print header

הכירו 11 יצורים מסתוריים שחיים במעמקי הים

כולנו יודעים שבמעמקי הים יש בעלי חיים מסתוריים ומיוחדים, אבל מעבר לכל הקסם והיופי שאפשר למצוא כשיורדים מאות ואף אלפי מטרים מתחת לפני המים, אפשר גם למצוא שם גם בעלי חיים שקל מאוד לבלבל בינם לבין מפלצות מאיימות. דג פרהיסטורי טורף כרישים, "ערפד" תת-ימי וכריש ארסי הם רק חלק מהיצורים האלו, ועולם המדע לא הכיר את רובם עד לתקופה הנוכחית. כיום טכנולוגיות צלילה וצילום מתקדמות מאפשרות לנו לא רק להכיר אותם, אלא גם לצלם תמונות מרתקות שלהם, ואפילו סרטונים...

1. ניבן תהומות - Fangtooth

אל תיתנו לגודלם הקטן (16 ס"מ אורך לכל היותר) של הדגים האלו לבלבל אתגם, מדוברים בטורפים תוקפניים במיוחד בעלי ראש ענק ושיניים כל כך ארוכות, עד שהם אפילו לא מסוגלים לסגור את פיהם. אפשר למצוא אותם בתהומות האוקיינוס, בעומקים של 5,000 מטרים ואף נמוך יותר, אך בלילה הם עולים לפני המים ומחפשים טרף. דגים קטנים או צעירים לרוב ניזונים מפלנקטון ובוגרים צדים דיונונים, חסילונים, דגים קטנים ואפילו דגים גדולים מהם! מעבר לתוקפנות הרבה שלהם, הדגים האלו גם ידועים בעמידותם ובכושר ההישרדות שלהם; הם מסוגלים להמשיך לחיות באקווריומים ששונים מאוד מסביבת המחייה הטבעית שלהם במשך חודשים ארוכים.
יצורים ממעמקי הים: ניבן תהומות
 

2. כריש הפרה (שש זים אפור) - Bluntnose sixgill shark

במבט חטוף הכריש הזה נראה כמו רבים מהכרישים שאנחנו מכירים טוב מאוד, אך הוא נבדל מהם בהרבה מאוד מאפיינים יחודיים. בראש ובראשונה צריך להגיד שלמרות שמם, דגים אלו הם למעשה דמויי כריש והם חיות פרימיטיביות מאוד בעלות סנפיר גב אחד ו-6-7 זימים. דגים אלו מצויים בכל האוקיינוסים והם חיים במצולות הים, בעומק שיכול להגיע ל-2,500 מטרים מתחת לפני המים. למרבה ההפתעה כרישי פרה ידועים כחיות עצלות למדי (וכנראה שזהו מקור שמם העברי) שלא שוחות הרבה, למרות שהן מסוגלות להגיע למהירויות גבוהות. למרות זאת מדובר בדג טורף שיכול להגיע לאורך של 8 מטרים ומשקל של 600 ק"ג ומעבר לעומק המרשים שבו הוא מסוגל לחיות, עוד סיבה לכך שמדובר בבעל חיים מאיים במיוחד היא העובדה שהוא ידוע בכך שלפעמים הוא אוכל כרישים אחרים.

יצורים ממעמקי הים: כריש הפרה

3. אצטגנון - Stargazer

"צופי הכוכבים" היא קבוצת דגים שקיבלה את שמה הודות למיקום של העיניים ולהרגלי הציד שמאפיינים את חבריה. דגים מסוג זה מסווים את עצמם על קרקעית הים, מחכים לטרף שיעבור מעליהם ואז הם בולעים אותו בעזרת פיותיהם הגדולים או עושים שימוש במנגנוני ציד אחרים... אצטגנונים מסוג Astroscopus ו-Uranoscopus (האצטגנון ים-תיכוני) מסוגלים לפלוט זרמים חשמליים כדי להמם טרף וכדי להגן על עצמם - יכולת נדירה מאוד בעולם החי הימי ובכלל. למינים אחרים מסוג זה יש גם קוצים חדים וארסיים על הסנפירים והגב שלהם. את הדגים האלו אפשר למצוא בכל עומק וכמעט בכל הימים, כולל הים התיכון שבו נמצא האצטגנון הים-תיכוני שמופיע בתמונה ומגיע לאורך של 30 ס"מ.
יצורים ממעמקי הים: אצטגנון

