print header

כך תדאגו שהילדים שלכם יגלשו באופן בטוח באתרים הפופולריים ביותר

העידן הטכנולוגי שבו אנחנו חיים הביא הרבה מאוד שינויים והתקדמות לעולמנו, אך עוד יותר מכך לעולם של ילדינו – שבמקרים רבים כבר מתעלים עלינו, ההורים, בהבנתם בשלל הרשתות החברתיות, השירותים חדשים והעדכונים החמים ביותר שיש. למרות זאת, חשוב שאנו כהורים נפקח עין ונהיה ערים לדברים שילדינו הצעירים עושים וחווים דרך אותן טכנולוגיות חדשות, על מנת למנוע את היחשפותם לסכנות שונות ולתוכן בלתי הולם, בין שהוא מיני, אלים, בוטה או פשוט לא מתאים לגילם, שלצערנו עלול להיכלל באותם אתרים. כדי לעזור לכם לעשות זאת קיבצנו עבורכם כמה עצות וטיפים מועילים שיעזרו לכם להפוך את 3 משירותי הטכנולוגיה המובילים בעולם כיום, יוטיוב, פייסבוק וגוגל, לבטוחים יותר עבור ילדיכם.

גלישה בטוחה לילדים: ילד יושב מול מחשב לוח
 

איך להפוך את YouTube לבטוח יותר עבור הילדים?

1. הפעילו את מצב "סינון תוכן" ונעלו אותו

הפעלת מצב "סינון תוכן" של יוטיוב תאפשר לכם למנוע מילדיכם היחשפות לתוכן פוגעני הקיים באתר הסרטונים הפופולארי הזה. כדי לעשות זאת פעלו כך:

א. התחברו לחשבון היוטיוב שלכם או של ילדיכם.

ב. לחצו על אייקון הפרופיל שבקצה השמאלי העליון של המסך (היכן שמופיעה האות הראשונה של שמכם, או תמונת הפרופיל שלכם), ומתוך התפריט שייפתח בפניכם בחרו באפשרות התחתונה "סינון תוכן".

גלישה בטוחה לילדים: הפעלת סינון תוכן ביו-טיוב

ג. בחלונית שתפתח בפניכם לחצו על הכפתור "הפעלת סינון תוכן" הנמצאת בתחתית, וכך תעבירו את המתג למצב "פעיל" והוא יופיע בצבע כחול.

גלישה בטוחה לילדים: יוטיוב

2. הקימו חשבון משפחתי במקום חשבון אישי לכל ילד

הטיפ הזה מומלץ במיוחד לגילאים המוקדמים, אז שמירה צמודה על ביטחונם ושלומם של הילדים היא משמעותית ביותר, וחשוב מאוד שתשימו עין על תכני הווידאו שהם חשופים אליהם, אלו שהם צורכים וצופים בהם ואף אלו שהם בעצמם מעלים, כמו גם על המידע שהם חולקים ברשת. כדי לעשות זאת מומלץ שתקימו חשבון משפחתי, שיאגד תחתיו את כל בני הבית, ולא חשבון פרטי לכל ילד וילד - כך תוכלו להיות ערים להרגלי הצפייה של ילדיכם ביוטיוב ולעקוב אחרי התנהלותם באתר. עם זאת, ככל שהילדים יתבגרו הם לבטח ידרשו יותר ויותר את עצמאותם ברשת, ובזמן שחשוב שתאפשרו להם לפתוח גם חשבון עצמאי באתר, בכל זאת השתדלו לנטר את פעילותם ולפקוח עין על מעשיהם. 

3. דווחו על סרטונים מטרידים

נתקלתם בסרטון מטריד במיוחד שאתם חוששים שגם ילדכם יצפה בו? תפסתם חלילה את ילדכם חוזה בתוכן שכזה, שאינו מתאים לגילו, ובכלל אינו הולם שיופיע ביוטיוב? אל תהססו ודווחו מיד למנהלי האתר על הסרטון המטריד, כך שיוכלו לבחון אותו ולהוריד אותו מן האתר במידת הצורך. כיצד תעשו זאת? פעלו על פי ההוראות הבאות:

א. לחצו על האייקון  אייקון תחנה שנמצא בצד שמאל של המסך, מתחת לחלון הסרטון, ובתפריט הקטן שייפתח בפניכם לחצו על "דווח".

ב. בחלון שייפתח בפניכם תוכלו למלא את פרטי התלונה שלכם ולשלוח אותה אל מערכת יוטיוב כדי שיבדקו את הדבר.

