print header

השינויים שמתרחשים בגוף ובנפש בכל 7 שנים

חושבים שאתם אותו אדם שהייתם לפני 7 שנים? אתם אולי נראים בערך אותו דבר ונשמעים אותו דבר, אך כל התאים שבגופכם שהיו אז בגופכם הוחלפו באחרים, והנפש שלכם עברה לשלב אחר ושונה. חשבו למשל על תקופת הילדות והנעורים – כמה החיים משתנים בין גיל הינקות לגיל הרך, לגיל ההתבגרות וגיל הבגרות. אם אתם משערים שהשינויים הקיצוניים באישיות ובגוף נפסקים לאחר מכן, אתם טועים, משום שהם עדיין מתרחשים אולם רובנו פשוט לא מקדישים להם את תשומת הלב הראויה. רודולף שטיינר, פילוסוף ומורה רוחני שחי באוסטריה במהלך המאות ה-19 וה-20, הצליח לחלק את החיים לפי שלבים באורך 7 שנים, ואלו הן המסקנות שאליהן הוא הגיע, מהן תוכלו ללמוד רבות על העבר והעתיד שלכם.

גיל 0-7

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: תינוק
המחזור הראשון מתחיל מהלידה ועד לגיל 7, וכאן נחקק הבסיס שעל פיו ייבנו הגוף ובעיקר הנפש בעתיד. כבר בגיל זה הנפש הינה יצירתית, חכמה ובעלת אישיות, אך היא מוגבלת על ידי הגוף שאינו מפותח ומותאם עבור הסביבה והכלים שבהם כולנו משתמשים. בנוסף, בגילאים האלה קשה מאוד לפתח מחשבות עמוקות משום שעדיין אין לאדם כישורי שפה שיעזרו לו לבטא אותן, וכמובן שיש לו צורך בעוד הרבה מידע על העולם. לכן בשלב זה מניעים אותנו בעיקר אינסטינקטים של רעב, רצון לקבלת אהבה וצורך בהגנה ובתמיכה.
 
יחד עם זאת, התגובות שלנו בשלב הזה יכולות כבר ללמד רבות על ההתנהגות הלא מודעת שלנו, והן מושפעות על ידי התרבות והסביבה שבהן גדלנו – למשל ילידי שבטים יכולים לשמוח כשהם רואים זחל שמן, משום שהוא נתפס עבורם כמזון, בעוד שאנחנו בחברה המערבית ננסה להתרחק ממנו כמה שיותר, שכן הוא מעורר בנו גועל. התגובה הזו נקבעת כבר בשלב הילדות הראשוני. יחד עם זאת, בלוטת התימוס היא גדולה יותר בגילאים אלו, והיא מספקת לנו מושגים פרימיטיביים בנוגע למה נכון ומה לא – בהמשך היא תקטן, והמושגים האלה יהפכו להיות הקוד המוסרי שעל פיו נחייה. פרט לכל אלה, זה השלב שבו מתפתחת ההבנה הבסיסית בנוגע לכך שקיים כזה דבר "אני", ולמידת השפה היא זו שעוזרת ליצור זהות ומודעות עצמית שכזו.
 

גיל 7-14

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: ילד
בגילאים האלה אנו מתחילים לקשר בין רעיונות שונים לבין רגשות, ומתחילים לעבור שינויים גופניים שמכינים אותנו לקראת גיל ההתבגרות. בלוטת התימוס קטנה בהדרגה ואנו מבינים טוב יותר מה מקובל ומה לא מקובל לעשות מבחינת הקודים החברתיים שאליהם נולדנו. שיני החלב נושרות והדבר הכי מופלא זה שבשלב הזה, הילד לומד להרכיב לעצמו את עולמו הפנימי. זהו עולם שכולל הגדרה של "הגיבורים" בחייו, הבנת סכנות שקיימות בעולם ופיתוח דמיון עשיר. ככל שבלוטת התימוס קטנה, כך מתקרבים יותר לשלב הבגרות המינית, וגם לומדים באופן יעיל יותר על שיתוף ואינטראקציה עם אחרים – כיצד לשלוט באינסטינקטים למען טובת הכלל. 

גיל 14-21

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: נער
בגיל הזה אנחנו הופכים לסקרנים בנוגע לעצמנו בדרך חדשה, ולמעשה יש לנו מערכת יחסים חדשה עם החיים עצמם. אנחנו הופכים להיות יותר מודעים לעצמנו, טווח הרגשות שלנו מתרחב לכל הכיוונים ואנו לומדים להעריך מוזיקה, אומנות, ספרות ואנשים אחרים בדרכים חדשות. אנו "מגלים" המין השני ומבינים שקיימים בנו דחפים מסוימים שקשורים אליו, ואלו הופכים להיות מרכזיים מאוד.
 
