print header

חלקם של הורים באינטליגנציה של ילדיהם על פי מחקרים

בכל פעם שנולד תינוק חדש במשפחה אנחנו מתבוננים בו על מנת לנסות ולנחש מה ירש מכל אחד מההורים. מחקרים חדשים מאפשרים לנו לא להסתפק רק בשיוך צורת האף או האוזניים של התינוק לאבא או לאמא, ומגלים גם את המקור לנתון הרבה יותר מעניין - האינטליגנציה. חוקרים יודעים כבר זמן רב כי ל"נוסחה" שקובעת את רמת האינטליגנציה יש מרכיב תורשתי, אולם עד לשנים האחרונות ההנחה הרווחת הייתה כי היא תלויה בשני ההורים גם יחד. כעת, אנשים חכמים יכולים לדעת למי באפשרותם להודות על מה שניתן להם, ואם גם אתם סקרנים לגלות ממי ירשתם את החכמה שלכם או ממי ילדיכם ירש אותה, המשיכו לקרוא וגלו את התשובה.
 
ילד קורא ספר
 

מקור ההשפעות ההורית על האינטליגנציה

אחד המחקרים הראשונים במסגרתם נמצא קשר מפתיע בין אינטליגנציה לבין הגנים של ההורים נערך בשנת 1984 באוניברסיטת קיימברידג', ובמהלכו התגלה כי לאם יש השפעה עצומה על היכולות השכליות של הילדים שלה. כפי שתואר במחקרי המשך, מחקר זה היווה את הבסיס להנחה כי לאם תפקיד גדול במיוחד בפיתוח מרכזי החשיבה במוח. במסגרת המחקר הנדסו החוקרים עכברים גנטית, והופתעו כאשר התברר להם שאלה שקיבלו מנה נוספת של גנים מצד האם פיתחו ראש ומוח גדולים יותר וגוף קטן יותר, ואילו אלה שזכו לגנים רבים מצד האבא זכו גם לגוף גדול וחזק אולם ראש קטן יותר. 
 
כעבור 10 שנים ניתחה היחידה למרכז רפואי וחברתי בגלאזגו שבסקוטלנד את תשובותיהם של צעירים בין הגילאים 14 ל-22 למגוון מבחנים, ולאחר שהתחשבה בגורמים כמו חינוך ומעמד סוציו-אקונומי, הגיעה למסקנה כי המנבא הטוב ביותר לאינטליגנציה של הצעירים היה האינטליגנציה של האמהות שלהם. למעשה, לאחר שנחקרו גם התשובות של האמהות, נמצא כי הצעירים הצליחו להתעלות רק בכ-15 נקודות מעל לרמות מנת המשכל של אמהותיהם. 

מדוע זה קורה?

את ההסבר המקיף ביותר לשאלה הזו סיפקו חוקרים מאוניברסיטת אולם שבגרמניה, שבדקו מהם הגנים שנפגעו במקרים של נזק מוחי, וגילו כי רבים מהם, בייחוד אלה שהיו קשורים ליכולות קוגניטיביות, היו קשורים לכרומוזום X, שהוא הגן אותו מקבלים ילדים מאמם. מחקרים נוספים שנערכו בשנים האחרונות הובילו לאותן המסקנות, כך שאם אתם מחפשים את המקור ליכולות המרשימות של הילד, יש הורה אחד שעליכם להודות לו.
 
ילדה קטנה בבית הספר

גורמים נוספים שמאפשרים לאם להשפיע על האינטליגנציה של ילדיה

כדי להבין את התמונה במלואה לא מספיק להסתפק רק במחקרים שעוסקים בגנטיקה, והנושא אכן נחקר גם במסגרת מחקרים שעסקו בפן הרגשי. הממצאים של רובם היו חד משמעיים: נמצא כי אמהות ממלאות תפקיד חשוב בהתפתחות האינטלקטואלית של ילדיהן, בייחוד בשנים הראשונות לחייהם, וזאת באמצעות מגע פיזי ורגשי. חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה למשל, מצאו כי ילדים אשר פיתחו קשר חזק מאוד עם אמהותיהם, הצליחו גם לפתח יכולות משחק מורכבות כבר בגיל שנתיים, ונראו פחות מתוסכלים במבחנים בהם היו צריכים להתמקד בפתרון בעיות. ההנחה היא שהקשר החזק נותן לילדים את הביטחון הנדרש כדי לחקור את העולם וללמוד עוד. 
 
חשיבותה של מערכת יחסים רגשית לפיתוח המוח הודגמה על ידי חוקרים באוניברסיטת וושינגטון, שגילו לראשונה כי קשר חם מצד אמא הוא בעל משקל רב בכל הנוגע לצמיחת חלקים מסוימים של המוח. החוקרים ניתחו במשך 7 שנים את התנהגותם של ילדים ב-2 קבוצות, ומצאו כי ההיפוקמפוס, שהוא החלק במוח האחראי לזיכרון ולמידה, היה מפותח ב-10% יותר אצל קבוצת בני ה-13 שנהנתה מקשר יומיומי עם האמהות שלהם.
 
 
אם מעניקה ספר לתינוק קטן
 

אם כך, האם אכן ניתן לדבר על אינטליגנציה תורשתית?

ההערכה היא כי בין 40% ל-60% מהאינטליגנציה מועברת בתורשה, והיתר תלוי בסביבה בה מתפתח הילד. מכאן, מובן שגם לאבות יש תפקיד חשוב ותרומה להתפתחות של ילדיהם, והנוכחות שלהם יכולה לעצב את האופן בו יראו הילדים את העולם, רמת הביטחון שלהם והיכולת שלהם לקבל החלטות. כפי שכבר נאמר, יש לתכונות אלו השפעה מכרעת על התפתחות התינוק שכן ילד חכם ללא ביטחון עצמי, לא יוכל לנצל את יכולותיו כדי ללמוד עוד על העולם.
 
בנוסף לכך, אסור לנו לשכוח כי גם אם לילד יש מנת משכל גבוהה, עלינו לעורר ולהזין את האינטליגנציה שלו בעזרת אתגרים חדשים שיפתחו אותו ללא הרף. קיימות פעולות רבות שבאפשרותנו לעשות כדי להשיג זאת, כך שכדאי לא להזניח את התחום גם אם נראה לכם שהילד שלכם יכול ללמוד ולהתפתח בעצמו. שילוב בין כלל הגורמים הללו הוא שיהפוך את ילדכם לחכם ושמח יותר, ויאפשר לו להגיע להישגים רבים יותר בעולם המשתנה של ימינו. 
 
מקור תמונות: abardwell
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.