print header

10 טיפים שיעזרו לכם להפסיק לצעוק על הילדים

כשילדים מתנהגים בצורה שלא תואמת את הציפיות מהם, מתחצפים, מרביצים או אפילו עושים טעויות, הורים רבים נוהגים להרים את הקול ולצעוק עליהם. לעיתים, אפילו אם אין רצון לעשות זאת, נראה כאילו שאין ברירה אחרת, אך האם יפתיע אתכם לשמוע שבסופו של דבר זה לא באמת עוזר ואף גורם לנזק? לא רק שזה גורם לכם לחוש רגשות אשמה, אלא שילדיכם יחיו בסביבה מלחיצה שבה בכל רגע האדם האהוב עליהם ביותר עלול להרים עליהם את קולו. רוצים להימנע מהמנהג המזיק הזה? הכירו את 10 הטיפים שיעזרו לכם להפסיק להרים את הקול על הילדים.
 
איך להפסיק לצעוק על הילדים: אבא יושב עם ילדיו על מזח

1. ראשית, הבינו שהצעקות אינן יעילות

לא הייתם צועקים על שכן מעצבן, נכון? הרי זה לא היה עוזר לו להפסיק להרגיז אתכם. אם כן, מדוע כל כך הרבה הורים חושבים שזה נורמלי לצעוק על ילדיהם כדי לנסות לשנות אותם? "הורים משערים זאת משום שכולם עושים את זה, ועל כן הם חושבים שלצעוק לא מזיק, אלא יכול רק לעזור", כך אומר ד"ר מורי א. שטראוס, מנהל מחקרים על משפחות באוניברסיטת ניו המפשייר. "זה לא עובד, ולמעשה צעקות על ילדים רק גורמות לבעיות בקשר שלהם עם הוריהם".

2. במקום לצעוק, אמרו "תפסיק/י"

חזרו על כך אם צריך, והימנעו מלהרים את הקול. "אם יש צורך, החזיקו את הילד כך שיהיה עם תשומת לב מלאה אליכם והסבירו לו מה הוא עושה לא בסדר", אומר שטראוס. לפי אחד המחקרים שערך, שטראוס מעיד כי ילדים שהוריהם צועקים עליהם או אפילו מרביצים להם, הם בעלי 80% סיכוי לחזור על הפעולה שגרמה לתגובה שכזו, ו-50% סיכוי לבצע אותה שוב בתוך מספר שעות. על כן, חזרו על המסר שלכם והדגישו אותו מבלי להרים את קולכם או ידכם על הילדים שלכם.

3. נשמו עמוק

כבר אמרתם לילדיכם להרים את הצעצועים ולהתכונן לשינה, אבל כשחזרתם אחרי 5 דקות לחדרם, הצעצועים עדיין היו בכל מקום. במקום לאבד את העשתונות, עצמו את העיניים ונשמו עמוק. "קחו לעצמכם פסק זמן", אומרת מישל לרואו, מחברת "ספר הרשימות האולטימטיבי לאימהות". בזמן הזה שבו תיקחו הפסקה, חשבו על מה שתגידו לילדיכם מבלי לצעוק עליהם.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: אמא מנשקת את בתה

4. דברו בטון רגוע, אך תקיף

לפי לרואו, שימוש בקול תקיף, אפילו אם הוא עדין, זו הדרך היעילה ביותר להשפיע על הילד. "כשאתם מדברים ברוגע, אך עם קול תקיף, הילד שלכם מקשיב לכם. לעומת זאת, ככל שתצעקו עליו, כך הוא יעדיף להפסיק להקשיב לדברים שאתם אומרים ופשוט יתרכז בכך שצועקים עליו". אתם יכולים אפילו לנסות ללחוש, ולא רק שילדיכם יבינו את ההוראות שלכם טוב יותר, אלא שאתם לא תאבדו את הקול בניסיון להעביר את המסר שלכם. 

5. למדו את ילדיכם התנהגות טובה

הילדים של כולנו טובים, אבל לפעמים הם פשוט לא יודעים איך מצופה מהם להתנהג או שהם בוחנים את הגבולות שלהם ושלכם. בדיוק כמו שלא תצעקו על ילד שנפל כשלמד לראשונה כיצד לרכוב על אופניים, אין סיבה לצעוק עליו כשהוא לומד כיצד עליו להתנהג. "משום מה, אנחנו חושבים שעונש הוא כלי חינוכי, אך הוא לא", כך אומר ד"ר רקס פורהנד, מחבר הספר "הורות לילד עקשן". למשל, אם הילדים שלכם מכים חברים שגנבו לו צעצוע, קל מאוד להגיב בצעקות, אך ד"ר פורהנד ממליץ לראות זאת כהזדמנות ללמד את הילדים כיצד להתנהג נכון, ולהסביר להם מדוע להרביץ זה רע. אמרו לילדיכם בקול רך ותקיף "זה בסדר לכעוס, אבל אתם לא חייבים להרביץ. אתם יכולים גם להגיד לחברים שלכם שאתם כועסים עליהם במילים". הצעקות לא יעזרו, אך ההסבר שלכם ילמד ילדיכם כיצד עליהם להתנהג. 

