print header

שתי השאלות הפשוטות שיעזרו לכם למנוע ריבים זוגיים

אין אדם אשר נמצא בזוגיות ולא חווה לפחות פעם אחת ריב עם בן או בת הזוג שרק הלך והחמיר, גם אם הוא נבע מהסיבה השטותית ביותר. אז אולי זה נכון לקבוע שכל מערכת יחסים רומנטית יודעת עליות ומורדות, אך האם אין באפשרותנו למנוע או לכל הפחות לצמצם את מידת הקיצוניות וההשפעה של המורדות האלו? על פי ממצאי מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת ווטרלו שבקנדה ובשיתוף עם אוניברסיטת ייל שבארה"ב, השיטה הבאה היא דרך בדוקה ויעילה שאם גם אתם תעקבו אחריה, אז הריב הבא יהיה הרבה פחות נורא.
 
בני זוג צועקים אחד על השנייה
 

כך תשימו שמים סוף לריבים

כולנו מכירים את התחושה של איבוד העשתונות כאשר ריב זוגי הולך ומחמיר עד שאף אחד מן הצדדים איננו רוצה או מסוגל לסיימו. על מציאת הפתרון לקושי למתן ולסיים ריבים עמלו במרץ צמד החוקרים אלכס הוין (Alex Huynh) ואיגור גרוסמן (Igor Grossmann) מאוניברסיטת ווטרלו יחד עם דניאל יאנג (Daniel Yang) מאוניברסיטת ייל. בסיומו של המחקר המקיף שערכו, נמצא כי הפתרון טמון בשתי השאלות הפשוטות הבאות: איפה אני רואה את מערכת היחסים שלי בעוד כשנה?" ו"איך החבר הכי טוב שלי היה מנהל את הריב הזה?". אז איך זה בעצם עובד?

מחשבה יוצרת מציאות

במסגרת המחקר, ערכו החוקרים תצפית ממושכת על שתי קבוצות נפרדות בהן המשתתפים נתבקשו לחשוב על העימות האחרון שהיה להם עם בני זוגם או עם חברים קרובים. לקבוצת המחקר הראשונה נאמר להתמקד ברגשותיה הנוכחיים המלווים אותה בעת העלאת הזיכרונות מן הריב האחרון, ואילו קבוצת המחקר המקבילה הודרכה לדמיין מה יהיו תחושותיה על הריב כשנה לאחר התרחשותו. בתום המחקר ולאחר שקלול הנתונים, ראו החוקרים כי נבדקים אשר התמקדו בסכסוך הפגינו רגשות שליליים עוצמתיים יותר לעומת מקביליהם, אשר נטו להפגין רמות גבוהות יותר של סלחנות.
אישה מדוכדכת ושעונה על ידה
 

להביט על הריב מן הצד

את תגובותיהם הסלחניות יותר של משתתפי המחקר מן הקבוצה הראשונה הסביר ד"ר גרוסמן וטען שבזכות העובדה שבמהלכם של ויכוחים חריפים, שני הצדדים מצויים במצב רגשי קשה. בלהט הרגע אנשים שנמצאים בעיצמו של ריב לא מסוגלים להגיע לתובנות נרחבות מעבר לנקודת הזמן הנוכחית, קרי ההווה, שבה מתקיים הריב. לכן, שאילת שאלות דוגמת "כיצד אסתכל על הריב בעוד שנה?" ו"מה חבר טוב היה עושה במקומי?" היא דרך מצוינת לדמות את הדרישה שהופנתה למשתתפי המחקר ושבאמצעותה הם הוצאו את עצמם אל מחוץ ל"מעגל הריב" שדמיינו והביטו בוויכוח מן הצד. כך, גם האדם העצבני ביותר יוכל לשמור על שיקול דעתו ולמתן את תגובתו הקיצונית מבעוד מועד.
 
כמו במקרים רבים אחרים, גם בריבים לפעמים הפתרונות הקלים ביותר מתחבאים ממש מעבר לפינה. אמנם וויכוחים הם חלק בלתי נפרד מכל מערכת יחסית באשר היא, אך אין סיבה שלא נדע כיצד למתן את עצמנו מבעוד מועד על מנת שנוכל למנוע את הסלמתם. אולי עכשיו, אחרי ששיטה זו הוכחה, אף אחד מאתנו לא יצטרך לספק יותר סיבות שיסבירו מדוע הוא התנהג כפי שהתנהג.
 

מקור: Vic

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.