print header

11 סימנים לכך שאתם חווים יותר מדי לחץ בעבודה

בעבר הרחוק, לחץ ב"עבודה" היה נחשב דבר בריא, ולעתים אף מציל חיים; כשאבות אבותינו יצאו לצוד, הדחפים הבסיסיים שלהם הדריכו אותם והשאירו אותם ערניים למקרה שבו יצוץ נמר מבין השיחים ויהיה עליהם להילחם בו או לברוח מפניו. לאחר מכן, כשהיו חוזרים לשבט שלהם, רמות האדרנלין בגופם היו יורדות והם המשיכו לבלות עם משפחתם וחבריהם בנחת. כיום לעומת זאת, ה"נמרים" היחידים שעלינו להתמודד איתם הם הבוסים שלנו ועמיתינו לעבודה; הם אלה שמצליחים להפעיל אצלנו את מנגנון ה-"הילחם או ברח", ומכניסים אותנו למצב של לחץ, לעתים גם לאחר שעות העבודה. רמות הקורטיזול שלנו עולות במשך 8 שעות ביום (ובמקרים מסוימים אף יותר), מה שגורם לנו לסבול מבעיות בזיכרון ובשינה, ובכלל מאיכות חיים לקויה. אמנם איננו יכולים לשלוט על האנשים שבסביבת העבודה שלנו, אך אנחנו כן יכולים לשלוט בתגובות שלנו. לפניכם 11 סימנים לכך שאתם חווים יותר מדי לחץ בעבודה, ודרכים למניעתו.
 
יש שמשכיב את ראשו על שולחן עבודה וידיו מעליו
 

1. אתם בקושי יוצאים להפסקות צהריים, קפה או אפילו שירותים

כל אדם צריך לאכול, לישון, להתעמל ולבלות עם חברים, אך לרוע המזל העבודה שלנו לא מספקת לנו תזכורות לדברים האלה. אם אתם מרגישים שעליכם להזדרז בעבודה עד שאתם דוחים את הצרכים הבסיסיים שלכם, כנראה שאתם חווים יותר מדי לחץ שמשפיע עליכם לרעה. לפי ד"ר סטיבן א. הובפול, רופא ויושב ראש המחלקה למדע התנהגותי במרכז הרפואי של אוניברסיטת ראש שבשיקגו, תוכלו להפחית את הלחץ ולהוריד את הקצב בעבודה על ידי האזנה למוזיקה מרגיעה והכנת תזכורות ליציאה להליכות קצרות ושאיפת נשימות עמוקות – כל אלו יעזרו להפחית את קצב ייצור הקורטיזול בגופכם.

2. הזיכרון שלכם מתחיל להיפגע

אם אתם מוצאים את עצמכם שוכחים שמות של אנשים שאתם מכירים או מקומות שבהם הנחתם דברים, או אפילו אם אינכם מצליחים לזכור תוך רגעים ספורים איזה יום היום, זה סימן לכך שהמוח שלכם מוצף בלחץ ובדאגות. מחקרים מראים שרמות קורטיזול גבוהות יכולות לפגוע בזיכרון ולהאיץ את תהליך הזדקנות הגוף, לכן ברגע שאתם שמים לב לסימנים האלה עליכם לצאת להפסקה ולהתרענן.

3. אתם מכורים לאמצעים אלקטרוניים

אם אתם יוצרים קשר עם עמיתיכם לעבודה באמצעות הודעות או אימיילים, מארגנים את לוח הזמנים שלכם ועובדים על פרויקט גדול בו זמנית, אתם כנראה מנסים לעשות יותר מדי דברים בבת אחת. הטכנולוגיה אמנם מאפשרת לכם לעשות זאת בישיבה מול המחשב ובלחיצת כמה כפתורים, אך המוח שלכם חווה לחץ שנוצר מריבוי משימות. בניגוד למה שרבים חושבים, ריבוי משימות לא הופך אותנו ליעילים יותר, אלא דווקא מפחית את איכות התוצאה של כל משימה שנבצע, וכראייה לכך, במחקר שפורסם בשנת 2008 נמצא כי ברגע שאתם מנסים לעשות 2 פעולות בו זמנית, רמת הריכוז שלכם בכל אחת יורדת בכ-37%.
יד של אישה מחזיקה סמארטפון בזמן שהיא משתמשת גם במחשב
 

