print header

9 טעויות שמרבית ההורים מתחרטים שעשו

כל הורה רוצה את הטוב ביותר עבור הילדים שלו – על כך אין ויכוח; לכן חלקנו עובדים קשה על מנת שנהיה מסוגלים לקנות להם כל מיני צעצועים וממתקים, אחרים מקפידים על משמעת כדי להחדיר בילדיהם שאיפות גבוהות ואילו לעומתם יש כאלו שנותנים לילדיהם חופש בחירה מוחלט ומלמדים אותם להתפתח על סמך ניסיון אישי. בקיצור, לכל משפחה יש את הדרכים שלה לגדל ולטפח ילדים, אבל יש דבר שמשותף לכמעט כל ההורים הוותיקים, שכבר הספיקו לגדל ילד אחד או יותר: כאשר הם מסתכלים אחורה, כל אחד מהם היה רוצה לתקן לפחות חלק מהשגיאות והטעויות שהם עשו בעבר. רגע לפני שגם אתם מגיעים למצב הזה, כדאי שתכירו את 9 החרטות שתוקפות הורים ותיקים ותלמדו כיצד להימנע מהן.

חרטות של הורים: אם וילדה מצמידים ראש זה לזה מבטם עצוב

1. הם לא נהנו מספיק מהתקשורת עם ילדם

ילדכם הצעיר - שגדל במהירות מתינוק קטן לאדם עצמאי - זקוק למגע קבוע, יציב ומתמשך עם אנשים בכלל ועם הוריו היקרים בפרט, וגם אתם כהורים זקוקים לקשר איתו באותה המידה. נכון, לא תמיד יש לכם זמן פנוי לכך, וזה בסדר אם מדי פעם כאשר אתם עם ילדכם תתעסקו גם בדברים אחרים (עבודה, חברים וכדומה), אבל אם תהפכו את הסחות הדעת הללו להרגל, בשלב מסוים תגלו שילדכם גדל מבלי ששמתם לב והוא כבר חי את חייו באופן עצמאי. אז זכרו שאין שום דרך להחזיר את הזמן לאחור ולהרוויח את מה שהפסדתם עם ילדכם, השתדלו להיות לא רק קרובים אליו במובן הפיזי, אלא גם במובן המנטאלי והנפשי, ובאמת ליהנות עד הסוף מהזמן שאתם חולקים ביחד.

2. הם לא מחבקים את ילדם לעיתים קרובות

במחקר שנערך באוניברסיטת קרנגי מלון שבפיטסבורג בשנת 2014 הוכח כי לחיבוקים יש השפעה חיובית על הבריאות – הנפשית והפיזית כאחד. לחיבוק באופן כללי יש אמנם שפע של יתרונות ברורים ומובנים, אבל אתם בטוח תסכימו שאין כמו לחבק את ילדכם שלכם. לעיתים יש הורים שנמנעים מלעשות זאת, או עושים זאת לעיתים רחוקות מסיבות כאלו ואחרות - חלקן קשורות לתפיסות וגישות הוריות שונות – אך זוהי טעות, כי במהלך הזמן ילדכם יתבגר, וכשכבר תרצו לחבקו ולהראות לו אהבה, הוא לא ייתן לכם. לכן התענגו על האפשרות לחבק ולהראות אהבה לילדכם כל עוד אתם יכולים וכל עוד יש לדבר את מרב ההשפעה החיובית על שני הצדים.

