print header

כל מה שצריך לדעת על תופעת הערפול המוחי וכיצד ניתן לטפל בה

האם קורה לכם שאתם מוצאים את עצמכם תשושים, מצוברחים ודעתכם מוסחת מכל דבר קטן עד שבסוף אתם פשוט "נכבים" ככה סתם באמצע היום? אם אתם חווים דבר שכזה או מצב שדומה לו באופן תדיר – בהחלט יכול להיות שאתם סובלים מהתופעה אותה מכנים המומחים "ערפול מוחי". ניתן לומר שזוהי למעשה תופעת לוואי של קצב החיים המהיר והמודרני שלנו, שכולל לחץ רב ומתח מצד אחד, ומצד שני תזונה שהיא אמנם נוחה להשגה אבל כוללת מזונות מעובדים ולא בריאים בשום צורה. כדי לעזור לכם להבין קצת יותר את התופעה עליה אנחנו מדברים, לנסות לאבחן האם אתם סובלים ממנה וכן להכיר את הדרכים שבהן תוכלו לטפל בה  ריכזנו עבורכם את כל המידע בכתבה הבאה.

ערפול מוחי: בחור תופס את ראשו בידיו

אז מהו למעשה ערפול מוחי ומה תסמיני התופעה?

מוחנו כידוע הוא מכונה משוכללת ומורכבת במיוחד, שיכולתה לתפקד באופן תקין נשענת על זרם קבוע של מינרלים, ויטמינים, חומצות אמינו וחומצות שומן חיוניות, סוכרים מפחמימות מורכבות ובנוסף גם שינה מספקת וזמני רגיעה קבועים. אם כל אלו לא מתקיימים – ובחברה המודרנית של ימינו כבר לא נדיר לראות אנשים המתזזים ממקום למקום, לא ישנים מספיק בלילה, נמצאים במתח תמידי וסובלים מתזונה לקויה – בהחלט יכול להיווצר אותו המצב המכונה "ערפול מוחי", אשר מושפע ישירות מאותם חוסר איזונים.

התחושה המתקבלת בעת ערפול מוחי היא ההיפך הגמור מהרגשה רגועה, אופטימית, מיושבת ומלאת מוטיביציה. הערפול מרוקן את כל ההשראה והאושר מהאדם שסובל ממנו, ומעלה את הסבירות להופעתם של דכאון וחרדות. במחקר שפורסם בשנת 2013 ונערך על 138 נחקרים שהוגדרו כסובלים מערפול מוחי, נמצא שהתיאורים הרווחים ביותר לתסמיני הבעיה היו שכחנות, טשטוש וקושי בריכוז, במחשבה ובתקשורת, בעוד שהגורמים שעוררו מצב זה היו תשישות, חוסר בשינה, זמני עמידה ארוכים במקום, התייבשות וכדומה.

ברמה הפיזית, ניתן לומר כי הגורמים לתופעה נעוצים ברמות גבוהות של דלקתיות בגוף ובשינויים המתרחשים ברמתם של 3 הורמונים מרכזיים שלהם יש השפעה על מצב הרוח, האנרגיה והריכוז - דופמין, סרטונין וקורטיזול. המוח במיוחד, אך גם הגוף כולו, נשען על האיזון העדין שבין ההורמונים האלו, העובדים יחדיו, ולכן כאשר משהו מתקלקל והמינון של אחד מאותם חומרים טבעיים מזנק בחדות או צונח כלפי מטה, כל המערכת עלולה להיות מושפעת מכך ולייצר את התחושה הקשה של ערפול מוחי.

ערפול מוחי: אישה מצולמת מגבה ומחזיקה את ראשה בידיה

6 דרכים לטיפול בתופעת הערפול המוחי ולהתגברות עליה

1. השגיחו על צריכת הסוכר שלכם, אך ודאו שאתם אוכלים מספיק פחמימות בריאות

הפסקת צריכתם של מוצרי מזון תעשייתיים הגדושים בסוכר לבן, כמו גם ממרכיבים מזיקים אחרים כגון ממתיקים מלאכותיים – זהו צעד ראשון הכרחי במניעת ערפול מוחי. הסוכר אולי גורם לכם לחוש אנרגטיים ושמחים יותר בהתחלה, אך בסופו של דבר התמכרות למוצרים מסוכרים מרוקנת אתכם מאנרגיה לטווח הארוך, מוציאה אתכם מריכוז וכמובן עלולה לגרום למחלות שונות כמו סוכרת, השמנת יתר, דכאון ואלצהיימר.

