print header

אמצו את שגרת המתיחות היומית הפשוטה הזו ותזכו בשלל יתרונות בריאותיים

עם הסיפור שלי חלקכם הגדול ודאי יוכל להזדהות: מאז שיעור הספורט הראשון שלי בבית הספר היסודי, שמעתי המון על כמה חשוב לעשות מתיחות באופן קבוע, אבל מעולם לא ייחסתי לכך חשיבות יתרה. עם זאת כאשר עברתי את גיל 35, התחלתי להרגיש כאבים חזקים בגב לעיתים קרובות – כאלו שיכלו להשבית אותי למשך ימים ואפילו שבועות. אף תרופה שלקחתי לא סייעה לי להיפטר מהם, אז נאלצתי לפנות לפתרונות אחרים; זה היה השלב שבו החלטתי לערוך ניסוי קטן – להקשיב לכל מי שהציע לי לאמץ שגרת מתיחות יומיומית, ולראות מה ההשפעה. ביצעתי מתיחות של כ-10 דקות בכל יום למשך חודש, ובאופן שהפתיע אותי כאבי הגב שלי נעלמו כלא היו ובנוסף בריאותי השתפרה בצורות בלתי צפויות, ואני רוצה לשתף אתכם בהן וגם לספר לכם אילו תרגילים ביצעתי כדי להגיע לכך.

7 יתרונות בריאותיים שתוכלו להשיג מאימוץ שגרת מתיחות יומיומית

1. תוכלו לישון טוב יותר

אני יכולה להעיד שכאבי הגב מהם סבלתי לא היו בעייתי היחידה; נדודי שינה, קושי להירדם והרגשת תשישות ועייפות שליוותה אותי לכל אורך היום היו חלק קבוע מחיי באותה תקופה. ממש לא ציפיתי ששגרת המתיחות שלי תפתור גם את הבעיות האלו – אך הפלא ופלא, כך קרה.

התברר לי שביצוע מתיחות לפני השינה מסייע בשחרור שרירי הגוף ומונע עוויתות והתכווצויות המפריעות להירדמות. כשאין דבר שיטריד את גופכם במהלך הלילה, איכות השינה שלכם תשתפר פלאים ואתם תרגישו רעננים ומלאי מרץ על הבוקר.

שגרת מתיחות יומית: כפות רגליים מבצבצות מתוך שמיכה

2. אתם תכירו את הגוף שלכם טוב יותר

שגרת אימונים ומתיחות יומיומית היא דרך נהדרת לחטב את הגוף ולהשיג גזרה מצוינת, אבל זאת ממש לא הנקודה שאני רוצה להעביר פה. אני יכולה להעיד שעבורי המתיחות נהפכו לדרך להכיר שוב את גופי. למה הכוונה? כשאתם יושבים במשך יום שלם מול המחשב בעבודה, ולאחר מכן חוזרים הביתה בנסיעה ברכב או ברכבת – אתם לא מרגישים באמת את הרגליים שלכם במהלך היום ולא מפעילים אותן.

כך הייתי גם אני, אבל כשהתחלתי עם המתיחות הבנתי שהגוף שלי זקוק לתשומת לב גדולה הרבה יותר ממה שחשבתי. המודעות שהתפתחה אצלי עקב כך לגופי ולצרכיו אפשרה לי להרחיב את שגרת האימונים היומיומיים שלי, ולעבוד על אותם שרירים שהיו חלשים למדי.

3. אתם תחושו פעלתניים וערניים יותר

לפני שהתחלתי את שגרת המתיחות שלי התקשיתי להישאר ערנית במשך יום העבודה הארוך והמתיש שלי; בסביבות שעות אחר הצהריים התחלתי להרגיש כל כך ישנונית, תשושה ומנומנמת ששום כוס קפה לא עזרה לי, וכל מה שיכולתי לעשות הוא לחשוב היכן אוכל להתחבא כדי לקחת תנומה קצרה בלי שהמנהל שלי ישים לב לכך.

