maavaron
מיד תועבר לדף המבוקש
print header

מה קרה כשעשו הפרדה מגדרית בכיתות לימוד

 זה הרי לא סוד שבנים ובנות מתחילים לשחק משחקים שונים ואפילו חושבים אחרת כבר מגיל גן, עם זאת הדרישות משני המינים בבתי הספר הינן זהות, וכאשר מציבים בכיתה אחת גם בנים וגם בנות לפעמים ניתן לזהות את הפערים הללו - הבנים מתעניינים במשהו אחד, כאשר את הבנות מעסיק משהו אחר. אז מה ניתן לעשות למען שמירה על ריכוז מלא בשיעור והגדלת המצוינות של התלמידים? האם ישנה דרך בה ניתן לעזור לילדינו ללמוד ולהצליח, או שמא זה תלוי רק ביכולותיו של כל תלמיד כפרט? ניסוי שנערך בנושא בבית ספר יסודי ברוסיה, אשר בו נעשתה הפרדה מגדרית רק בזמן השיעורים, הניב תוצאות שהפתיעו אותנו וכך ככל הנראה גם אתכם.
 
הפרדת לימוד מגדרית: בחורה בחדר כושר מרימה משקולות

קצת רקע על הניסוי 

בבית ספר יסודי בקמנסק-אורלסקי סיטי ברוסיה נערך ניסוי בשנת 2014, בו נעשתה הפרדה מגדרית בין כיתות בנים לכיתות בנות. המטרה הייתה לבדוק היכן יש הישגיות גבוהה יותר - בכיתות מעורבות או אולי בכיתות מופרדות? נדגיש כי השיעורים בלבד היו מופרדים ואילו שאר פעילויות בית הספר כגון קפיטריה, הפסקות, טיולים ופעילויות חוץ בית ספריות היו מעורבות. ממסקנות הניסוי ניתן ללמוד על 9 הבדלים משמעותיים בין התלמידים לתלמידות שהדהימו את הצוות שערך את המחקר...
 

1. הסחות דעת במהלך השיעור

לדעת פסיכולוגים הרצון להרשים את בני המין השני מתחיל כבר מגיל צעיר מאוד. כאשר יש נציגים של שני המינים יחד, ינסה כל ילד גם לא במודע לנסות ולהרשים, ובכך תהיה דעתו מוסחת מן השיעור, וכתוצאה מכך מהלך השיעור ייפגם מכיוון שהילדים לא מסוגלים להתרכז בו. עם זאת, כאשר התלמידים נמצאים בכיתות מופרדות, אין לא לבנים ולא לבנות את מי להרשים, התלמידים מרוכזים בחומר הלימודי והשיעור זורם וקולח.
 
הפרדת לימוד מגדרית: בחור ובחורה יושבים על הדשא עם מחשבים ניידים
 

2. שינויים בהתפתחות בין המינים שיוצרת פער לימודי

לדעת חוקרים, ההתפתחות הנפשית והפיזית אצל בנים נוטה להתאחר ב-2-3 שנים מזו של הבנות - הצד השמאלי של המוח, שאחראי בין היתר על יכולת הדיבור וכישורי השפה, מתבגר לאט יותר ויוצר פער ותוקפנות בין המינים. בשל התפתחות מהירה אצל המין הנשי וכדי לא לעכב אותן, מערכת החינוך מכוונת כלפי בנות בעיקר, דבר המשאיר את הבנים בגילאים צעירים מעט מאחור. בנוסף, ידוע כי בנים נוטים לקחת סיכונים יותר מאשר בנות, ולכן הם לא יהססו לפתור בעיות בדרכים שונות ולא תמיד לפי מה שמלמדים במסגרת החינוכית; כאשר תלמיד ממין זכר שנמצא בכיתה מעורבת רוצה להרשים מישהי או אפילו את המורה, ממהר לענות על שאלה וטועה בתשובה, זה מבייש אותו ואף משפיל אותו אם כולם יצחקו עליו מול כל הכיתה. אותו תלמיד ייסגר בתוך עצמו, יהסס בפעם הבאה להיות "אמיץ" ולענות על שאלות, דבר שיגרום לו לא לחשוב מחוץ לקופסה באופן כללי ולא לקחת סיכונים בעתיד.

