print header

מה היא רגישות למזון, מה הם תסמיניה ומהו הפתרון המהפכני לזיהוי וטיפול בה?

אוכל הוא אחד הדברים שכולנו יודעים שלא נוכל לוותר עליהם לעולם – הרי מדובר קודם כל ב"דלק" המספק את האנרגיה הדרושה לגופנו, ומעבר לכך הוא גם חלק מהמסורת שלנו ומקור הנאה לא קטן. יחד עם זאת, בעולם המודרני לא מעט מהמאכלים שאנחנו צורכים יכולים לגרום לנו להרגיש רע; אנחנו לא מדברים על השמנה או על נזקים שנגרמים לגופנו לטווח ארוך, אלא על תסמינים כמו כאבים והתכווצויות בבטן, כאבי ראש, בעיות עור ועוד – שמופיעים באופן מפתיע כמה שעות עד כמה ימים לאחר אכילת סוגי מזון מסוימים. לתופעה הזו, שלא מעט אנשים סובלים ממנה, יש שם: רגישות למזון, ובכתבה הבאה ננסה להסביר לכם מהי בדיוק ומה הסוגים הנפוצים שלה, אילו בעיות עלולות לנבוע ממנה ומה הפתרונות המוצעים לה כיום, שיעזרו לכם לשפר את בריאותכם.

רגישויות במזון: אדם מחזיק את בטנו בכאב

איך אדע אם יש לי רגישות?

רגישות למזון היא בעיה נפוצה בעיקר בעולם המערבי שנובעת מתגובה של המערכת החיסונית בגוף לצריכת מיני מאכלים ורכיבי מזון שונים המגיעים מן החי והצומח כאחד. התופעה הבלתי נעימה הזו פוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה, וגורמת לנזקים בדמות תסמינים מטרידים שיכולים להימשך כמה שעות או אפילו ימים לאחר שהאוכל התעכל, כמו למשל: כאבי בטן, נפיחות, גזים, כאבי ראש ומיגרנות, גרד בעור ועוד, ובמקרים חריפים יותר יכולים אף להופיע שלשולים, עצירויות והימצאות דם בצואה.

תופעה בריאותית נוספת שקיימת באותו התחום היא אלרגיה למזון, שרבים מתבלבלים בינה ובין רגישות למזון, אך צריך להבין כי יש הבדל בין השניים: אחוז הסובלים מרגישויות למזון בקרב האוכלוסייה גדול בהרבה מאחוז הסובלים מאלרגיות מזון. כמו כן, במקרה של אלרגיה למזון (תגובה חיסונית שלילית לחלבון במזון), התסמינים מתפרצים עד כשעתיים מאכילת המזון אליו אלרגיים, ומספיק להיחשף לכמות מזערית שלו כדי לפתח אותם. לעומת זאת, במקרים של רגישות למזון הופעת התסמינים מתרחשת בטווח של 3-72 שעות, ועלולה להופיע גם לאחר צריכת כמויות קטנות או גדולות ממנו, בהתאם לרמת הרגישות.

בעיות שעלולות לנבוע מרגישויות למזון

רגישות למזון אינה מסתכמת רק באותם תסמינים שכבר תיארנו – אם הרגישות לא מטופלת התסמינים עלולים להחריף ואף לגרום לבעיות בריאותיות נוספות. אלו הן הבעיות הנפוצות שאיתם מתמודדים אנשים הסובלים מרגישות למזון:

