print header

גידולים משולבים - הגנה ועזרה טבעית בגינה הביתית

לצמחים רבים יש חומרים טבעיים בשורשים, בעלים ובחלקיהם האחרים שיכולים לדחות או למשוך חרקים מסוימים, ובמקרים מסוימים עשויים אף להגביר את קצב הגדילה או הטעם של הצמח שגדל לידם. לשילוב הצמחים האלה בגינה קוראים "גידולים משולבים" או "צמחים חברים" וזהו חלק חשוב ובלתי נפרד משליטה במזיקים ולשיפור איכות גינתכם. זוהי שיטה יעילה במיוחד בגינות קטנות, והגידולים המשולבים עוזרים לספק איזון אקולוגי שאינו דורש שום הדברה או תוספים כימיקלים. תוכלו להשתמש בהם כדי לשלב יופי ויעילות שיהפכו את הגינה שלכם לנעימה לעין ובריאה.

ישנם זנים רבים של צמחים שיכולים לשמש כצמחים חברים, ולא מדובר כלל בצמחים נדירים, אלא בצמחים שאתם כנראה כבר מגדלים בגינתכם. למשל בזיליקום שצומח ליד עגבניות עוזר לשפר את קצב הגדילה שלהן ואת טעמן. אם אתם מגדלים חסה יתכן שתרצו לגדל לידה גם שום, שבאופן כללי עוזר למנוע מחלות בגינה, והוא דוחה נמלים, כינמות וחרגולים. קיימים עוד שלל שילובים מומלצים וכדאי שתכירו את הגידולים המשולבים, כך שתוכלו לקנות את אלו המשלימים את גינתכם ולנטוע אותם בה. התנסו בשילובים וצפו בשינויים שחלים בה.

 

סוגי הגידולים המשולבים

בעוד שלאורך ההיסטוריה, חקלאים פשוט הבינו את היעילות שבגידולים המשולבים ולמדו אותם מניסיון, ניתן לסווג את הגידולים המשולבים לסוגים שונים כדי להבין מדוע בדיוק הם עוזרים אחד לשני וכיצד.

צמחי מלכודת – יתכן שתרצו להשתמש בצמחים שמשמשים כמלכודות למזיקים. הצמחים האלה מושכים את המזיקים אליהם, הרחק משאר הצמחים שאתם מגדלים, וכך בעצם מגנים על היבול שלכם. דוגמה נהדרת לשילוב שכזה היא השימוש בכרוב הבר כדי להגן על הכרוב מפני עש הכרוב.

קיבוע חנקן – לקטניות כמו אפונה ושעועית, וגם לצמח התלתן, יש את היכולת לקבע חנקן אטמוספרי לשימושם האישי וכן לשימוש הצמחים האחרים שגדלים סביבם. צמחים שכאלה למשל משמשים כתחליף לדשן חנקני, או שמסייעים לשימוש מופחת בו.

דחיית מזיקים ביוכימית – יש צמחים שמפרישים כימיקלים דרך השורשים או החלקים שבאים במגע עם האוויר כדי לדחות מזיקים ולהגן על הצמחים שסביבם. ציפורני חתול אפריקאים למשל משחררים טיופן שדוחה תולעים נימיות (נמטודות). דחיית המזיקים לא נגמרת רק בחרקים, אלא גם מגיעה לצמחים שמזיקים לגינתכם. אללוכימיקל שנמצא באגוזים שחורים מדכא התפשטות עשבייה שמזיקה לגינה. בשיפון יש אללוכימיקלים שעוזרים גם הם למנוע התפשטות עשבייה מזיקה ואינן מזיקים לגידולי ירקות.

אינטראקציה מרחבית – צמחים שאוהבים שמש וצומחים לגובה יכולים להועיל לצמחים נמוכים שאוהבים צל במידה והם נשתלים בסביבתם, וכך הם מסייעים לשפר את הגידולים שלהם. אינטראקציה מרחבית יכולה גם לעזור במניעת מזיקים. חופה מגוננת שנוצרת מגידול תירס לצד דלעת עוזרת לדחות מזיקים שנוחתים עליהם.

צמחים מסייעים – אלו הם צמחים שמסייעים באופן פעיל לצמחים אחרים ומספקים להם הגנה מפני גורמים שמזיקים להם. צמחים גבוהים שמספקים חופה עשויים להגן על צמחים עדינים יותר מפני רוח למשל. שיבולת שועל לדוגמה מסייעת להגנה על אספסת וסוגים אחרים של צמחים מפני עשבייה שעשויה להשתלט על שטחם. במקרים רבים, צמחים מסייעים הם פשוט צורה אחרת של צמחים שמספקים אינטראקציה מרחבית.

בתי גידול מועילים – סוג זה של גידולים משולבים קיבל תשומת לב רבה בשנים האחרונות. הם מושכים לצמחים האחרים שבגינתכם חרקים ופרוקי רגליים שמועילים להם – ביחוד כאלה שטורפים את הזנים המזיקים. רבים מאמינים שבזכות השיטה הזו אין צורך כלל בחומרי הדברה כימיקליים.

 

הטבלאות הבאות יעזרו לכם לדעת אילו צמחים יעזרו לגינתכם, וכמובן גם אילו צמחים יזיקו לגינתכם, ומומלץ לשמור אותן במועדפים כדי שתוכלו לגשת אליהן בכל רגע שתרצו.

 

גידולים משולבים – צמחים שעוזרים / פוגעים באיכות הגידול

(לחצו על התמונה להגדלה)

צמחים חברים
לחצו על הטבלה על מנת לצפות בה בגודל מלא
 

 

הגנה בוטנית – צמחים שמספקים הגנה / מזיקים לצמחים אחרים

(לחצו על התמונה להגדלה)

צמחים חברים
לחצו על הטבלה על מנת לצפות בה בגודל מלא

הגנה ביולוגית – הרחקת מזיקים ו"הזמנת" חרקים מועילים

(לחצו על התמונה להגדלה)

צמחים חברים
לחצו על הטבלה על מנת לצפות בה בגודל מלא
 

מקור המידע: Groworganic

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.