אך כמו יתר הדברים האחרים שציינתי עד כה – גם כאן, שגרת המתיחות שינתה את פני הדברים. התמתחות קלה של 10 דקות מסייעת לי להגביר באופן משמעותי את רמות האנרגיה שלי במהלך העבודה, כך שאני לא מרגישה עוד חסרת כוחות. בנוסף, היעילות שלי בעבודה השתפרה, ובמקביל סיגלתי לעצמי מנהג לצאת להליכה קצרה במהלך הפסקת הצהריים, מה שלגמרי אפשר לי להגיד שלום ולא להתראות לפרצי העייפות שתקפו אותי באמצע היום.

שגרת מתיחות יומית: אישה רצה על רקע זריחת השמש

4. רמות הכולסטרול והסוכר בגופכם ישתפרו

מחקרים שונים שנעשו בעולם הוכיחו שאימוני כושר ומתיחות מסייעים בהורדת רמות הכולסטרול והסוכרים בגופכם, וזאת משום שהם מעודדים את מניעת התקשות העורקים ומעלים את קצב זרימת הדם לכל האיברים החיוניים בגוף. אני יכולה להעיד שכך קרה גם במקרה שלי.

לפני שהתחלתי לבצע מתיחות בקביעות, הבריאות שלי לא ממש הייתה בשמיים – היו לי רמות גבוהות מהרצוי של כולסטרול וסוכרים והן רק הלכו ועלו בעקבות חוסר בהתעמלות, הרגלי תזונה בעתיים ואורח חיים שלא כלל הרבה פעילות פיזית. אך מהרגע שהתחלתי להתמיד באותה שגרת תרגילים של לא יותר מ-10 דקות ביום – תוצאות בדיקות הדם שלי החלו להשתנות, וכיום רמת הכולסטרול והסוכרים בדמי עומדת על ערכים תקינים ונכונים.

5.  היציבה שלכם תשתפר

זמן מה לפני שהתחלתי בשגרת המתיחות קראתי היכן שהוא את המשפט הבא: "מתיחות יכולות למנוע את התקשות השרירים ולהחזיר את תחושת האיזון לגופכם";  טוב, אמרתי לעצמי, לי אין שום בעיות יציבה – הרי כיושבים כל היום על הכיסא, אין שום צורך בתחושת איזון מיוחדת. עם זאת, בפעמים שבהן ניסיתי לרכוב על אופניים אן לעסוק בפעילות דומה הרגשתי שאני פשוט לא מסוגלת לשמור על שיווי המשקל שלי.

לאחר שהתחלתי להתמיד בשגרת המתיחות שלי, הצלחתי להבין למה משימה כזו פשוטה כמו רכיבה על אופניים הפכה לכה מסובכת עבורי כשלא הקפדתי על כושר גופני. אני גאה לומר שכיום, בעזרת ההקפדה היומיומית על ביצוע מתיחות, אני כבר רוכבת ללא בעיה, היציבה שלי השתפרה, והיכולת לשמור על איזון כשאני על האופניים כבר לא מהווה בעיה עבורי.

שגרת מתיחות יומית: אישה רוכבת על אופניים

6. תחושו פחות לחוצים

כשאתם חשים לחוצים, יש סיכוי טוב שכל השרירים בגופכם מתקשים יתר על המידה. זוהי תופעה פסיכוסומטית ידועה שגם אני חשתי בה, אך מעולם לא חשבתי שמתיחות יעבדו יותר טוב בשיכוכה מאשר כל אותן תרופות הרגעה שנטלתי בעבר.

ציינתי כבר קודם לכן שיעילותי בעבודה השתפרה פלאים, אבל זה לא קרה רק בגלל פרץ האנרגיה שביצוע המתיחות העניק לי, אלא גם משום שהן עזרו לי להרגיע את המחשבה שלי ולהחזיר את הנינוחות שגופי איבד. ההירגעות המנטאלית עזרה לי לחוש נעים יותר ולעבוד בדעה צלולה, בלי ששום מחשבות שליליות או מטרידות הסיחו את דעתי.