  • מיגרנות וכאבי ראש – כאבי ראש קשים ומיגרנות גם הם עלולים לתקוף את אלו הסובלים מרגישויות לאוכל מסוג מסוים. בעוד שכאב הראש עלול לעצור את הפעילות שלכם לזמן קצר עד שהוא חולף, מיגרנה מביאה להשבתה מוחלטת והיא קשה וחריפה יותר.
  • שינויים במצב הרוח ודיכאון – מתברר כי יש קשר בין מצב הרוח למצב מערכת העיכול שלנו – התמשכותם של תסמיני רגישויות למזון יכולה לגרום להתדרדרות במצב הרוח עד כדי דכאון, או לחלופין לשינויים תכופים במצב הרוח.
רגישויות במזון: אישה מחזיקה את ידה על המצח ומסמנת להתרחק ממנה
  • גרד / פריחה בעור – הרגישויות המטרידות עלולות להשפיע אפילו על עורנו, ולגרום לגירוד טורדני ולפריחות המופיעות בעור ללא סיבה.
  • מעי רגיז (IBS) – תסמונת שכוללת כאבי בטן כרוניים, חוסר נוחות בקיבה, ושינויים תכופים בהרגלי היציאות.
  • מחלות מעיים דלקתיות (IBD) – פגיעה דלקתית במערכת העיכול אשר עלולה להוביל להתפרצותן של המחלות קרוהן או קוליטיס כיבית. מחלות אלו גורמות להפרעות קשות בתפקוד מערכת העיכול.
  • ירידה במשקל – ירידה חדה ופתאומית במשקל, שבמסגרתה אתם משילים כמה וכמה קילוגרמים, אולי תיתפס כמשהו חיובי אך היא עלולה להיות תוצאה שלילית של רגישות למזון.
רגישויות במזון: אישה מחזיקה בג'ינס שלה ומראה שמשקלה הופחת לעומתו
  • גודש באף וסינוסיטיס – במקרים מסוימים גם תסמינים של הצטננות, כגון גודש כרוני באף, יכולים להגיע בעקבות רגישות למזון. סינוסיטיס, אותה דלקת שמובילה לכאבי ראש ולהצטברות ליחה מוגלתית באזור הגולגולת, יכולה גם היא לצוץ לפתע.
  • דלקות מפרקים – מדובר בשם כללי לדלקות שגורמות לכאבים קשים במפרקים ולקשיי תנועה, שיכולות לנבוע מרגישויות למזונות מסוימים.  

רגישויות נפוצות

כמו שכבר הזכרנו קודם לכן, ניתן לפתח רגישויות למזונות שונים מהצומח ומן החי ולרכיבים השונים שקיימים באוכל שלנו – אך יש כמה רגישויות שהן הנפוצות ביותר, ורבים מאיתנו סובלים מהן אפילו בלי לדעת זאת:

חלב ומוצריו – זוהי אחת מהרגישויות הנפוצות בעולם, ובשפה המקצועית היא נקראת "אי סבילות ללקטוז" - מקורה במחסור ברכיב שאחראי על פירוק סוכר החלב – אנזים הלקטאז. התסמינים הבולטים של רגישות ללקטוז הם כאבי בטן, תחושת נפיחות ושלשולים. כדאי לא להתבלבל בין רגישות לחלב לאלרגיה לחלב, שזו תופעה שונה הקשורה לחלבון החלב והיא מסוכנת הרבה יותר.

גלוטן – הגלוטן הוא החלבון העיקרי שקיים בדגנים כגון חיטה, שעורה ושיפון, ורבים סובלים מרגישות שמקשה עליהם לעכל אותו, מה שמוביל לתסמינים כגון בעיות בעיכול, כאבי בטן, גזים, תשישות וכאבי ראש. ישנו הבדל בין רגישות לגלוטן הנוצרת במהלך החיים ובה ניתן לטפל על ידי הימנעות מחשיפה לגלוטן למשך זמן מסוים, לבין צליאק (דגנת) שהיא מחלה אוטואימיונית.

רגישויות במזון: לחם פרוס

ביצים – גם ביצים הן מאכל שרבים מפתחים כלפיו רגישות, הבאה לידי ביטוי בתופעות הכוללות מיגרנות, פריחות ואי נוחות במערכת העיכול, המופיעות זמן מה לאחר אכילת ביצים או מוצרי מזון שבהם יש אותן.

שקדים –אכילת שקדים, כמו גם מיני אגוזים אחרים, עלולה להזיק לאנשים מסוימים בעלי רגישות, וזאת מכיוון שגופם מזהה בטעות את החלבונים שבשקד כרכיב זר ומפעיל את המערכת החיסונית כנגדם. כתוצאה מכך מופיעים התסמינים לרגישות כגון כאב בטן ונפיחות, אך גם שלשולים, עור מגרד ואקנה יכולים להיגרם מכך.

