print header

9 משחקי חשבון מהנים לילדים מבית משרד החינוך

  למרביתנו יש זיכרונות לא נעימים משיעורי החשבון בבית הספר, אך גם אם אנחנו לא משתמשים במה שלמדנו בהם על בסיס יומי, יש להם חשיבות גדולה לאין שיעור. מלבד היכולת לבצע פעולות חישוב בסיסיות ללא מחשבון, מתמטיקה מפתחת את המוח ועוזרת לנו לעשות שימוש ביכולות חשיבה חיוניות בשלל תחומים בחיים. על מנת שילדכם יוכלו לקבל את הבסיס הזה ולתרגל חשבון בצורה מהנה במיוחד, משרד החינוך יצר את אתר "משחקים ונהנים" בשיתוף פעולה עם חברת Lnet. באתר תמצאו מגוון משחקי מתמטיקה שתוכלו להכיר ולהציג לילדים שלכם בעזרת ההסברים שלפניכם. בזכות המשחקים המקוריים האלו ילדיכם יוכלו לשפר את היכולות המתמטיות שלהם וגם את יכולות החשיבה שלהם באופן שיתרום להם רבות בעתיד.
 
לחצו כאן או על התמונה כדי להיכנס למשחקי החשבון באתר "משחקים ולומדים"
בכל אחד מהסעיפים תוכלו ללחוץ על הכותרת כדי לעבור למשחק, או על הקישור בסוף ההסבר
 
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: דף הבית של משחקים למתמטיקה
 

1. שברים פשוטים

ילדים שמתחילים ללמוד פעולות חשבון בסיסיות וצריכים לתרגל שימוש בשברים מתקשים לעתים להבין מה המשמעות שלהם. כדי ללמוד בצורה טובה יותר מה הם שברים, המשחק "שברים פשוטים" מסביר בדרך חזותית מה הם וכיצד הם נכתבים במספרים. לאחר שילדכם יבחר את המשחק הזה, יהיה עליו ללחוץ על "התחלה" כדי לשחק בו. 
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: סימון של המשבצת "התחלה"
בשלב הזה יוצג תיאור חזותי של שבר בדמות צורות שונות שחלקים מהן מלאים בצבע, וכדי להמשיך במשחק ילדכם יצטרך לבחור את הביטוי המספרי הנכון שלו. כך למשל הביטוי המספרי של השבר בתמונה שלפניכם הוא 2/9, שכן 2 קוביות מסומנות מתוך 9. 
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: שתי תשיעיות מסומנות במשחקלאחר שילדכם יבחר את התשובה הנכונה, ייפתח בפניו שבר נוסף שיהיה עליו לבחור את הביטוי המספרי שלו. אם הוא יבחר תשובה לא נכונה, לא תיפתח בפניו האפשרות הזו. במקרה שלפנינו מדובר על השבר 0/5 מפני שיש 5 קוביות שמונחות זו על גביי זו ואף אחת מהן לא מלאה בצבע. המשחק ממשיך באותה צורה כאשר כל תשובה נכונה תוביל אתכם לשבר הבא שיהיה עליכם לבחור את הביטוי המספרי שלו עד להשלמת המשחק.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: אפס חמישיות
 

2. משמעות השבר – מספר מעורב

בדומה למשחק הקודם, גם במשחק "משמעות השבר" ילדכם יצטרך לבחור את הביטוי המספרי הנכון לתיאור חזותי של שבר. התוספת כאן היא מספרים מעורבים, כלומר מספרים שלמים בתוספת שבר. כדי להתחיל את המשחק, ילדכם צריך לבחור "התחל" כדי לחשוף את המספר המעורב הראשון.  כך למשל בדוגמה מטה אנו רואים טרפז אחד שמלא כולו בצבע ומעליו טרפז ש- ממנו מלאים. כלומר, יש לנו ⅔1.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: טרפז צבוע
לאחר הבחירה הזו, ייפתח השבר מאחורי המספר שבחרתם, וכפי שניתן לראות בדוגמה ישנם 2 טרפזים מלאים שמעליהם טרפז אשר ⅓ ממנו מלא בצבע, כלומר המספר הבא הוא 2 ו-⅓. על ילדכם להמשיך לבחור את הביטויים המספריים הנכונים לשברים על מנת שהוא יוכל להמשיך את המשחק.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: טרפזים צבועים

3. משמעות השבר – השלמה לשלם

המשחק הזה מאתגר יותר מהקודמים משום שהוא כולל חיבור, חיסור ושברים יחדיו. לאחר שילדכם יתחיל את המשחק על ידי לחיצה על "התחל", הוא יצטרך לחפש את המשלימים לשברים החזותיים שלפניו. כך למשל בדוגמה שלפניכם מופיע ריבוע של 9X9 ששני ריבועים מתוכו צבועים. על ילדכם לבחור את השבר שישלים את המספר לשלם, כלומר את המספר שמייצג את הריבועים הצבועים החסרים. במקרה שלפנינו כדי להשלים את המספר 2 ל-9 חסרים 7 ריבועים, כלומר 7/9. לאחר שילדכם יבחר את הריבוע הנכון, יופיע בפניו השבר הבא שיש להשלים למספר שלם. 
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: ריבועים צבועים

4. מספרים

המשחק הזה מוסיף אתגר נוסף ללימודי החשבון, והוא משלב תיאורים מילוליים של מספרים. במשחק הזה כל מספר מתואר על ידי כמה משפטים, ויש לבחור את המספר המדובר. 

