print header

12 מיתוסים נפוצים על כושר ותזונה והאמת מאחוריהם

 כפיפות בטן עוזרות להיפטר מהכרס, משקולות הופכות את השומן לשריר, ואם מתאמנים, אפשר לאכול הכל ללא חשש. תחום הכושר רווי בתפיסות שכאלה, באמונות שווא ובמידע כוזב שעלול למנוע מאיתנו להגיע ליעדים שאליהם שאפנו. אז איך עושים את זה נכון? מהם העקרונות שיעזרו לנו לשמור על כושר ולהשיג תוצאות ביעילות ובמהירות? הדרך להצלחה מתחילה בשבירת כמה מהאמונות הנפוצות ביותר... חושבים שאתם יודעים הכל על כושר? לפניכם 12 מיתוסים והאמת על כל אחד מהם.
 
מיתוסים על כושר: אישה מחזיקה סרט מדידה סביב המתניים

1. ניתן "למקד" את שריפת השומן לאזור מסוים בגוף

האמת: אימוני כושר עשויים להביא לירידה כללית במשקל גופנו, אך לא ניתן למקד את שריפת השומן לאזורים מסוימים. במחקר שפורסם בשנת 2013, קבוצת נבדקים השתתפה בתכנית אימון מיוחדת בת 12 שבועות, בה הם התמקדו באימון ובהורדת כמות השומנים של רגל אחת בלבד. למרות זאת, הם הגיעו לאותם הישגים בשתי הרגליים, ואפילו שרפו יותר שומן בפלג הגוף העליון!

2. אימוני משקולות מסייעים להפוך שומן לשריר

האמת: אין אחד שלא שמע גרסאות שונות של המיתוס הזה, אך בפועל, שרירים ושומנים מורכבים משני סוגי רקמות שונים לחלוטין שלא יכולים להפוך לאחר, למשל, שומן לשריר. מה שקורה בפועל הוא שרקמות השומן שבגוף "מפנות את מקומן" לשרירים המתחדשים, ואם אתם רוצים לסייע לו לעשות זאת, עליכם לשלב בין שגרת אימוני משקולות קבועה ותזונה נכונה.

מיתוסים על כושר: אישה מבצעת כפיפות בטן

3. ללא אימונים, שרירים הופכים לשומן

האמת: כמו שנאמר בסעיף הקודם, רקמות שריר ושומן הן שונות ולכן אינן "הופכות" אחת לשנייה. הסיבה לכך שאנו מניחים שהמיתוס הזה אמיתי, טמונה במה שקורה לגופנו כאשר אנו מפסיקים להתאמן; במצב שכזה, השרירים שבגופנו מתכווצים ומאבדים מנפחם, ובמקביל אנחנו ממשיכים לצרוך שומן מבלי "לשרוף" אותו בפעילות גופנית כלשהי. בשל כך, כדאי לכם לשמור על שגרת אימונים קבועה שתמנע מצב שכזה, או פשוט להתחיל לצרוך מזון בהתאם לאורח החיים החדש שלכם.

4. פעילות אירובית מומלצת לנשים יותר מהרמת משקולות

האמת: מדובר במיתוס נפוץ במיוחד שנשמע לעיתים תכופות בחדרי הכושר או בשיחות חולין, כשלמעשה הוא רחוק מהמציאות. אחת הסיבות שבגינן נשים נמנעות מהרמת משקולות הוא חשש ממראה נפוח או שרירי מדי, אך הן לא יודעות שהודות לרמת הטסטוסטרון הנמוכה שבגופן, הן לא יגיעו למצב זה. למעשה, אימון שכזה יסייע להן להגדיל רקמת שריר נטולת שומן, מה שיעזור להן להשיג מראה חטוב יותר. כמו כן, הרמת משקולות הוכחה כיעילה לחיזוק העצמות ולמניעת בריחת סידן - כך שבפעם הבאה שאתן מבקרות בחדר הכושר, אל תמהרו לדלג על אימוני המשקולות.