3. ביישנות ורצון להשתתף בשיעורים

כאשר הצוות החינוכי מחליט על נושאי הלימוד, עומדים לנגד עיניו שיקולים פדגוגיים רבים, ואחד מהם הוא בפן הפסיכולוגי העוסק בנפש הילד. הבנות ידועות לרוב כביישניות יותר מבנים, יסודיות יותר - במיוחד בכל הנוגע ללמידה ובייחוד בגילאים צעירים - וקל וחשוב להן יותר לרדת לפרטים. אך אף על פי שהן טובות בביצוע משימות מסוימות בדקדקנות, תחושת הביישנות בקרב כיתה מלאה בבנים יכולה לפעמים להיות להן קשה ולגרום להן לעיכוב מתוך חשש ללעג מצד חברי הכיתה הזכרים, מה שמוביל להפחתה בהשתתפות בשיעורים. הניסוי הראה שבהיעדר בנים בכיתה, הבנות הרגישו שהן יכולות לחשוב בחופשיות, לא חששו להצביע ולהשתתף במהלך השיעור ואף לטעות, ובנוסף הן עזרו יותר אחת לשנייה בלי פחד שמישהו ילעג להן.
 
הפרדת לימוד מגדרית: נערה מחזיקה מיקרופון ביד

4. תחרותיות ודרכים שונות לפתרון בעיות 

לרוב בנים הם יותר נועזים מבנות ואוהבים ללמוד לקח בעצמם. בכדרך כלל הם לא הולכים צעד אחר צעד בעת מילוי משימות, אלא מנסים למצוא את הפתרון לבד. הבנים גם רוצים לקבוע את הכללים בהיסתמך על מה שהמורה אמר, לכן כל משימה עבורם היא הרפתקה חדשה. התפיסה של הבנים היא יותר כוללנית, דמיונית ורגשית, הם אוהבים נושאים בעייתיים שגורמים להם להיות יותר מעורבים ופעילים במציאת פתרונות, וייצר התחרותיות שבהם נותן להם את הדחיפה להיות אלה שימצאו את הפתרון ראשונים.

5. כבוד הדדי ומשימות קבוצתיות

כחלק ממערך הניסוי בכיתות המופרדות, ניתנו לשתי הקבוצות משימות קבוצתיות בהן נאלצו למצוא פתרון שמקובל על כל הקבוצה. במהלך כמעט כל משימה קבוצתית התברר שהבנות נטו להצטיין יותר מהבנים וחילקו את התפקידים במהירות, דנו על מציאת הפתרון לבעיה ואף פתרו אותה יחד תוך התנהגות חברית, בענווה ובכבוד, מבלי להתפרץ אחת לדברי השנייה גם אם הן ידעו את התשובה הנכונה. כמו כן המורים הבחינו כי בנות זקוקות יותר למילים מעודדות, גם אם הן טעו בתשובתן, אחרת הן יחששו בעתיד לענות ולשתף פעולה, לעומת בנים בכיתה מופרדת שלא היה להם צורך במילות עידוד.

6. הפגנת כושר מנהיגות ודעות אישיות

עם כמה שבנות ביישניות וחוששות להצטייר באופן מסוים בכיתה מעורבת, גם בנים מהססים ולא מעוניינים להביע את מחשבותיהם בצורה גלויה ואמיתית בחברת בנות, ואף לפעמים מצטדקים בפניהן. הניסוי הוכיח שבהיעדר בנות, נערים לא חששו להביע את דעותיהם ומחשבותיהם גם אם הן היו מנוגדות לנורמה המקובלת. גם כשהם אמרו את דעותיהם הם נהגו בכבוד לזולתם וזאת על אף שצעקות ורעש הם מקרים שכיחים בבית הספר אפילו במהלך השיעורים. המורים שמו לב כי הבנים במהלך הדיון בכיתות הנפרדות היו פחות כוחניים ואלימים, שכן הם לא היו צריכים להרשים או להגן על אף אחד. משום שבכיתות שכאלה כל התלמידים שווים, אין לתלמידים צורך להוכיח את עצמם מבחינה כוחנית והם מפנים את המשאבים שלהם לפיתוח כושר מנהיגות. עובדה מעניינת נוספת שראוי לציין היא שבכיתות מעורבות הבנים נהגו לריב יותר אחד עם השני, בעוד שבכיתות נפרדות לא רק שפחתה האלימות כמעט לחלוטין, אלא הילדים אף עזרו יותר אחד לשני.
 
הפרדת לימוד מגדרית: נערים משחקים כדורגל

7. מתן כבוד למורים

לפי תוצאות המחקר, בכיתות מופרדות למורה ניתן כבוד משני המינים יותר מאשר בכיתות מעורבות, וזאת ככל הנראה בשל העובדה שלאף אחד מהילדים אין צורך להרשים את בני המין השני. עוד עולה, כי לבנות קל יותר להתחבר למורה שלהן ואילו הבנים נוטים להתווכח הרבה פחות עם המורה. תהליך כזה אומנם עלול להיות מעט ארוך מצד המורה, והדרך להגיע לגישה הנכונה עם התלמידים דורשת זמן, אך כשהחסם הזה עובר הילדים נעשים הרבה יותר מסורים למורים שלהם וממלאים אחר הוראותיהם בדקדקנות.
 