4. אתם נוטלים משככי כאבים מבלי לחשוב פעמיים

כשאתם לחוצים ומודאגים יתר על המידה, השרירים שעוברים בין הקרקפת לגב נלחצים בעצמם, מה שעלול לגרום לכם לחוות כאבי ראש, כך אומרת ד"ר קתלין הול, רופאה ומייסדת המכון ללחץ שבאטלנטה. הלחץ גם גורם לנו באופן פיזי לכווץ את שרירי הצוואר, הכתפיים והגב, מה שמוביל לכאבים ושרירים תפוסים, שכדי לשחררם תזדקקו לעיסוי מפנק. אותו עיסוי לא רק ישחרר את השרירים באופן פיזי, אלא גם ירגיע אתכם מבחינה מנטלית. לחצו כאן כדי לעבור למדריך השלם לעיסוי משחרר, מהנה ויעיל, ושתפו אותו עם בני הזוג שלכם על מנת שיוכלו להעניק לכם את הטיפול הדרוש אחרי יום עבודה גדוש בלחצים.

5. אתם משתוקקים לצאת להרפתקה

כשנשים נלחצות, התגובה האוטומטית שלהן על פי מומחים להרגעת הלחץ היא בילוי זמן מה עם אחרים וטיפול בהם. הן לרוב יכולות לעשות זאת בבית כשהן פוגשות שוב את הבעל והילדים, או כשהן יושבות עם חברות לכוס קפה. גברים לעומת זאת נוטים באופן אוטומטי להגיב באמצעות דברים אגרסיביים והרפתקניים יותר, והם חושקים להביא לידי ביטוי את מנגנון ה-"הילחם או ברח". כמובן שפתיחת תגרה עם אחד מהעמיתים לעבודה היא לא אפשרות, אך מומחים מעריכים שכמו במקרה של נשים, גם עבור גברים בילוי עם חברים יכול להועיל. אז אם אתם גברים שמרגישים לחץ רב מדי בעבודה, קבעו לשחק כדורגל או כדורסל עם כמה חברים, מה שיעזור לשחרר את האנרגיה האגרסיבית המצטברת עקב הלחץ.

6. אתם שוכבים במיטה ובוהים בתקרה

אם אתם מרגישים שקשה לכם להירדם בלילה באופן קבוע, יתכן שהלחץ שאתם חווים בעבודה הוא האשם (בהנחה שלא שתיתם כוס קפה אחרי שעות הצהריים). "כשהורמוני הלחץ מופרשים במשך היום, הם לא דועכים סתם כך ברגע שבו אנחנו נכנסים למיטה", כך אומרת היידי חנה, רופאה ומנכ"לית ארגון הלחץ האמריקאי. אם אינכם מצליחים לברוח מהלחץ בשעות העבודה, נסו להתנתק ממנו אחרי שהיא מסתיימת ואל תעסקו בשום דבר שקשור אליה. בנוסף הימנעו מצפייה במסך הטלוויזיה או הסמארטפון כשעה לפני שאתם מתכננים להיכנס למיטה, שכן גורמים אלה מעכבים את ייצור המלטונין, ההורמון שמעודד שינה.
גבר מחבק כרית ונראה תשוש ליד שעון שמסמל על השעה 00:30

7. אתם צריכים כוס משקה חריף אחרי העבודה

אין שום דבר רע בלצאת עם החברים מהמשרד לפאב אחרי שעות העבודה כדי להתחבר בסביבה שונה מעט מזו שאתם נמצאים בה במשך רוב שעות היום. עם זאת, אם הדבר שאליו אתם מצפים בבילוי הזה הוא האלכוהול, או אם אתם מחכים לכוס המשקה החריף שמחכה לכם בבית, זהו סימן מובהק לכך שאתם חשים צורך להשתחרר מן הלחץ הכבד בעבודה. תוכלו להשתחרר מאותו הלחץ בעזרת מדיטציה או פשוט באמצעות כמה רגעים בבית שבהם תיקחו נשימות עמוקות ותנסו לנקות את המחשבות שלכם מכל מה שהטריד אתכם במהלך היום.