4. דג כימרה ארוך אף - Long-nosed chimaera

אמנם הדג הזה לא נראה מאיים כמו בעלי החיים האחרים שברשימה הזו, אבל אי אפשר להכחיש את העובדה שהוא בעל מראה מיוחד ומוזר מאוד. המאפיינים הביולוגיים של זן זה לא שונים בהרבה משאר חברי משפחת דגי הכימרה (שידועים גם בשם כרישי רפאים), למעט חלקם הקדמי והמוארך שדומה במעט לצורתו של משוט. אורכם נע בין 60 ל-140 ס"מ ומרביתם חיים בעומק של 200 עד 2,000 מטרים מתחת לפני הים. למרות שדגי כימרה דומים מאוד לכרישים, הם התפצלו לשתי קבוצות נפרדות לפני יותר מ-400 מיליון שנים ועד היום אלו דגים מאוד מסתוריים שחיים בבידוד במעמקי הים. אחד מהמאפיינים שמבדיל את הדג הזה מקרוביו הכרישים בצורה הטובה ביותר הוא העוקצן הארסי שממוקם בסנפיר העליון שלו ומיועד לצרכי הגנה.

יצורים ממעמקי הים: דג כימרה ארוך אף

5. שטצדאים - Amphipods

היצורים השקופים והחייזריים למראה האלו הם חלק ממשפחה של סרטנים חסרי שריון שניזונים מנשורת אורגנית או נבלות של בעלי חיים אחרים. יש יותר מ-9,900 מינים שונים במשפחה הזו והם חיים בכמעט כל סביבה ימית ברחבי העולם. לסרטנים האלו יש חלק חשוב מאוד בשמירה על סביבת המחייה שלהם ובלעדיהם בעלי חיים אחרים כנראה היו נאלצים לבצע נדידות המוניות או לחילופין, להיכחד. סרטנים מסוג זה יכולים לנוע בין גודל של 28 ס"מ עד לממדים זעירים של פחות מ-10 מילימטר, כפי שאפשר לראות בתמונה שלפניכם. כמובן שהזנים הקטנים ביותר במשפחה הזו חיים במעמקי הים, ותמונות כמו זה צולמו בעומק של 5,300 מטרים מתחת לפני המים!

יצורים ממעמקי הים: שטצדאים
 

6. דרקון שחור פסיפי - Pacific blackdragon

כפי ששמם מרמז, את הדגים האלו אפשר למצוא בעיקר באוקיאנוס הפסיפי (השקט) והם מזכירים מאוד את הדרקונים המוארכים שמאוזכרים פעמים רבות באגדות מהמזרח הרחוק. בדרך כלל אפשר למצוא אותם בעומק של 2,000 מטרים מתחת לפני המים, שם הם מנצלים את המהירות והצבע הכהה שלהם כדי לצוד בעלי חיים אחרים. העובדה האחרונה נכונה רק לגבי נקבות הדג הזה, שכן לזכרים כלל אין שיניים והם למעשה לא אוכלים בכלל. תוחלת החיים שלהם קצרה מאוד והם חיים רק כדי להזדווג עם הנקבות הגדולות ששולטות בהם. לאחר ההזדווגות הזכר לרוב מת ומדענים מאמינים שזהו תוצר של תהליך אבולוציוני שנועד לצמצם את התחרות על מזון בסביבה השוממת והמסוכנת שבה היצורים האלה חיים.

יצורים ממעמקי הים: דרקון שחור פסיפי

7. סנאגלטוס' אינדו-פסיפי - Indo-Pacific Snaggletooth

הדג הזה אמנם לא גדול, אבל מבנה הפנים שלו והשיניים המחטיות שלו בהחלט מצליחים לתת לו מראה של מפלצת מעורר פחד. דגים מזן זה ניתן למצוא סמוך לחופי אוסטרליה והם חלק ממשפחה גדולה יותר שמכונה snaggletooths או stareaters (אוכלי כוכבים). כפי שניתן לראות מהתמונה, אלו לא דגים גדולים במיוחד, אבל מבנה הגוף הצר שלהם והעובדה שהם צדים באמצעות פליטת אור שמושך את טרפם ממרחקים הופכת אותם ליצורים מרתקים ומפחידים למרות העובדה שאורכם לרוב לא עולה על 26 ס"מ.

יצורים ממעמקי הים: סנאגלטוס' אינדו-פסיפי

8. גרזנוני - Deep-sea hatchetfish

בניגוד לגרזנוניים הנפוצים (שאינם דומים להם במיוחד מבחינה ביולוגית), דגים אלו חיים בעומק של 50 עד 1,500 מטרים מתחת לגובה המים של האוקיאנוס האטלנטי, ההודי והשקט. הם קטנים מאוד (3-12 ס"מ) וגם יש להם מנגנון הסוואה מתוחכם שמאפשר להם לשנות את עוצמת האור שהם פולטים בעזרת תהליך של ביולומינסנציה (ייצור ופליטת אור כתוצאה מתגובה כימית), כדי לחמוק מטורפים. בדומה לדגים אחרים ברשימה הזו גם כאן מדובר ביצור טורף, שבמשך השנים פיתח עיניים בעלות רגישות גבוהה לאור בחלקו העליון של ראשו, כדי לאפשר לו לראות את הצלליות של הטרף שלו ששוחה מעליו.

יצורים ממעמקי הים: גרזנוני

9. דג זאב אטלנטי - Atlantic wolffish

דגי זאב אטלנטיים הם טורפים בעלי לסתות חזקות שיכולים להגיע לגודל מרשים מאוד (הגדול ביותר שתועד הגיע לאורך של מטר וחצי) וממש לא הייתם רוצים לפגוש אותם במהלך שחייה בים. למרבה המזל, את דגי הזאב האטלנטי כנראה לא תפגשו בקרוב, כי הם לרוב שוחים בעומק הים (עד ל-500 מטרים מתחת לפני המים) ומעדיפים לשהות בסביבה קרה מאוד של 11 עד 1- מעלות. כדי להגן על עצמם מתנאים קפואים שכאלה, לדגים האלו יש מנגנון חימום מיוחד שהוא למעשה חלבון נוגד קיפאון ששומר על זרימת דם תקינה בכל גופם.

יצורים ממעמקי הים: דג זאב אטלנטי

10. חכאי גיבן/גדול סנפיר - Humpback anglerfish

דגים ממשפחת החכאים מתאפיינים בבליטה מוארכת ודמויית חכה שמשמשת כפיתיון עבור הטרף שלהם - בעיקר דגים קטנים ופלנקטון. הגיבנים שונים במעט משאר הדגים במשפחה הזו משום שהעיניים שלהם קטנות במיוחד, הבדלי הגודל המשמעותיים בין הזכר (אורך קטן מ-3 ס"מ) לנקבה (אורך שיכול להגיע עד ל-18 ס"מ) והעובדה שבדרך כלל אפשר למצוא אותם בעומק של כ-1,500 מטרים מתחת למים. קל מאוד להבין מדוע הדג הזה, ויצורים אחרים שדומים לו, העניק השראה לאינספור סיפורים על מפלצות שאורבות במעמקי הים האפלים. 

יצורים ממעמקי הים: חכאי גיבן

11. דיונון ערפדי - Vampire squid

אם לא די בשם המאיים של היצור הזה, הוא מתאפיין בעיניים בוהקות, טפרים וצבע כהה ומאיים, יש לו גם מנגנון הגנה מיוחד שכולל איברים פולטי אור על זרועותיו. כמובן שאין שום קשר בין שמו לבין היצורים המיתולוגיים וחובבי הדם, ולמעשה לפי ההגדרה הביולוגית מדובר בכלל בתמנון ולא בדיונון, שאורכו הממוצע הוא בסך הכל 30 ס"מ. היצורים האלו חיים בעומק של 600 עד 900 מטרים מתחת לפני הים ומדי פעם צוותי מחקר תת ימי נתקלים בהם ומצלמים אותם בסביבתם הטבעית כפי שתוכלו לראות בסרטון הבא:

מקור התמונות: מרחבי הרשת

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.