print header

השיטות הרווחות להסרת משקפיים

ישנן הרבה אי-הבנות בנוגע לניתוח הלייזר להסרת משקפיים. אנו מוצפים בהסברים שונים על שיטות שונות, שמועות ועובדות חצי מבוססות. חשוב להכיר ולדעת מה כלול בניתוח להסרת משקפיים ומהו ההבדל בין השיטות השונות, על מנת שנוכל להגיע להחלטה מלומדת.

אז הנה במיוחד בשבילכם - מדריך מקיף להסרת המשקפיים על פי השיטות השונות:

      שיטת ה- A.S.A

הסרת תאים מתקדמת, מפני השטח"Advanced Surface Ablation" היא שיטה בה מבצעים את תיקון הראיה בחלק החיצוני של הקרנית ללא כל חיתוכים או כל תהליך כירורגי אחר. למעשה, במשך כל התהליך אין כל שימוש במכשירים ניתוחיים למעט ספוגיות. לשיטה זו יש חסרון, לעומת שיטת הZ-LASIK, בזמן ההחלמה הממושך ובחוסר הנוחות המורגש בימים אלו.

יתרונות השיטה:

א. הסיכון הכרוך בחיתוך הקרנית לא קיים כלל (חיתוך לא אחיד, קצר או ארוך מידי).

ב. בשיטות אחרות קיים מישור חיתוך בין מקור התמונה לבין העין בשליש העליון של הקרנית, הגורם לעיוותי ראיה (אברציות). בשיטת ה A.S.A. -מישור חיתוך זה, לא קיים כלל לכן הסיכוי לאברציות נמוך באופן משמעותי.

ג. הסיכון לזיהומים יורד באופן דרמטי. למעשה קיימת משפחה של זיהומים הקרויה D.L.K. המופיעה אך ורק בשיטות אחרות, ואינה קיימת כלל בשיטה זו.

ד. אין כל העלאה של הלחץ התוך עיני.

ה. עובי הקרנית נשאר עבה באופן משמעותי לאחר הטיפול ולכן יציב ועמיד יותר בפני מחלות עיניים מסוימות ומידת הפגיעות ממכות חיצוניות יורד מאוד. לבעלי קרניות דקות, שיטה זו מומלצת במיוחד.

ו. לא קיימים סיכונים של קפלים בשכבת המתלה.

ז. אין כל חיתוך של שכבת העצבים הנמצאת בחלק החיצוני של הקרנית. שכבה זו אחראית לתפקוד תקין של יצירת הדמעות. לפיכך הסיכון להיווצרות יובש בעיניים כתוצאה מהניתוח כמעט ונעלמת.

ח. הסיכון לאובדן יציבות הקרנית בשל מבנה קרנית לא אחיד נמוך משמעותית. כדי להגיע אל הקרנית יש להסיר תחילה שכבה דקה מאוד של תאים, המכסה את הקרנית הקרויה אפיתל. תאי האפיתל מתים ומתחדשים בקצב מהיר.

 

קיימות מספר טכניקות להסרת האפיתל:

P.R.K.  - שיטה בה מגרדים את האפיתל בעזרת מכשיר חד.

 - LASEK
שיטה בה מחלישים את האחיזה בין שכבת האפיתל לקרנית בעזרת אלכוהול, חותכים עיגול באפיתל ומרימים אותו.

EPI-K
 - שיטה בה חותכים מתלה בשכבת האפיתל בדומה לשיטת ה ,LASIK תוך שימוש בסכין פלסטית קהה.

 - A.S.A
אין כל שימוש במכשיר כירורגי כלשהו להסרת האפיתל. השכבה מוסרת על-ידי קרן הלייזר באופן מדויק ביותר ללא כל סיכון או גירוי הקרנית. שכבת האפיתל צומחת מחדש בתוך שלושה ימים. עדשות מגע טיפוליות ללא מספר מונחות על העיניים ומגינות עליהן במהלך תהליך זה.

 

שיטת הLASIK והZ-LASIK (לאסיק - ישן וחדש):

בעבר - סכין יצרה חלון טיפולי בקרנית.

בשיטה המסורתית של תיקון ראייה, שיטת הלאסיק, להב של סכין יצר חתך בשכבה העליונה של רקמת הקרנית, לפני שהלייזר שייף את הרקמה העמוקה יותר שנחשפה. מיליונים של ניתוחים כאלה נערכו בשיטה בטוחה זאת, אולם לעיתים הלהב יצר משטח מחוספס בקרנית, דבר שהשפיע על איכות הראיה. מלבד זה, אנשים רבים נמנעו משיטה זו בעקבות החשש מכך שהסכין תיגע להם בעין.

כיום - חלון טיפולי נוצר על ידי הלייזר.

מזה כמה שנים ניתן ליצור את החלון הטיפולי בקרנית על ידי אנרגיית הלייזר, ללא מגע יד אדם. המטופלים חשים יותר בנוח והתוצאות יותר טובות. למעלה ממיליון מטופלים עברו ניתוח לייזר לתיקון הראייה מבלי שנעשה שימוש בסכין.

