print header

זכויות עדכניות לניצולי שואה בשנת 2021

המידע שבכתבה שלפניכם נכתב על ידי עמי בר (דור שני) שמסייע כבר שנים רבות בנושא מיצוי הזכויות לניצולי השואה ובני משפחותיהם. בשנים האחרונות התעדכנו זכויות שונות ומשמעותיות שלא היו קיימות בעבר  להלן חלק מהן שכדאי להכיר ולשתף: 

פנסיה סוציאלית מגרמניה לניצולי שואה שהיו בגטו:

ניצולי שואה שהיו בגטו ונולדו עד שנת 1937 זכאים לקבל פנסיה סוציאלית מהביטוח הלאומי הגרמני בנוסף לפיצויי הבריאות החודשיים או תלת חודשיים שהם כבר מקבלים. המידע הזה נכון לכל הגטאות שהיו באירופה. הפנסיה ניתנת עבור העבודה שעשו הניצולים בגטו שלא בכפייה. בשנים האחרונות הגרמנים הרחיבו את הרשימה והכירו בגטאות נוספים לפי המדינות הבאות:
 
רומניה – לאחרונה הכירו בערים הבאות כגטאות פתוחים:
דורוחוי, בראשוב, ארד, פלוישט, פלטיצ'ן, טימישוארה, בוחוש, חוש, בראילה, דווה, סיביו, סוצ'בה, קלרסי, טורדה, טרגו פרומוס, לוגוז', איליה, פודו אילואיי, יאסי, בוטושאן, טרגו מורש, גאלאץ, פוקשאן, טקוץ, רומאן, פיאטרה ניאמץ, ברלאד, וסלוי, אלבה יוליה, קונסטנצה, טרגו ניאמץ, חרלאו, בוזאו, רמניקו סראט, שטפנשט, קראיובה, פשקאן, בקאו. בעבר הכירו כבר ב: טרנסניסטריה, צ'רנוביץ, מוגילב, קונסטנצה, גינטה.
 
זכויות ניצולי שואה: מפת אירופה
בולגריה – דובריץ', קאזאנלק, קרדז'אלי, לובץ', נברוקופ, ניקופול, פופובו, פרסלב, פרובאדיה, טרגובישטה, ימבול, פלובדיב, סופיה – הרובע היהודי – יוץ בונאר, בלגואבגרד, ביאלה סלאטינה, ברקוביצה, בורגס, דופניצה, וראצה, וידין, וארנה, חאסקובו, טרזיאן, לום, לוקוביט, נובי פאזאר, סטארה זאגורה, סיליסטרה, סליבן, פלבן, פלובדיב, פרדיננד, פאזארדז'יק, צ'ירפאן, קיוסטנדיל, קרנובט, ראזגרד, רוסה, שומן.  
 
סלובקיה – ברטיסלבה, ויהן, סרד, נובקי.
 
כמו כן הכירו בגטו אמסטרדם, גטו שנחאי בסין ועוד.

זכויות היורשים של יוצאי גטאות כולל הגטאות שהוזכרו בסעיף הקודם: 

אלמנים או אלמנות של יוצאי הגטאות זכאים לפנסיה חודשית לכל החיים. בנוסף, היורשים שהם לא האלמנים של הניצול אלא ילדיו או כל יורש חוקי אחר על פי צוואה, יכולים לקבל תשלום רטרואקטיבי אחד עבור התקופה בין 1.7.1997 ועד ליום פטירתו של הניצול. בהתאם לתנאים הבאים (האלמנים צריכים לעמוד רק בתנאים 1 ו-3 ושאר היורשים – ילדים או מכוח צוואה צריכים לעמוד בשלושת התנאים יחד):  
                             
1. הניצול שנפטר נולד לפני שנת 1936 ולא הגיש מעולם בקשה לביטוח הסוציאלי הגרמני. 
2. הניצול או אלמנתו נפטרו לאחר 27 ביוני 2002.   
3. הניצול הגיש בקשה לביטוח הלאומי בישראל לקבלת קצבת זקנה לאחר 1.4.1975.
 
המידע הנ"ל חל על כל הגטאות שהיו באירופה ושהניצולים ויורשיהם טרם הגישו בקשות לפנסיה סוציאלית. לצערי הגרמנים לא מאשרים בקשות של דור שני של יוצאי גטאות מבולגריה.

קצבה חודשית לניצולי שואה מרומניה שעלו אחרי 1953 ולא מקבלים עדיין קצבה חודשית או תלת חודשית:

ניצולי שואה מרומניה שעלו אחרי 1953 וכבר מקבלים מענק שנתי ופטור מתרופות או שלא מקבלים עדיין כלום, ייתכן בתנאים מסוימים שיהיו זכאים לקבל קצבה חודשית מהאוצר בגין המלחמה. מדובר בניצולים שהחל מיוני 1941 היו תחת שלטון רומני בערים השונות ברומניה. גם אלה שהיו רק תינוקות ואפילו עוברים (נולדו עד יוני 45) שהוריהם היו תחת שלטון רומני בזמן המלחמה יכולים לקבל זכות זו. אלה שכבר מקבלים קצבה חודשית מהאוצר או מגרמניה או תלת חודשית מגרמניה, לא זכאים לקצבה זו שניתנת רק למי שלא מקבל חודשית עדיין.
 
זכויות ניצולי שואה: ניירת וכלי כתיבה

הקצבה החודשית ממדינת ישראל והאפשרויות להגדלתה למי שכבר מקבל קצבה חודשית מישראל:

הגמלה הבסיסית היא 2,450 ₪ לחודש ובנוסף הטבות כגון: דמי הבראה אחת לשנה על סך כ- 2,200 ₪, הנחה בארנונה, פטור מתרופות בקופת חולים ועוד. הגמלה ניתנת ממועד הגשת הבקשה למשרד האוצר והיא לא ניתנת רטרואקטיבית!
 
את הגמלה ניתן להגדיל בעזרת שתי אפשרויות:
1. הכרה במחלות נוספות מעבר להכרה הבסיסית.
2. הגדלת הגמלה בשל מצב כלכלי – הכנסות אישיות נמוכות.
 
1. הגדלת הגמלה על ידי הכרה במחלות נוספות:
ניתן להגדיל את אחוזי הנכות ובזכותם את הקצבה החודשית, על ידי הגשת בקשה להכרה במחלות נוספות שלא הוכרו עדיין על ידי האוצר. האוצר מכיר במחלות שונות על פי קריטריונים שונים, לפי שתי קבוצות עיקריות, אלה שהיו במחנות ובגטאות ואלה שלא היו. המחלות הן: אוסטאופורוזיס – בריחת סידן, סוכרת, סרטן המעי הגס, סרטן ריאות, בעיות לב, בעיות עור, לחץ דם, סוכרת, דמנציה ועוד.
 
2. הגדלה בשל מצב כלכלי – הכנסות אישיות נמוכות:
בקשת תגמול לפי הכנסה נמוכה: מקבלי הגמלה מהאוצר שמשתכרים פחות מ- 6,060 ₪  סה"כ הכנסות אישיות לחודש באופן אישי כולל הגמלה מהאוצר, יכולים לקבל תוספת של מאות שקלים כהשלמה ל-6,060 ₪ והטבות משמעותיות נוספות. כמו כן, מי שיוכר בשל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-40% נכות עד 49% ומשתכר פחות מ- 6,600 ₪, יקבל השלמה לסכום זה.
 
בקשת תגמול מוגדל לפי הכנסה נמוכה: מקבלי הגמלה שיוכרו בגלל מחלות שונות שהאוצר מכיר בהן, ב-50% נכות ומעלה, ולא מגיעים ל- 10,040 ₪ בחודש סה"כ הכנסות אישיות כולל הגמלה מהאוצר, יוכלו לקבל השלמה מעבר לגמלה ושאר ההכנסות האישיות ל-10,040 ₪. בעלי אחוזים גבוהים יותר יוכלו לקבל השלמה לסכומים גבוהים יותר עד 10,900 ₪ לבעלי 100% נכות.
 