מיתוסים על כושר: איש רץ על רקע נוף הררי

5. אסור להתאמן על בטן ריקה

האמת: גופנו נפטר מכמות גבוהה יותר של שומנים בעת פעילות גופנית דווקא כשהיא נערכת כשהבטן ריקה, היות שבמקרה שכזה, אין לו אנרגיה זמינה לשרוף, ולכן הוא נאלץ לפנות למאגרי השומן הקיימים על מנת לקבל את האנרגיה הדרושה לו לביצוע תרגיל מסוים. מכאן ניתן להסיק כי אפשר להתאמן גם על בטן ריקה, כל עוד אינכם "מדלגים" על שתיית מים. מאידך, חשוב מאוד להקפיד על ארוחה מזינה בתום האימון, על מנת לספק לגופנו את המרכיבים התזונתיים שלהם הוא זקוק על מנת להתאושש. על מה מומלץ לאכול לפני ואחרי אימון תוכלו לקרוא כאן.

6. אימוני כושר הם הדרך היעילה ביותר לרדת משקל

האמת: אם אתם מעוניינים להוריד ממשקלכם, שינויים בהרגלי התזונה שלכם היא הדרך הטובה והיעילה ביותר, ואין תועלת בניסיונות ''לשרוף'' כל דבר שאנחנו אוכלים באמצעות אימונים. אמנם אין ספק שלפעילות גופנית יש חלק לא מבוטל בדרך לקבלת מראה חטוב, אך לתפריט שלנו –השפעה רבה יותר. כמו כן, תזונה נכונה חשובה מכיוון שהיא מסייעת גם להגנה על מוחנו מפני תהליכי הזדקנות וירידה ביכולתנו הקוגניטיבית.

מיתוסים על כושר: זוג אוחז במשקולות

7. הזמן הטוב ביותר לאימון - דבר ראשון על הבוקר

האמת: במספר מחקרים נמצא כי אימון בוקר מסייע במידת מה לזירוז הירידה במשקל, על ידי כך שהוא מכין את הגוף לקראת שריפת שומן בקצב מהיר יותר לאורך היום. עם זאת, הזמן האידאלי לאימון הוא כל שעה שבה תוכלו לבצע אימונים אפקטיביים, ולדבוק בה לאורך תקופה. אם אתם מרגישים אנרגטיים יותר בשעות הערב, ערכו בהם אימון ביתי או גיחה למכון הכושר יהיו יעילים יותר עבורכם; אם אתם טיפוסים של בוקר, כנראה שזהו הזמן המתאים עבורכם לאימון יעיל וממצה. עוד על יתרונות האימונים בבוקר ובערב תוכלו למצוא בכתבה הבאה.
 

8. פעילות אירובית היא הדרך היעילה ביותר לשרוף שומן

האמת: זה נכון שפעילויות המגבירות את קצב הלב, כדוגמת ריצה או ספינינג, מסייעות לשריפת שומן, אך זו בהחלט לא הדרך היחידה לעשות זאת. בפועל, גם אימוני כוח ומשקולות יכולים לסייע בכך, זאת מכיוון ששרירי גופנו שורפים אנרגיה גם בעת מנוחה, וככל שמסתם גדולה יותר, כך הגוף נדרש לספק להם יותר אנרגיה על מנת לתחזק אותם. את האנרגיה שואב הגוף מעודפי שומן קיימים, מה שמדלדל אותם מחד ומסייע לחיזוק השרירים מאידך.