חרטות של הורים: אב מחבק את ילדתו ומניף אותה באוויר

3. הם לא מצלמים מספיק תמונות וסרטוני וידאו

שום דבר רע לא באמת יקרה אם תמעטו בצילום תמונות של ילדכם – זה לא ישפיע על התפתחותו המנטלית, על התנהגותו או על הערכים שלו, ועם עודף הצילומים והתמונות שאנחנו נחשפים אליהם כיום בשלל הרשתות החברתיות שמקיפות - זה לא נורא אם לא תעבירו כל רגע עם ילדכם מאחורי מסך המצלמה. עם זאת, סביר להניח שבעתיד תרצו להיזכר בכמה מהרגעים היותר משמעותיים של חייכם ותרצו לחלוק את הרגשתכם עם ילדכם הבוגרים, ולכן כדאי לשלוף את המצלמה לפחות מדי פעם כדי לנצור את אותם רגעים לנצח. נכון, אתם כנראה אף פעם לא תצפו באותו מופע זיקוקים שצילמתם ביום העצמאות, אבל בהחלט תרצו להיזכר בצעדים הראשונים שילדכם עשה, ואלבומי תמונות – בין אם דיגיטליים ובין אם מודפסים כמו פעם – הם עדיין הדרך הכי טובה לשמור ולאגד את הזיכרונות המשמעותיים האלו.

4. הם לא משחקים עם ילדם במספיק משחקים יצירתיים

אנחנו לא אומרים שאם תשחקו עם ילדכם בהרבה משחקים יצירתיים הוא יהפוך לאמן בינלאומי או למוזיקאי מחונן, על אף שתמיד יש את הסיכוי לכך, אך בכל זאת - כאשר אתם נותנים לילדכם את האפשרות להיות מעורב בהרבה פעילויות מעוררות מחשבה, אתם יכולים לגלות מה באמת מעניין אותו ובאיזה תחום הוא טוב ומוכשר, ובהתאמה גם לעבוד איתו על היכולות שלו ולעזור לו לפתח אותם. מעבר לכך, כל סוג של פעילות משחקית, בין אם היא כוללת קריאה בקול רם או התעסקות עם צעצועים כאלו ואחרים, עוזרת בפיתוח האינטליגנציה, הדמיון ואוצר המילים של ילדכם, ומחזקת את הקשר בינכם לבינו – וזאת לבדה סיבה טובה מספיקה לעשות את זה ביחד. הורים מנוסים וותיקים מצטערים לעיתים קרובות על כך שהם לא הבחינו בכישרון של הילד שלהם בזמן, למרות שהיו יכולים לעשות זאת כבר בגיל צעיר מאוד. לכן מומלץ לכם לתת לילדכם את ההזדמנות להתנסות לצדכם בכמה שיותר משחקים מעוררי מחשבה ולקרוא כמה שרק אפשר.

חרטות של הורים: אם משחקת עם ילדה ברכבת צעצוע

5. הם היו נוקשים ומחמירים מדי

זה בסדר לנזוף בילדכם מדי פעם כשהוא עושה משהו רע, אבל זה עניין אחר לגמרי להיטפל אליו ולהטריד אותו. ישנו איזה מיתוס שאומר שככל שהציפיות מהילד גבוהות יותר כך הוא יהפוך גם לאדם מצליח יותר – אך למעשה אם תתלו בו ציפיות מופרכות אתם עלולים לגרום להשפעה הפוכה לגמרי עליו: בעיות התנהגות ואף בעיות התפתחותיות, וכמובן גם התדרדרות בטיב הקשר שלכם, ולכן היזהרו מאוד מלהיות נוקשים ומחמירים איתו יתר על המידה. כך למשל כדאי שתדעו שהטלת עונשים בגין ציונים לא מספקים לדעתכם שילדכם קיבל בלימודיו, היא דבר רע ומזיק – משום שהם פוגעים בביטחון העצמי של ילדכם וגם יכולים לדרדר עוד יותר את ביצועיו. הענישו ותגמלו את ילדכם רק על דברים שבאמת משנים, על ערכים אמיתיים שאתם רוצים להחדיר בו, ולא על ציונים והערכות חיצוניות כאלו ואחרות.

