print header

בעיות עפעפיים תחתונות

ד"ר אריה נמט

דר' אריה נמט הינו רופא בכיר ואחראי על יחידת האוקולופלסטיקה במחלקת עיניים של בית החולים מאיר בכפר סבא, וכן במרפאותיו בכפר סבא ותל אביב.
משמש כיועץ לניתוחי אוקולופלסטיקה, במכבי ואסותא תל אביב. כמו כן יועץ ומנתח פלסטיקה של העיניים בכללית מושלם, לאומית ומאוחדת.

 

עפעפיים תחתונות (בעריכה)פעמים רבות מבחין המטופל שמשהו לא תקין בעפעפיים התחתונות, אך מתקשה להגדיר מה הבעיה. אכן, יש מגוון מצבים היוצרים מראה עייף, שקיות נפוחות, שקיות שחורות, שקיעה של העיניים ועוד כהנה. בתיאור הבא נדגים את מגוון הבעיות השונות של העפעפיים התחתונות.

 
בדוגמא הראשונה ניתן לראות מצב של רפיון עור ניכר מתחת לעפעפיים. הבעיה היא ברמת העור בלבד. ניתוח לחיזוק העור והשריר הם הטיפול המתאים.

בדוגמא השניה ישנו מצב של "שקיות" בולטות - כלומר, בעיה של רפיון הספטום.
עפעפיים תחתונות (בעריכה)זוהי הרקמה התומכת ברקמת השומן, ולכן שקיות השומן בולטות מתחת לעור. ניתוח לחיזוק רמת הספטום, וכן תמיכה מחדש של השריר והעור הם הטיפול הרצוי. לעתים יש צורך בהסרת רקמת שומן בנוסף.
 
 
עפעפיים תחתונות (בעריכה)בדוגמא השלישית ניתן לראות כי העיניים שקועות מאד, בעיקר בשל אובדן נפח רקמה. חיזוק הרקמות של העפעף התחתון, לעיתים בתוספת הזרקת חומר מילוי טבעי הם הטיפול המתאים.
 
 
בדוגמא הרביעית ישנו מנח רפוי של העפעף התחתון הנובע מחולשת הגידים עפעפיים תחתונות (בעריכה)התומכים בעפעף. חיזוק הרקמה של הגיד התומך עם הסרת עודף עור יעזרו בפתרון הבעיה.

 
 

כל אחד מהמצבים המתוארים דורש התייחסות שונה וניתוח שונה. הערכה מדוקדקת טרום ניתוחית, קובעת מהן הבעיות בכל מקרה לצורך השגת תוצאות מקסימליות לאורך זמן.

השיטות הניתוחית בכל מקרה:
עור עודף ו/או שריר תת-עורי - מבוצע חתך חיצוני עדין סמוך לריסים שאינו מותיר צלקת נראית. מתיחת העפעף התחתון מייצבת ומותחת את העור ואת הקמטוטים הקטנים מתחת לעין.

דוגמה 1: לפני ואחרי הניתוח

עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)
 

שקיות שומן - במקרי שקיות בולטות (דוגמא 2). כיום המגמה היא לשמור על נפח ולהסיר כמה שפחות. הכוונה היא סידור ופיזור השומן מחדש – או "עיצוב העפעף התחתון". הגישה לשומן הארובה הינה דרך החלק החיצוני או הפנימי של העין, תוך איחוד שומן ארובת העין עם קו הלחי העליונה. שיטה זו נקראת Fat reposition. לעיתים מבוצעת שיטה הנקראת Septal reset - בה מחזקים את האזורים הרפויים של הספטום.

דוגמה 2: לפני ואחרי הניתוח

עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)

הטיפול בעיניים שקועות (דוגמא 3) הוא לרוב ע"י תוספת רקמה (חומרי מילוי, שומן חיצוני), וחיזוק הרקמות התומכות (ספטום, גידים).

דוגמה 3: לפני ואחרי הניתוח

עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)


דוגמאות נוספות:

עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)
 
עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)
 
עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)
 
עפעפיים תחתונות (בעריכה)עפעפיים תחתונות (בעריכה)
 


Mid Face Lift
במהלך ניתוח העפעף התחתון, ניתן לבצע הרמה של החלק העליון של הפנים דרך הלחי העליונה, באופן המעצב מחדש את הפנים. הניתוח מתאים לכל המבקש לקבל פתרון לקמטוטים הקטנים שעל הלחי העליונה אשר אינם ניתנים למילוי.

שיטות החתך:
ככלל, ניתוחי העפעף התחתון יכולים להתבצע דרך חתך עור חיצוני שכמעט ואינו מותיר צלקת נראית או דרך חתך פנימי בלחמית העפעף של העין, תוך הסרת חלק השומן העודף. יתרונות שיטה זו מול חתך העור החיצוני הינם: הניתוח מתבצע ללא חתך חיצוני, ללא נזק לרקמת הספטום החשובה, פחות סכנת דימום או בצקת בתר ניתוחית, פחות סכנת יצירת מנח לא תקין של העפעף לאחר הניתוח (רטרקציה או אקטרופיון), פחות סיכויי חזרת נפילת השומן וריפוי מהיר יותר. מאידך חתך חיצוני מטפל גם ברקמת העור והשריר העודפות. בסופו של דבר, ההחלטה על השיטה נעשית לאור הבעיה של העפעף ובשיחה בין הרופא למנותח.

ניתוח עפעפיים עליונות ותחתונות
ניתן לנתח עפעפיים עליונים בלבד או תחתונים בלבד, או לשלב בו זמנית את שני הניתוחים הנ"ל בהתאם למצב העפעפיים ורצון המנותח.

תופעות לאחר הניתוח וההחלמה:
זמן ההחלמה ארוך יותר מאשר בניתוח של עפעפיים עליונים (תלוי בסוג הניתוח ובתגובה הסובייקטיבית של כל מטופל) ואורך כשבועיים. בימים הראשונים יש לצפות לנפיחות, שטפי דם עוריים, קושי בפתיחת העיניים, תחושת דמעת או יובש. רוב התופעות קלות וחולפות לאחר כ-10 ימים, ולעיתים כלל לא מופיעות. הטיפול הוא ע"י קומפרסים קרים ביומיים הראשונים. כ- 10 ימים לאחר הניתוח ניתן הסיר את התפרים החיצוניים, ואז ניתן להתרשם מהתוצאה. לעיתים קיימת בצקת למשך עוד שבוע-שבועיים.

הניתוח
ניתוח עפעפיים תחתונים נמשך כשעה. אם מבוצע גם ניתוח עפעפים עליונים, הוא נמשך כשעה וחצי. הניתוח נעשה לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש, ולעיתים, בהרדמה כללית. הניתוח אינו דורש אשפוז אלא השגחה לאחריו למספר שעות.

סיבוכים אפשריים:
הסיכון של סיבוכים בניתוחי עפעפיים תחתונים הוא נמוך, וכולל: שטפי דם מקומיים; אסימטריה; משיכת עפעף תחתון (אקטרופיון); תיקון יתר או תת תיקון; בספרות יש מספר דיווחים נדירים ביותר של אובדן ראיה. מנתח לפלסטיקה של העין עובר הכשרה מלאה של רופא עיניים והתמחות על בניתוחי פלסטיקה של העפעפיים, ולכן יש לו מיומנות גבוהה במניעת הסיבוכים הנ"ל. הכרה טובה של המבנים האנטומים של איזור העין והעפעפיים לפרטי פרטים וניסיון עשיר, מבטיחים סבירות נמוכה של הסיבוכים, וידע להתמודד עם הסיבוכים אם חלילה הם קורים.

תוספות לניתוח:
במקרים מסוימים ניתן לפתור את הבעיה ע"י "גיהוץ" העור ע"י peeling כימי, קרני לייזר מסוג CO2, הזרקת בוטוקס או מילוי הרקמה ע"י חומרי מילוי.

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.