רגישויות במזון: שקדים בקערה

בוטנים – רגישות לבוטנים יכולה להיגרם מאכילת כל מוצר המכיל בתוכו בוטנים, כמו חמאת בוטנים, שמן בוטנים ואפילו חטיפי בוטנים. התסמינים כוללים בעיקר כאבי בטן, בחילות, הקאות וכיוצא בזה.         

שמרים – השמרים משמשים אותנו לאפיית סוגים שונים של מאפים, אך ישנם אנשים המפתחים רגישות לגבי קבוצת רכיבים זו, וגופם מייצר תגובה דלקתית לאחר צריכת מאכלים שכאלה. רגישות לשמרים מתבטאת בכאבי בטן, כאבי ראש, מיגרנות ושאר התופעות המיוחסות לרגישויות נפוצות למזונות.

הבדיקה המקיפה ביותר לרגישויות למזון

מכיוון שתסמיני הרגישות מופיעים לרוב רק יום-יומיים לאחר אכילת המזון, לא תמיד פשוט להבין מה סוג המאכלים שאחראי למצב. עד היום אבחון רגישויות למזונות נעשה בשיטת האלימינציה - שבמסגרתה מנסים לבודד את מה שאנחנו אוכלים עד שמוצאים את הגורם הבעייתי. זהו תהליך ארוך ומייגע המצריך סבלנות רבה ומעטים האנשים אשר מצליחים להתמיד בו באדיקות עד לסיומו. כמו כן, קיימת בדיקה פופולרית שנקראת IgG – והיא בוחנת נוגדנים הנמצאים בדמנו ויכולים להעיד על סוג המזון הפוגע בנו; אך הבדיקה הזו תקפה רק בנוגע למזון שאכלנו בחצי השנה האחרונה ובנוסף מצביעה רק על הפוטנציאל לרגישות ולא על הרגישות עצמה. לאור כל זאת, רבים מהסובלים מרגישות למזון מתייאשים בדרך לאיתור שורש בעייתם – ומתרגלים בעצב לתחושת אי הנעימות.

אך מעתה אפשר להפסיק לסבול בשקט ולהתחיל לטפל בבעיית הרגישות למזון כמו שצריך, כי שיטת בדיקה חדשה ומהפכנית הגיעה לארץ. הבדיקה נקראתLRA  והיא בעלת יכולת לאתר במדויק את הגורם האמיתי לרגישות באמצעות בדיקת דם. בדיקת ה-LRA בוחנת את התגובה החיסונית שלנו בזמן אמת, ויכולה להזהיר אותנו גם ממזונות שטרם נחשפנו אליהם כלל. במהלך הבדיקה חושפים את הלימפוציטים (כדוריות הדם הלבנות במערכת החיסון) שלנו למזונות/רעלים סביבתיים ומקבלים חיווי מדויק לרמת הרגישות ולרכיבים שאליהם אנו רגישים. הבדיקה מתאימה לכל מי שסובל ממחלות אוטואימוניות ומתסמינים הקשורים לרגישות למזון כמו אלו שתוארו בכתבה, ומומלצת גם לאלו שכבר ניסו לבדוק את עצמם בשיטת האלימינציה אך התייאשו בדרך.

רגישויות במזון: בדיקת דם
הבדיקה זמינה בארץ ומובילה אותה חברת Lab-It, המאפשרת שירות לקיחת דגימות הדם על ידי אנשי מקצוע מנוסים. דגימת הדם נשלחת למעבדה בארה"ב המאבחנת רגישויות למזונות בטכנולוגיות המתקדמות ביותר. חברת Lab-It מבית אקוסאפ מציעה מגוון בדיקות LRA שונות, לרבות בדיקות מיוחדות לצמחוניים, טבעוניים, בדיקת מזונות כשרים בלבד, בדיקת רעלים סביבתיים, בדיקת מזונות על ועוד.
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.