print header

10 הרגלים חשובים של זוגות מאושרים

  מערכות יחסים זוגיות הן אף פעם לא קלות, וכל זוג חווה תקופות של עליות ומורדות, משברים ופתרונות וחוויות שונות שמחשלות אותו. אלו שמצליחים לצלוח את התקופות הללו בשלום הם חזקים יותר, ובדרך כלל מדובר בזוגות שישרדו לאורך זמן. 10 המאפיינים וההרגלים הבאים מגדירים זוגות מסוג זה, שיודעים לבחור את הקרבות שלהם, לעבור משברים, להשכיל מכל חוויה ולדעת מה צריך לעשות כדי להפוך את מערכת היחסים שלהם לעמידה בפניי התהומות שניצבים לעתים בפני כולנו.
 
צילום גב של זוג יושב על ספסל
 

1. כל אחד מבני הזוג לא מסתמך על השני אלא על עצמו

כאשר נכנסים למערכת יחסים זוגית, ישנו פיתוי גדול להתרפק ולבקש מבני הזוג לעשות דברים עבורנו כדי להקל על עצמנו. זוהי טעות, שכן כאנשים בוגרים אנחנו אמורים להיות עצמאיים מבחינה כלכלית וגם בהתנהלות היומיומית שלנו, ואין סיבה שבני הזוג יהפכו למטפלים שלנו. היכולת לגלות עצמאות ולא להסתמך על בני הזוג שיעזרו לנו בכל מטלה או בעיה היא חשובה מאין כמותה, שכן אין לדעת מה יקרה בעתיד והאם נשאר לבד מבלי לדעת כיצד להתמודד עם בעיות מהותיות בכוחות עצמנו. השתדלו לבקש עזרה במידת הסביר ולא לפנות לבני זוגכם בכל בעיה גדולה כקטנה, על מנת שיהיו לכם הכלים להתנהל גם באופן עצמאי. 

2. בני הזוג לא דורשים אחד מהשני לוותר על פעילויות אהובות

באופן טבעי, עוברות שנים עד שאנחנו מצליחים להתפתח כאנשים בוגרים ולמצוא את הדברים שהופכים אותנו למאושרים ושאנו נהנים לעסוק בהם. כאשר מישהו מגיע ומנסה למנוע מאתנו לעשות אותם, זה עלול לגרום לנו לפתח רגשות טינה שרק יזיקו למערכת היחסים בהמשך. לכן, זה חשוב שתאפשרו לבני הזוג שלכם לעסוק בפעילויות שהם אוהבים ושהיו חלק מחייהם לפני שנכנסתם אליהם, ולא תדרשו שהם יוותרו עליהן כדי לבלות עמכם זמן. עליכם גם לצפות לאותה מידה של כבוד מצדם, ולהבין שזה חשוב שיהיו לכם פעילויות שאתם נהנים לעסוק בהן בלי הפרעות מבחוץ או דרישה שתפסיקו לעשות אותן.
גבר מבוגר עם עיניים עצומות רוקד עם בחורה

3. בני הזוג לא מבקשים זה מזה להוציא אנשים מחייהם

כאשר אתם נכנסים למערכת יחסים, אתם מגיעים בעצם לעולמו של אדם אחר שהיו בו אנשים אחרים לפניכם. מדובר כמובן על חברים, מכרים וקרובי משפחה שאולי אתם לא תמיד תחבבו. כאשר זה קורה, אין לבקש מבני הסוג שיוציאו את האנשים הללו מחייהם, שכן הם טיפחו את מערכות היחסים הללו במשך שנים והן חלק מהותי מחייהם. גם אם אתם מרגישים שאדם מסוים לא משפיע על בן זוגכם בצורה חיובית, זה לא מתפקידכם להגיד להם להוציא אותו מחייו. בני הזוג שלכם הם אנשים בוגרים שיכולים לעשות בחירות בעצמם, והם לא צריכים שאדם אחר יחליט מה טוב או רע בשבילם. הניחו לבני הזוג שלכם לטפח את מערכות היחסים החשובות להם ותמשיכו לעשות אותו דבר עם שלכם.
 
