print header

12 סוגי תוכים מיוחדים שאפשר לגדל בבית

משחר ההיסטוריה בני האדם אהבו לגדל בביתם סוגים שונים של חיות מחמד; יש שגידלו כלבים למשחק, שמירה וצייד ואחרים גידלו חתולים או בעלי כנף למיניהם, בעיקר לצורך הרחקת מזיקים. מבין משפחות בעלי הכנף הקיימות, התוכים תמיד היו חיית מחמד מועדפת, זאת בזכות הצבעים המרשימים ויכולת הדיבור שקיימת אצל זנים שונים. רבים חושבים שקל מאוד לגדל תוכי ביחס לחיות מחמד אחרות, אך מדובר בטעות כיוון שתוכים, ובמיוחד הסוגים שמסוגלים לדבר, זקוקים לטיפול מסור שכן כך הם מפתחים קשר וחיבה לבעליהם, מרגישים בטוחים ומעניקים אהבה בחזרה. בכתבה הבאה תכירו את 12 זני התוכים הנפוצים שתוכלו לגדל בעצמכם והטיפים שיעזרו לכם לשמור על חיית המחמד היפה הזו.
 

1. אפרור אפריקני (Psittacus erithacus)

תוכים: אפרור אפריקאי
אפרור אפריקאי, הידוע גם בכינוי ג'אקו, נחשב לציפור החכמה בעולם ולכזו שביכולתה להבין את הסביבה ממש כמו בני האדם. האפרור האפריקאי קיבל את שמו בזכות הצבעים האפורים המעטרים את גופו והוא נחשב לקרוב משפחתו של התוכי הסנגלי שיוצג בהמשך. עיקר מזונו מבוסס על אגוזים, פירות ועלים, והוא ניחן ביכולת דיבור מעולה שמתבססת על אוצר מילים שיכול להגיע עד לכ-700 מילים, לכן זה לא מפתיע שהוא נחשב לאחת מהחיות בעלות האינטליגנציה הגבוהה ביותר, יחד עם השימפנזה והדולפין. כאשר האפרור גדל בקרב בני אדם מזונו מתבסס על כופתיות ומאוד מומלץ להוסיף לתזונתו תערובת זרעים, ירקות במגוון רחב של צבעים ופירות. תוכי זה נקשר טוב יותר לאדם שמטפל בו הכי הרבה, משחק איתו ומשקיע בו, וכאשר הוא משועמם, לחוץ או מתוסכל הוא מורט את נוצותיו ועלול לפגוע בעצמו. כדי להימנע מהמצב הזה רצוי לספק לו כלוב גדול עם צעצועים ולתת לו תשומת לב רבה יותר. בנוסף חשוב שתדעו שהאפרור רגיש מאוד לסימני פחד, שעלולים לגרום לו להילחץ לנשוך בני אדם.

2. דררה אפורת-לחי (Myiopsitta monachus)

תוכים: דררה אפורת-לחי
דררה אפורת הלחי היא מסוג התוכים הנפוצים ביותר בישראל ונחשבת למין פולש בארצנו. לדררה כושר הסתגלות מהיר וקל לחיים בבית חדש, מה שהופך אותה לציפור נוחה לגידול. שם נוסף של בעל כנף זה הוא תוכי הנזיר, וניתן למצוא אותו לרוב באזור גוש דן. מבחינה חיצונית לא ניתן להבדיל בין זכר לנקבה וגודלו של התוכי מגיע עד לכ-30 ס"מ. בטבע מזונה העיקרי של הדררה כולל זרעים, פירות וירקות שונים, תולעים וזחלים למיניהם. כאשר מגדלים אותה בבית רצוי לשלב עם מזונות אלה גם גרעינים, תערובת זרעים ותוספות של מינרלים. כמו הג'אקו גם הדררה אפורת הלחי יכולת לחקות את דיבורם של בני האדם, שכן היא בעלת כושר דיבור טוב, ובנוסף לכך היא מרבה בלעיסה ומאוד אוהבת לרחוץ במים.

