print header

"ניקוי מוות שוודי" – שיטת סידור לבית שכדאי להכיר וליישם

לאורך השנים אנחנו אוגרים לא מעט חפצים – חלקם שימושיים יותר וחלקם פחות, וללא מעט מהם יש ערך סנטימנטלי עבורנו ואף עבור בני המשפחה והחברים שלנו. ככל שאנחנו אוגרים יותר, כך יותר קשה לנו למצוא דרך לסדר את כל חדרי הבית, והאמת היא שלא נדיר לראות אנשים קשישים שחיים בבלגן, פשוט מכיוון שיש ברשותם יותר מדי חפצים שנותרו זרוקים בשלל מקומות ללא שימוש. אך זה לא חייב להיות כך, ועל זה מעידה מרגרטה מגנוסון, מחברת הספר "האומנות העדינה של ניקוי מוות שוודי: איך לשחרר את עצמכם ואת משפחתכם מחיים של עומס". שילוב המילה "מוות" בשיטת הסידור הזו לא נעשה סתם כך – מדובר בשיטת סידור שמומלץ לבצע אם אתם מתקרבים ליומכם האחרון ומסיבה טובה, אך לא חייבים לחכות עד אז, כי אתם תגלו שהשיטה הזו יעילה מאוד בסידור הבית בכל שלב ואף לפני כל שינוי משמעותי בחיים.
 

מה זה "ניקוי מוות שוודי"?

שיטת הסידור היא למעשה מנהג שקיים בשוודיה, כששם יש לה שם משלה: döstädning. זהו למעשה הלחם של 2 מילים – dö שמשמעותה למות, ו-städning שמשמעותה ניקיון. "ניקוי מוות זה לא סתם לטאטא אבק או לשטוף רצפה – זה סידור וארגון לתמיד שהופך את חיי היומיום לפשוטים וחלקים יותר", כך מסבירה מרגרטה. ואכן, כמו כל שיטת סידור אחרת, המטרה העיקרית של שיטת הארגון הזו היא להפוך את ביתכם ליותר מסודר ואת חייכם ליותר פשוטים ופחות עמוסים, אך יש לה עוד מטרה אחרת, והיא להכין אתכם לקראת השלמה עם הרעיון שבסופו של דבר תלכו מן העולם.
ניקוי מוות שוודי: אנשים מבוגרים אורזים פריטים
זה אמנם נשמע כמו נושא שלא הייתם רוצים להתעסק בו, אך שיטת הניקוי הזו היא מה שאמור לסייע לכם לגשת אליו בתחושה חיובית יותר. הקו המנחה של שיטת הסידור הזו הוא להיפטר מכל מה שאין לו ערך סנטימנטלי ושימוש עבור מי שיישאר אחריכם, כלומר – נקו את הבלגן שלכם במקום שהם יצטרכו לעשות זאת עבורכם. ניקוי שכזה מומלץ לעשות לא רק לקראת המוות, אלא גם כשעוזבים דירה או נפרדים מבן או בת זוג – כל שינוי בחיים שמצריך מאיתנו להתארגן מחדש. עליכם לשמור אך ורק את מה שאתם באמת צריכים ומה שהילדים שלכם ירצו.

3 יתרונות לשיטת "ניקוי מוות שוודי"

1. זה עשוי להפוך אתכם למאושרים יותר

"ניקוי מוות שוודי" מסייע לכם לחיות באופן מינימליסטי, כך מספרת רוזלינה פררו, עוזרת פרופסור מבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת מרילנד. "ככל שמצמצמים יותר, כך ניתן להתרכז במה שבאמת חשוב בחיים", כך אומרת פררו, שמחקרה מתמקד בהתנהגות ובפסיכולוגיה של צרכנים.
 
הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי מינימליזם מתבססת בין היתר על כך שאושר לא מגיע מצבירת חפצים, אלא ממערכות יחסים וחוויות. ואכן, מחקרים מראים שאנשים שמתרכזים בצבירת דברים חומריים – כמו התעשרות או קניית דברים חדשים – נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיות מדוכאים, חרדים ובעלי הערכה עצמית נמוכה. 

2. זה עשוי להקל על הלחץ והעומס שאתם חווים בחיים

אם קשה לכם להתרכז בבית, יכול מאוד להיות שארגונו מחדש יסייע לכם להחזיר גם קצת סדר לראש. "ככל שיש לכם פחות חפצים, כך יש לכם פחות מה לדאוג לגביו, מה שמשאיר לכם זמן לדאוג בנוגע למה שבאמת חשוב ודורש את תשומת הלב שלכם, ממטלות היומיום ועד לפרויקטים הגדולים ביותר שיגשימו את חלומכם", כך אומרת הפסיכותרפיסטית איימי מורין מאוניברסיטת נורת'איסטרן. "כשיש פחות בלגן בחוץ, יש פחות בלגן בפנים", היא מוסיפה ומחדדת. 
 