6. הם לא לקחו בחשבון את העמדה והדעה של ילדם  

יש משהו פוגע ולא נעים במספר הפעמים שילד קטן שומע מהוריו ביטויים כמו: "אתה צעיר מדי בשביל להחליט" או "המבוגרים יודעים יותר טוב";  אבל הפגיעה והתחושה הבלתי נעימה שאתם מעבירים לילדכם באמירת אמירות כמו אלו היא לא הדבר הגרוע ביותר במקרה הזה. ילדים שהוריהם מתעלמים מדעתם ולא מקשיבים להם עלולים להפוך למבוגרים חסרי בטחון. למעשה, זה לגמרי הגיוני: איך אתה יכול לדעת מה אתה רוצה מהחיים אם יש מישהו שעשה את כל ההחלטות בשבילך? לכן תנו לילדכם את החופש לבחור ולהביע את דעותיו; עדיף לדעת כיצד להתמודד עם דרישותיו, לשוחח על הרצונות שלו ולהסביר לו את הדברים, מאשר להתעלם ממה שהוא אומר ולהגביל אותו לחלוטין.

חרטות של הורים: אם אוחזת בראשו של ילדה ומקרבת את פניו אל פניה

7. הם לא התאמצו להפוך את ילדם למאושר

זיכרונות יפים מילדותנו הם אחד הדברים המוערכים ביותר שאף אחד לא יכול לקחת מאיתנו. אם ילד גדל בסביבה בריאה, שבה הוריו משתדלים ככל יכולתם לעשות אותו מאושר, שמח בחלקו וכזה שחייו עשירים בחוויות חדשות, הדבר אומר שהילד יתפתח באופן פעיל ונכון; במחקרים שונים נמצא כי לילדים שתופסים את עצמם כמאושרים, קל יותר בבגרותם להסתגל לאורח החיים הבוגר ולהתחיל מערכות יחסים חדשות. לכן, מומלץ לכם ליהנות כמה שיותר מהזמן עם ילדכם ולחשוב תמיד איך תוכלו להפוך את חייו ואת חייכם למעניינים יותר; וודאו שילדכם חווה כמה שיותר רגעים מאושרים בחייו, ככל שרק ניתן.

8. הם עקבו יותר מדי אחרי עצות של אחרים

יש אנשים שאוהבים לתת עצות גם כשהן לא מתאימות ולא נכונות למצב, ולצערנו אימהות צעירות בדרך כלל נוטות ללכת שולל אחריהן. אמנם גם אנחנו כאן מנסים לחלוק אתכם מניסיוננו, אבל העצה הטובה ביותר שאנחנו יכולים לתת היא: קחו את הכל בערבון מוגבל – בסופו של דבר אתם ההורים, ואתם יודעים יותר טוב מכולם מה טוב לילדכם ומה לא. כמובן שאתם יכולים להקשיב לאלו המייעצים לכם ולהתחשב בדבריהם, אבל אל לכם לעקוב אחריהם באדיקות כאילו מדובר בתורה מסיני. דבר נוסף – אל תתנו לזרים לגעור ולנזוף בילדיכם על התנהגות שובבה; אם דבר כזה קורה, עליכם לקחת את ילדכם הצידה ולהבהיר לו שאתם תומכים בו, לא משנה מה קרה.

חרטות של הורים: ילד יושב על ברכי סבו ומתבונן בו

9. הם לא נמצאים ברגעים החשובים ביותר בחייהם של ילדם

יש דברים שעבורנו נראים שוליים, אבל בשביל הילדים הם חשובים ומשמעותיים מאוד, וכולנו – ובמיוחד ילדינו – צריכים שיהיה איתנו מישהו קרוב ואהוב ברגעים הללו. לכן, גם אם יש לכם סיבה טובה להיעדר מאירוע מיוחד של ילדיכם – השתדלו בכל כוחכם שלא לעשות זאת. אם נסיעת העסקים שלכם מתנגשות עם חגיגות יום ההולדת של ילדכם, או שיש לכם פגישה חשובה בדיוק שלילדכם יש מסיבת סיום בלימודים – אל תהססו לנסות ולדחות את אלו כדי להגיע ולהיות איתו ברגעים המשמעותיים של חייו. אם לא תעשו כך, אז בעתיד אתם עלולים להצטער כאשר יתחוור לכם כמה רגעים חשובים בחייהם של ילדכם פספסתם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.