מיתוסים על כושר: אישה רצה

 

9. משקאות אנרגיה נספגים בגוף מהר יותר ממים ומשיבים נוזלים יקרים שאיבדנו במהלך האימון

האמת: רוב משקאות האנרגיה מכילים מים וסוכר, כך שצריכה מרובה שלהם עלולה להביא לעלייה במשקל, תוצאה הפוכה מזו שכיוונו אליה. כמות הסוכר הגבוהה במשקאות אלו אמנם תספק פרץ אנרגיה מידי לטווח קצר, אולם מומחים מסבירים שמוטב "לתדלק" מחדש את גופנו באמצעות... תאמינו או לא – מים; זהו הנוזל היחיד שאנו באמת זקוק לו, ומחסור שלו עלול לגרום לנזק משמעותי. על השפעותיהם של משקאות האנרגיה תוכלו לקרוא כאן, ולעומת זאת, כדאי לכם להכיר משקאות אנרגיה טבעיים בעלי ערך תזונתי גבוה שניתן להכין בקלות ומחומרי גלם שנמצאים בכל בית.

10. אין הבדל בין ריצה על הליכון לריצה בחוץ

האמת: ריצה על הליכון עשויה להיות נוחה יותר לחלקנו, תודות לכך שהיא נעשית לרוב בין ארבע קירות ולא תחת שמש קופחת או גשם שוטף. במקביל, לריצה בחוץ יתרונות אחרים, בעלי השפעה רבה יותר על התוצאות הסופיות. ריצה כנגד כיוון הרוח, או על קרקע סלעית או חולית תיצור התנגדות גדולה יותר, ובשל כך דורשת אנרגיה רבה יותר משרירי הגוף. כך שניתן לומר שלאימון ריצה בחוץ יתרון כלשהו, ואכן יסייע לשריפה מוגברת של אנרגיה ולאימון עוצמתי יותר.

מיתוסים על כושר: אדם רץ על הליכון

11. הדרך הטובה ביותר להשגת בטן שטוחה היא כפיפות בטן

האמת: התרגיל שזכור לרובנו לרעה משיעורי הספורט בבית הספר או מהטירונות הפך לנפוץ במיוחד, אבל מתברר שהוא אינו יעיל כמו שנהוג לחשוב, ולרוב יוביל לכאבים בגב התחתון הרבה לפני שתבחינו בתוצאות של ממש. כמו שכבר הזכרנו, לא ניתן לשרוף שומן באזור מסוים אחד בגוף, כך שאם תכננתם לבצע כפיפות מרובות בדרך להשגת מראה חטוב ובריא, ייתכן שאתם מבזבזים זמן ואנרגיה. במקום זאת, מומחי ספורט רבים אומרים כי הדרך היעילה ביותר לחיזוק שרירי הבטן היא עבודה על תרגילי ליבה, שעולים ביעילותם על כפיפות ומפעילים הרבה יותר שרירים. תרגילי ליבה (כאלו שעובדים על שרירי מרכז הכובד כמו דדליפט או סקוואט) בשילוב תזונה מאוזנת, יביאו למצב של היפרטרופיה (פיתוח מסת שריר) וכתוצאה מכך – גם לשריפה מוגברת של שומן בטני.

12. ריצה יעילה יותר לשריפת אנרגיה מאשר הליכה

האמת: שתי הפעילויות הללו מתמקדות באותן קבוצות שרירים ומביאות לאותן התוצאות בערך, אך בכל זאת ישנו הבדל ביניהן - והוא נעוץ במידת העצימות המשתנה בין שתיהן. בהליכה נאלץ להשקיע כמות זמן כפולה על מנת לשרוף את אותן רמות אנרגיה הנשרפות בעת ריצה, כך שניתן בהחלט לומר שלריצה יתרון קל על פני הליכה, גם אם שתיהן משפיעות על אותם השרירים. שתי הפעילויות נמצאו יעילות כמעט באותה המידה להורדת לחץ הדם וכולסטרול גבוה, וכן לצמצום הסיכון לסוכרת או מחלות לב, אך עבור מי שמעוניין בתוצאות מהירות יותר לצד שיפור בכושרו הגופני, ריצה תהיה האפשרות העדיפה. למתחילים או למי שמסיבות כאלו ואחרות מתקשים לרוץ למרחקים או פרקי זמן ארוכים, מומלץ לנסות ולשלב ריצות קצרות ועוצמתיות לשגרת האימונים שלהם.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.