print header

מה הקשר בין סוכרת למחלות לב?

סוכרת היא הפרעה בריאותית בחילוף החומרים של הגוף הגורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם. רמות סוכר גבוהות בדם, לא רק משבשות את מאזן האינסולין, אלא גם פוגעות ביכולת של כלי הדם לתפקד כראוי, ומציבות את האדם בסיכון מוגבר ללקות בהתקף לב או שבץ מוחי.

מחקרים רבים מציעים כי גילוי מוקדם של רמת הסיכון ומידת ההיתכנות ללקות במחלות לב היא חיונית לבריאות, ועבור חולי סוכרת שנמצאים בקבוצת הסיכון הגדולה ביותר, מדובר במקרים רבים בהבדל שבין חיים למוות.

התקף לב

מהו הקשר בין סוכרת למחלות לב?

התקפי לב מתרחשים כאשר מתהוות סתימות והסתיידויות בתוך העורקים המובילים את הדם. סתימות אלה גורמות להיצרות העורק, לאספקת דם לא סדירה או לקריש דם חוסם. מחקרים שנערכו בנושא גילו כי הגורם המכריע המאפשר זרימה יעילה של הדם ומונע הסתיידות עורקים ומחלות לב הוא האנדותל - שכבת הציפוי הפנימית של דפנות כלי הדם שמפרישה חומרים הדרושים לזרימת דם תקינה, אלא שהסוכר עשוי לפגום בה.

אצל חולי סוכרת שסובלים מרמות גבוהות במיוחד של סוכר, הסיכוי ששכבת האנדותל תיפגע הוא גבוה מאוד. כאשר שכבת האנדותל נפגעת, שומנים לא טובים נכנסים לכלי הדם וגורמים לטרשת עורקים (מחלה שבה נחסמים בהדרגה העורקים בשל הצטברות של שומנים השוקעים על דפנות כלי הדם). מחקרים רבים מצאו כי מרבית הלוקים בהתקף לב, סובלים משכבת אנדותל פגועה.

 

הקשר בין סוכרת למחלות לב בסטטיסטיקה:

  • חולי סוכרת סובלים פי 2-4 יותר מאירועי לב בהשוואה לאנשים שאין להם סוכרת.
  • חולי סוכרת סובלים פי 4-6 יותר מאירועים מוחיים בהשוואה לאלה שאין להם סוכרת.
  • כ-65% מחולי הסוכרת מתים ממחלת לב או שבץ.
  • חולי סוכרת חשופים למחלות כלי דם ברגליים ועלולים להגיע למצב של קטיעת רגליים.
  • לחולי סוכרת יש נטייה לפתח גורמי סיכון נוספים כמו בעיות שומנים בדם, יתר לחץ דם, עודף משקל ועוד. כל אלו תורמים לסיכון גבוה לחלות במחלות לב.
  • בממוצע, חולי סוכרת מתים בכ-5 עד 10 שנים לפני חולים ללא סוכרת. לרוב, תמותה זו מקורה במחלות הלב.
  • ככל שהסוכרת מופיעה בגילאים מוקדמים יותר, כך הסיכון לחלות במחלת לב עולה.

התקף לב

כאמור, האנדותל אחראי לויסות כמות וזרימת הדם בגוף, והוא עושה זאת על ידי הרחבה וכיווץ של העורקים. מכאן שבדיקה לקביעת רמת התפקוד של האדונתל נחשבת לבדיקה מצילת חיים, ויפה שעת אחת קודם.

בשנת 2009 חברת הביוטק הישראלית 'איתמר מדיקל', פרצה לשוק עם מכשיר מהפכני בשם אנדופת (EndoPAT). כתב העת הנחשב "Prevention" הכתיר את המכשיר לאחד מתוך עשר פריצות הדרך העולמיות בתחום 'הרפואה המונעת' לשנת 2009. המכשיר קיבל גיבוי מלא גם מה-FDA, ה-CE האירופאי וכמובן, משרד הבריאות הישראלי.

 

מהו מכשיר האנדופת?

מכשיר האנדופת מציע בדיקת אצבע פשוטה. הבדיקה אורכת כ-15 דקות ומתבצעת בתנאי רגיעה, ללא כאב, מאמץ, קרינה וחומרים כימיים, ומסוגלת לנבא את ההיתכנות ללקות באירוע לב בשנים הקרובות.

למעשה, האנדופת מודד את גמישות העורקים ואת היכולת שלהם להתרחב, וזאת באמצעות שני "חיישני אצבע" המולבשים על אצבע אחת בכל יד.

הבדיקה באמצעות המכשיר מספקת לאנשים בריאים, גברים ונשים כאחד, כמו גם לאלה המשתייכים לקבוצות הסיכון, אינדיקציה מיידית למצב כלי הדם שלהם, ועוזרת לקבוע את דרגת הסיכון, מעבר לקריטריונים שהיו מקובלים עד כה. חשיבות הבדיקה גדולה מאוד גם עבור אנשים שעברו התקף לב, היות והיא בודקת האם התרופות שהם מקבלים אכן יעילות.

התקף לב

הבדיקה לתפקוד האנדותל, מתבצעת במרכז לרפואה אסתטית ולאיכות חיים "הדסה אופטימל", ונכון להיום, נחשבת לבדיקה המהירה והמדויקת ביותר לאבחון נכון של תפקוד האנדותל וניבוי הסיכוי להתקף לב.
 

מעוניינים לבצע את הבדיקה? לחצו כאן ומלאו את הפרטים!


*הבדיקה כרוכה בתשלום

מקור תמונות: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.