print header

17 פרחים בעלי מראה משונה ומיוחד במינו שכדאי שתכירו

 בעולמם של חובבי הפרחים – אלו שאוהבים לגדלם ולטפחם בביתם או למצוא אותם בטבע וללמוד עליהם – היופי, החן והאסתטיקה של עולם הצומח מתעלה כמעט על כל דבר אחר. אך כמו כל דבר בחיים היופי הוא בעיני המתבונן, וישנם אי אלו צמחים ופרחים מיוחדים מכל רחבי העולם, שחלקכם אולי ימצאו אותם משונים, אך אחרים יתאהבו בהם וביופי המיוחד שלהם. אספנו עבורכם 17 פרחים שכאלה, בעלי מראה יוצא מגדר הרגיל, שכדאי לכם להכיר אם אתם אוהבים פרחים וגם אם אתם פשוט רוצים להכיר צד נוסף ומפתיע של הטבע שלא בהכרח הכרתם עד היום.

1. צמח העטלף (Tacca Chantrieri)

פרחים בעלי מראה משונה: צמח העטלף

צמח העטלף הוא ללא ספק אחד מן הצמחים הגדולים והייחודים בעולם. הפרחים הקטנים שלו מופיעים במקבצים של בין 20 ל-40 ומזכירים את פניו ואת אוזניו של העטלף, ומכאן שמו. הצמח יכול להגיע לגובה של כ-80 עד 110 סנטימטרים ומקורו באזור דרום מזרח אסיה, שבניגוד לתרבות המערבית, תושביו מחשיבים את העטלף לחיה שמביאה מזל ולכן גם גידול הפרח הזה הוא, לפי האמונה המקומית, מקור לברכות רבות.

2. סחלב בן-פרפר (Phalaenopsis Amabilis)

פרחים בעלי מראה משונה: סחלב בן-פרפר

אם לא ידעתם זאת, יש כ-28,000 זנים שונים של סחלבים בעולם, אז קל להבין מדוע חלק מהם נכנסו אל רשימת הפרחים המיוחדים שלנו, כשהראשון מבניהם הוא סחלב בן-פרפר, שקיבל את שמו בגלל מראהו, שמזכיר עש או פרפר. מין סחלב זה אינו נדיר כלל וכלל, למעשה מדובר בזן הנפוץ ביותר מבין הסחלבים הביתיים, על אף שאזורי הגידול הטבעיים שלו מתרכזים במזרח אסיה, הפיליפינים ופפואה גינאה החדשה.

3. דבורנית הדבורה (Ophrys Apifera)

פרחים בעלי מראה משונה: דבורנית הדבורה

משמו העברי המשעשע של הצמח הזה, וגם מצבעיו העזים, אתם כבר יכולים להבין בעצמכם מה מקור ההשראה לכינויו: הדבורים המזמזמות, שהפרח מעתיק בדיוק רב את גווני השחור-צהוב שלהן. הצמח הזה, גם הוא ממשפחת הסחלבים, נפוץ בכל רחבי אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון, וגם כאן בארצנו הקטנה תוכלו למצוא אותו פורח בחודשים מרץ-אפריל בשמורת הסחלבים בחורשת טל, במחצבת נשר בכרמל, בהר מירון וברמות מנשה.

4. תינוק בעריסה / סחלב "עריסת ונוס" (Anguloa Uniflora)

פרחים בעלי מראה משונה: צמח תינוק בעריסה

זן הסחלב בעל המראה ממיס הלב הזה, התגלה במקרה על ידי משלחת חיפוש שיצאה לטיול ברכס הרי האנדים הקולומביאניים בסביבות השנים 1777-1788, אך הוא סווג באופן רשמי רק בשנת 1789. מהתבוננות בתמונה שלו אתם וודאי יכולים להעריך מה מקור שמו של הצמח, מאחר וכמה פעמים במהלך פריחתו הוא מקבל את צורת העריסה הייחודית שניתן לראות.  

5. סחלב האנפה הלבנה (Pecteilis Radiata)

פרחים בעלי מראה משונה: סחלב האנפה הלבנה

ממש כמו האנפה הלבנה, אותו עוף אצילי ומרשים, קשה להישאר אדישים למראה הפרח היפה והעדין הזה, בעל הגוון הלבן הבוהק. זהו אחד מסוגי הסחלבים הייחודים ביותר בעולם, והוא מוכר מאוד בקרב אספני צמחים וחובבי גננות. סחלב האנפה הלבנה משגשג וצומח בעיקר ברחבי יבשת אסיה, אך גם באזורים שונים בארצות הברית.