הבהרה: נלקחות בחשבון סה"כ ההכנסות האישיות של מקבל הגמלה, שכוללות את הגמלה מהאוצר, תשלומי פנסיה, קצבת זקנה מביטוח לאומי וכל הכנסה אישית אחרת. חשוב: המבחן הוא הכנסות אישיות בלי קשר להכנסות של בן הזוג.

קרן סעיף 2 שנותנת גמלה תלת חודשית של 1,740 אירו:

ניצולים מאירופה (גם כתינוקות וגם כעוברים) שעדיין לא מקבלים שום גמלה שקשורה למלחמה ועלו אחרי 1953 והיו בזהות בדויה (חיו כנוצרים תחת כיבוש גרמני) או במסתור לפחות 4 חודשים בזמן המלחמה (גם כתינוקות וגם כעוברים) יכולים לקבל גמלה לפי קרן סעיף 2 שנותנת כל 3 חודשים רנטה של 1,740 אירו. מקבלי קרן סעיף 2 מקבלים בנוסף גם השלמה חודשית ממשרד האוצר כדי שיהיה להם את המינימום של 2,450 ₪ בחישוב חודשי וכן את כל ההטבות הנוספות שמוזכרות למעלה שמקבלים הניצולים מישראל. ניצולים שחיים בחו"ל והינם מרומניה או בולגריה מהרשימה החדשה שפורטה למעלה בפסקה הראשונה, זכאים לקצבה זו. גם ניצולים בארץ מרומניה ובולגריה שעלו אחרי 1953 זכאים לקצבה זו, אך היא מקוזזת מהקצבה שהם מקבלים ממשרד האוצר, אלא אם כן הם מקבלים תגמול נוסף בשל הכנסות נמוכות.
 
זכויות ניצולי שואה: שער כניסה למחנה השמדה

קצת על הכותב:

אני בן של ניצולי שואה ולכן בחרתי לעסוק בפעילות חברתית זו, במסגרתה אני מדריך ישראלים אחרים כיצד לקבל זכויות אלו. מכיוון שיש מידע רב וחשוב לספר ולהדריך למי שמגיעות זכויות אלו על פי חוק, אנא הרגישו חופשי ליצור איתי קשר במייל או להשאיר הודעה בטלפון שבו מגיעים ישר למזכירה האלקטרונית שמיועדת לקבלת הודעות. עדיף להתכתב איתי במייל כי כך אני יכול להגיב מהר יותר מאשר בטלפון. אתם מוזמנים לקרוא עוד מידע באתר האינטרנט שהקמתי בנושא.
 
המייל: shoa.rights@gmail.com 
טלפון נייד להשארת הודעות בלבד: 055-6665123
 
נא לכתוב במייל או להשאיר בהודעה בטלפון הנייד, פרטים אישיים כגון: שם, ארץ מוצא, תאריך לידה, שנת עלייה והאם מקבלים כיום גמלה כלשהיא שקשורה לשואה, אם כן – איזו? אנא השאירו מספר טלפון ואני אחזור אליכם.

חשוב: 

מכיוון שיש תקופות עם פניות רבות, אני לא יכול תמיד לענות בטלפון או באימייל מיידית. אני משתדל תמיד לחזור לכולם, לכן אם בטעות לא חזרתי, אנא אל תתייאשו ושלחו לי מייל שוב או השאירו לי הודעה נוספת ואני אחזור אליכם. כאמור עדיף לשלוח לי מייל! אם יש לכם מכרים בחו"ל, אנא כתבו לי אימייל ואני אשלח לכם אימייל באנגלית ובשפות אחרות כדי להעביר להם, במטרה שהם ישלחו את זה לקהילה היהודית המקומית ואולי נצליח כך לעזור ליהודים ברחבי העולם.
 
בברכת כל טוב והרבה בריאות, עמי בר
 
מקור: עמי בר
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.