print header

פתרונות טבעיים ויעילים לתופעות גיל המעבר

 
גיל המעבר, הידוע גם בשם גיל הבלות או גיל העמידה, הוא שם כולל לתהליך פיזיולוגי שעוברים נשים וגברים בגילאים שנעים לרוב סביב 40-60. על אף שמדובר בתהליך טבעי לחלוטין, הוא כולל לעיתים התמודדות לא פשוטה עם מגוון תסמינים הקשורים להפסקת ייצור והפרשת הורמון האסטרוגן אצל נשים, ולירידה ברמות הטסטוסטרון אצל גברים. בעוד שבעבר התמודדה הרפואה עם גלי החום, הזעת לילה או שינויים במצבי הרוח מהם סבלו רבים באמצעות תרופות הורמונאליות, כיום קיימת מגמה של חיפוש פתרונות טבעיים יותר אשר מאפשרים ניהול שגרת חיים בריאה בכל גיל. המאמר הבא כולל מגוון טיפים טבעיים וקלים ליישום, שיעזרו לכם להתמודד עם 9 התופעות העיקריות איתן מתמודדים גברים ונשים בגיל המעבר. 
 
גלי חום
 
גלי חום פתאומיים שאינם קשורים למזג האוויר הם בין התסמינים העיקריים המזוהים עם גיל המעבר ואחת הבעיות הקשות איתן נאלצות להתמודד נשים רבות, אך גם לא מעט גברים. על אף שבעבר היה נהוג לטפל בתופעות גלי החום בעזרת טיפולים הורמונליים, תופעות הלוואי שלהם עודדו רבים להמליץ על שיטות טיפול טבעיות. כיום קיימות שיטות רבות הקשורות לשינויים באורח החיים, כמו גם שינויים דיאטטיים מומלצים, שמביאים להקלה ובמקרים מסוימים אף להיעלמות מוחלטת של גלי החום הקשים. בין תוספי המזון המומלצים ניתן למצוא את צמח הפשתן, תמצית הכוכבית המצויה, צמח נר הלילה ומזונות הכוללים ויטמין C ו-E, כמו גם חליטות שונות כמו חליטות צמח המרווה. לחצו כאן כדי להכיר 10 פתרונות טבעיים לטיפול בגלי חום.
 
בנוסף למזונות אותם מומלץ לצרוך, חשוב גם לתכנן את זמני האכילה מראש ולהקפיד ולהימנע עד כמה שניתן מארוחות גדולות לטובת מספר ארוחות קטנות בהפרשי זמן קבועים. זאת, על מנת להימנע ממצב של ירידת סוכרים שמאפיינת את התחושה לאחר שסיימנו לאכול ארוחה "כבדה", שעשויה להוביל אצל חלק מהאנשים לסבול מגלי חום קשים יותר.
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
 

 

עלייה בכולסטרול ה"רע"

אחד הדברים עליהם משפיע הורמון האסטרוגן אצל נשים הוא שמירה על כולסטרול ה-LDL (הכולסטרול ה"רע") ברמות נמוכות ושמירה על מדדי כולסטרול ה- HDL (הכולסטרול ה"טוב") ברמות גבוהות. כיוון שרמות האסטרוגן פוחתות במהלך גיל המעבר, ה-LDL נוטה לעלות בזמן שה-HDL נשאר זהה, מה שעלול להוביל לעלייה במדדי הכולסטרול ה"רע" בבדיקות הדם. ניהול אורח חיים בריא הכולל שינויים בתפריט לצד שמירה על כושר גופני, עשוי למנוע את התנודות הללו ואת השלכותיהן על הבריאות. 

בין המזונות שמומלץ לשלב בתפריט היומי: 
 • מזונות העשירים בחומצות שומן אומגה 3 – חומצת שומן אומגה 3 היא אחד מהרכיבים הבריאים ביותר בכל הנוגע למאבק במחלות לב והורדת כולסטרול. החלפת שומנים רוויים במזונות המכילים אומגה 3 כמו אלה שקיימים בסלמון, סרדינים, דג הרינג או שמן סויה, יכולים להועיל מאוד בהעלאת אחוז הכולסטרול הטוב בגוף.
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
 
 • מזונות הכוללים סיבים תזונתיים - מזונות מן הצומח הכוללים סיבים תזונתיים כגון ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות, הם בעלי יתרונות תזונתיים רבים. המומלצים ביותר להורדת כולסטרול הם אגוזים, אבוקדו ושום. השום מסייע גם במניעת קרישי דם, הפחתת לחץ דם, והגנה מפני זיהומים, כך שאם אתן מעוניינות לשלב אותו לתפריט על בסיס יומיומי, נסו להוסיף בין 2 ל-4 שיני שום לארוחות הצהריים והערב.
 • מזונות העשירים בוויטמין E - כיוון שוויטמין E הוא נוגד חמצון, הוא מסייע במניעת הצטברותו של הכולסטרול ה"רע" על דפנות העורקים, הצטברות שעלולה להפריע לזרימת הדם התקינה. המקורות העיקריים לוויטמין זה הם דגנים מלאים וירקות כמו גזר, בטטה, משמש, תרד, כרוב וכוסברה, או פירות כגון שזיפים יבשים ותפוזים.

בין המזונות שמומלץ להימנע מהם: במקביל, קיימים מזונות שכדאי אמנם להימנע מהם בכל גיל, אולם ההימנעות עשויה להיות חשובה מאוד כאשר מדובר בנשים הסובלות מעלייה בכולסטרול בשל גיל המעבר. מדובר במזונות המכילים פרבנים (חומרים משמרים) ופתלטים (תוספים שניתן למצוא בחלק מהמזונות עתירי השומן כמו חמאה למשל), אלכוהול ומוצרים המכילים קפאין.

לבסוף, חשוב מאוד להקפיד על פעילות גופנית. חשוב לציין כי הפעילות הזו לא חייבת להיות בתדירות או דרגת קושי גבוהה, ניתן לשלב יוגה, אירובי ואפילו תרגילי נשימה. 
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Hernán Piñera
 
 
שינויים בתפקוד המיני
 
שינויים בחשק המיני (עלייה או ירידה משמעותיות) הם תופעה שאופיינית מאוד לגיל המעבר, ומתקבלים בצורות שונות אצל גברים ונשים. שינויים הורמונליים בגיל המעבר כמו עלייה דרמטית באסטרוגן, עשויים לגרום לעלייה בחשק המיני אצל נשים בתקופות מסוימות, אולם אצל מי שחווה ירידה בהורמון זה, עשוי החשק המיני גם לרדת. חלק מהסיבה לירידה בחשק מיני אצל נשים מסוימות קשור לבעיה של יובש נרתיקי, שבניגוד לגלי חום או הזעות לילה, אינה נוטה להשתפר עם הזמן. במקרים בהם אישה מעוניינת להמשיך בקיום יחסי מין אולם נמנעת בגלל כאבים או אי נוחות, קיימים מספר פתרונות שיכולים לסייע:
 • שמן ויטמין E ושמן זית מכבישה קרה - שני השמנים הללו הם שמנים טבעיים שמסייעים מאוד במצבי יובש נרתיקי הנגרמים לאור גיל המעבר. ניתן להשתמש בהם באופן נקודתי באזור, בהתאם למצב.
 • אנג'ליקה סינית - במקביל, ניתן גם לצרוך אנג'ליקה סינית, צמח רב שנתי המסייע לטיפול בבעיות רפואיות שמקורן במערכת ההורמונלית של נשים בייחוד במצבים של חוסר איזון הורמונלי, ועשוי להוביל להגברה בחשק המיני.
 • צמח המאקה - צמח המאקה הוא פתרון טבעי נוסף, המסייע לייצור של הורמוני מין בגוף ולהגברת זרימת הדם לאותם איברים. פעולות אלה גורמות הן לירידה בשכיחות תופעת היובש בנרתיק והן להגברת החשק המיני. 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Cottonseed Oil
 
גברים לעומת זאת מתמודדים פעמים רבות עם ירידה בטסטוסטרון באמצעים תרופתיים, אולם חשוב לדעת שקיימים גם פתרונות טבעיים שיכולים לסייע להם לטיפול בבעיה:
 • צריכת אבץ - אבץ הוא מינרל החיוני מאוד לייצור טסטוסטרון, אולם מרבית הגברים סובלים ממחסור במינרל זה. מקורות תזונתיים טובים של אבץ כוללים חלב, דלעת  ושעועית.
 • פעילות גופנית - פעילות הכוללת אימוני כוח המפעילים מספר רב של שרירים, יכולים לסייע בהגברת רמות הטסטוסטרון בגוף. חשוב להתייעץ עם מאמן טרם התחלת האימונים, על מנת להימנע מפציעות.
 • ויטמין D - ויטמין D חיוני מאוד עבור גברים בגיל המעבר, וניתן לצרוך אותו באמצעות מזונות כגון ביצים, דגים או כבד.
 • תזונה דלת סוכר - בנוסף לשלל ההשפעות השליליות הקשורות לצריכת מזונות עשירים בסוכר, גורמים מזונות אלו גם לעלייה ברמת האינסולין, שגורמת בתורה לירידה ברמת הטסטוסטרון בגוף. כך שאחת הדרכים להפחית תסמינים הקשורים לבעיות אין אונות, היא צמצום מקומו של הסוכר בתפריט היומי.
 
