print header

בעיות בבליעה ויניקה אצל ילדים

פרופסור יהודה פינקלשטין

הכותב עוסק באופן אינטנסיבי בתחום אנומליות החך כולל ליקויי נשימה, דיבור ובליעה מעל עשרים שנה, בתחום הקליני - כירורגי והן מחקרי - אקדמי. בעל ניסיון של אלפי בדיקות וניתוחים אנדוסקופיים. בעל ניסיון של כ-13,000 בדיקות ווידאו-פלואורוסקופיות רב כיווניות של מנגנוני דיבור ובליעה. ניתוחי חך ושיקום הדיבור.

מדוע תינוקך איננו יונק? מדוע ילדך מתקשה לבלוע?

האם תינוקך מתקשה לינוק? האם משך הארוחה הוא מעל חצי שעה? האם הוא משתנק בעת היניקה או האכילה? האם הוא פולט לעיתים קרובות? בוכה בעת הארוחה? סובל מאי-שקט? איננו עולה די במשקל ואף אולי סובל מהפרעת שגשוג? האם תינוקך או ילדך הקטן מסרבים לאכול? הכתבה הבאה נועדה למי שצריך להתמודד עם בעיות אלו.

 

כאשר נולד תינוק הדאגה לאכילתו הנאותה היא מרכזית בטיפול בו ומהווה נדבך חשוב בקשר בין האם לרך הנולד. מציצה, יניקה ובליעה מהווים חלק חשוב בהתפתחות התינוק והתנסותו בחיים. כמו כן מהווים קשר חשוב בינו לבין אמו בפרט והוריו והסביבה האנושית בכלל. אך עם זאת הפרעות בליעה נפוצות ביותר בילודים ובתינוקות. לעיתים הן נמשכות עד גיל שנתיים ולאחר מכן הן פוחתות במידה ניכרת. בגיל המבוגר שכיחותן שוב עולה.

 

מה מאפיין את ההנקה והאכלת הילוד והתינוק?

המאבק להאכלה מיטבית ולבליעה תקינה מתחיל עם הלידה והנושא הינו מורכב ביותר ודורש מומחיות מיוחדת. בתחילת החיים התינוק איננו אוכל אלא מאכילים אותו. נסו לדמיין שמישהו מאכיל אתכם ואיננו מתחשב ביכולת ההתארגנות שלכם בעת האכילה. בנוסף לכך אין בשלב מוקדם זה של החיים קשר שיחה, כלומר התינוק יכול רק לבכות אך איננו יכול להסביר את מצוקתו במילים. הפרעות הבליעה בתינוקות מאופיינות בכך שהתינוק איננו יכול לתאר את הקושי בבליעה שבו חש ואיננו יכול לבצע שינויים בתהליך הבליעה ע"פ בקשה. התינוק מתקשה בתזמון נשימה ובליעה במידה ויש תקלה כלשהי. כך הפרעת בליעה יכולה להיראות כהפרעת נשימה עקב שאיפת המזון לדרכי הנשימה שבה נצפית השתנקות והפרעת נשימה כגון אטימות אף יכולה להיראות כבעיית בליעה. בתינוקות קושי בבליעה יכול לגרום להפסד אנרגיה בקלות יחסית ולהפרעת שגשוג עד סכנת חיים. בנוסף לכך, תינוקות וילדים קטנים יכולים לפתח הפרעת אכילה ובתקופה זו של החיים הפרעת אכילה יכולה לדמות הפרעת בליעה ולהפך. הפרעות הבליעה נפוצות יותר ויותר מאחר וכיום עם התקדמות הרפואה ילודים אשר בעבר לא היו שורדים נותרים בחיים ומהווים אתגר למטפלים בהם. כולל פגים, בעלי מומים מולדים לסוגיהם, שיתוק מוחין ועוד.

 

מה קורה כיום כאשר יש קושי בהנקה והאכלה?

כאשר יש קושי בהאכלת התינוק או הילד הקטן רבים הם היועצים ורבות העצות. בפועל אין הייעוצים הללו ניתנים מתוך ידע ויכולת לאבחן ספציפית במה מדובר בתינוק האינדיווידואלי, אלא מתוך אמונות למרות הבורות בתחום זה. לעיתים קרובות מדי הבעיה כביכול מוסברת באלרגיה לחלב, בלשון קשורה או ב"רפלוקס", שמשמעותה שהמזון חוזר בכיוון הפוך מהקיבה לוושט ומשם  לעיתים אף ללוע. הרפלוקס יכול להיות ראשוני עקב תקלה בבקרת הושט-קיבה אך במקרים רבים הרפלוקס משני. כך למשל בליעה לא נכונה יכולה לגרום לתינוק לבלוע אויר בעת הבליעה. לחץ האוויר בקיבה יכול לגרום לרפלוקס ועוד. למרבה הצער המושג "רפלוקס" נשמע ללא הרף ובידי גורמים שאינם מקצועיים. כל הפרעת בליעה או פליטה מאובחנת בטעות כרפלוקס. אנו מקבלים לטיפול ילודים ותינוקות רבים שאובחנו בטעות כסובלים מרפלוקס ובעייתם שונה וניתנת לפתרון נכון.

 

מה הן הסיבות הנפוצות לקשיי בליעה בתינוקות?

