הקרבות כדי שתוכלו לשמור על יחסים תקינים עם בנכם ונכדיכם, ותאמינו לנו – גם אם זה ייראה קשה, זה יהיה שווה את זה. הכירו את 7 הטיפים להתמודדות עם אשתו של בנכם, ושימו לב שכל הכללים האלה נכונים גם במקרה שאתם מתמודדים עם הבעל של בתכם – הכתבה מנוסחת בלשון נקבה אך ורק מטעמי נוחות.
 
איך להתמודד עם אשתו של הבן: אישה מבוגרת וכלה

1. כבדו את בחירתו של הבן שלכם

הדבר הראשון והחשוב ביותר שעליכם לעשות זה להפנים את העובדה שהבן שלכם אוהב את אשתו, ואין זה משנה מה דעתכם עליה או אם אינכם מבינים מה הוא מוצא בה. זכרו את השיר "כשגבר אוהב אישה" של פרסי סלדג', בו הוא שר "אם היא רעה, הוא לא יכול לראות זאת, היא לא יכולה לעשות שום דבר רע".
 
זאת האמת ועליכם לקבל אותה, לכן לא משנה מה אתם מרגישים בנוגע לכלה שלכם, אל תגידו עליה מילה רעה לבנכם אם ברצונכם לשמור על יחסים תקינים איתו. כמובן שעליכם להתנהג כך כל עוד היא לא פוגעת בו או עושה דברים שבאמת דורשים התייחסות רצינית, כמו בגדיה, צריכת אלכוהול בצורה מוגזמת או הסתרת מידע בעל משמעות.

2. היו לבביים כל הזמן

יתכן שהכלה שלכם היא אדם בור, גס רוח, נרקיסיסטי ולא אדיב, אך זה לא אומר שגם אתם צריכים להיות כאלה. אין שום דבר שתוכלו לעשות כדי להפוך אותה לאדם מסוג אחר, אך אתם בהחלט יכולים לשלוט על מי שאתם. בשל כך, בחרו להיות מנומסים והתעלו על ההתנהגות שלה – בדיוק כמו שהייתם מתנהגים אל מול אדם זר אחר. 
 
יחד עם זאת, לכל כלל יש יוצא מן הכלל; אם יש לכם ילדים קטנים אחרים והכלה מקללת לידם או מדברת בצורה לא ראויה, תוכלו כמובן להעיר לה שתדבר יפה יותר כשהם בסביבה. תוכלו לעשות זאת בצורה נעימה ולהגיד: "בבקשה תשמרי על שפה נקייה ליד הילדים, הם ייכנסו לצרות אם ילמדו מילים שכאלה וישתמשו בהן בבית הספר". לא משנה מה – הישארו רגועים ונחמדים ושמשו עבורה דוגמה לדרך שבה הייתם רוצים שהיא תנהג.
איך להתמודד עם אשתו של הבן: אישה מבוגרת מחבקת אישה צעירה

3. הציבו גבולות שתרגישו בנוח איתם

אתם לא חייבים לתמוך בזוגיות של בנכם במאה אחוז, אך עליכם לעשות זאת עד לרמה מסוימת שתשמור על שלום בית. לשם כך תוכלו להציב כמה גבולות לכלה שלכם, ועדיף שהם יהיו ברורים לה כמה שיותר כבר בהתחלה.
 
לדוגמה, אם הכלה פולטת הערות חצופות ומרגיזות בנוגע לבני משפחה אחרים, למשל אשתו של בן אחר שלכם, אמרו משהו בסגנון: "אולי את צודקת, אבל היא בהחלט אחד האנשים הטובים ביותר שאני מכיר/ה, ואני אוהב/ת אותה מאוד". משפט שכזה יידע אותה, בדרך רגועה ולא ביקורתית, שאתם לא מעוניינים לשמוע את ההערות שלה בנוגע לאדם שאליו הן מכוונות.

4. זכרו שהיא האימא של הנכדים שלכם

בין שתרצו בכך ובין שלא, האימא באה לפני הסבא והסבתא, ואם היא תחליט שהילדים שלה לא יפגשו אתכם, כך יהיה. לכן כשאתם מבקרים אצלה בבית, זכרו שזה האזור שלה וששם חיה המשפחה שהיא מגדלת, ואם צריך נשכו את לשונכם כדי לא להעביר ביקורת על האופן שבו היא מתפקדת כאימא. 
 
בנוסף, אם היו לכם תוכניות לבלות עם הנכדים והכלה עושה שינויים של הרגע האחרון ומחליטה שלא תיפגשו עימם, אל תכעסו. זה אחד מהמצבים האלה שבהם המילה של האימא היא האחרונה, וחשוב שלא תנסו להשתמש בקלף של "יש לי זכות לראות את הנכדים שלי", כי הוא לא באמת קיים במציאות. כל עוד לא מדובר באישה שכלל לא ראויה להיות אימא לילדים, היא לא עושה שום עבירה, ואתם יכולים רק לנסות לגרום למערכת היחסים ביניכם לעבוד כדי שתוכלו ליהנות מזמן איכות עם הנכדים שלכם.
איך להתמודד עם אשתו של הבן: אישה מבוגרת מקריאה ספר לילדים

5. אל תנסו לחצוץ בין האימא לילדיה

יתכן שאתם משקיעים מאמצים מיוחדים כדי לגרום לנכדים שלכם לאהוב אתכם, אפילו באופן לא מודע, משום שאתם חוששים שאולי אימא שלהם תשפיע לרעה על היחסים המשותפים שלכם. אל תפחדו שהמצב ידרדר עד כדי כך, ויותר מכל – אל תנסו להראות לילדים שאימא שלהם היא אדם רע, משום שפעולות וחששות שכאלו רק עלולים לגרום לכם לאבד את היחסים התקינים שלכם עם בנכם.
 