בשל התפתחות הרגשות החדשים, נערים רבים בגילאים אלו מתחילים לפקפק במערכות יחסים שקיימות בחייהם או בדת שעל פיה חונכו. יחד עם העצמאות שמגיעה בגיל 21, בסוף השלב הזה האדם כבר אמור להבין את המסלול שהוא רוצה ללכת בו בחייו, או לכל הפחות להתחיל לשאול את עצמו מה יהיה אותו מסלול.

גיל 21-28

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: אישה צעירה
בשלב הזה מתקיים עידון וכיוון מחדש של רגשות ותהליכים מחשבתיים – אנחנו נכנסים לבגרות. כעת מתחילים להיבנות התשתיות לקריירה שנפתח ולמערכות היחסים שנצרף לחיינו, יחד עם אנרגיה רבה ותקווה לעתיד טוב. בה בעת, מתפתחת המודעות לאינטואיציה ולשיפוטיות שלנו, ולחשיבות של ביצוע הקרבות במערכות יחסים בין גבר לאישה למען טובת שניהם, מבלי לאבד את תחושת העצמאות. 
 
בנוסף, בגילאים האלו מתחילות לצוף בעיות שהתחילו כבר בגיל הילדות, ואנו מתחילים להיאבק באתגרים ומכאובים שסחבנו איתנו עד כה לאורך השנים, לעיתים מבלי ששמנו לב אליהם בכלל.  לרוב הם צצים בעקבות ההתנהלות שלנו במערכת היחסים הזוגית, מה שמציב בפנינו אתגר אך בו זמנית גם אפשרות להתפתחות אישית.
 

גיל 28-35

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: אישה מבוגרת
ככל שעוברות השנים, השינויים שעוברים עלינו הופכים לפחות ופחות ברורים, אך הם עדיין קיימים. בשלב הזה רוב האנשים הופכים ליצירתיים יותר משהיו בשלבים הקודמים, וחוקרים וממציאים נוטים להגיע לתגליות השיא שלהם במהלך שנים אלו. גם מורים רוחניים רבים לאורך ההיסטוריה הגיעו להארה שלהם בגילאים אלו, וחוקרים משערים שזאת משום שכוח המוח שלנו מגיע לשיאו בערך בגיל 35.
 
בשנים האלו אנחנו מתחילים להבין כיצד הרגשות שלנו לאורך השנים עיצבו את האישיות שלנו, וגם מתחילים לעשות הפרדה בין מה שאנחנו רואים לנכון עבורנו לבין מה שהמשפחה, החברים או החברה לימדו אותנו להאמין שנכון, אולם כרגע מתנגש בדרך החיים שלנו.

גיל 35-42

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: גבר מבוגר
בהתאם לנסיבות החיים עד לגיל זה, רוב האנשים מתחילים להרגיש חסרי מנוחה. צץ לפתע רצון לחלוק את הידע וחוויות החיים שלנו עם אחרים על מנת להשאיר חותם בעולם, ולכן בגיל הזה רואים הרבה אנשי עסקים שמתחילים לתרום לגופים שונים או אנשים שפשוט מתחילים לעסוק בסוג מסוים של אומנות. כאן אנחנו נמצאים במקום שבו אנו יכולים לנתח באובייקטיביות את התוצאות של הבחירות שלנו בחיים – מערכות היחסים, הקריירה והמנהגים שלנו – ואנו מנסים ליצור בהם שינויים קטנים שיעזרו לנו לשפר אותם. אנו מתחילים להבין מה באמת מספק אותנו בחיים.

גיל 42-49

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: אישה מבוגרת
רק בשלב הזה המוח והנפש באמת מעכלים את כל חוויות החיים עד עתה, והתהליך הזה מביא איתו רצון לצאת לדרך חדשה ולחוות דברים חדשים. אם עד עתה האדם לא הצליח להשאיר את חותמו בעולם, עכשיו הוא בהחלט יפעל למען מטרה זו. עם זאת, ישנה תחושה שכבר עברנו את השיא שלנו, ואפילו אם זה לא באמת כך, רבים פועלים על פי התחושה הזו, או יותר נכון בוחרים שלא לפעול – במקרה שלא עושים שום דבר עם תחושה זו, היא תחזור בשלב מאוחר יותר ולא תיעלם, רק תתחזק.
 
בשלב זה "מתבגרת" גם תפיסתנו בנוגע לנושא האהבה, ואם זה לא קרה עד עתה, לרוב כאן לומד האדם כיצד לאהוב ללא תנאים. אם זה לא קורה, יתכן שהאדם עדיין מתמודד עם האתגרים של השלבים הרגשיים הקודמים, ויפתיע אתכם לגלות שרובנו "תקועים" עם פחדים ורגשות מהילדות שטרם פתרנו. רבים לפתע מחליטים להתגרש בגיל הזה כדי לצאת לכיוון חדש בחיים, ואנו זונחים את התפקיד הסטראוטיפי שהיה לנו בחברה כדי למצוא את הזהות האמיתית שלנו.