 

4. בני הזוג לא דורשים זה מזה לחלוק תחומי עניין

פעמים רבות אתם יכולים לגלות שרבים מתחומי העניין שלכם לא חופפים לאלו של בני הזוג שלכם וזה בסדר גמור. השוני הזה הוא מה ששומר על עניין במערכת היחסים ומאפשר לכל אחד מכם לעסוק בדברים שהוא אוהב. לכן, זה לא הוגן לדרוש מבני זוגכם לעסוק בפעילויות שהם לא נהנים מהן ואתם כן. דרישות מסוג אלו עלולות לגרום להם לפתח סלידה גדולה אף יותר כלפי הפעילויות הללו, וזה יכול להזיק למערכת היחסים כולה. כדי למנוע זאת, הבינו שבני זוגכם לא אמורים לחלוק עמכם כל תחום עניין, נסו למצוא פעילויות שאתם נהנים לעשות יחדיו והשתדלו ליהנות גם בלעדיהם מעיסוקים שרק אתם מתעניינים בהם. 
אישה יושבת על כידון אופניים ומנשקת את בן זוגה שנמצא על המושב

5. בני הזוג לא מבקשים זה מזה להתעלם מבני המין השני

קנאה היא בעיה רצינית במערכות יחסים והיא נובעת פעמים רבות מפחד של בני הזוג לאבד זה את זו לטובת מישהו אחר. זהו חשש מובן, אך לא סיבה לבקש מהם שיפסיקו להתבונן באנשים אחרים למשל. הניסיון לשלוט בבני הזוג לא יביא לתוצאות חיוביות והוא עלול אפילו לגרום לריחוק. לפיכך, אם אתם מוצאים שהעיניים של בני הזוג שלכם תועות לעתים לכיוונים אחרים למשל, אל תחמירו את המצב על ידי דיון מוגזם בעניין או דרישה שלא יעשו זאת. לעתים אנו מביטים באנשים אחרים מבלי שתהיה שום כוונה מאחורי זה, כך שבמקום לנסות לשלוט על בני הזוג שלכם, שלטו בעצמכם ותעבדו על מקורות הקנאה כדי למזער אותה מבלי שתהרוס את מערכת היחסים שלכם. 

6. בני הזוג בוטחים זה בזה בכל עת

אמון הוא אחד הדברים החשובים ביותר במערכות יחסים זוגיות שעליו מושתתים דברים רבים אחרים. כאשר אתם חושדים בבני הזוג שלכם בלי ביסוס ודורשים לראות הודעות שהם קיבלו למשל או לשמוע איפה הם היו בכל עת, זה סימן עבורם שאתם לא סומכים עליהם. חוסר אמון עיוור שכזה עלול רק להזיק למערכת היחסים ולגרום לרגשות טינה אצל הצד השני שלא מבין מדוע חושדים בו, ושאין סיבה שהוא יישאר במערכת יחסים כזו. אם בני הזוג שלכם לא נתנו לכם סיבה שלא לבטוח בהם, אל תגרמו להם להרגיש שהם חשודים בכל עת ושהם עשו משהו רע למרות שזה לא נכון. עבדו על חוסר האמון שלכם ואל תשליכו אותו על בני זוגכם, שכן אתם עלולים לאבד אדם שיקר ללבכם בגלל שהאשמתם אותו על לא עוול בכפו.
ידיים של גבר ואישה זו לצד זו עם סימני איקס אדומים עליהן