6. קבעו חוקים ועמדו בהם

בסעיף הקודם ציינו שילדים נוהגים לבחון גבולות, וזה קורה בעיקר כאשר הורים מציבים איומים ולא מקיימים אותם כשהילדים אכן עוברים על החוקים. אם למשל הוריתם לבת שלכם מספר פעמים במשך חצי שעה לכבות את הטלוויזיה, איימתם עליה בעונש ולא קיימתם אותו לאחר שהיא שוב ושוב סירבה לציית לכם, היא תבין שאתם משקרים ושלא באמת תעשו דבר. בשלב כזה אתם כבר תמצאו את עצמכם מתוסכלים ותתקשו שלא לצעוק, אך כדי למנוע זאת, עליכם פשוט לקבוע חוקים ברורים ולעמוד בהם, מבלי לאפשר לילדיכם לבחון אתכם. אם אתם מציינים תוצאות לפעולות מסוימות, הראו לילדים שהן אכן מתקיימות.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: צללית של ילד מוציא לשון לאמו

7. הנמיכו את הציפיות שלכם

אי אפשר להושיב תינוק למשך שעות במכונית ולצפות שיישאר רגוע, ואי אפשר לצפות מילד קטן שילך בקניון במשך שעות מבלי שיתעייף. דעו מה נכון לצפות מילדיכם לפי הגיל ומצב ההתפתחות שלהם, ושנו את הפעולות שלכם בהתאם; כדי למנוע מילדיכם להתעייף ולהתעצבן, צאו עימם  לשעה בסופר במקום לסידורים במשך שעות ארוכות, ואם אין לכם ברירה ואתם לא יכולים לקצר את משך הקניות שלכם, מצאו דרכים להשאיר אותם מסופקים. תוכלו לעבוד עם פתרונות אחרים, כמו למשל לערוך קניות באינטרנט במקום ללכת לחנות, אם לא ניתן להשאיר את הילדים לבד בבית.

8. אל תתנו לילדיכם את תשומת הלב כשהם דורשים אותה בצורה שלילית

ילדים אוהבים לקבל תשומת לב מהוריהם, אפילו אם לעיתים היא שלילית. הורים נוטים לתת לילדיהם תשומת לב על ידי כך שישבחו אותם ויתנו להם פרסים על התנהגות טובה, ויענישו אותם על התנהגות רעה, וגם אתם כנראה נותנים לילדיכם את מה שמגיע להם, בלי לעשות איפה ואיפה. במקום להגיב בצעקות, מומלץ להתעלם מהילדים כשהם מתנהגים בצורה שלילית, למשל כשהם בוכים כדי להשיג את תשומת הלב שלכם. אם תצעקו עליהם, אתם רק תתנו להם את מה שהם רוצים, ולפיכך הם ימשיכו להתנהג כך גם בהמשך חייהם. 

9. שימו את עצמכם בנעליים של ילדיכם

אם הבוס שלכם צועק עליכם, האם אתם מקשיבים לדבריו או שמא עסוקים בלחוש בושה וכעס? מישל לרואו אומרת שכשאתם צועקים על ילדיכם, אין להם זמן לעכל את מה שאתם אומרים להם, בדיוק כמו שקורה לכם, וזה רק עלול להפחית את הביטחון העצמי שלהם. אם אתם רוצים ללמד את ילדיכם מה מקובל ומה לא, עשו זאת מבלי לגרום להם לחוש בושה ומבוכה.
איך להפסיק לצעוק על הילדים: ילדה הולכת בין הוריה שאוחזים בידיה

10. תבינו שאתם לא מושלמים

הילדים שלכם שיגעו אתכם כל היום ואתם ניסיתם לשמור על קור רוח, אך בסופו של דבר קרה מקרה אחד קטן שגרם לכם לאבד את העשתונות ולצעוק עליהם, וכעת אין דרך חזרה. במקרה שכזה, ד"ר רקס פורהנד ממליץ לגשת לילדים לאחר מכן עם קול רגוע ולהגיד "חשוב לי להסביר לך שלא התכוונתי להרים עליך את הקול, ושלא התכוונתי להתעצבן". ד"ר פורהנד ממשיך ואומר: "הסבירו לילדיכם שמתסכל אתכם כשהם לא מקשיבים לכם, ובקשו מהם להתנהג בצורה אחרת להבא, וכך גם אתם תשאפו להתנהגות אחרת ולא תצעקו עליהם".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.