print header

10 טירות יפיפיות בפולין

במרכז אירופה שוכנת לה מדינת פולין, שבה יש נופים מוריקים ועצומים, מבנים עתיקים כמו שיש רק באירופה וטירות יפהפיות שמעטרות את עריה. בין המסדרונות של הטירות הללו ניתן להרגיש את ההיסטוריה המלוכנית והאריסטוקרטית שבמקום ולראות פריטים ייחודיים מעברה של פולין, ששופכים עליה אור חדש ושונה מזה שאנו מכירים. 10 הטירות שלפניכם אוצרות בתוכן סודות מן העבר של המדינה וסיור בתוכן יקסום בהחלט לכל חובב היסטוריה וארכיטקטורה.

1. טירת קשונז' – Książ

הטירה הזו היא השלישית בגודלה בפולין והיא ידועה כפנינה של שלזיה עילית, חבל ארץ בדרום מזרח פולין. טירת קשונז' הוקמה במאה ה-13 ובמהלך שנות הקיום שלה, היא חוותה אינספור החלפות משטרים, נחתמו בה הסכמים היסטוריים רבים, אצילים ממדינות שונות כמו רוסיה ובריטניה זכו לבלות בה לילות נעימים, וכיום היא פתוחה לתיירים. מלבד הסיור בין המסדרונות ההיסטוריים של הטירה, ניתן ליהנות גם מארוחה במסעדות שהוקמו בתוכה ולסעוד כמו מלכים לצד יצירות אמנות עתיקות.
טירת קשונז'
 

2. טירת צ'וחה – Czocha

שמה של הטירה הזו התפרסם מאוד בשנים האחרונות הודות לדמיון החזותי שלה לטירת "הוגוורטס" המפורסמת מספרי וסרטי "הארי פוטר". זה הביא לכך שמאות אנשים מגיעים לטירת צ'וחה כדי להשתתף במשחקי תפקידים של קוסמים ומכשפים, מה שהעניק למקום את הכינוי "המכללה לכישוף". למרות התפקיד הדמיוני שלה כיום, טירת צ'וחה הוקמה במאה ה-13 כאזור מוגן מפני פלישות, אך למרות חוסנה המבני, היא נשדדה במלחמת העולם השנייה. אף על פי הנזק שהמקרה הזה גרם למבנה, הטירה שופצה מהמסד ועד הטפחות וכיום היא מוקד משיכה לאלפי תיירים שבאים להתפעל מהמראה המרשים שלה.
טירת צ'וחה

3. טירת אוגרודניק – Ogrodzieniec

בגבעה הכי גבוהה בפרובינציית קרקוב-צ'נסטוחובה נבנתה טירה במאה ה-14 על ידי משפחה אמידה, שלמרבה הצער נזקי הזמן ניכרים בה. למרות זאת, טירת אוגרודניק עומדת במקומה ולאחר מלחמת העולם השנייה היא עברה שיפוצים רבים במטרה לשמר את פיסת ההיסטוריה היפיפייה הזו מימי הביניים. כיום תיירים מטיילים בה כדי ליהנות הן מהמבנה שעומד על תילו והן מההריסות שלו שמעוררות תחושות של יראה וחזרה בזמן, והיא אפילו שימשה כרקע לסרטים שונים וצילומי קליפים של מוזיקה!
 טירת אוגרודניק
 

4. טירת בנדין – Będzin

בדרום פולין שוכנת לה טירה קטנה שהוקמה בשלהי המאה ה-11, אשר התחילה כמבנה עץ שהוחלף במבצר לבנים. בזכות בנייתה מחדש, החצרות והמבנים של הטירה מוגנים ועומדים איתנים למרות קרבות ופשיטות שהתחוללו בהם. במאה ה-17, טירת בנדין הושחתה על ידי העם השבדי ושוב על ידי הנאצים במלחמת העולה השנייה, אך למרות התלאות שהטירה עברה, היא ממשיכה לעמוד על תילה ומשמשת כתזכורת לעבר הסוער של פולין, ששרדה למרות הניסיונות הרבים להשתלט עליה.
טירת בנדין

5. טירת בולקוב - Bolków

הטירה העצומה הזו הוקמה גם היא במאה ה-13, ולמרות שהייתה לה התחלה צנועה כמבצר עץ פשוט, היא קיבלה שדרוג במאה ה-16, אשר התממש בזכות ארכיטקט בשם יעקוב פר שהוסיף אלמנטים מתקופת הרנסנס והפיח בה חיים חדשים. בעברו, המבנה שימש בעיקר כמרים שבמשך מאות שנים עסקו בו בעבודת האל, אך כיום הוא פתוח לציבור הרחב ונערכים בו אירועים מיוחדים ואפילו פסטיבל רוק שנתי.
טירת בולקוב