7. בני הזוג מציאותיים לגבי השינויים שמתרחשים במערכות יחסים

בתחילתן של רוב מערכות היחסים הזוגיות, בני הזוג מאוהבים אחד בשני בצורה בלתי רגילה ורק רוצים שהתחושה הזו תימשך לעד. התעלות הנפש הראשונית הזו היא נחמדה ומקרבת, אך עם הזמן היא משתנה ומתחלפת בתחושות אחרות. עבור אנשים רבים זוהי התפכחות כואבת שמרגישה כמו ניפוץ של אשליית ההתאהבות הנצחית, מה שגורם להם לעתים לוותר על מערכת היחסים כולה. למרות זאת, זוגות ותיקים ואוהבים יודעים שכאשר חוצים את ההתאהבות הראשונית, מרגישים אהבה עמוקה ומחויבות שאין שניה לה כלפיי בן הזוג, מה שרק מחזק את היחסים ולא פוגע בהם. התאהבות עמוקה היא אמנם נעימה וחשובה, אך זה חיוני להבין שהתחושה הזו לא תימשך לנצח ושכאשר היא חולפת, מערכת היחסים רק מתחזקת ויכולה להימשך עשורים שלמים ומאושרים.

8. בני הזוג מבינים שמערכת יחסים דורשת השקעה

כאשר אנו נתקלים בבעיה מסוימת בעבודה או בתחום אחר בחיים, לרוב לא נצפה שהיא תיפתר מעצמה, אלא ננסה למצוא פתרון עבורה. חשוב להבין שזה תקף גם לגבי מערכות יחסים, ושהן לא מתפקדות מעצמן אלא דורשות השקעה וטיפוח. כאשר יש אי הבנה במערכת היחסים, אי אפשר להבליג עליה ולהמשיך הלאה בתקווה שהיא תיפתר מעצמה, שכן לרוב המצב רק יחמיר. לפיכך, אם קורים מצבים בעייתיים, חשוב לפתור אותם על ידי תקשורת פתוחה ודיון על דרכי פתרון, ולהבין שמערכות יחסים טובות לא קורות מעצמן, אלא זקוקות להשקעה הדדית של בני הזוג.
זוג מחובק

9. בני הזוג מכבדים זה את זה ולא לוקחים את הצד השני כמובן מאליו

יחס של כבוד הוא כמו תמונת מראה – כאשר מעניקים אותו מקבלים אותו בחזרה. חשוב להתייחס לבני זוגכם בכבוד ולא לחצות גבולות מילוליים או פיזיים גם בלהט הרגע, כמו למשל בריב. שמרו על כבוד בכל עת ואם אתם מרגישים שאתם עלולים להגיד משהו שיפגע בו, עשו הפסקה, צאו לחדר אחר והניחו לעצמכם להירגע. בתמורה אתם תקבלו אותו יחס של כבוד שיגרום גם לכם וגם לבני זוגכם להבין שהחצי השני בחייהם הוא לא אדם שיש לקחת כמובן מאליו. הביעו כבוד והערכה כלפיי בני זוגכם, ואל תתנהגו אליהם כאילו הם כל אדם אחר ברקע של חייכם. אם אתם אומרים "אני אוהב/ת אותך" ודאו שאתם מתכוונים לכך, כי בני הזוג ירגישו באופן מידי את ההבדל בין חיבה אמיתית לבין מילים חסרות משמעות.

10. בני הזוג לא מנסים לשנות זה את זו

לרבים מאתנו יש "רשימת מכולת" של תכונות שהיינו רוצים שתהיינה בבני הזוג שלנו וגורמות לנו לבנות דמות מושלמת של בן זוג בראשנו. למרות זאת, המציאות לא עומדת תמיד בקנה אחד עם הרצונות שלנו ואנו עלולים למצוא דברים בבני הזוג שלנו ששונים מהותית מאלו שחלמנו עליהם. זה גורם לאנשים רבים לנסות ולעצב את בני זוגם לפי מה שהם ראו לנגד עיניהם, מה שעלול להוביל לחיכוכים וחוסר הסכמה. כדי להימנע מכך, זה חשוב להבין שזוגיות מאושרת משמעה לקבל את בני הזוג שלנו כפי שהם, שכן לקח להם שנים רבות להפוך למי שהם וזה לא הוגן לבקש מהם שישתנו למעננו. הקבלה הזו היא אחד הדברים החשובים ביותר בכל מערכת יחסים, וכאשר מקבלים את העובדה שלא ניתן לפסל את בני הזוג לפי התבנית שאנו רואים לנגד עינינו, מערכת היחסים שמתקבלת היא בריאה ומאושרת הרבה יותר. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.