6. סחלב הזבוב (Ophrys Insectifera)

פרחים בעלי מראה משונה: סחלב הזבוב

הסחלב הזה מגיע בשיא צמיחתו לאורך של 28-38 סנטימטרים, אז הוא מקבל צורה המזכירה זבוב קטן. רבים יכולים לחשוב בטעות כי המראה הזה הוא המקור לשמו, כשהסיבה האמיתית לכינויו היא שהוא מושך אליו זבובים וכנימות רבים מספור, אותם הוא מגרה באמצעות הפרשת פרומונים.

7. פרוטיאת שבשבת רוח (Leucospermum Catherinae)

פרחים בעלי מראה משונה: פרוטיאת שבשבת רוח

הצמח הזה נראה יותר כמו צעצוע פלסטיק מהעתיד, אך מדובר בפרח אמיתי ומרהיב ביופיו, שהעובדה המעניינת ביותר לגביו היא שהוא מתאים את עצמו באופן מדויק לתנאי אקלים קשים שצמחים אחרים פשוט לא עומדים בהם. למעשה, הזמן הטוב ביותר לצפות בפריחת פרוטיאות שבשבת הרוח הוא לאחר שריפה, כשכל החי והצומח מסביב נהרס ונחרב, כמעט ורק אז הן צומחות במלוא תפארתן.

8. חבצלת וודו (Dracunculus Vulgaris)

פרחים בעלי מראה משונה: חבצלת וודו

כשרואים תמונות של הצמח המשונה הזה, שמגיע אלינו מאזור הבלקן שבאירופה, קשה להתווכח עם העובדה שאכן יש לו מראה שטני במקצת, וזאת בעיקר בשל הפרח המוארך והמחודד שלו שפורח רק במשך תקופות קצרות של 3-4 ימים. על אף המראה הטרופי, חבצלת הוודו היא צמח חזק למדי שיכול לשרוד במרבית סוגי האקלים הקיימים בעולמנו.

9. ספלול ענק / מקטרת ברזילאית של איש הולנדי (Aristolochia Gigantea)

פרחים בעלי מראה משונה: ספלול ענק / מקטרת ברזילאית של איש הולנדי

המקור לשם הארוך של הצמח הזה, שגדל ביערות ברזיל, הוא הדמיון הקל של פרחיו למקטרות העישון בסגנון שרלוק הולמס שהיו נפוצות מאוד בהולנד בעבר. עם זאת, הריח שמפיץ הצמח אינו דומה לריח העשן המתקתק שפולטות המקטורות... מדובר בריח בלתי נעים בעליל, שהופך את הצמח הזה ללא מומלץ לגידול ביתי בשום צורה.

10. פרח הכוכב / סטפליה גרנדיפלורה (Stapelia Grandiflora)

פרחים בעלי מראה משונה: פרח הכוכב

על אף שפרח מיוחד זה מבוקש מאוד על ידי אספני פרחים וחובבי גינון בזכות מראהו המדהים ופרחיו הפלומתיים הגדולים – אם במקרה החלטתם לגדל אותו בגינתכם, כדאי לכם מאוד לשמור אותו כמה שיותר רחוק מהבית. מדוע, אתם שואלים? כי הריח המבאיש במיוחד אותו הוא פולט יכול להרחיק מביתכם כל יצור חי, כולל אתכם...

11. סחלב פטיש (Drakaea Glyptodon)

פרחים בעלי מראה משונה: סחלב פטיש

הצמח הזה, שנפוץ באזור מערב אוסטרליה, מכונה גם "מלך בכרכרתו" והוא כה קטן עד שניתן בקלות לפספס אותו. אך אם בכל זאת היה לכם מספיק מזל כדי למצוא אותו, מראהו הנדיר ויופיו הייחודי יגרמו לכך שלא תשכחו אותו. סחלב הפטיש מתרבה באמצעות משיכת זכרי צרעות אליו, בעזרת הפרשת פרומונים ריחניים המחקים את ריחן של הצרעות הנקבות.