גלישה בטוחה לילדים: דיווח על סרטון פוגעני ביו טיוב

4. צרו רשימות סרטונים משלכם עם תכנים מותאמים לילדים

אם אתם נוהגים לתת לילדיכם לגלוש באופן חופשי ביוטיוב, או שאתם משאירים אותם לצפות בתכני וידאו המתנגנים בזה אחר זה באתר באמצעות רשימת צפייה שמצאתם – כדאי שתתחילו לקחת את העניינים לידיים, מכיוון שאחרת הילדים שלכם עלולים להיות חשופים הרבה יותר לתכנים פוגעניים שיכולים לצוץ בין יתר הדברים שרצים מול עיניהם ביוטיוב. חשוב שתרכיבו בעצמכם את רשימות הצפייה של ילדיכם, ותבחנו כל סרטון שאתם מכניסים אליהן מתחילתו ועד סופו, כדי שלא להיתפס מופתעים כשתגלו שסרטון שהחל בצורה תמימה מסתיים חלילה בצורה בלתי הולמת לטעמכם.

המלצות לתכנים ורשימות השמעה וצפייה המותאמים במיוחד לילדים לכל אורכם, תוכלו למצוא בקישור הזה לרשימת סרטוני לימוד קריאה בעברית ובאנגלית, כמו גם בקישור הזה שבו רשימת השמעה מותאמת לילדים, ובנוסף גם בקישור הזה לרשימת סיפורי ושירי ילדים של לאה גולדברג, בהקראה חיה.

 

איך להפוך את פייסבוק לבטוח יותר עבור הילדים?

1. הכירו את הסכנות הטמונות ברשת החברתית לצד יתרונותיה

ברור שבזכות הפייסבוק ילדינו מגלים עולם גדול ורחב הרבה יותר מזה שאליו אנו נחשפנו בצעירותנו, ועובדה זו משמחת אך גם מדאיגה בעת ובעונה אחת. מן הצד האחד בזכות הרשת החברתית האפשרות שלהם להיחשף לרעיונות מקוריים ולהכיר אנשים חדשים גדלה בצורה ניכרת, אך מן הצד השני– באותו המקום בדיוק הם גם חשופים לפגיעה מצד נוכלים, רמאים, ואנשים מסוכנים אחרים שמעוניינים לנצל את תמימותם, כמו גם לפגיעה האחד מן השני, שתופעות מקוממות כמו "בריונות רשת" והתעללות חברתית נפוצות לצערנו במקומות הללו. לכן מומלץ שתהיו מעורים בעולם הרשתות החברתיות ותדעו כיצד לדבר על הנושא עם ילדיכם, כך שהם יוכלו רק להרוויח את היתרונות מהיותם חברים ברשת, ולהימנע מהחסרונות. שאלו אותם על כך, תרגלו כיצד להשתמש בפייסבוק בצורה בטוחה יחד איתם ועזרו להם לקבל את העובדה שאתם מעורבים בחייהם הווירטואליים על מנת לשמור על טובתם מלכתחילה.

2. עזרו להם לכוון את הגדרות הפרטיות שלהם

כוונון וקביעת הגדרות הפרטיות ברשת החברתית הוא דבר חשוב עבור כל אחד מאיתנו, אך עבור ילדים זה נכון פי כמה וכמה. אם לילד שלכם יש פרופיל פייסבוק עצמאי, דאגו לכוון עבורו את הגדרות הפרטיות באופן הבא, שיעזור לו לשמור על פרטיותו ברשת החברתית וייגן עליו מפני כל מיני סכנות האורבות לצעירים בכלי מקוון זה:

א. היכנסו ראשית להגדרות, שם בתפריט הצדי בחרו באפשרות " פרטיות" והגדירו כך:

  • תחת הכותרת "מי יוכל לראות את הפוסטים העתידיים שלך" – בחרו את האפשרות "חברים".
  • תחת הכותרות "מי יכול לחפש אותך באמצעות כתובת הדוא"ל שסיפקת?" ו-"מי יכול לחפש אותך באמצעות הטלפון שסיפקת" - סמנו בשניהן "חברים".
  • תחת הכותרת "האם ברצונך שמנועי חיפוש מחוץ לפייסבוק יקשרו לפרופיל שלך?" הורידו את הסימון מן התיבה "אפשר למנועי חיפוש מחוץ לפייסבוק לקשר לפרופיל שלי".
גלישה בטוחה לילדים: הגדרות פרטיות מותאמות לבטיחות ילדים בפייסבוק

ב. עברו אל הגדרות "ציר הזמן ותיוג" והגדירו כך:

