print header

18 עובדות על זוחלים – כמה מהן אתם כבר יודעים?

רוב האנשים נרתעים מזוחלים ומנסים להתרחק מהם ככל הניתן. אנחנו יכולים להבין אותם, אך לדעתנו מדובר בקבוצת בעלי חיים שרבים פשוט לא מבינים, ושסוגים ומינים שונים ממנה יצרו לה שם רע שהציב אות קין על כולה. הרי במשפחת הזוחלים ניתן למצוא גם צבים ולטאות חמודות, לא רק תנינים אימתניים ונחשים ארסיים - שגם כבודם בעולם הטבע שלנו מונח. לא משנה באיזה זוחל מדובר, אלו הם בהחלט יצורים מרתקים, ואם אתם לא מאמינים לנו - הנה 18 עובדות שסביר להניח שלא ידעתם עליהם ושיראו לכם עד כמה הם מיוחדים. אם אתם כן חובבי זוחלים או אפילו אם אתם סתם רוצים לבחון את עצמכם, קראו את העובדות הללו אחת-אחת, מנו את כמות העובדות שידעתם עוד לפני שסיפרנו לכם עליהן, ובסוף - לפי מספר הנקודות שספרתם לעצמכם, תוכלו לראות איזה ניקוד קיבלתם ברמת הידע הכללי שלכם בכל הנוגע לעולמם של משפחת הזוחלים.
 