חוסר בשלות של מנגנון הבליעה. שונות אנטומית היכולה לגרום ליחסים שונים של הלשון, הלסתות והשפתיים. כך למשל מבנה מסוים של פה התינוק איננו מתאים למבנה פטמות האם או לפטמה הרגילה של הבקבוקים השכיחים. הסנכרון בין הנשימה והאכילה בעייתי יותר ואין לתינוק  קשיי נשימה למשל מבעד לאף, או יכולת להתאים את הנשימה מבעד לפה ליניקה ולכן מתקשה לפצות על קשיי בליעה ע"י שינוי אופן הבליעה כפי שמבוגר יכול לעשות. במקרים רבים אין עדות למום מולד או גורם אחר אך יש קושי בבליעה והתינוק פולט או מסרב לאכול, אך קיימים מומים הנסתרים מעין מי שאיננו מומחה. במקרים אחרים יש בעיות ידועות כגון הפרעות עצביות כולל שיתוק מוחין, מומים מולדים שחלקם ידועים כגון שסע השפה או שסע גלוי של החיך. לעיתים די קרובות הפתרון ניתן באמצעות התאמת פטמה מתאימה או שיטות אחרות לפתור בעיה או אבחון וטיפול בהפרעות אכילה כגון סרבנות. שיעור הילודים והתינוקות הסובלים מהפרעות בליעה בדרגות חומרה שונות גבוה למדי והשלכותיו על ההורים ועל מערכת הבריאות משמעותית ביותר.

 

מי צריך לאבחן ולטפל בילודים ותינוקות אשר סובלים מבעית בליעה?

אבחון הפרעות הבליעה מחייב ידע ספציפי ומיומנות מיוחדת בתחום זה. אי-אבחון יכול לגרום לתסכול רב לאם ולהורים, לאשפוזים מיותרים, האכלה באמצעות צינורית ("זונדה"), תחלואה רבה ואף הזנה מבעד לפתח בדופן הבטן ישירות לקיבה ("גסטרוסטומיה"). מדי שנה בישראל כפי שבכל רחבי העולם, מוזנים ילדים מבעד לגסטרוסטומיה שלא לצורך ואך ורק עקב היעדר גורם מקצועי שיאבחן את מנגנון הפרעת הבליעה ויציע פתרון נכון. תהליך בליעה ושתייה תקין מחייב קואורדינציה של פעילות שרירי השפתיים, הלשון, הפה, החיך, הגרון, הוושט העליון והצוואר. יש לזכור שהפרעות בליעה יכולות להיות סימן מייצג לעיתים של מחלות אפילו קשות ומסוכנות שאבחון מוקדם שלהן הוא חיוני.

 

כיצד נעשה הברור הנכון?

רופא אף, אוזן וגרון המיומן בתחום זה אומנם יכול לבדוק את תפקודי הפה בעת שתייה ואכילה וכן את הלוע והגרון באמצעות התבוננות מקצועית ובדיקה ווידאו-אנדוסקופית כלומר בדיקה באמצעות סיב-אופטי המוחדר מבעד לאף. אכן במקרים רבים די בכך כדי לאבחן את הבעיה ולהציע פתרון יעיל. רופא אף, אוזן וגרון המומחה בתחום זה נעזר גם בקלינאית תקשורת המיומנת בתחום זה ותפקידה חשוב ביותר. כותב שורות אלו עובד עם ד"ר אריאלה נחמני, קלינאית תקשורת במכללת הדסה ירושלים.

כאשר אין הבדיקה הקלינית והבדיקה האנדוסקופית מספיקים, נחוץ בירור מנגנון בליעה ואז יש לבצע גם בדיקה ווידאו-פלואורוסקופית. בדיקה זו היא בדיקה רנטגנית והיא היחידה היכולה להדגים את מבנה ופעולת מנגנון הבליעה. בדיקה דינמית זו מאפשרת השלמת הבירור וכך הדמיה תלת-ממדית דינמית של מנגנון הבליעה ורצוי מאד שתתבצע ע"י מומחה לבליעה כלומר רופא אף, אוזן וגרון באמצעות מכונת שיקוף רנטגנית ובמסגרתה התינוק יונק, שותה ואוכל בנינוחות. בדיקה זו מאפשרת בנוסף לאבחון גם דרכי טיפול ולנסות שיטות האכלה שונות כולל בקבוקים ופטמות שונים. ולבחון את דרך ביצועם ויעילותם בשיפור בליעה ומניעת שאיפת שתייה או מזון לדרכי הנשימה. בילודים ותינוקות הנשימה והבליעה כרוכים זה בזה באופן צמוד יותר מאשר במבוגרים והערכת ההאכלה בילדים שונה מאשר במבוגרים. מדי שנה מגיעים אלינו ילודים ותינוקות המוזנים בדרך מלאכותית או נזקקים לאשפוזים תכופים ופתרון מיידי מושג במקרים רבים. לא פעם התינוקות מגיעים ממחלקת פגים או מחלקות תינוקות כשהם מוזנים מבעד לצינוריות ונישאים החוצה בזרועות האם המאושרת כשהבעיה אובחנה נכונה ונמצא פתרון לבעיה, כאשר כך מתחילה תקופה חדשה, בריאה ומאושרת לילד ולהוריו.

לסיכום: הפרעות בליעה בילודים והגיל הרך הן בעיה רפואית ממדרגה ראשונה ומחייבות הערכה רפואית מקצועית ספציפית. רק כך ניתן תוך זמן קצר לאבחן נכונה ולהציע פתרון אמיתי לבריאות הילד ואושר הוריו.

 

 

תמונה: דיויד דומיניסי

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.