3. ארת ענק יקינתונית (Anodorhynchus hyacinthinus)

תוכים: ארת ענק יקינתונית
ארת הענק הכחולה והמרשימה משתייכת לזן התוכים המעופף הגדול ביותר, אורכה כ-1 מטר והיא נחשבת לסוג התוכי הנוח ביותר שהאדם יכול לגדל בביתו. את הארות ניתן למצוא במרכז ובמזרח אמריקה הדרומית, ומזונן העיקרי מתבסס על אגוזים של עצים מקומיים אותם הן מפצחות בעזרת מקורן החזק ולשונן הקשה. מזון נוסף אותו צורכות הארות כולל פירות וחומרים צמחיים אחרים וכן מינרלים ממקורות שונים. ארות הענק חכמות מאוד, והן נצפו מספר פעמים משתמשות בכלים שונים, כגון קליפות עצים ועלים לעוסים, למען פיצוח אגוזים או כדי למנוע מהם מלהתגלגל. תופעה מיוחדת זו שחוקרים רבים לא הצליחו לגלות את מקורה, נצפתה גם בקרב תוכים שנולדו אצל בני האדם אשר ביצעו בדיוק את אותה הפעולה!
 

4. קוניור שמש (Aratinga solstitialis)

תוכים: קוניור שמש
הקוניור הוא זן תוכים חכם במיוחד וחברותי החי בטבע בלהקות, ואחת מיכולותיו המרשימות היא חיקוי קולות של בני האדם, ועם השקעת זמן ומאמץ ניתן אף ללמדו מילים וצלילים. התוכי השובב והסקרן הזה, שאוהב מאוד לתקשר עם בעליו, מעדיף האכלה ידנית על פני אכילה מכלי בתוך הכלוב - תזונתו של הקוניור מתבססת בעיקר על מבחר סוגי זרעים וקטניות, עדיף מושרות. כמו בני האדם גם הקוניור אוהב פינוקים וחטיפים, שהנפוץ בהם הוא מקלות דבש המכילים ויטמינים שתפקידם לשמור על הצבע, החוזק והברק של נוצותיו. רצוי לקצוץ את ציפורניו של הקוניור אחת לכמה חודשים, ועליו לישון לפחות 12 שעות ביממה. על מנת שהקוניור יאריך ימים, יש למקם את הכלוב שלו באזור ללא שמש ישירה ובלי רוח פרצים, וכן לרפד את תחתיתו בחול כדי למנוע ריחות לא נעימים.

5. אמזונה צהובת-פנים (Alipiopsitta xanthops)

תוכים: אמזונה צהובת-פנים
מקורה של האמזונה צהובת הפנים הוא יערות הגשם של אמריקה הדרומית, גודלה בינוני והיא מגיעה עד לאורך של 27 ס"מ. צבעה ירוק בהיר, גוון פניה ומקורה צהובים, ולא ניתן להבדיל מיד בין הזכר לנקבה. כמו רוב התוכים גם לאמזונה צהובת-פנים יש מקור חזק המשמש לפיצוח זרעים שונים, בעיקר של פירות כמו מנגו וגויאבות וכן אגוזי קשיו. האמזונה היא מסוג התוכים המבוקשים ביותר לגידול על ידי האדם כיוון שהיא ניתנת לאילוף, והיא נחשבת לסוג התוכי הדברן השני הטוב ביותר מבין התוכים, עם יכולת לחקות קולות אנושיים. האמזונה יכולה להיות חיית מחמד נינוחה מאוד, אך גם תוקפנית ועלולה לפצוע קשה עם המקור החזק שלה את מי שלא יהיה זהיר או רגיש אליה מספיק. בשל סיבה זו, אין לקרב אותה אל בעלי חיים אחרים כמו חתולים וכלבים או תוכים אחרים.