8. בריאות ויציבה טובה יותר

על פי דבריה של ראש המחלקה לרפואת ילדים של האקדמיה הרפואית עמור, גב' אלנה רומנטסווה, מסתבר כי לא רק החלק הפסיכולוגי של הילדים משתפר בכיתות מופרדות, אלא גם מצב בריאותם משתפר. בכיתת הבנים נמצא כי חל שיפור ניכר בהליכה וביציבה שלהם, ובבדיקה רפואית שנערכה על ידי אנשי מקצוע התברר גם שבריאותם הפיזית השתפרה והם החסירו לימודים מחמת חולי רק במקרים בודדים. עוד צוין שבשיעורים מעורבים, ילדים נוטים לרדת במשקל במהלך 6 החודשים הראשונים ללימודים, מחשש לחוסר התאמה ולחץ, מה שלא קורה בכיתות מופרדות.

9. הישגיות וציונים גבוהים יותר 

זה לא חדש שבנים ובנות מתעניינים לרוב בדברים שונים, וכאשר מורה מקריא סיפור בכיתה על פיות מן האגדות למשל, לעיתים קרובות בנות רואות בדמיונן משהו אחד וחוות הרגשה מסוימת, בעוד שהבנים מתרשמים מדברים שונים ומרגישים משהו אחר. לפי ממצאים אלו, אנשי חינוך יוצאים מנקודת הנחה שמורה צריך להשקיע הרבה מאמצים בכיתות מעורבות על מנת להשאיר את שני המינים מרוכזים בשיעור. כאשר מורה לא מצליח לתפוס את תשומת הלב של רוב הכיתה, תלמידים מאבדים עניין ויוצאים מריכוז, מה שמוביל להפרעה למהלך התקין של השיעור. כשזה קורה, המורה מפסיק את השיעור וכך תלמידים טובים נפגעים מן המהלך, המורה מחלק עונשים ומתבזבזות להן שעות לימוד רבות. לאחר ההפרדה, ההפרעות בשיעורים פחתו עד כדי היעלמות, ורמת העניין בשיעור עלתה בשל התאמתו לאופי הכיתה, מה שהוביל לעלייה בציונים ברמה ניכרת.
 
הפרדת לימוד מגדרית: 3 ילדים מחובקים יחדיו

הניסוי היה מוצלח, אם כי יש מעט בעיות

לשיטת ההפרדה בין המינים יש תומכים ויש מתנגדים. לטענת המתנגדים, ההפרדה תיצור מתיחות מינית בעתיד, והיא צעד ראשון לקראת גזענות והפרדה בין תכונות נפשיות וגופניות. ישנה דעה נוספת שאומרת ששיעורים של בנים בלבד הם סביבה טובה לגידול פסיכופתים בעתיד. על חלק מטיעונים אילו אמר מנהל בית הספר כי עניין המתיחות המינית לא חייבת להתקיים מכיוון שמעבר לשיעורים הנפרדים, ההפסקות וכל פעילויות בית הספר מעורבות לכן אין חשש שכזה, ולגבי גידול פסיכופתים בעתיד, התוצאות של הניסוי מוכיחות בדיוק את ההיפך מכיוון שכן יש להם אינטראקציה בריאה ויומיומית עם בנות.

בשורה התחתונה

לכל שיטת לימוד יש את היתרונות והחסרונות שלה, ועל כל הורה לדאוג למסגרת חינוכית המותאמת לילדו ולערכים והתכנים אותם הוא היה רוצה להשריש בדבר היקר לו מכל. נכון שלפי תוצאות הניסוי נראה שיש יתרונות בלימוד כיתות נפרדות, אך זה רק בתנאי ששאר פעילויות בית הספר כן יהיו משולבות ומאוחדות עם בני המין השני למניעת בעיות עתידיות. ובכל זאת צריך לבדוק כל מקרה לגופו, מכיוון שניסוי שנערך בבית ספר מסוים או באזור כזה או אחר, לאו דווקא יתאים לכלל מוסדות החינוך בכל עיר או מחוז. אם יש בית ספר שמעונין בהפרדה, יש צורך באישורם של ההורים ורק הם יכולים להחליט ולנסות את האפשרות, בתנאי שזה מוסכם על הכלל. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו