print header

הכירו את המתמודדים בתחרות "העץ הלאומי" של ישראל

לקראת חג ט"ו בשבט המתקרב ויום ההולדת ה-120 של קרן קיימת לישראל, אנשי הארגון הבינו שלישראל יש הרבה סמלים, כמו גם פרח וציפור לאומיים, אבל עוד לא נבחר הנציג "הישראלי ביותר" בקרב עצי הארץ. יש הרבה מתמודדים ראויים על התואר הזה, ובקק"ל צמצמו את הרשימה ל-7 מועמדים סופיים, אך הבחירה במנצח נמצאת בידיים שלנו, כשבמסגרת תחרות מיוחדת כולנו יכולים לעזור לבחור את העץ הלאומי של מדינת ישראל. בכתבה הבאה נציג בפניכם את המועמדים לעומק לצד עובדות מעניינות ויתרונות בולטים, ובסופה תגלו כיצד ניתן להצביע ולהשפיע בקלות ומהירות, בלי כאב ראש ובלי הרשמה. מהרו להצביע ולשתף את הכתבה - התחרות מסתיימת בתאריך 25.01.2021!
 

1. דקל (תמר מצוי)

המתמודד הראשון הוא אחד משבעת המינים שמשמש את האדם באינספור דרכים שונות ושפירותיו המתוקים ועתירי היתרונות הבריאותיים אהובים על רבים. הוא צומח ברחבי הארץ לנוי או במטעי פרי רחבי ידיים, שהגדול בהם ממוקם בעמק בית שאן. רוב זני הדקל בארץ הוברחו מעיראק על ידי בן ציון ישראלי, איש העלייה השנייה, מחלוצי החקלאות וההתיישבות בארץ ישראל. ניתן למצוא מעט זנים אחרים שהיו נפוצים בארץ עוד לפני ימי בית ראשון, וזרעים של דקלים נמצאו בחפירות שונות. בשנת 2005 אף הונבט בישראל גלעין תמר שנמצא בחפירות במצדה, כנראה בן הזן הנכחד "תמר מדבר יהודה". בין המוכרים שבזני התמרים ניתן למנות את הברהי, החיאני, דקל הנור והמג'הול - תמר גדול ממדים שהוא החשוב ביותר מבחינה מסחרית - ישראל היא יצואנית תמר המג'הול הגדולה בעולם. 

עצי דקל בקיבוץ עין גדי

מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: עצי דקל בקיבוץ עין גדי
עצי דקל בבית שאן על רקע שקיעה
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: עצי דקל בבית שאן על רקע שקיעה

2. עץ זית

המתמודד הבא הוא כנראה אחד מ"הפייבוריטים" של התחרות, כי ענפי ועלי עץ הזית הם כבר חלק מסמלים לאומיים ובינלאומיים רבים, ויש לו משמעות מיוחדת בתרבות ובדת היהודית. העץ הזה גם מספק לנו כמובן זיתים מהם מפיקים שמנים איכותיים, ואפילו מהעלים שלו אפשר להכין חליטת תה נפלאה ובריאה מאוד. עץ הזית מסוגל להגיע לגיל מבוגר, לעיתים אפילו לכ-2,000 שנים - בארץ מצויים כמה עשרות עצי זית עתיקים מאוד שהגיל של חלקם מוערך ליותר מאלף שנים וכולם עדיין מניבים פרי! זני הזיתים הנפוצים בארץ הם הסורי, הנבאלי בלאדי והאסקל -  זן ישראלי שפותח במכון וולקני המצטיין בסיפוק יבולים גדולים.

עץ זית בחלקת גדולי האומה בהר הרצל
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: עץ זית בחלקת גדולי האומה בהר הרצל
עץ זית באזור הרי ירושלים ליד עין כרם
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: עץ זית ליד עין כרם

3. אלון התבור

העץ הגדול הזה נפוץ במיוחד באזורי הגליל התחתון ורמת הגולן, כשיש כמה אשר אפילו מגיעים לגובה של 15 מטרים. זהו גם עץ חזק ועמיד מאוד בעל קליפה עבה שעמידה בשריפות שנפוצות בכל אזורי תפוצתו. רבים יגידו שאלו גם מאפיינים של הישראלים, אז האם זה אומר שאלון התבור יכול להיות העץ הלאומי שלנו? כבר היום הוא נחשב לערך טבע מוגן על פי חוק, אך למרבה המזל הוא עדיין נפוץ מאוד, וזאת למרות שבימי השלטון העות'מאני נכרתו אלפי דונמים של אלון התבור כדי לספק את צרכי התעשייה המקומית.

אלון התבור בצומת בית קשת
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: אלון התבור בצומת בית קשת
אלון התבור העתיק בקריית טבעון - היקף הגזע הוא 5.3 מטר
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: אלון התבור העתיק בקריית טבעון

4. ברוש

לברוש יש סיבה מוצדקת להתמודד על תואר העץ הלאומי, כי אפילו כשישראל הייתה רק חלום, בנימין זאב הרצל כבר הכתיר אותו כ"עץ המדינה". כנראה שיש סיבה טובה מאוד לכך, כי קשה לטייל ברחבי הטבע הישראלי ולא לראות את העלים המחטיים או את האצטרובלים שמאפיינים את העצים הרבים שיש בארץ, רובם ממין הברוש המצוי. הברוש נוטה להיות עץ יחסית צר וקטן בהיקפו אך גבוה מאוד, כאשר ברוש מצוי צריפי למשל מגיע לגובה של 20-30 מטר. מאז העת העתיקה היה הברוש סמל לאבלות והוא העץ העיקרי הניטע, עד ימינו, בבתי קברות ברחבי העולם וגם בארץ. 