6. ארה ארגמנית (Ara macao)

תוכים: ארה ארגמנית
מקורה של הארה הארגמנית בדרום אמריקה, גודלה נע בין 75-85 ס"מ וצבעה הכללי הוא אדום, צהוב וכחול עם מעט מאוד לבן. הארה נחשבת לציפור סקרנית וחכמה מאוד, היא רגישה לתנועות חדות הנעשות בסביבתה ויש לה יכולת דיבור מעולה למרות שלרוב היא אינה דברנית גדולה. בעונת הרבייה נעשות הארות תוקפניות מאוד והן עלולות לפגוע גם במטפל שלהן. אדם המעוניין לגדל ארה ארגמנית בביתו צריך להיות עם ניסיון עבר בגידול תוכים, כיוון שזן זה הוא פעיל למדי, רעשן מאוד ולעסן גדול. הארה אוהבת ללעוס בעיקר ענפים וגזעים קטנים, שעל הבעלים לספק לסוג הציפור הזו, אשר מהווים גורם מרכזי לרעש הרב שהיא משמיעה. התזונה שלה כוללת פירות בשלים ושאינם בשלים, מנגו, זרעים, אגוזים ועלים ירוקים. כדי להשלים את התזונה וצריכת המינרלים של הארה ארגמנית, מומלץ למי שמגדל בביתו את זן זה לשים בכלוב אבן קלציום במקום נגיש, כדי שזו תוכל לנטרל את הרעלים מגופה של הארה הנוצרים מאכילת פירות לא בשלים.

7. תוכי ראש-נץ (Deroptyus accipitrinus)

תוכים: תוכי ראש-נץ
תוכי ראש נץ חי בטבע ביערות אמריקה הדרומית, יש לו מבט מאיים ופרצוף המזכיר קצת עוף דורס. גודלו של ראש הנץ 33 ס"מ בלבד ועל עורפו ישנן נוצות אדומות שיכולות להיפרש כמניפה וגורמות לו להראות גדול  ומאיים יותר כדי לגרש אויבים. תוכי ראש החץ לא נפוץ כחיית מחמד, אך יש מקרים יוצאי דופן לכלל הזה. אם אתם מתכוונים לרכוש ולהיות בעלים של תוכי מזן זה, כדאי שתדעו כמה פרטים לגביו כמו למשל; הם עלולים להיות תוקפניים כלפי חיות אחרות ובמיוחד כלפי תוכים אחרים מאותו המין, זכרים או נקבות; הבוגרים רעשניים מאוד ועיקשים לעומת הקטנים שהם יותר שקטים ועדינים; הם שומרים על קשר רציף רק עם אדם אחד, שלרוב הוא הבעלים; הם דורשים טיפול תמידי ובעלים סבלני ביותר המנוסה בטיפול בחיות מחמד דומות.

8. תוכי סנגלי (Poicephalus senegalus)

תוכים: תוכי סנגלי
זן זה אוהב יחס וניתן לאילוף, והוא אינו יודע לדבר על אף היותו קרוב משפחה של האפרור האפריקאי, הנחשב לתוכי הדברן הטוב ביותר. עם זאת ניתן להאכילו מהיד היות והוא לא נחשב לתוקפני והוא גם חקיין שריקות מצטיין. אורכו של התוכי הסנגלי מגיע ל-23 ס"מ וסימני ההיכר שלו הם מקור דמוי עיט וראש גדול בצבע אפור. אורך חייו של התוכי הסנגלי יכול להגיע עד 50 שנה בגידול אצל האדם ועד 30 שנה בטבע, ועיקר מזונו הוא פירות של דקלים אותם הוא מפצח בעזרת מקורו החזק. בטבע הוא ניצוד בגלל הנזק שהוא גורם ליבולים המקומיים במערב אפריקה, ולמרות זאת הוא לא נמצא ברשימת הזנים הנמצאים בסכנת הכחדה. לסוג תוכים זה קיימים עוד 3 תתי מינים מאזורים שונים בגלובוס, אך להם גווני צבע אחרים.