בריחת סידן
 
תופעת בריחת הסידן מתחילה אצל נשים וגברים הרבה לפני גיל המעבר, כאשר קצב אובדן מסת העצם עולה על קצב ייצור המסה, והיא מגיעה לשיאה באזור גיל הבלות. התהליך מביא אצל רבים למסת עצם נמוכה, שעלולה להוביל למצב של עצמות חלשות ולסיכון לאוסטופורוזיס שבא לידי ביטוי בשבירת עצמות. כדי להימנע מתופעות אלו מומלץ לשלב בתזונה מזון עשיר בסידן כמו אגוזים, דגים, טופו וקטניות, כמו גם לצרוך תוספי סידן בהתייעצות עם רופא. בנוסף, רצוי להקפיד ולצרוך גם מוצרים העשירים בוויטמין D, המסייע לספיגת הסידן בעצמות. מזונות כאלו הם ביצים, כבד, דגים וכולי. לבסוף, חשוב מאוד גם לחזק את העצמות באמצעות פעילות גופנית על בסיס קבוע, שהמומלצת בהן היא הליכה יומיומית של 20-30 דקות, שמסייעת לשמור על צפיפות העצם.
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Harsha K R
 
 
הזעה מתוך שינה
 
חודשי הקיץ החמים מקשים על השינה לאורך חלק ניכר מהשנה, אולם הזעת הלילה הנלווית לגיל המעבר הופכת את לילותיהם של גברים ונשים רבים לחמים ולא נעימים ללא קשר לטמפרטורה בחוץ, כאשר הם עשויים להוביל לאי נוחות רבה ואף לקשיים בהירדמות. קיימים מספר שינויים בתזונה שבאפשרותם לסייע בהקלה על תופעת ההזעה:
 • מאכלים הכוללים ויטמין E - נוגדי החמצון שבתרכובות ויטמין E יעילים במיוחד בטיפול בהזעת לילה. מאכלים מומלצים להגברת כמות הוויטמין בתפריט היומי הם דגנים מלאים כמו שיפון ואורז מלא, פירות כמו אבטיח ותות, אגוזים וקטניות.
 • משקאות - בעוד שכדאי להימנע מקפאין שעשוי להקשות על שינה ולהגביר את ההזעה, כדאי להוסיף לתפריט משקאות קרים כמו מיצי פירות ומשקאות סויה, ולהקפיד על שתיית מעט מים צוננים לפני השינה. 
 • שימוש בצמח הקוהוש השחור לנשים - מדובר בצמח הכולל חומר שפועל כתחליף טבעי להורמון האסטרוגן הנשי, והוא משמש כתוסף בעיקר לטיפול בתופעות הקשורות לגיל המעבר. צמח הקוהוש השחור נמצא כיעיל במקרים של הזעה חריגה מתוך שינה, כמו גם כטיפול משלים במקרים של גלי חום. 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Miguel Vieira
 
 
שינויים במראה שיער
 
בעוד שגברים רבים סובלים מנשירה והקרחה בגיל המעבר, מופתעות לא מעט נשים לגלות בהגיען לגיל המעבר שגם השיער שלהן השתנה לפתע. אצל חלקן הוא נעשה דק יותר, אצל אחרות יבש או שביר, ויש כאלו שסובלות מנשירה מוגברת. השינויים הללו בשיער נגרמים בשל השינויים ההורמונליים שגורמים ליובש כללי בגוף. במקרים של נשירה קלה או רצון לעזור לחיזוק סיב השערה, ניתן להסתייע במסיכות טבעיות להכנה קלה בבית כמו מסיכת קוקוס או מסיכת חלבון. לחצו כאן לפתרונות טבעיים ומתכונים למסיכות המסייעות להילחם בנשירת שיער.
 
פתרון נוסף, שהוא פשוט אולם חשוב במקרים כאלו, הוא לאפשר לשיער לנוח עד כמה שניתן. על אף הנוחות וההרגל, רצוי להפחית בטיפולי השיער הכימיים שמותחים, מחליקים או משנים את מבנה השיער. הטיפולים הללו עשויים לגרום לשינויים לרעה במראה השיער בכל גיל, אולם הם משפיעים במיוחד על שיער בגיל המעבר. אם תדירות הטיפולים קשורה לקושי בטיפול בשיער, כדאי גם להתייעץ עם ספר ולשקול מעבר לתסרוקת שתהיה קלה יותר לעיצוב או תסתיר אזורים דלילים. 
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Mainstream
 
 
יובש בעור הפנים
 
שינויים הורמונליים מובילים גם לירידה בייצור שמן בעור, מה שגורם ליובש עודף באזור הפנים שעשוי להוביל לעור מתקלף. הפתרון במקרים כאלו, במידה ולא מעוניינים להשתמש בקרם לחות או בשמן פנים, הוא להקפיד על מריחת מסיכות פנים מרגיעות שיסייעו בשמירת הלחות ויגנו על עור יבש מאובדן נוזלים. מסיכת פנים טבעית שניתן להכין לבד בבית היא מסיכת שיבולת שועל: ערבבו יחד 2 כפיות של קמח שיבולת שועל, 2 כפיות סוכר, כפית מיץ לימון וכפית אלוורה. עסו את התערובת על עור פנים לח, השאירו למספר דקות ושטפו במים פושרים.
 
במקביל, חשוב גם להקפיד על שתייה מרובה של מים על מנת להוסיף לחות לעור, ובמקרים חמורים כדאי להתייעץ עם רופא לגבי שילוב תוסף המזון פיקנוגנול, תוסף תזונה המופק מקליפת עץ אורן. התוסף מכיל נוגדי חמצון חזקים במיוחד, המשמשים לטיפול בהפרעות שונות של כלי הדם ומחזור הדם כמו גם בשיקום העור, מה שהופך אותו לתוסף אנטי אייג'ינג טבעי המאט את תהליך הזדקנות העור.
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
Personal Creations
 
 
שינויים במצבי הרוח
 
אחת הבעיות המאפיינות את גיל המעבר אצל חלק מהגברים והנשים קשורה דווקא להיבט הנפשי, כאשר חלקם סובלים משינויים במצבי רוח המאופיינים במופנמות וברצון לבלות זמן לבדם, גם עבור אלה שעבר היו טיפוסים מוחצניים. ההשפעה הזו על המצב החברתי עשויה להוביל חלק מהאנשים לחשוב שהם סובלים מדיכאון, אולם במקום לקפוץ לאבחנות מוקדמות, כדאי ראשית להעניק לגיטימציה לרגשות הללו ולהבין שייתכן שמדובר בתסמין נוסף של גיל המעבר. פעמים רבות התחושות הללו קשורות גם לזמן בחיים, כאשר לצד התבגרות הילדים, השינויים בזוגיות וצבירת הוותק במקום העבודה, מתחילים רבים לשים לראשונה את הצרכים שלהם במקום הראשון. התנודות במצבי הרוח הם חלק מהשינויים הללו. 
 
פתרונות טבעיים לתופעות גיל המעבר
 

בחלק מהמקרים הולכים השינויים הללו יד ביד עם תחושת עייפות, שגם היא מהמאפיינים הבולטים של גיל המעבר, אולם רבים מייחסים אותה לתחושת הדכדוך אותה הם חשים, ולכן נמנעים מתנומה או שינה מאוחרת כאשר זה מתאפשר. הפתרון במקרים אלה הוא להשתדל להוסיף תנומה קצרה של 15-20 דקות במהלך היום, ולהוסיף פעילות גופנית מסוג יוגה או אירובי בשעות הערב. עם זאת, חשוב כמובן לציין שבמקרים של שינויים חריפים כמו חרדות או דכאון המשפיעים על איכות החיים, קיימים טיפולים או תוספים טבעיים כמו ויתניה משכרת (צמח רפואי) או היפריקום (תוסף מזון) שניתן ליטול, אולם חשוב מאוד להתייעץ לגביהם עם רופא ולא ליטול אותם עצמאית.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.