6. טירת ואוול – Wawel

בגדה השמאלית של נהר ויסלה העובר בקרקוב, מצויה טירת ואוול המורכבת מארמון מלוכה וקתדרלה, שהפכו אותה הן למרכז שלטוני והן למרכז דתי בתקופה שבה העיר הייתה בירתה של פולין. במתחם הקתדרלה הגדול נמצא אתר הכתרה שבו קברו של סטניסלב הקדוש, הפטרון של פולין. מלבד סיור במבנים המורכבים בעלי מאפיינים של אדריכלות רומנסקית וגם כאלו מימי הביניים, ניתן ליהנות מנוף פנורמי הנצפה מהגבעה עליה מצויה הטירה. במקום ישנו גם מוזיאון שבו ניתן לראות תכשיטים מימי המלוכה וחפצים שונים מהמאות שחלפו לאחר הקמתה של הטירה.
טירת ואוול

7. טירת קווידזין – Kwidzyn

לטירת קווידזין המרשימה יש היסטוריה מיוחדת מאחוריי הקמתה, כאשר היה זה המסדר הטבטוני שנוסד בעכו שבנה אותה. לאחר הקמתה במאה ה-13, היא שימשה כמעון לשבט פרוסי עתיק, וקשה שלא להתפעל מעיצובה הלא שגרתי של הטירה שכולל בין היתר גשר שמתחבר אליה ומשמש הן כנתב לנוזלים והן כמעבר לנהר הסמוך. כאשר נכנסים אליה, אפשר להרגיש את העבר הגותי האפלולי שלה ולרדת גם לבטן הטירה ולחזות בכוכי קברים מימי הביניים, וכן לסייר במוזיאון ובקתדרלה שבמקום.
טירת קווידזין

8. טירת דונייץ - (Dunajec (Niedzica

בחלקה הדרומי של פולין הוקמה טירה במאה ה-14, אשר נישאת על גבעה בגובה העולה על 500 מטרים, מה שמעיד על כך שהיא נבנתה כמבצר מגן שאמור היה להקשות על אויבים לחדור לאזור. עברה של פולין והטירה משוחזרים כל פעם מחדש על ידי עריכת ארוחות מסורתיות עם מאכלים שהיו אופייניים לימי הביניים, לבישה של תלבושות מסורתיות של נזירים על ידי התיירים ואפילו תחרויות הפלה ברומח שנערכות במקום. ההיסטוריה של פולין בהחלט השתמרה בטירה הייחודית הזו, שמאפשרת לכל אחד להציץ אל עברה הצבאי העשיר של המדינה. 
טירת דונייץ

9. טירת מאלבורק – Malbork

הטירה המרשימה הזו, שנבנתה על ידי אבירי המסדר הטבטוני בין המאות ה-13 וה-15, נמצאת בעיר מאלבורק שבפולין והיא נחשבת למבנה הגותי המבוצר הגדול ביותר באירופה, וכן לטירת הלבנים הגדולה בעולם! על כן זה לא פלא שרבבות של תיירים מגיעים אליה על מנת לסייר בה ולחזות באדריכלות הטירות הקלאסית לפיה נבנתה. העובדה שהטירה נבנתה על חצי אי וממוקמת בין שני נהרות הפכה אותה למרכז הגנה מצוין שהקשה על אויבים לחדור אליה, וכיום מקורות המים המרגיעים והמבנה האימתני משמשים כמוקד משיכה לתיירים רבים.
טירת מאלבורק

10. טירת מושנה – Moszna

טירת מושנה, שמאמינים כי הוקמה במאה ה-17 בשלזיה עילית, מקשה מעט על התארוך של בנייתה שכן נמצאו בגניה מרתפים קדומים וכן עמודי עץ מימי הביניים, לפני תאריך הקמתה. הטירה עצמה עוצבה בסגנון הבארוק, אך במהלך השנים התווספו לה חלקים נוספים כמו אגף גותי ואגף שבנייתו אופיינית לתקופת הרנסנס. המבנה הייחודי והמורכב של הטירה גורם לה להיראות כאילו נלקחה מסיפור אגדות, ועל כן לא מפתיע לגלות שצילמו אותה באינספור סרטים וגם בצילומים דוממים.
טירת מושנה

באירופה ישנם מבנים עתיקים ומרשימים רבים, אך אלו שיכולים בהחלט לזכות בתואר "היפים ביותר" הם המבצרים והטירות. זה ניכר במיוחד בפולין בשל כל הטירות המדהימות שלה, שמלבד מראן הייחודי, אוצרות בתוכן גם היסטוריה מרתקת שאין שנייה לה. 

מקור התמונות: Jar.ciurus,  LzurAlexandar VujadinovicRafał KoniecznyGroundhopping MerseburgŁukasz Śmigasiewicz

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.