בשל כך, עליכם פשוט לקבל את המצב כפי שהוא, ולהבין שייתכן שלא קיבלתם את הכלה שחלמתם עליה, אך זה מה שיש. בחרו לקיים איתה מערכת יחסים תקינה כמה שיותר על מנת שלא לפגוע בקשר שלכם עם בנכם והנכדים. זכרו שכל עוד הנכדים קטנים, אימא שלהם תהיה האדם החשוב ביותר בחייהם. אולי כשהם יגדלו, הם יצליחו לראות עד כמה היא אדם קשה ובעייתי, אך עד אז נסו להסתדר איתה כדי לשמור על יציבות במשפחה ושלום בית. 

6. דברו עם הבן שלכם

זהירות – אל תשפכו את לבכם בפני בנכם באופן מלא, וגם אל תספרו לו עד כמה שאתם מתקשים להסתדר עם אשתו. במקום, נסו גישה יותר דיפלומטית ולא ביקורתית; ציינו מה הבעיה שלכם ובקשו עזרה במציאת פתרון. קחו לדוגמה את המקרה הבא: הכלה הייתה אמורה להשאיר את הנכדים אצלכם בשישי אך לא הגיעה. אתם חיכיתם שעה-שעתיים עד שהתקשרתם לבן שלכם דואגים ועצבניים, וגיליתם שהיא שינתה תוכניות ברגע האחרון בלי להודיע לכם. הדבר החכם לעשות הוא לא להגיב בחומרה, לחכות שיעבור יום אחד ואז להתקשר לבן ולדבר על כך.
 
הבן אולי ינסה לתרץ את התנהגותה של אשתו, וגם במצב שכזה עליכם עדיין להישאר רגועים ומנומסים. אמרו "אני מבינ/ה שהיה קצת בלבול וקצר בתקשורת, אך זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. בעתיד פשוט תודיעו מראש כדי שלא נצטרך לחכות סתם – ביטלנו תוכניות כדי להיות עם הנכדים ובסופו של דבר זה היה מיותר". הסבירו את עצמכם בצורה ברורה, תנו לבן שלכם לדעת מה ההשלכות של ההתנהגות של אשתו על חייכם ונסו להגיע יחד לפתרון שיתאים לכולם.
איך להתמודד עם אשתו של הבן: אישה מבוגרת שמה פרח על חולצה של אדם צעיר

7. השתחררו ולכו עם הזרם – במידה הנכונה

אתם לא חייבים להסכים עם כל דבר שהכלה שלכם עושה, אך בהחלט כדאי לכם ללמוד איך להשתחרר מעט וללכת עם הזרם. לא יעזור לכם להתלונן כל הזמן באוזני בנכם, ואם כבר השתמשתם בכל הטיפים שהכרנו לכם עד כה ושום דבר לא עזר, נותר לכם לקבל את מה שיש. עם זאת, זכרו שאתם לא חייבים לה דבר, ואם יש לה דרישות עבורכם, ביכולתכם לסרב להן בלי להרגיש רע. 

טיפים חשובים נוספים

כל הנאמר היה חשוב מאוד, אך יש עוד כמה דברים קטנים שצריך להבהיר ולהזכיר – עברו על הרשימה הבאה וחקקו אותה בראשכם:
 
  • תבינו שאינכם יכולים לשנות את הכלה שלכם, וביכולתכם רק לשלוט על התגובה שלכם אליה.
  • אל תוציאו את הכעסים והתסכולים שלכם על בנכם.
  • הראו כבוד הן לבנכם והן לאשתו, אפילו אם היא לא מכבדת אתכם.
  • קבלו את העובדה שאנשים הם לפעמים כמו מים ושמן – פשוט לא הולכים ביחד. יתכן שהכלה שלכם היא אדם מקסים ביותר ואתם פשוט לא יודעים איך להסתדר איתה.
  • גישה חיובית ומוכנות לעבוד למען שלום בית ישתלמו לכם בטווח הארוך.
  • זכרו שייתכן כי לאשתו של בנכם יש בעיות משלה, שהיא ביישנית או שהיא פשוט לא אדם חם כמוכם כי הגיעה ממשפחה מסוג אחר. לאורך הזמן כל אלו יוכלו להשתנות, כל עוד תתנו לה להרגיש חלק מהמשפחה. 
  • יתכן שהתסכול מול הכלה יהפוך להיות עניין שבשגרה, לכן עליכם ללמוד כיצד להישאר רגועים ולהשתחרר מהתחושות שהיא מעלה בכם. נסו לראות כל פגישה ביניכם כדף חלק, והשתדלו להימנע מלסחוב רגשות וזיכרונות מאינטראקציות קודמות.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.