מספר רב של מחקרים אכן הראה כי קיים יחס הפוך בין רמת הלחץ שלנו לבין רמת היצרנות שלנו. באחד מהםבו השתתפו 60 נשים שתיארו את בתיהן, נמצא כי אלו שראו בו כמקום יותר מבולגן, לא גמור ופחות ראוי למנוחה, היו בעלות רמות גבוהות יותר של הורמון הלחץ – קורטיזול – ובאופן כללי סבלו ממצב רוח ירוד יותר לאורך היום, ביחס לנשים שתיארו את בתיהן כמקום מנוחה מושלם. במחקר אחר נמצא כי בלגן עלול להקשות על המוח להתרכז בביצוע מטלות מסוימות, מאחר שאנחנו מקבלים יותר מדי מידע ויזואלי שמפריע למידע חשוב להיקלט בו.
ניקוי מוות שוודי: אישה שוכבת על ערימת בגדים

3. זה עשוי לסייע לכם להתמודד טוב יותר עם העובדה שלא תחיו לנצח

"כולנו צריכים לדבר על מוות. אם זה נושא שקשה לכם לגשת אליו, אז ניקיון מוות יכול להיות הדרך להתחיל את השיחה הזו", כך כותבת מרגרטה בספרה. על זה מורין מוסיפה, "היפטרות מחפצים יכולה לתזכר אותנו ששום דבר לא נותר לנצח, כולל אנחנו". תהליך הסידור הזה יכול להזכיר לכם מי אתם, איך אתם רואים את עצמכם ואיך אחרים יראו אתכם אחרי שתלכו לעולמכם – מה המורשת שתשאירו אחריכם.
 
בנוסף, יש כאן יתרון פרקטי, מכיוון שבסופו של דבר מישהו יצטרך להתמודד עם כל מה שתשאירו אחריכם. דייוויד אקרדט, פרופסור לסוציולוגיה מאוניברסיטת קנזס, אומר שאנשים רבים מגיעים לגיל מסוים – גם לפני הקרבה למוות – שבו הם סובלים מנכות או קושי לפעול כמו פעם, מה שמצריך מהם לצמצם את הבלגן שבבתיהם ואף לעבור לגור במקום אחר. 
 
"תהליך הסידור הזה עוזר לך להיות גמיש יותר לקראת שינויים שכאלה", הוא מספר, ובמחקרו הוא אף הראה שאכן עדיף לבצע את הסידור הזה מוקדם מאשר מאוחר, שכן ככל שאנחנו מזדקנים, כך יש סיכוי גבוה יותר שלא נבצע אותו. "אני לא חושב שזה מפתיע, כי זו מטלה לא קלה – זו עבודה קשה מבחינה פיזית, קוגניטיבית ורגשית", הוא מסביר.

7 צעדים לביצוע "ניקוי מוות שוודי"

לפני שנציג בפניכם את הצעדים, נדגיש ונאמר – התהליך הזה יכול להעלות בכם רגשות גדולים, אך בסופו של דבר, הוא שווה את זה. מרגרטה ממליצה להתחיל איתו בגיל 65 ומעלה, אך כפי שכבר הראנו, הוא יעיל לכולם ובכל גיל, במיוחד לפני שינויים גדולים בחיים. אם אתם רוצים לחיות חיים פשוטים יותר, זה מה שאתם צריכים לעשות:

1. ידעו את האנשים שאתם אוהבים

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך זה לערב בו את האנשים שקרובים אליכם. לא רק שזה יקל עליכם וייתן לכם מוטיבציה, אלא שזה גם יספק לכם הזדמנות להעלות זיכרונות יחד עם האנשים שאתם אוהבים. בקשו מבני משפחה או חברים לעזור לכם, ואפילו בדקו איתם אילו מבין החפצים שלכם הם היו רוצים לקחת לעצמם – בין אם עכשיו ובין לאחר לכתכם.
ניקוי מוות שוודי: זוג אורז חפצים

2. התחילו עם חפצים פחות אישיים

מומלץ להתחיל בסידור הארון, כי קל למצוא בגדים ואביזרים שכבר לא מתאימים לכם ולשים אותם בערימה לתרומה. זה יסייע לכם להיכנס לתהליך הזה ולעבור לאחר מכן לדברים אישיים יותר שמהם קשה להיפרד. גם כאן תוכלו לבקש עזרה מאדם קרוב, שיגיד לכם כיצד אתם נראים בכל אחד מהבגדים שברשותכם. 