ברוש "עץ המדינה" בדגניה א'
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: ברוש בדגניה א'
שדרת ברושים בגבעות שיך אברק סמוך למפגש עמק יזרעאל ועמק זבולון
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: שדרת ברושים בגבעות שיך אברק

5. אקליפטוס

הכוכב של מיתוס ייבוש הביצות בארץ והשיר האהוב "חורשת האקליפטוס" של נעמי שמר מתמודד גם הוא על תואר העץ הלאומי של ישראל. נכון שהוא לא "צבר אמיתי" והובא לארץ על ידי אנשים שונים, בעיקר כדי לטפל במכת המלריה והביצות של ישראל הצעירה, אך מאז הוא כבר הספיק "להתאזרח". העץ נותן צל לאנשים שמטיילים ברחבי הארץ, מקשט את הטבע שלנו ויש לו גם ערך כלכלי רב: הוא מספק גומי, שרף, צוף ושמן אתרי בעל יתרונות רבים עליהם תוכלו לקרוא כאן. המאפיינים שעזרו לאקליפטוס להתאקלם טוב כל כך בארץ, וגם במקומות אחרים בעולם, כוללים חסינות בפני רוב סוגי האקלים, יכולת לשרוד שנה ללא גשם ולגדול ברוב סוגי הקרקעות, וכאשר יש לו גישה לכמות מספקת של מים, הוא מסוגל לפתח מערכת שורשים עמוקה ורחבה המאפשרת לו לצמוח במהירות רבה. הזנים הצומחים בארץ יכולים להיות גבוהים מאוד כמו אקליפטוס האלני שמגיע לגובה 35 מטרים, אקליפטוס המקור (הנפוץ ביותר בארץ) שמגיע לגובה 26 מטרים או אקליפטוס קרוס שמצוי בעיקר באזור הנגב והוא למעשה שיח דמוי קקטוס שמגיע לגובה 4 מטרים.

חורשת אקליפטוסים סביב אגם הנקיק בראשון לציון
 
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: חורשת אקליפטוסים מסביב לאגם בראשון לציון
אקליפטוסים ליד נחל אלכסנדר
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: אקליפטוסים ליד נחל אלכסנדר

6. תאנה

עץ התאנה הוא חבר נוסף בשבעת המינים שעשוי להיות העץ הלאומי של ישראל, ובהחלט יש לו את הוותק כדי לתמוך בכך. עצי תאנה הם העצים הראשונים המוזכרים בתורה, ועלי העץ שימשו את אדם וחוה כדי לתפור לעצמם חגורות לבוש פשוטות. למעשה, יש חוקרי דת ותלמוד המאמינים שעץ הדעת היה למעשה עץ תאנה. בין אם זה נכון או לא, רבים מאיתנו נהנים לאכול תאנים מיובשות או טריות, ובנוסף לטעם יש להן גם השפעות נהדרות על הגוף. מפתיע לגלות שפרי התאנה כלל אינו פרי, אלא התפרחת של העץ שגדלה בתוך כדור-כד שבחלקה התחתון יש פתח קטן המוגן בקשקשים רעופים. דרך הפתח הזה חודרת לתפרחת צרעות פיקוס התאנה, שאורכן רק 2–3 מ"מ והן החרק היחיד בטבע שמבצע את האבקת התאנים. עץ התאנה גדל בר בארץ ליד מעיינות, לאורך בקעת הירדן ובבקעת ים המלח.

עצי תאנה בעין נוטרה
 
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: עצי תאנה בעין נוטרה
פרי-פרח של עץ התאנה
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: פרי-פרח של עץ התאנה

7. אלה

אם ראיתם פריחה אדומה ברחבי ישראל בזמן האביב, אתם יכולים להגיד תודה רבה לעץ האלה, ש-4 המינים הנפוצים בארצנו מכסים אותה מהצפון ועד למדבר יהודה. האלה היא לא רק יפה או נפוצה, היא גם שימושית. מאלת המסטיק לדוגמה מפיקים שרף המשמש כיום לצורכי מזון ותעשייה ובעבר שימש בעיקר לצורכי רפואה. רוצים עוד? אין בעיה! הפרי של הזן שמכונה אלת הבטנה (או אלה אמיתית) הוא בלוט בעל זרע מוארך העטוף בקליפה קשה ובתוכה ליבה ירוקה והוא למעשה הפיסטוק המוכר והאהוב. אם אוהבים לאכול פיסטוקים אז זה מאוד מתבקש שתצביעו לאלה כעץ הלאומי של ישראל, וגם שתלמדו איך אכילתו משפיעה לטובה על הגוף.

חורש בהר מירון שצבוע באדום על ידי עצי אלה
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: חורש בהר מירון עם עצי אלה
אלה אטלנטית ליד מצודת כ"ח
מתמודדי תחרות העץ הלאומי של ישראל: אלה אטלנטית ליד מצודת כ"ח

עכשיו זה הזמן להצביע!

הכרתם לעומק את המתמודדים על תואר העץ הלאומי ועכשיו הגיע הזמן לבחור! האם תבחרו את העץ הכי יפה, הכי בריא, הכי עתיק או את זה שאתם זוכרים הכי טוב מהילדות שלכם? הבחירה היא רק בידיים שלכם אז לחצו כאן כדי לעבור לעמוד ההצבעה של קק"ל ובחרו את העץ שלדעתכם מייצג את מדינת ישראל בדרך הטובה ביותר. נזכיר שוב, התחרות מסתיימת בתאריך 25.01.2021. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.