1. איגואנות ירוקות (איגואנות מצויות) משתתקות כשהטמפרטורה שסביבן יורדת מתחת ל-4 מעלות. מאחר שהן בדרך כלל נמצאות על עצים, לא נדיר לראות איגואנות שנופלות מענפים כשהטמפרטורות צונחות באזורים בהם הן חיות. הן נראות מתות, אך הן פשוט משותקות ויחזרו לתנועה כשהשמש תחמם אותן.
עובדות על זוחלים: איגואנה ירוקה
2. מאחר שזוחלים ודינוזאורים הגיעו מאותו אב קדמון, חוקרים מניחים שבתקופת הדינוזאורים חיו זוחלים שזהים כמעט באופן מוחלט לאלו שקיימים סביבנו כיום. כדי שתבינו לפני כמה זמן זה היה – הדינוזאורים נכחדו מהעולם לפני כ-65 מיליון שנים, ולפני כן חיו על פני האדמה למשך כ-165 מיליון שנים.
עובדות על זוחלים: לטאה ירוקה
3. הזוחלים הגדולים ביותר מבחינת אורך גוף הם הפיתון המרושת ותנין הים, כשהראשון יכול להגיע לאורך של כמעט 8 מטרים ואילו השני לאורך של 7 מטרים.
עובדות על זוחלים: פיתון מרושת
4. הזוחלים הקטנים ביותר שקיימים הם שממית ג'רגואה ננסית ושממית איי הבתולה ננסית. אורכן של השממיות האלה מגיע עד 18 מ"מ לכל היותר.
עובדות על זוחלים: שממית איי הבתולה ננסית על מטבע
5. לתנין נדרשת עשירית מכמות המזון שנדרשת לאריה בעל מסת גוף זהה כדי לחיות. מסיבה זו תנינים יכולים לשרוד למשך חצי שנה בלי אוכל, ולכן גם ניתן למצוא תנינים במקומות שבהם התיישבו בני אדם, זמן רב אחרי שחיות אחרות עזבו את האזור.
עובדות על זוחלים: תנין מתחת למים
6. הריאות של הצבים מחוברות לחלק העליון של השריון שלהם, ואין להם סרעפת, לכן כדי לנשום, הם צריכים להזיז את הצוואר, הראש והרגליים. כשהם נמצאים בשנת חורף לעומת זאת, הם נושמים בעזרת החלק האחורי של גופם – מה שאנחנו היינו קוראים לו "הישבן". גם סלמנדרות ונחשי ים נושמים כך במהלך שנת החורף שלהם.
עובדות על זוחלים: צב
7. זוחלים משילים את עורם אחת לזמן מה – ככל שהם צעירים יותר, כך הם עושים זאת לעיתים קרובות יותר.
עובדות על זוחלים: עור של נחש
8. לזוחלים מסוימים שחיים באזורים צחיחים ומדבריים יש שלפוחית מיוחדת לאגירת נוזלים, שבעזרתה הם יכולים לאגור מים למשך עד 7 חודשים.
עובדות על זוחלים: לטאה באזור צחיח
9. זוחלים מעכלים מזון לאט יותר מאשר יונקים. זאת, לא רק מכיוון שיש להם קצב חילוף חומרים איטי יותר, אלא גם מכיוון שהם נוטים לאכול את הטרף שלהם מבלי ללעוס אותו, כשלעיתים הם בולעים אותו שלם.
עובדות על זוחלים: נחש אוכל לטאה
10. זוחלים נחשבים לפחות אינטליגנטיים מאשר יונקים, מכיוון שהיחס בין גודל מוחם לגודל גופם קטן יותר. עם זאת, יש זוחלים שהראו שהם יכולים לשחק האחד עם השני, כמו למשל דרקוני קומודו, ואף זוחלים מסוימים שהוכיחו יכולת שיתוף פעולה, כך שדעה זו ככל הנראה שגויה, לפחות חלקית.
עובדות על זוחלים: דרקון קומודו
11. רוב הזוחלים מטילים ביצים, זאת למעט מספר סוגים שממליטים צאצאים צעירים ישירות – נחשים רבי חנק, נחשי פיתון, נחשי צפע, זנים מסוימים של חומטיים וזיקית ג'קסון. גם נחשי בירית ממליטים צאצאים צעירים, אולם מתוך ביצים שבוקעות כבר בתוך גופה של הנקבה.
עובדות על זוחלים: זיקית ג'קסון
12. הטמפרטורה של האדמה שבה הזוחלים מטילים את ביציהם מכריעה כמה מהם יהיו זכרים וכמה יהיו נקבות. לדוגמה, עבור מספר זנים של תנינים, באדמה בטמפרטורה של מתחת ל-32 מעלות או מעל ל-34 מעלות, רוב הצאצאים יהיו נקבות, ואילו באדמה בטמפרטורה של בין 32-34 מעלות רוב הצאצאים יהיו זכרים.
עובדות על זוחלים: תנין בביצה
13. זוחלים מסוימים, ביניהם סוגים שונים של לטאות, שממיות, חרדונים, זיקיות ונחשיליים, מסוגלים לבצע רבייה אל-זוויגית (רביית בתולין). אם אף זכר לא מפרה את הנקבה, היא מסוגלת להטיל ביצים, בהן יהיו נקבות שזהות לאימן באופן מוחלט מבחינה גנטית.
עובדות על זוחלים: צב תינוק על ביצים
14. הזוחל שחי למשך הזמן הרב ביותר הוא צב יבשה ענק (צב אלדברה), כשעל פי הסברה, חלק מצבי היבשה הענקיים שחיים כיום הם בני יותר מ-200 שנה. קשה לדעת בדיוק כמה שנים הם חיים, פשוט מכיוון שהם שרדו למשך זמן רב יותר מאשר האנשים שטיפלו בהם מהיום שבו נולדו.
עובדות על זוחלים: צב יבשה ענק
15. נחשים מריחים בעזרת האף, אך גם בעזרת איבר הרחה שנמצא בתוך הפה שלהם ונקרא "איבר יעקובסון". כשנחש מרגיש ריח חזק שמגרה את אפו, הוא מרים מעט את ראשו, משרבב את לשונו ומכניס אותה בחזרה פנימה מספר פעמים. כך הוא מעביר את חלקיקי הריח שדבקו ללשון אל אותו איבר הרחה מיוחד.
עובדות על זוחלים: נחש משרבב לשון
16. לנחשים מסוימים יש יכולת לראות קרינת חום תת-אדומה, כלומר לראות תמונת חום שנפלטת מעצם שנמצא במרחק מה מהם – בדרך כלל עד מטר. היכולת הזו כה מפותחת אצלם, עד שאפילו נחשים שנולדו עיוורים ועיניהם אינן מתפקדות, יכולים "לחזות" בתמונת חום של יצור שעומד מולם.
עובדות על זוחלים: עין של נחש
17. אף על פי שרוב הזוחלים נעים לאט, יש לטאות שמסוגלות לרוץ על רגליהן האחוריות, כמו לטאות הקולר, חרדון הצווארון ולטאות הבסיליסק (לטאות ישו) - שיכולות אף לרוץ על גבי מים במהירות של 11 קמ"ש.
18. הזוחל המהיר ביותר בעולם הוא כוח אוסטרלי, לטאת ענק שיכולה לרוץ על כל ארבעת רגליה או רק על זוג רגליה האחוריות במהירות של עד 40 קמ"ש. זה מאפיין מפתיע מאוד ביחס לגודלו של הזוחל הזה, כשמשקלו יכול להגיע עד ל-20 ק"ג.
עובדות על זוחלים: כוח אוסטרלי

אז איזה ציון קיבלתם?

0-6 – נראה שאתם לא יודעים הרבה על זוחלים, ולא נתפלא לגלות שאתם מבין האנשים שנרתעים מהם, אך אולי עכשיו תחבבו אותם קצת יותר.

7-12 – אתם יודעים לא מעט על זוחלים, ואנחנו בטוחים שהעובדות החדשות שלמדתם ריתקו אתכם והפכו אתכם לחובבים גדולים יותר שלהם. 

13-18 – אתם מגדלים נחש, איגואנה או צב משלכם, נכון? אתם בטוח אוהבים זוחלים, כי רק כך הייתם יכולים לדעת כל כך הרבה עליהם!

 
מקור התמונות: Alejandro SánchezHugoesteban14,
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.