  • תחת הכותרת "מי יכול לפרסם בציר הזמן שלך?" סמנו "חברים".
  • תחת ההגדרה "מי יכול לראות פוסטים שתוייגת בהם בציר הזמן שלך?" סמנו "חברים" או "רק אני" בלבד.
  • תחת ההגדרה "לבדוק פוסטים שתויגת בהם לפני שהפוסט מופיע בציר הזמן שלך?" סמנו "פעיל".
  • תחת ההגדרה "לבדוק תיוגים שאנשים מוסיפים לפוסטים שלך לפני שהתיוגים יופיעו בפייסבוק" סמנו "פעיל".
  • תחת ההגדרה "כאשר אתה מתוייג בפוסט, את מי תרצה להוסיף לקהל של הפוסט אם הוא לא יכול לראות אותו?" סמנו "רק אני"  או "חברים". 
גלישה בטוחה לילדים: הגדרות ציר זמן ותיוג בפייסבוק באופן מתאים לבטיחות ילדים

3. התחברו אל הפרופיל שלהם והשגיחו על פעילותם

גם אם אתם אינכם חובבים גדולים של רשתות חברתיות בכלל ושל פייסבוק בפרט, עדיין יותר מסביר להניח שהילדים שלכם נמצאים שם – בין שאתם רוצים בכך ובין שלא. לכן חשוב שתכירו, אפילו במעט, כיצד העולם הזה עובד, וכן תיצרו לעצמכם פרופיל בפייסבוק והתחברו דרכו אל הפרופיל של הילדים שלכם. אין צורך שתגיבו או תעשו להם לייקים בהכרח (לעיתים זה אף יכול להביכם - לכן הימנעו מכך במקרה שהם מעירים לכם), אלא רק פקחו עין ושימו לב כי לא מתרחש שם שום דבר חריג מצד הילד או מצד מי מחבריו. הדבר החשוב מכל הוא שתדעו לתקשר עימם בנושא זה ותוכלו לדבר איתם על הדברים שאליהם הם נחשפים ברשת החברתית. 

4. הציבו גבולות לשימוש שלהם בפייסבוק

פייסבוק יכול להיות כלי נהדר על מנת לתקשר עם אחרים, אך מן הצד השני גם לעכב את התפתחות היכולות החברתיות של הילדים בעולם האמיתי. כך, לדוגמה, הרשת החברתית יכולה לסייע לילדים מעט יותר ביישנים או מופנמים להיפתח לעולם במסגרת סביבה וירטואלית תומכת ולא מאיימת, אבל אין זה פותר בהכרח את חוסר הנוחות שהם חשים בחברת אנשים בסביבה האמיתית והממשית שלהם. לכן חשוב שתציבו לילדיכם גבולות בכל הקשור לשימוש בפייסבוק, מבחינת זמן המסך שהם מקדישים לרשת החברתית ומבחינת אופן השימוש שהם עושים בה, ותעודדו אותם לפתח קשרים חברתיים ולפעול גם מחוץ לרשתות הווירטואליות.

גלישה בטוחה לילדים: אמא יושבת עם ילדיה מול המחשב

איך להפוך את גוגל לבטוח יותר עבור הילדים?

1. הפעילו את אפשרות "החיפוש הבטוח" של גוגל

אפשרות "חיפוש בטוח" של גוגל מאפשרת לכם, כהורים, להבטיח שהילדים שלכם לא יהיו חשופים לתוכן בוטה, בין שמיני, אלים או בלתי הולם במובנים שונים, ברשימת התוצאות שעולות בפניהם בעקבות חיפוש בגוגל. על מנת להפעיל את האפשרות החשובה והחיונית הזאת, היכנסו אל עמוד "הגדרות חיפוש" של גוגל, וסמנו את התיבה שלצד האפשרות "הפעלת התכונה 'חיפוש בטוח'". כדי לוודא שילדיכם לא יבטלו את חסימת התוכן שהצבתם, לחצו על כפתור "נעילת חיפוש בטוח" דרכו תוכלו לקבוע שאת הגדרה זאת ניתן יהיה להוריד רק באמצעות הזנת סיסמת חשבון הגוגל שלכם – כך שאפשרות ביטול ההגדרה תהיה נגישה רק לכם.

גלישה בטוחה לילדים: חיפוש בטוח בגוגל

2. השתמשו באפליקציית Family Link של גוגל לטלפון הנייד

אפליקציית Family Link מהווה פתרון מצוין על מנת לדאוג לילדיכם המקבלים לראשונה טלפון סלולרי לידיהם, ולוודא שהשימוש שלהם בו, בעיקר בכל מה שקשור לשימוש בגוגל, הוא בטוח ואינו מסכן אותם. בעזרת השירות הזה, שפותח על ידי גוגל, תוכלו לנהל את האפליקציות שבהן מותר לילד להשתמש, להגביל את זמן המסך של הילדים, ולהגדיר "שעת שינה" כך שתוכלו לנעול את המכשיר מרחוק כאשר הם צריכים ללכת לישון או לחלופין ללמוד או לשחק עם חבריהם.

לחצו כאן כדי להוריד את Google family link לאנדרואיד

לחצו כאן כדי להוריד את Google family link לאייפון

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.