כך למשל לאחר שילדכם ילחץ על "התחלה", ייפתח בפניו התיאורים הבאים:
  • אני מספר אי-זוגי
  • אני המספר הדו-ספרתי הגדול ביותר
  • אחד הגורמים שלי הוא 11
המספר המתאים ביותר לתיאורים הללו הוא 99 מפני שהוא הגדול ביותר מבין השאר, הוא אי זוגי ואחד הגורמים שלו הוא 11, כלומר אחד המספרים שבהם הוא מתחלק הוא 11. באופן הזה יש לפתור את כל החידות המספריות שנפתחות כדי לסיים את המשחק. במשחק הזה ילדכם יוכל לשלב את החוקים המתמטיים שהוא למד כדי לשלול תשובות לא נכונות ולבחור את היחידה שהיא נכונה.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: תיאור של מספר

5. מספרים 2

המשחק הזה דומה למשחק הקודם משום שיש בו תיאורים מספריים של מספרים שונים שילדכם צריך לגלות אותם. ההבדל הוא שאין בו רק מספרים דו ספרתיים, אלא גם כאלו שהם גדולים מ-100. למשל, לאחר שתלחצו על "התחלה", ייחשפו בפניו התיאורים:
  • מספר פלינדרומי
  • תלת ספרי
  • גדול מ-900
  • קטן מ-940
  • סכום ספרותי הוא 21
התשובה הנכונה היא 939 שהוא מספר פלינדורמי, כלומר מספר שנכתב באופן זהה משמאל לימין ומימין לשמאל. בנוסף, הוא גדול מ-900, קטן מ-940 וסכום הספרות שלו (9+3+9) שווה ל-21. 
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: תיאור של מספר

6. מספרים – מה משותף

במשחק הבא יופיעו כמה מספרים זה לצד זה וילדכם יצטרך לבחור את הגורם שמשותף להם. בדוגמה שלפניכם מוצגים המספרים 50044, 1327, 85 ויש לבחור את מה שמשותף להם מבין התיאורים בריבועים האחרים. במקרה הזה האפשרות הנכונה היא "סכום הספרות הוא 13" מכיוון שיתר התיאורים לא נכונים בנוגע למספרים הללו.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: תיאורים של מספרים
 
במשחק הזה יוצגו לפני ילדיכם שברים שלמים שהם יצטרכו להמיר לשברים עשרוניים במחשבותיהם, או אם הם יתקשו, בעזרת מחשבון. כך למשל ייצוג עשרוני של השבר 3/25 הוא 0.12, וכך הלאה. בעמוד הראשי של אתר המשחקים ניתן למצוא את משחק ההמשך, "משמעות השבר – הרחבה/צמצום", שבמסגרתו  ילדכם יצטרך לגלות אילו שברים מורחבים מתאימים לתיאור בריבועים.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: שברים שכתובים במילים ובמספרים
המשחק הבא משלב תיאורים מילוליים שיש למצוא את הריבוע שמתאים להם, כלומר הטענה שנכונה לגביהם. לדוגמה "10 חלקי 199 קטן מ-10 חלקי מה?" והתשובה הנכונה היא "כל מספר קטן מ-199 וגדול מ-0", וכן הלאה.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: תיאורים של מספרים

9. משחקי זיכרון

באתר "משחקים ולומדים" ניתן ליהנות גם משלושה משחקי זיכרון של כפל, חילוק וגורמי חילוק. במשחק של כפל למשל, ילדכם יצטרך לחשוף שני קלפים בכל פעם כדי לחשוף מה עומד מאחוריהם. לדוגמה, 3X5 וקלף נוסף.
משחקי חשבון לילדים של משרד החינוך: שלוש כפול חמש
המטרה היא להתאים את התוצאות של תרגילי הכפל לערך המתאים להם, ובמקרה הזה 15 (התוצאה של שלוש כפול חמש). בהתחלה רוב הסיכויים שילדכם לא יצליח להתאים את הקלפים מפני שהוא לא יודע מה עומד מאחוריהם, אך ככל שהוא יחשוף יותר קלפים ויזכור טוב יותר מה עומד מאחוריהם, הוא יוכל להתאים שני קלפים שאחד מהם מייצג תרגיל כפל, וזה שמתאים לו מציג את תוצאתו. באופן דומה, ילדכם יוכל לשחק במשחקי זיכרון של חילוק וגורמי חילוק, לפתח חשיבה מהירה וכן לשפר את הזיכרון שלו הודות לתרגילים הללו.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו