print header

14 עובדות מעניינות על ג'ירפות

כשראיתי ג'ירף לראשונה בחיי היה לי קשה שלא להתפעל מההופעה הייחודית שלו - הרגליים הארוכות והדקיקות, הפרווה הכתומה והמסוגננת והצוואר הגבוה והמרשים הבנוי לתלפיות. המראה המופלא והמיוחד הזה הפך את הג'ירף ברבות השנים לאחת מהחיות האייקוניות ביותר בטבע, ודמותו מככבת כבר במשך דורות בסרטים, בסדרות, בצעצועים ובספרי הילדות שלנו. אז כמחווה לאחת מהחיות האהובות עלי החלטתי לקבץ עבורכם 14 עובדות מעניינות על ג'ירפות שאולי לא ידעתם ושוודאי תשמחו להכיר.
 
1# הג'ירפות הן היונק הכי גבוה בטבע. הרגליים שלהן לבדן מתנשאות לגובה של כ-182 ס"מ בגיל בוגר, שזה גבוה יותר מהרבה מאוד בני אדם בעולם.
14 עובדות על ג'ירפות: ציור של ג'ירפה מסתכלת על כדור פורח
2# הצוואר של הג'ירפות הוא קצר באופן יחסי לגופן והן מתקשות להגיע אל הקרקע. לכן בכל פעם שהן רוצות ללגום מים מן הנהר, הן נאלצות לפשק את רגליהן ולכרוע את ברכיהן כדי להגיע אליהם.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה מתכופפת לשתות מים
3# ג'ירפות לא צריכות לשתות מים בכל יום. את רוב הנוזלים שלהן הן צורכות דרך הצמחים שהן אוכלות, ולכן הן זקוקות למים רק אחת לכמה ימים.14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפות אוכלות עלים
4# הג'ירפות מבלות את רוב חייהן בעמידה. הן אפילו ישנות ויולדות בעמידה.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה
5# בדיוק כמו טביעות האצבע של בני האדם - לכל הג'ירפות יש דפוס נקודות וכתמים שונה על פרוותן.
14 עובדות על ג'ירפות: דפוס הכתמים על גוף הג'ירפה
6# אצל הג'ירפות, גם הזכר וגם הנקבה מתהדרים בזוג קרניים על ראשם - אך אצל הזכרים הקרניים גדולות יותר, ובמשך חייהם אף עשויות להתרבות בעקבות מרבצי הסידן שבגופם, שגורמים לצמיחה של עד 3 בליטות נוספות דמויות קרניים.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה
7# ג'ירפות זקוקות ל-5 עד 30 דקות שינה בלבד ביממה, והן לרוב עושות זאת על ידי תנומות חטופות במהלך היום, שכל אחת מהן אורכת בין דקה לשתיים.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה
8# בעבר האמינו שג'ירפות הן אילמות לחלוטין. אך על אף אופיין השקט, רבות מהן משמיעות נהמות, חרחורים ואפילו צלילי שריקה. לעיתים, הג'ירף משמיע קולות שבני אדם כלל אינם מסוגלים לשמוע.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה אוכלת
9# לג'ירפות יש ארבעה מינים בלבד - ג'ירף מנומר, ג'ירף דרומי, ג'ירף מרושת וג'ירף מסאי. בעבר חשבו כי מדובר במין אחד שלו ובין 6 ל-9 תתי-מינים, אבל במחקר שהתפרסם בשנת 2007 התגלה כי חלקם לא מתרבים אחד עם השני, ולכן על פי הקריטריונים הם מסווגים כמינים שונים.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפות בטבע
10# הלב של הג'ירפות מגיע למשקל של כ-10 ק"ג ולאורך של כ-60 ס"מ, ועליו לספק לחץ דם ברמה הגבוהה פי שניים מזו של יונק גדול ממוצע.14 עובדות על ג'ירפות: גבר מאכיל ג'ירפה
11# הג'ירפות הולכות בקצב איטי, אבל מסוגלות להגיע עד למהירות של כ-65 קמ"ש כאשר הן בסכנה. כשהן במצב הליכה שתי רגליהן השמאליות נעות יחד אך בנפרד מהימניות, אבל במצב ריצה זוג הרגליים הקדמיות נעות בנפרד מהאחוריות.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפות הולכות בטבע
12# לשונן של הג'ירפות מחוספסת ובעלת גוונים של כחול וסגול, ומסוגלת להגיע עד לאורך של 53 ס"מ. בעזרתה הן מצליחות להגיע אל העלים שנמצאים בצמרות העצים וכן לנקות את פניהן מחרקים.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה מוציאה לשון
13# גובהו של גור הג'ירף בעת היוולדו נע בין 180 ס"מ ל-2 מטרים, ולא חולפות יותר מ-20 דקות בממוצע עד שהוא עומד על רגליו, ולא יותר משעות ספורות עד שהוא מתחיל לרוץ בהתלהבות.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה בוגרת וגור
14# הג'ירף הוא חיה מעלת גרה ומפריסת פרסה שסועה, ועל כן נחשב לבעל חיים טהור וכשר על פי המקרא. במחקר שנעשה על ג'ירפות בספארי, בשיתוף עם רבנים, טענה זו הוכחה, ובנוסף התגלה כי חלב הג'ירפות מתגבן, תכונה שמאפיינת חיות כשרות בלבד.
14 עובדות על ג'ירפות: ג'ירפה מציצה בין העצים

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.