print header

9 דברים שצריך לבדוק לפני שנוטלים תרופות

  כשמתחילים לפתח מחלה יש הרבה שאלות בראש – מה הסיבה לה, איך מטפלים בה, כמה זמן ייקח עד שהיא תעבור ועוד... עם זאת, אחרי שמקבלים את הטיפול התרופתי מהרופא, אצל רוב האנשים נעלמים סימני השאלה מהראש והם פשוט מבצעים את מה שאמרו להם בעיניים עצומות. למרות שאכן קיבלתם פתרון ממומחה אמיתי, עדיין יש מספר שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם ואף אותו, זאת כדי לוודא שתבצעו את הטיפול שניתן לכם כמו שצריך. אז מה הדברים שצריך לבדוק לפני שנוטלים תרופות? לפניכם 9 השאלות שעליכם לברר את התשובות להן.
 
דברים שצריך לברר לפני שנוטלים תרופות: טבליות מסודרות בצורת צלחת עם סימן שאלה וסכין ומזלג

1. האם עלי להימנע ממזונות מסוימים?

ישנם מאכלים מסוימים שיכולים להפריע לפעולותיהן של תרופות כאלה ואחרות. לדוגמה, חלב יכול להפריע לאנטיביוטיקה מסוג טטרציקלין להיספג כמו שצריך בעקבות הסידן שבו, אשר נצמד אליה. מי שצורך תרופות נגד לחץ דם גבוה או תרופות משתנות צריך להימנע ממזונות עם אשלגן, שרמות גבוהות שלו בגוף יחד עם נטילת תרופות אלה עלולה להגביר את הסיכון להפרעות בדופק.
 
דוגמה נוספת היא ההמלצה שלא לצרוך אשכולית או לשתות מיץ אשכוליות כשנוטלים סטטינים, שכן הפרי מכיל כימיקל שמפריע לגוף לפרק ולספוג את התרופה. יש עוד דוגמאות רבות אחרות, ועליכם לוודא עם הרופא המטפל שלכם מאילו מאכלים כדאי לכם להימנע בזמן נטילת התרופה שרשם לכם.

2. האם אפשר לשתות אלכוהול כשנוטלים את התרופה?

ידוע שלא מומלץ לשתות אלכוהול כשנוטלים תרופות, אך זה לא תמיד המקרה. עם זאת, בהחלט מומלץ להימנע ממשקאות חריפים כשזה נדרש, שכן האלכוהול עלול להחמיר תופעות לוואי של תרופות מסוימות. למשל, אם שותים אלכוהול בזמן שנוטלים תרופות נגד אלרגיה, ההשפעה המנמנמת שלהם מתעצמת כפליים. 
 
במקרה של אנטיביוטיקה ותרופות מעכבות מונואמין אוקסידאז, אנטי פסיכוטיות או אנטי פטרייתיות, התופעות עלולות להיות חמורות אף יותר ולהגיע לכדי בחילות והקאות או עליה קיצונית בלחץ הדם.
דברים שצריך לברר לפני שנוטלים תרופות: טבליות בתוך כוס יין

3. אם הקאתי אחרי נטילת התרופה – האם עלי ליטול מנה נוספת?

"אם הקאתם 15 דקות לאחר נטילת התרופה, עליכם ליטול מנה נוספת מכיוון שהיא ככל הנראה עוד לא הספיקה להיספג", כך ממליץ ד"ר ג'רמי אלן, מנהל מכון לבריאות המשפחה בברמינגהאם שבמדינת אלבמה בארה"ב. אם עברה לעומת זאת שעה או יותר, אין צורך ליטול מנה נוספת. 
 
עם זאת, כל עוד אינכם בטוחים ואתם שוקלים ליטול מנה נוספת, מומלץ שתתקשרו לרופא המטפל שלכם ותשאלו אותו האם זה כדאי על מנת שלא תסתכנו בעודף תרופה במחזור הדם שלכם.

4. כמה זמן יעבור עד שארגיש את ההשפעה של התרופה?

כשאתם חולים אתם מעוניינים להרגיש הקלה בתסמינים כמה שיותר מהר, אך ייתכן שייקח זמן לתרופות שלכם להשפיע. יש הרי כאלו שעוברות ישירות ממערכת העיכול אל מערכת הדם, בעוד שאחרות צריכות לעבור קודם כל דרך הכבד. 
 
הזמן שייקח לחומר הפעיל להשפיע יכול לנוע בין 30 דקות ל-8 שעות, ויש תרופות שאף מיועדות להשתחרר לאט כדי להשפיע עליכם למשך כל היום. לכן אם עברו מספר שעות ועוד לא הרגשתם את השפעת התרופה, אל תיטלו מנה נוספת אם אינכם אמורים לעשות זאת, ובמקום זאת פשוט תנו לה זמן לפעול.
דברים שצריך לברר לפני שנוטלים תרופות: איור של קפסולה ובתוכה שעונים

5. האם אפשר לרסק טבליות כדי להקל על צריכתן?