12. גלוריזה הדורה (Gloriosa Superba)

פרחים בעלי מראה משונה: גלוריזה הדורה

הגלוריזה ההדורה, או בכינויה הנוסף "חבצלת להבה", היא אחד מגילויי היופי היותר ענוגים של הטבע – והיא ללא ספק מוסיפה עניין וחן לכל מקום שבו היא צומחת. עם זאת, אם אתם מעוניינים להכניסה לגינתכם, קחו בחשבון שהיא נחשבת לרעילה גם לבני אדם וגם לחיות (בעיקר לחתולים), אז נקטו בכל אמצעי הזהירות במקרה שהחלטתם לגדלה באזורכם.

13. פרח דלעת הנחש (Trichosanthes Cucumerina)

פרחים בעלי מראה משונה: פרח דלעת הנחש

פרח דלעת הנחש אולי נראה כמו קישוט נהדר לאריזת מתנה, אך למעשה מדובר בלא פחות ולא יותר מירק, או לייתר דיוק – צמח ממשפחת הדלועיים! שורשיו של הצמח הזה הם בהודו, על אף שבימים אלו הוא מגודל ונקצר ברחבי העולם כולו. טעמיו של הפרח חמוצים ומרירים, אך תתפלאו לשמוע שישנם מטבחים שבהם הוא משמש כתחליף לעגבניות, ובנוסף גם ניתן לרקוח ממנו תרופות מסורתיות.

14. חרצית הגננים (Chrysanthemum Morifolium)

פרחים בעלי מראה משונה: חרצית הגננים

על אף המראה המעט משונה שלה, ואולי דווקא בגללו, חרצית הגננים היא אחד מהצמחים המועדפים על שוזרי פרחים וחובבי גינון למיניהם. כמו כל סוגי החרציות, גם חרצית הגננים מסתדרת היטב בחצרות פנימיים ובאדניות, אך אם אתם רוצים לגדלה ושהיא תחזיק בחיים לאורך זמן, עליכם להקפיד להסיר ממנה חלקים שנבלו וניצנים שצמחו קרוב מדי האחד לשני, על מנת לעודד צמיחה מחודשת.

15. יד השטן (Chiranthodendron Pentadactylon)

פרחים בעלי מראה משונה: פרח יד השטן

כשמסתכלים על צורתו של הפרח הזה, מיד ניתן להבין את הסיבה לכינויו – הוא אכן דומה למעין יד בעלת ציפורנים מוארכות, המזמינה אתכם להיכנס לתוככי הגיהינום או למקום לא נעים אחר. אך דעו לכם שהצמח הזה, שפורח באזור מקסיקו עוד מימי שבט האצטקים העתיק, משמש במשך שנים דווקא למטרה טובה, כאשר נוהגים להכין ממנו תרופה מסורתית כנגד בעיות לב שונות.

16. ולויטשיה (Welwitschia Mirabilis)

פרחים בעלי מראה משונה: ולויטשיה

במבט ראשון, זה נראה כאילו הצמח הקטן הזה נדבק בפטריות שהתפשטו לכל אורכו, אך למעשה זוהי פריחתו הטבעית. הוולויטשיה הוא זן יחיד במינו, והוא יכול להיחשב כ"מתושלח של הצמחים" – הוא קיים בעולם מאז תקופת היורה, בזמנים שדינוזאורים עוד הסתובבו על פני כדור הארץ, וחלק מהפרחים האלו שנמצאו בטבע הם בני 2,000 שנים ואף יותר!

17. חדרניות (Calceolaria Uniflora)

פרחים בעלי מראה משונה: פרח החדרניות

יש שמכנים את הפרח יוצא הדופן הזה "נעלי הבית של דרווין", יש שקוראים לו "החייזר השמח" אך אנחנו נשתמש ברשותכם בחדרניות. הצמח הזה התגלה על ידי צ'רלס דרווין, החוקר הנודע והוגה תורת האבולוציה, בסביבות השנים 1831-1836, וכיום ניתן למצוא אותנו במרבצים גדולים באזור ארץ האש הקרירה שבדרום אמריקה.

את הפרחים המדהימים שהצגנו בפניכם כאן תוכלו למצוא ברחבי עולמנו המופלא, כשאת חלקם אף תוכלו לגדל בגינתכם, אם תרצו בכך. דעו כי שמותיהם של חלק מן הפרחים שהוצגו כאן תורגמו ישירות מאנגלית, ועל כן יכול להיות שישנן גרסאות אחרות לשמם המקורי.

מקור התמונות: David Eickhoff, Stan Shebs, Dorota (Dorothy), Ridhdhesh1994, Jean and Fred, Maja Dumat, C T Johansson, H. Krisp, Naoki Takebayashi, Orchi

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.