Z- LASIK היא השיטה המתקדמת ביותר בתחום של ניתוח לייזר ללא שימוש בסכין. בשיטה זאת נעשה שימוש באנרגיית לייזר בתדירות גבוהה. אלומת הלייזר מתוכננת ליצור חלון טיפולי המותאם אישית לקרנית של המטופל באופן מדויק, בטוח ונטול כאבים. עוצמת הלייזר קטנה פי 100 מאשר בניתוחי לייזר מהדור הראשון. מעולם לא הייתה קיימת שיטה כה מדויקת, בטוחה ונוחה למטופל כפי שהוכח בניסיון של למעלה מ 500,000 ניתוחי לייזר בשיטת ה Z-LASIK.

יתרונות ברורים

בהשוואה לשיטות אחרות של פמטו-לאסיק המבוססות על טכנולוגיות ישנות יותר, Z-LASIK מציעה יתרונות שמובילים לתוצאות טובות יותר.

  • השפעת ה Z-LASIK על העין קטנה ביותר. התהליך נמשך דקות בודדות עבור כל עין. הזמן בו הלייזר בא במגע עם העין מופחת למינימום.
  • Z-LASIK   היא שיטה נוחה ונטולת כאב: ראש המטופל אינו מקובע במהלך הטיפול.
  • שיטת ה Z-LASIK מאפשרת תיקון ראייה גם במקרים גבוליים: הודות לתדירות הגבוהה במיוחד של קרני הלייזר, שכבות הקרנית מופרדות בדיוק חסר תקדים, תוך יצירת חלון טיפולי דק במיוחד. בשל כך שיטת ה Z-LASIK מאפשרת תיקון ראיה למועמדים שלא יכלו לעבור ניתוח לאסיק בעבר, כולל מועמדים בעלי מיופיה גבוהה או בעלי קרנית דקה מהממוצע.
  • אין תגובה דלקתית. עוצמת הלייזר בו נעשה שימוש ב-Z-LASIK  קטנה פי מאה משיטות קודמות. זוהי שיטה עדינה יותר עבור קרנית העין, דבר המונע התפתחות של תגובה דלקתית בעין לאחר הניתוח.
  • תוצאות מהירות: זמן ההחלמה קצר באופן משמעותי משיטות אחרות. לרוב מטופלים יכולים לראות היטב תוך שעות ספורות לאחר הניתוח.
  • פחות תופעות לוואי: שיטת ה Z-LASIK מאפשרת למנתח להגדיל את איזור הטיפול. עקב כך הסיכון לתופעות לוואי בלתי רצויות, כמו יובש בעיניים והפרעות בראיית לילה מופחת.

 

ארבעת השלבים של שיטת ה Z-LASIK:

שלב 1 - בדיקה טרום ניתוח

הרופא המנתח מבצע סדרה של בדיקות על מנת לוודא שהעיניים בריאות ומתאימות לעבור תיקון ראייה בלייזר. לאחר מכן, העין נמדדת באמצעים אלקטרונים: אלפי נקודות מידע נאספות בכדי ליצור תמונה תלת ממדית מהימנה של העין. מהתמונה הזאת, מחושב אופן הטיפול הטוב ביותר לתיקון הראייה.

שלב 2 - יצירת החלון הטיפולי

מספר דקות לפני טיפול הלייזר ניתנות טיפות מרדימות לעין בכדי למנוע כאב. המנתח שם מפשק בין העפעפיים כך שהעין תישאר פקוחה ולא תוכל למצמץ במהלך הטיפול. לאחר מכן המנתח מכין את העין לתיקון על ידי יצירת חלון טיפולי בקרנית: השכבה העליונה מופרדת באמצעות הלייזר ממכשיר  ה-FemtoLaser  ומוסטת הצידה.

שלב 3 - תיקון הקרנית

בשלב זה אלומת לייזר ממכשיר אחר –eximer Laser  - משייפת את הקרנית עד להשגת הצורה הרצויה. אנרגיית הלייזר מאדה תאים בקרנית תוך שניות ובדיוק של מאית המילימטר. פרוצדורה זו מתרחשת בעומק הקרנית,  הלייזר אינו נוגע בשכבות העליונות הרגישות לכאב. לבסוף איזור הטיפול מכוסה על ידי שכבת הקרנית שהוסטה בעת יצירת החלון הטיפולי. כל התהליך נמשך דקות ספורות, כאשר מיד לאחר הטיפול, יוכל המטופל לפקוח ולעצום את עיניו בחופשיות.

שלב 4 - החלמה קלה

במידת הצורך, תושם עדשת מגע טיפולית בעין לאחר הניתוח למשך יום אחד. טיפות עיניים מיוחדות תורמות לריפוי העין. אסור לשפשף את העין בשעות הראשונות לאחר הניתוח.

במהלך הימים הראשונים יש להימנע מספורט, אמבטיות חמות ובריכות שחייה. לא ניתן לראות על העין סימן לכך שעברה ניתוח, אפילו רופא עיניים מוסמך עשוי להחמיץ זאת בבדיקה רגילה.

ניתן ליישם את שיטת ה Z-LASIK על מגוון רחב של מצבים רפואיים

שיטת ה Z-LASIK מתאימה לתקן את בעיות הראייה הבאות:

  • מיופיה (עצמים מרוחקים נראים מטושטשים).
  • היפרופיה (עצמים קרובים נראים מטושטשים).
  • אסטיגמטיזם (עצמים נראים מעוותים מכל מרחק).

לאנשים רבים יש שילוב של מיופיה ואסטיגמטיזים או היפרופיה ואסטיגמטיזם. גם שילובים כאלה של הפרעות בראייה, מטופלים היטב בשיטת ה Z-LASIK. האופן והמידה ששיטת ה Z-LASIK יכולה לתקן את הפרעת הראיה שלך תלויה במספר גורמים. בין הגורמים ניתן למנות את חומרת ההפרעה, מאפייני הקרנית (העובי שלה) ומחלות עיניים קיימות. הכרחי לבצע בדיקת עיניים קפדנית לפני הניתוח על מנת לבחון את התאמתך לשיטה זאת.

בנוסף, ניתן לטפל בפרסביופיה באמצעות Z-LASIK  , אולם קיימות חלופות נוספות לתיקון ראייה מקרוב. אם אתם זקוקים למשקפי קריאה לאחר גיל 40, הרופא ייעץ לכם על החלופה הטובה ביותר עבורכם. לא ניתן למנוע לחלוטין סיכונים קלים.

כמו בכל פרוצדורה כירורגית, עשויות להיות לשיטת ה Z-LASIK תופעות לוואי בלתי רצויות.

מספר חולים סובלים מיובש בעיניים לאחר הניתוח. אולם תופעה זאת מתרחשת בתדירות רבה יותר לאחר ניתוח בשיטות הישנות. ברוב המקרים, דמעות מלאכותיות מעניקות לחות לעין ומקלות על היובש. לאחר תקופה קצרה מידת הלחות בעין חוזרת למצבה הטבעי.

כיוון שכל עין מגיבה שונה, העין עשויה לעבור תיקון ראיה לא מלא או תת-תיקון על אף הביצועים המדויקים של הלייזר. ניתן לתקן סטיות אלו באמצעות טיפול נוסף מספר שבועות לאחר הניתוח.

כיצד ה Z-LASIK עובד?

שלב 1 - בתחילה קרן לייזר ממכשיר FemtoLaser פועמת במהירות גבוהה ובכל פעימה יוצרת בועית בעומק מדויק מפני הקרנית. בועיות אלו צמודות אחת לשנייה וכך נוצר שטיח של בועות מיקרוסקופיות בעומק הקרנית. השכבה שמעל לאותו מישור מופרדת מהקרנית, מורמת ומאפשרת טיפול על פני מישור.

שלב 2 - קרן לייזר ממכשיר אחר - Eximer Laser, מבצעת את תיקון הראייה. הקרן מאדה תאים מרקמת הקרנית על פי תבנית שהותאמה מראש למטופל מסוים. שכבת הקרנית שהוסרה בתחילה מונחת במקומה ונצמדת במהירות וללא צורך בתפרים.

 

השתלת טבעות לקרנית בשיטת  FERRARA

זהו הפתרון המומלץ לבעלי קרניות ארגולריות, לסובלים מקרטוקונוס או לאסטיגמטיזם גבוה. טבעות דקות שאינן נראות, מוחדרות לתוך הקרנית, משנות את מידת קימורה ומעניקות לה גמישות המשפרת באופן מיידי את הראיה. יתרון נוסף בשיטה זו היא היותה הפיכה על-ידי הסרת הטבעות או החלפתן.

השתלת עדשה תוך עינית
במצבים בהם קיימים מיופיה גבוהה, בדרך-כלל מעל 10, היפראופיה גבוהה בדרך כלל מעל 5, או קרניות דקות מאוד, ניתן להשתיל עדשה אל מתחת לקרנית בחלק הקדמי של העין (הלשכה הקדמית), או לחלקה האחורי של העין (הלשכה האחורית). הסיבות העיקריות להמלצה לטיפול זה לבעלי מספרים גבוהים היא שמירה על שלמות הקרנית וחוזקה, והעובדה כי טיפול זה הוא הפיך וניתן להוציא את העדשה במקרה הצורך או להחליפה.

טיפול לייזר לתיקון פזילה
אנשים הסובלים מהיפראופיה – רוחק ראיה, וכן מפזילה אקומודטיבית יכולים לעבור טיפול לאסיק אשר הוכח כיעיל ביותר לתיקון הפזילה הן לקרוב והן לרחוק. עבודות אשר פורסמו בארה"ב, ספרד, מקסיקו וישראל הראו כי הטיפול בלאסיק הוכח כבטוח והשיג תוצאות טובות יותר מאשר תיקון הפזילה על-ידי המשקפיים.

 

מעוניינים לקבל פרטים נוספים על הסרת משקפיים? לחצו כאן!

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.