3. העניקו מתנות מרכושכם באופן הדרגתי

אם יש דברים שאתם לא צריכים יותר, כמו ספרים או כלים שאתם לא משתמשים בהם, תנו אותם לילדים, לאחים או לחברים שבאים לבקר אתכם מפעם לפעם, אך אל תנסו לדחוף להם אותם – העניקו להם חפצים רק אם הם באמת רוצים אותם. אם אלו חפצים שחשובים לכם בשל ערכם הסנטימנטלי, העניקו אותם לאנשים שיעריכו אותם כמוכם ושיהוו גם להם ערך שכזה. שאלו את עצמכם "האם החפץ הזה ישמח מישהו אחרי שאמות?" ואם התשובה היא כן, העניקו לו אותו בעודכם בחיים.

4. שמרו מזכרות לעצמכם

בהמשך ישיר לסעיף הקודם – קשה מאוד להיפטר מדברים שיש להם ערך סנטימנטלי, ותהליך "ניקוי מוות שוודי" מעלה רגשות רבים שעשויים להגביר את תחושת הקרבה שלכם לאותם חפצים. כשאתם בודקים מה לשמור וממה להיפטר, שאלו את עצמכם מה כל חפץ מסמל עבורכם. זה בסדר לשמור מכתבי אהבה ישנים, ספר מחזור או כל חפץ אחר שמעלה בכם זיכרונות ורגשות. עם זאת, אם מדובר בחפצים שלא יהוו ערך סנטימנטלי למי שיישאר אחריכם, הותירו אותם בארגז מסודר כך שיוכל להיפטר מהם בקלות בבוא הזמן.
ניקוי מוות שוודי: אישה קשישה מסתכלת על תמונה ישנה של גבר

5. תרמו ומכרו את השאר

כבר הענקתם מתנות והחלטתם מה לשמור, אז מה עושים עם כל השאר? תורמים או מוכרים. אחת הדרכים הפשוטות למכור את חפציכם היא בעזרת מרקטפלייס של פייסבוק, ולתרומות תוכלו לחפש עמותות וגופים שמתעסקים בכך, ולא חסרים כאלה. אם בחרתם פשוט לזרוק את הכל לזבל, העדיפו להשאיר חפצים שימושיים ליד פח האשפה, כך שמי שזקוק להם יוכל לקחת אותם מבלי לפשפש בזוהמה.

6. ערכו רשימה של סיסמאות וסדרו מסמכים

אחרי שאנחנו הולכים לעולמנו יש שלל תהליכים בירוקרטיים שעלולים להקשות על מי שנשאר אחרינו, אך ביכולתנו להקל על חייהם רבות אם נעשה עבורם סדר בדברים. דאגו שהמסמכים שלכם מכל הסוגים יהיו מאורגנים בתיקיות ושומרנים (שמרדפים), וערכו במקום מסודר רשימה של הסיסמאות שלכם באתרים פיננסיים שונים באינטרנט, כמו למשל אתר הבנק או חברת הביטוח, על מנת שתהיה ליורשים שלכם גישה קלה אליהם. 

7. סדרו באופן קבוע

תהליך הסידור הזה לא יסתיים תוך יום וגם לא תוך שבוע, כשייתכן אפילו שהוא ייקח לכם שנה שלמה. למעשה, "ניקוי מוות שוודי" הוא סוג של אורח חיים, לכן ערכו לעצמכם מנהג לבחון את החפצים שלכם אחת לזמן מה ולשאול את עצמכם מה הם מסמלים עבורכם, מתי השתמשתם בהם בפעם האחרונה והאם משפחתכם תצטרך אותם אחרי לכתכם. הקפידו רק שלא להחליף את החפצים שנפטרתם מהם בחפצים אחרים וחדשים מאותו סוג – זו לא המטרה של הסידור הזה.
ניקוי מוות שוודי: איש מסדר את הבית

כמה מילים לסיכום

"ניקוי מוות שוודי" הוא שיטת סידור לבית שמעלה הרבה יותר רגשות מאשר שיטות סידור אחרות, ובעוד שהיא לא מתמקדת ב"השאירו רק את מה שעושה אתכם מאושרים", כמו שיטתה של מארי קונדו, היא בהחלט עשויה להפוך אתכם למאושרים יותר ואת חייכם לפשוטים יותר ולחוצים פחות. לא צריך לחכות לזמן מיוחד ואפשר להתחיל להשתמש בה כבר עכשיו – זה ייקח לא מעט זמן ואין שום סיבה למהר ולסיים בתהליך, אך בסופו של דבר, אם תאמצו את אורח החיים הזה, אתם תראו שתרגישו הרבה יותר טוב בביתכם.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.