7. תרגישו שפחות קר לכם

כפי שכבר סיפרתי לכם - לפני שהתחלתי בתחביב ההתעמלות והמתיחות החדש שלי, לא הטרחתי את עצמי לזוז יותר מדי וכתוצאה מזה תמיד הרגשתי שקר לי, במיוחד בידיים וברגליים. כל מה שעשיתי כדי לחמם אותן לא עבד בטווח הארוך - בחורפים הקרים או בתקופת הקיץ כשהמזגן פועל בשיא העוצמה, תמיד הרגשתי כיצד כפות הידיים שלי קופאות, אפילו רגעים אחרי שהייתי משפשפת אותן זו בזו או מניחה עליהן כרית חימום.

כמובן שגם פה הפתרון הגיע משגרת המתיחות שלי – כשהיא אפשרה לי לשפר את מעבר החמצן והדם דרך כל חלקי גופי, וכך לשפר היכולת שלי לשמור על טמפרטורת גוף תקינה, על כן אני כבר לא "מקוררת" יותר ולא סובלת עוד.

שגרת מתיחות יומית: כף יד מופנת אל עבר השמש

תוכנית לשגרת מתיחות שרירים יומיומית

כמובן שעל מנת להשיג את כל היתרונות הללו שציינתי, עליכם לאמץ את עניין שגרת המתיחות היומית. כדי שתוכלו לעשות זאת, אני מצרפת כאן פירוט והסבר ל-5 תנוחות ותרגילים  שאותם אני מבצעת בכל יום, והם שעוזרים לי להרוויח את התועלות עליהן סיפרתי לכם:

1. כיפוף ראש לברך

שגרת מתיחות יומית: אישה מבצעת את תרגיל כיפוף ראש לברך

א. שבו על הרצפה כשרגלכם הימנית מתוחה אל הצד, הברך השמאלית שלכם מכופפת וכף רגל ימין שמאל שלכם ממוקמת סמוך לירך ימין.

ב. התכופפו עם פלג גופכם העליון לכיוון ימין, ותפסו את כף רגל ימין שלכם עם שתי ידיכם.

ג. הישארו בתנוחה זו למשך 60 שניות, ולאחר מכן שובו על התרגיל והחליפו בין הצדדים.

2. תנוחת הצפרדע

שגרת מתיחות יומית: אישה מבצעת את תנוחת הצפרדע

א. שבו על הרצפה כשכפות רגליכם נמצאת מתחת לישבנכם והברכיים שלכם מפושקות ומרוחקות מעט זו מזו.

ב. השאירו את רגליכם על הרצפה בזמן שאתם מרימים את ישבנכם, מניחים את כפות הידיים על הרצפה ומתחילים להרחיק אותן ככל הניתן.

ג. תנו לרגליכם להתרחק מזו עד שאתם חשים מתיחה בירכיים. הישארו בתנוחה זו למשך כ-2 דקות.

3. תנוחת קוברה

שגרת מתיחות יומית: אישה מבצעת את תנוחת הקוברה

א. שכבו על בטנכם, מתחו את רגליכם לאחור ומקמו את כפות ידיכם על הרצפה, מתחת לכתפיכם. 

ב. הרימו מעלה את פלג הגוף העליון שלכם על ידי הקשחת המרפקים שלכם. כעת המתינו בתנוחה זו למשך 2 דקות.

4. תנוחת כלב מביט מטה

שגרת מתיחות יומית: אישה מבצעת את תנוחת כלב מביט מטה

א. מקמו את ידיכם ורגליכם על הרצפה ופשקו אותן ברוחב הכתפיים.

ב. השאירו את רגליכם וזרועותיכם ישרות ומתוחות, והישארו כך למשך 2 דקות.

5. תנוחת סיבוב עמוד שדרה בישיבה

שגרת מתיחות יומית: סיבוב עמוד שדרה בישיבה

א. התיישבו על הרצפה ומתחו את שתי רגליכם לפני גופכם. כופפו את הברך השמאלית שלכם והניחו את המרפק השמאלי שלכם עליה.

ב. הניחו את כף ידכם השמאלית על הרצפה מאחוריכם והפנו את ראשכם אל עבר כתף שמאל שלכם.

ג. הישארו בתנוחה זו למשך 60 שניות, ואז החליפו צד וחזרו על התרגיל.

מקור התמונות: popsugarYoga Journal Youtube/Jennifer EddinsYogaClassPlanYoga Merge

מקור: נטע שלו
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.