גיל 49-56

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: גבר מבוגר
כאן אנו מגיעים לפסגה המנטאלית והרוחנית שלנו, על אף, ואולי בגלל, הדעיכה בבריאות של גופנו. אותה דעיכה מכריחה אותנו להסתכל לתוך עצמנו לעיתים קרובות יותר, וכל בעיה קטנה באישיותנו תהפוך למלחיצה יותר. בגילאים אלו עלינו ללמוד כיצד לחיות עם עצמנו בדרך חדשה, ועולה הצורך להסתגל לגוף הישן-חדש שלנו ולהבין שהמנהגים המזיקים שסיגלנו לעצמנו עד עתה לא ייעלמו תוך יום אחד. אם האדם לא הגיע להצלחה עד שלב זה או לא השיג את מטרותיו, הוא עלול לשקוע בדיכאון אך עליו לזכור שעוד יש שנים רבות בחייו.

גיל 56-63

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: זוג בגיל העמידה
בשלב הזה הנפש נהיית יחסית שקטה ואנחנו מקבלים את עצמנו כפי שאנחנו. עם זאת, דברים רבים שהסתתרו מתחת לפני השטח עולים, למשל ריסון עצמי שכעת יש רצון להפסיק אותו. גם החיים עצמם משתנים בשלב הזה, כשכבר נעשה קשה לעסוק בפעילויות רבות שבהן לקחנו חלק וגם מערכת היחסים הזוגית זוכות לאבחון מחודש. 
 
הפסיכיאטר קרל יונג והסופר ניטשה פיתחו תיאוריות שלמות בנוגע לשלב זה בחיים. השאלה "מי אני" מובילה אותנו להסתכל עמוק יותר אל תוך נפשנו, והשינוי שנרצה ליצור בחיים יהיה אפשרי וקל יותר משום שתנאי החיים שלנו בשלב זה מאפשרים זאת. לא כולם יחוו זאת, אך כאן נמצא שלב הגילוי העצמי המשמעותי ביותר עבור הרוב. הוא יתלווה לעיתים קרובות לכאב, אך אותו כאב הינו הכרחי עבור הבנת וקבלת פרטים מסוימים לגבי מי שאנחנו וכדי לבצע בחירות מודעות חדשות.

גיל 63-70

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: אישה עם שיער שיבה
בגילאים האלה קל לנו יותר לקבל את האנשים השונים שבחיינו כפי שהם, ולמעשה אנחנו מעריכים את השוני בינינו לבינם ורואים יותר את הטוב שבאחרים מאשר את הרע. כעת אנו יכולים לזכות בהבנה בנוגע לכך שאת רוב הבחירות בחיינו עשינו על פי השפעות חיצוניות, אולם עתה זה לא כך. לפתע אנו מבינים את הכוח שיש לבחירות שלנו והעובדה הזו גורמת לנו להרגיש כמו אדם שעומד בצומת שמתפצלת לשלל דרכים, וקשה לדעת איזו דרך היא הנכונה עבורנו.
 
אם עד לשלב זה עוד לא התמודדתם בצורה בריאה עם האכזבות והכאבים שחוויתם בחיים, התקופה הזו תהיה מבלבלת ויתכן כי לא יהיו לכם הכלים כדי להתמודד עם מה שיגיע איתה. בה בעת מתחילות יותר מחשבות שנוגעות למוות וחלה תחושת ריחוק מן העולם שסביב, אשר מעודדת אותן.

גיל 70-77

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: גבר קשיש
אם התמודדתם כהלכה עם השינויים שתוארו בשלבים הקודמים, תתחילו לשים לב בתקופת החיים הזו לצדדים נסתרים באישיות שלכם שהתעלמתם מהם עד עתה. תחושת האהבה ללא תנאים מתעצמת, ועל אף שהגוף נחלש באופן משמעותי, הנפש מתחזקת וההשפעה שלכם על אנשים אחרים שקרובים אליכם גדלה. לכן חשוב מאוד שעוד לפני הגיל הזה תתמודדו בצורה בריאה עם כל הטראומות שעברתם בחייכם, על מנת שתוכלו להגיע אליו שלווים ומוכנים.

גיל 77-84

איך הגוף והנפש משתנים כל 7 שנים: אישה קשישה
כאמור, אם התמודדתם כמו שצריך עם השלבים הקודמים, בשלב זה אתם תתחילו להרגיש את הקשר שיש לכם להיסטוריה של העולם, ותראו בחייכם את ההשפעות שהיו לפעולות ולהחלטות של אלו שקדמו לכם בעולם. לכן אתם תתחילו לחיות בדרך שונה, וכל תחום בחייכם יקבל ביטוי בדרך אחרת, בין שמדובר באהבה או במטרת החיים שלכם. גם אם תביטו לאחור ותחושו חרטה, זכרו שאין דבר כזה "חיים מושלמים" - הגעתם לנקודה הזו ולגיל הזה בזכות הרבה יותר הצלחות מכישלונות ועברתם מסע התפתחותי מיוחד, מאתגר ומספק ביותר.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.