יחד עם כל זאת, צריך להדגיש שירידה חדה מדי בצריכת הקלוריות והסוכרים, כתוצאה מדיאטה כזו או אחרת, עלולה לגרום לצניחה ברמת הורמון הסרוטונין בגוף, וכך מגבירה את תחושת הפגיעות, חוסר הביטחון, העצבות והחרדה. אז מה הפתרון הנכון אם אתם גם מעוניינים להיפטר מהערפול המוחי אבל גם רוצים לחוש טוב יותר ולשמור על רמת סרוטונין תקינה? לאכול יותר פחמימות מורכבות ולא מעובדות במהלך היום – בטטות, פירות למיניהם ודגנים "עתיקים" כדוגמת שיבולת שועל, כוסמין, טף וכדומה יכולים לעשות עבורכם את העבודה. 

2. צרכו מספיק חלבון ושומנים בריאים

חומצות שומן וחומצות אמינו הן שתי סוגים של רכיבים הכרחיים עבור מוחנו, כשהן מאפשרות לו לייצר את כל אותם כימיקלים וחומרים להם הוא זקוק כדי לחשוב בבהירות ולתפקד נכון. מחסור בחלבון עלול לייצר חוסר בחומצות אמינו חיוניות, מכיוון שללא החלבון הגוף לא מסוגל לייצר אותן בעצמו; לכן אל תמעיטו בערך צריכתם של מזונות עשירים בחלבון - כגון מוצרי בשר, חלב, דגים וביצים  שמספקים את כל חומצות האמינו הדרושות לגוף ומאפשרים למוח לשחרר את כל אותם ההורמונים החיוביים למחשבה בריאה. אם אתם רוצים להכיר מגוון רחב של מקורות חלבון, כולל כאלו המתאימים גם לטבעונים, היכנסו לכתבה הבאה.

בנוסף לחלבונים, עוד רכיב שאין לזלזל בחשיבותו לתזונתנו הוא השומנים הבריאים, המאפשרים למוחנו להפיק הורמוני אושר ולגופנו להילחם בדלקות השונות. לכן צריך להבין שבדומה לתזונה דלת פחמימות, גם תזונה דלת שומנים מסוכנת לנו – רמות גבוהות של דלקתיות בגוף נגרמות לא פעם בגלל חוסר איזון במינוני חומצות האמינו, ומובילות לדיכאון, ירידה בקוגניציה, עלייה במשקל והפרעות נוספות. לכן, ההמלצה היא להרכיב את התפריט היומי שלכם מ-30-40% רכיבי מזון המכילים שומנים בריאים – כגון שמן קוקוס, שמן זית, אבוקדו, אגוזים וגרעינים – וכן מ-20-30% רכיבי מזון המכילים מקורות איכותיים של חלבון, כפי שציינו קודם.

ערפול מוחי:אגוזים מסוגים שונים מונחים על קרש עץ

3. דאגו למנן ולמתן את הלחץ והמתח בחייכם

רמות גבוהות של לחץ בחייכם מעלות את מינוני ייצור הורמון הקורטיזול במוח, דבר שלו תופעות לוואי קשות כדוגמת תחושת תשישות, עלייה במשקל, חוסר איזון הורמונלי, אי תפקוד מיני, נדודי שינה, דיכאון ואף התפתחות של חרדות. בתקופה המודרנית הנוכחית, שבה הלחץ עלול להקיף אותנו מכל פינה, עליכם לנהוג כלפי עצמכם באחריות, ועל מנת למנן את רמות הקורטיזול במוחכם כדאי שתתרגלו טכניקות שונות להורדת לחצים, כדוגמת ביצוע מדיטציות, תרגול נשימה מודעת, יציאה אל הטבע מפעם לפעם וכדומה.