בין אם אתם מעוניינים לרסק את הטבליות עבור עצמכם ובין אם עבור ילדיכם, דעו לכם שזה בסדר גמור לעשות זאת ואף לערבב את האבקה שנוצרה בפודינג או מחית פירות ולצרוך אותה כך. 
 
עם זאת, יש להימנע מפעולה שכזו כשמדובר בתרופות שאמורות להשתחרר לאט בתוך הגוף, שכן זה עלול לגרום למנת יתר של התרופה או להרס של ציפוי קירות הקיבה. אם יש ספק, שאלו את הרופא המטפל בנוגע לכך.

6. האם עלי ליטול את התרופות עד סוף הטיפול שקיבלתי?

יתכן שבמהלך תקופת הטיפול כבר התחלתם להבריא ואתם מרגישים נפלא, ומכיוון שכך אתם שוקלים להפסיק ליטול את התרופות שקיבלתם – אך האם זה מומלץ? לפי ד"ר מארק ליוואי מהמרכז הרפואי מרסי שבמרילנד במדינת וושינגטון, הכל תלוי במחלה שממנה אתם סובלים. 
 
אם מדובר במשככי כאבים שכל מטרתם היא לשלוט בכאב, אתם יכולים להפסיק ליטול אותם, זאת כמובן אלא אם כן אתם עדיין סובלים מכאבים. אם לעומת זאת מדובר באנטיביוטיקה שמטרתה לטפל בזיהום מסוים, עליכם ליטול אותה עד סוף הטיפול – אפילו אם אתם מרגישים בסדר.
דברים שצריך לברר לפני שנוטלים תרופות: טבליות בתוך מארז סידור לפי ימים

7. האם אפשר לצרוך תוספי מזון ותרופות טבעיות עם תרופות מרשם?

אתם אולי חושבים שאם זה טבעי אז אין שום בעיה לצרוך יחד עם התרופות גם קפסולות שמכילות עשבי מרפא ותו לא, אך בדיוק כמו שצריך להימנע ממזונות מסוימים בשילוב עם תרופות, הדבר נכון גם לגבי תכשירים טבעיים כאלו ואחרים ואפילו תוספי מזון. 
 
"ויטמינים או עשבי מרפא מסוימים יכולים לגרום לתופעות לוואי חמורות בנטילה יחד עם תרופות", כך אומר הפרמקולוג ג'יימי צ'אן, מנהל בקרת איכות וטיפולים תרופתיים בחברת ביטוח הבריאות קייזר פרמננטה. הוא ממליץ להתייעץ עם הרופא בנוגע לכל תרופה או תוסף תזונתי אחר שאתם צורכים בנוסף לתרופה שרשם לכם, כדי לוודא שלא יזיקו האחת לשנייה.

8. האם עלי ליטול פרוביוטיקה יחד עם אנטיביוטיקה?

נטילת אנטיביוטיקה גורמת לעיתים לתופעות לוואי לא נעימות, כמו נפיחות, עצירות, שלשולים ואפילו זיהום פטרייתי, לכן רופאים ממליצים לצרוך יחד איתה גם פרוביוטיקה. "ככל שהאנטיביוטיקה חזקה יותר, כך צריך מנה גדולה יותר של פרוביוטיקה כדי לשקם את החיידקים הטובים שבמעיים, שגם אותם האנטיביוטיקה מחסלת", כך אומר ד"ר הולטורף, מנהל מספר מרכזים רפואיים על שמו ברחבי ארה"ב. 
 
ד"ר הולטורף ממליץ לצרוך את הפרוביוטיקה כמה שיותר בנפרד מהאנטיביוטיקה על מנת שתפעל כמו שצריך, ובאופן כללי, גם לוודא שיהיו בה בין 200-400 מיליארד יחידות CFU (כמות החיידקים החיים במנה). יחד עם זאת הוא מבהיר כי כדאי לצרוך פרוביוטיקה מתחילת הטיפול ועד מספר שבועות לאחר הפסקת נטילת האנטיביוטיקה, ומציין כי אין בכך כל סכנה, ושמדובר בתרופה שבטוחה מאוד לשימוש ממושך.
דברים שצריך לברר לפני שנוטלים תרופות: קפסולות על כפית

9. האם "ליטול פעמיים ביום" משמע כל 12 שעות בדיוק?

לפי ד"ר ליוואי, בבתי חולים נוהגים לתת לחולים תרופות פעמיים ביום – בבוקר ובערב, במרווח של 12 שעות. אם צריך ליטול את התרופה 3 פעמים ביום, כדאי ליטול אותה בבוקר, אחר הצהריים ובלילה, עדיף במרווח של 8 שעות בין נטילה לנטילה. 
 
תמיד כדאי להיות כמה שיותר מדויקים, משום שנטילת תרופות במרווח קטן מדי של שעות עלולה לגרום לטיפול להיות פחות יעיל או אף לסכן אתכם במנת יתר של התרופה. 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.