9. תוכון זהוב-פלומה (Leptosittaca branickii)

תוכים: תוכון זהוב-פלומה
תוכון זה הוא זן של תוכים אשר חיים ביערות הגשם של דרום אמריקה ומצויים בסכנת הכחדה. אורכו של זהוב-פלומה יכול להגיע עד כ-30 ס"מ ולא ניתן להבדיל בין הזכרים לנקבות על פי המראה החיצוני שלהם כיוון ששני המינים זהים בצבעם וגודלם. לתוכון זהוב-פלומה נוצות ירוקות, בטן זהובה, זנב כתום וטבעת לבנה סביב העין עם פס צהוב. זן זה אוהב לאכול תירס מעובד, זרעים ממספר מיני צמחים ותאנים בשלות, וזאת מכיוון שהוא לא ניחן במקור קשה כמו של האמזונה, שנחשבת כקרובת משפחתו. לתוכון יכולת דיבור נמוכה ובכל זאת הוא יכול לחזור על מספר מילים אם משקיעים זמן ללמדו. תוכון זהוב-פלומה נוח לגידול ומצטיין בחיקויים.

10. ארה כחולה-צהובה (Ara ararauna)

תוכים: ארה כחולה-צהובה
מבין כל סוגי התוכים הקיימים, ארה כחולה-צהובה היא המין המבוקש ביותר לגידול על ידי האדם הן בגלל צבעו המרהיב והן בשל יכולת הדיבור המרשימה שלו. ארה כחולה-צהובה נחשבת לאחד המינים הגדולים והיפים במשפחת התוכיים, ואורכה נע בין 81-91 ס"מ. לארה מצח בצבע ירוק, רגליים ומקור שחורים ועל פניה נוצות זעירות בצבע לבן שמשתנה לוורוד כאשר הארה מתרגשת. הארות מנהלים אורח חיים מונוגמי ובחירת בן הזוג נקבעת על פי צבעו של הזכר - ככל שהוא בולט יותר סיכויי ההזדווגות שלו גבוהים יותר. תוחלת החיים הממוצעת של הארה נעה בין 30-35 שנים, וחלקם אך יכול להגיע לגיל 50. זן תוכים זה ניזון מאגוזים, פירות וזרעים, שמעט מהם נפלטים מגופם לאחר תהליך העיכול. בנוסף, ניזונות הארות מחרסית שמסייעת להם לעכל את הרעלנים הנמצאים בחלק מזני האגוזים. על מנת שאלה לא ישפיעו עליהם ויגרמו למותם, חשוב לשים להם בכלוב אבן קלציום שתנטרל את אותם רעלנים מגופם.

11. נימפית מצויצת (מוכר גם בשם קוקטיל - Nymphicus hollandicus)

תוכים: קוקטיל

התוכי הקטן הזה נחשב לנוח מאוד, והוא התפשט לאורך השנים מבית הגידול המקורי שלו באוסטרליה עד למעמד של חיית מחמד נפוצה בכל רחבי העולם. נימפית מצויצת היא אחד מהזנים הקטנים ביותר במשפחת הקקדואיים (שאת הכוכב הכי בולט בה נציג ממש עוד רגע), ואורכה נעה לרוב בטווח של 30-33 ס"מ, כשמחצית מאורך זה הוא רק נוצות הזנב שלה. גידול חיית מחמד שכזאת מתאים לאנשים שמחפשים סוגי תוכים בעלי יכולות "שירה" וחיקוי מפותחות יחסית. אמנם יכולות ה"דיבור" שלה פחות מפותחות מאלו של זני תוכים גדולים, אך נימפית מצויצת יכולה להפגין קריאות מגוונות, לחקות מנגינות פשוטות ואפילו לחזור על מילים שנאמרו על ידי אנשים (לרוב הם יחקו מילים רק של בעליהם). צבע הנוצות של הקוקטיל הוא אפור עם כתמים לבנים בולטים בקצוות הכנפיים. צבע פניו של הזכר הוא לבן או צהוב וזה של הנקבה הוא בעיקר אפור. קיימים גם קוקטילים עם פנים לבנות (קוקטייל וויט פייס), קוקטילים לבנים לחלוטין (קוקטייל אלבינו) ועוד תתי-זנים שונים.