בנוסף, מומלץ גם להתמקד בעשיית דברים שאתם אוהבים ומרגשים אתכם  אלו גורמים להפקה מוגברת של דופמין, "הורמון האושר", שיוצר אצלכם תחושות הנאה, ריגוש ומוטיבציה. הדופמין משתחרר במוח בכל פעם שאתם עושים או חווים דבר מה מרגש, מתנסים בפעילות כיפית וחדשה, צוחקים בקול גדול, מבלים עם אנשים שאתם אוהבים או עוסקים בתחביבים שלכם.

4. ודאו שאתם ישנים טוב

אחת הדרכים הבטוחות ביותר לשפר את תפקוד המוח שלכם ולהפחית את תחושת הערפול המוחי היא לוודא שאתם ישנים טוב. ההורמונים במוחכם נשארים מאוזנים כאשר גופכם מקבל מנה הגונה של מנוחה בכל לילה, כלומר לכל הפחות 7 שעות שינה עבור אדם מבוגר. כשאתם לא ישנים מספיק ופועלים על אדי הדלק המועטים שנותרו בגופכם, סביר להניח שמהר מאוד תמצאו את עצמכם מתקשים להתרכז בעבודה ולא תצליחו להיות מעורבים בשיחות משמעותיות ולהיזכר במידע חשוב. לעומת זאת שינה טובה ומנוחת לילה ראויה יעזרו לכם במשימות אלו וגם יסייעו לכם להשתלט על הרעב שלכם טוב יותר במהלך היום, לנהל נכון יותר את הארוחות ולשמור על המשקל ועל הבריאות.

בנוסף חשוב לדעת שמחסור בשינה גם מעלה את רמות הורמון הקורטיזול בגוף, מה שאומר שתהפכו ליותר מוטרדים וחסרי מנוחה ותתקשו להירדם בלילה. מדובר למעשה במעגל שתתקשו מאוד לצאת ממנו ושעלול לייצר אצלכם תחושה קבועה של ערפול מוחי, לכן כדאי מראש להימנע מבעיות שינה, ואם אתם חשים שאתם כבר סובלים מהן, יש לדאוג לטפל בהן בהקדם באופן מקצועי.

ערפול מוחי: אישה ישנה

5. בצעו פעילות גופנית והקפידו להתאמן – אך לא יותר מדי

הקפדה על אימוני כושר ועל פעילות גופנית מסייעת באיזון ההורמונים, בשמירה על המשקל, בהבטחת תחושה טובה יותר ובשיפור השינה, וכל אלו הם כלים חשובים במלחמה בתשישות ובערפול המוחי. עם זאת, באותה הנשימה צריך לומר כי התמקדות יתרה בהתעמלות יומיומית, בלי להשאיר לגוף שלכם מקום וזמן לנוח ולצבור כוח, עלולה להעלות את רמות הקורטיזול אצלכם, לרוקן את הגוף מחומרי ההזנה והאנרגיה הדרושים לו וליצור את תחושת הערפול המוחי החריפה.

בסופו של דבר חשוב שהפעילות הגופנית שלכם תספק אתכם ותהפוך אתכם לשמחים ואנרגטיים יותר; לכן חשוב מאוד ועקרוני שתתנו לגופכם זמן מנוחה מספק של יום-יומיים בין אימון לאימון ותימנעו מלהכריח את עצמכם לעשות פעילויות גופניות שאתם שונאים ולא נהנים מהן.

6. דאגו לתזונה התומכת באיזון הורמונלי

כאמור, חוסר איזון הורמונלי הוא אחד הגורמים הבולטים לתופעת הערפול המוחי, והוא לרוב נוצר מאותם גורמים המובילים לדלקות – תזונה דלה, לחץ, מנוחה בלתי מספקת ורגישויות ואלרגיות שונות. על מנת להשיב את האנרגיה לגופכם ולפתור בעיות הורמונליות כאלו ואחרות, מומלץ לאמץ תזונה נכונה ולהימנע ממוצרי מזון ושתייה המכילים קפאין, אלכוהול, פחמימות ריקות וסוכר עודף. במקומם כדאי לאמץ ולהכניס לתפריט היומי שלכם את רשימת המזונות הבאים, התורמים לאיזון ההורמונלי.

 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.