8. אין לכם צורך לקיים יחסי מין

אם אתם גברים ועבר זמן מה מאז שנכנסתם למיטה שלכם למטרה שאינה שינה, יתכן שהלחץ שאתם חווים בעבודה משפיע גם על החיים המיניים שלכם. "כשהביטחון העצמי יורד, כך דועך גם ייצור הטסטוסטרון, מה שעלול לשנות את הצורך והרצון לקיים יחסי מין, וכן לפגוע בתפקוד המיני – דבר שעלול ליצור עוד יותר לחץ", כך אומרת ד"ר היידי. זכרו שהתפקוד שלכם בעבודה לא מסמל מי אתם באופן מלא או אפילו חלקי, ואין סיבה שתרגישו נחותים משום שאינכם מצליחים לבצע אותה כמו שהייתם רוצים. שמרו את הכוחות שלכם לדברים שחשובים ליחסים בינכם לבין בני הזוג שלכם, שכן פגיעה בהם תהיה משמעותית הרבה יותר ממטלה שלא סיימתם בעבודה.

9. אתם עצבניים כל הזמן

אם אתם נוטים לקלל את המדפסת או את מכונת הקפה כשאינם עובדים כמו שהייתם מצפים מהם, זה סימן לכך שאתם חווים לחץ כבד ומצפים מעצמכם לבצע עבודה מושלמת בכל רגע במהלך היום. דברים קטנים שכאלה אשר גורמים לכם להגיב בצורה מוגזמת יותר מזו שהייתם מביעים בביתכם מול בני הזוג שלכם, עלולים להיות סימן לכך שאתם חשים חרדה בעבודה. אם אתם מגיבים כך גם בבית וזוהי אינה צורת התנהגות אופיינית לכם, זה סימן לכך שאתם מביאים את הלחץ הזה אתכם הביתה. נסו להבין שגם המכונות, וגם אתם, לפעמים לא עובדים ב-100% יעילות, וזה בסדר כל עוד זה קורה מדי פעם ולא כל הזמן.
אגרוף מכה במשטח קשיח

10. הבטן שלכם לא מפסיקה לעשות בעיות

אם אתם מרגישים שהבטן שלכם כואבת באופן תמידי ושהתדירות שבה אתם צריכים ללכת לשירותים עולה, אתם חווים את אחת מהתגובות של הגוף שלכם ללחץ. "הקיבה שלנו סופגת פחות חומרים מזינים במצבי לחץ משום שהגוף מפחית את פעולתה ומצמצם את זרימת החמצן אליה, כדי לספק אותו למקומות שאנו מרגישים שהם חשובים יותר כמו המוח. זה עלול להוביל לכאבים כרוניים ובעיות בעיכול", כך אומרת ד"ר קתלין. אם שינויים תזונתיים לא עזרו להרגיע את הקיבה שלכם, יתכן שעליכם דווקא לשנות את הגישה שלכם ללחץ בעבודה.

11. אתם פרפקציוניסטים

יש אנשים שהם פרפקציוניסטים מטבעם, אך אם זה הפך להיות מאפיין חדש שלכם, יתכן שהלחץ הוא שגורם לכם לנסות להצטיין בכל מחיר. "הצורך להצטיין הוא לעתים האויב הגדול ביותר של עבודה טובה", כך אומר ד"ר סטיבן. באופן כללי כמעט כל אחד מאתנו רוצה להצטיין בעבודתו, שכן לרובנו יש שאיפות גבוהות, אך אם אתם מרגישים שאתם חייבים להצטיין בכל דבר שאתם עושים בעבודתכם מומלץ שתקלו על עצמכם מעט. נסו להתרכז במטרה אחת או שתיים ולשחרר מעט את המושכות מדברים אחרים. אף אחד לא מצפה מכם להיות הטובים ביותר בכל תחום, לכן נסו למצוא את המקום שבו אתם מרגישים הכי בנוח והשקיעו בו, במקום בכל התחומים האפשריים.
מקור התמונות: Vic
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.