12. קקדו (Cacatua)

תוכים: קקדו

במשפחת הקקדו יש 11 מינים שונים, אך בהקשר של חיות מחמד מדובר בעיקר על הקקדו הלבן או צהוב הציצית. הקוקטיל מהסעיף הקודם הוא כאמור גם חבר במשפחה הזו, אך נוטים להתייחס אליו בנפרד. הקקדואים הם תוכים גדולים יחסית (אורך 35-66 ס"מ, משקל 250-750 גרם) עם תוחלת חיים ממוצעת של 40-60 שנים, תלוי במין הקקדו ובטיפול בו כמובן. אם אתם שוקלים לגדל קקדו בבית, כדאי לדעת שמדובר בתוכי שעלול להיות רועש ו"דברן" מאוד. גם אם אתם אוהבים קולות של תוכים, אתם עלולים לגלות מהר מאוד שמדובר במטרד. החדשות הטובות הן שבעזרת אילוף נכון מגיל צעיר וסיפוק תשומת לב לתוכי, אפשר לגדל קקדו רגוע ושקט. "יתרון" גדול של התנהלות מול תוכים שכאלה הוא שהציצית שעל ראשם עוזרת לפענח מה מצב הרוח שלהם: כאשר התוכי מפוחד הציצית משוכה לאחור, כשהוא סקרן היא פתוחה קלות ובמצבי שמחה או שובבות היא פתוחה לרווחה וזקורה. הקקדו ניזון בעיקר מפירות, פירות יער, זרעים, אגוזים ושורשים אך מומלץ גם לקנות לו כופתאות אוכל מיוחדות לתוכים גדולים שישמרו עליו בריא, שמח ובעל נוצות יפות יותר.
סוגי תוכים שמדברים
כפי שראיתם לאורך הכתבה יש כמה וכמה אפשרויות עבור מי שרוצה לגדל תוכי מדבר, בעיקר בקרב הזנים הגדולים יחסית כמו הג'אקו, זני ארות שונים, האמזונה ועוד. כדי לאלף תוכי לדיבור צריך לפעמים הרבה סבלנות וקשר הדוק עם התוכי, שמושג על ידי האכלה וטיפול מתאימים, ליטופים ומשחקים, דיבור אל התוכי וכמובן שדאגה לשלומו הכללי. צריך לזכור שיכולת הדיבור של תוכים היא צורה מתקדמת של חיקוי, והם לא באמת יכולים לדבר איתנו באופן מורכב בעזרת מילים אנושיות. אך לתוכים יש שפת גוף והרבה דרכים להגיב אלינו שיכולות לעזור לנו להבין אותם ולתקשר איתם. תוכלו ללמוד עוד על הנושא בסרטון הבא:
אם המידע עשה לכם חשק לרכוש את אחד מהזנים המיוחדים שראיתם, או כל תוכי אחר, כדאי שתכירו כמה מושגים חשובים:
  • תוכי מוחתם – זהו תוכי שבני אדם האכילו אותו דייסה ממזרק עוד בהיותו גוזל ושימשו לו כאימא, ולכן הוא לא מפחד מאנשים ומהמגע שלהם.
  • תוכי מוחתם מקולקל –  תוכי שהיה בעברו מוחתם והוכנס לכלוב עם תוכים נוספים למשך הרבה זמן, למד להיות פראי כמותם וכבר לא יהיה חביב ונחמד, ואף יכול לתקוף או לנשוך.
  •  תוכי עובדהכוונה לזוג תוכים שחיים יחד וקיימת כימיה ביניהם, שכבר הביאו בעבר צאצאים ויש אפשרות שיביאו עוד בעתיד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.