print header

הזדקנות המוח שווה להזדקנות העור


אם אתם תוהים האם וכיצד המוח שלכם מזדקן, פשוט הסתכלו במראה!
מחקר חדש גילה קשר חזק בין התקמטות העור לבין הזדקנות המוח.

ככל שאנחנו מתבגרים ומזדקנים, המוח שלנו מאבד נוירונים (תאי עצב במערכת העצבים שאחראים על עיבוד המידע והעברתו בגוף). ליתר דיוק, לא רק שאנו מאבדים אותם, אלא שגם הקשר ביניהם הולך ופוחת. חלבונים מתחילים להצטבר בתוך התאים של המוח וסביבם, מה שמאט את התפקוד והחשיבה המנטאלית, כלומר, היכולת ללמוד ולזכור הופכת מסובכת יותר. למרות שזו תופעה נורמלית של הזדקנות, הרי שזה אינו תהליך אחיד ולא כולם עוברים אותו באותו הקצב והזמן.

הזדקנות, כמו כל אלמנט ביולוגי היא שילוב של גנים תורשתיים עם גורמים סביבתיים, כך למשל, חשיפה לשמש ועישון הם גורמים חיצוניים מובהקים שגורמים להזדקנות העור בטרם עת. מחקרים ביוכימיים שהשוו בין עור הישבן (איזור שלא נחשף כמעט לשמש) לבין עור האמות (החשופות מאוד לשמש), גילו את מידת ההשפעה שיש לגורמים הסביבתיים על הזדקנות העור בטרם עת, כמו גם חשפו את ההבדלים בין השפעות סביבתיות לגנטיות.

 

המוח, בדיוק כמו העור, משתנה באופן דרמטי ככל שאנחנו מתבגרים ומושפע גם כן משילוב של גנים וגורמים חיצוניים, כך למשל שתייה מוגזמת של אלכוהול, צריכת סמים, מתח נפשי וחשיפה לרעלים ולזיהום, יגרמו לו להזדקן בטרם עת, בעוד שפעילות גופנית ותרגילי זיכרון תכופים, יועילו להשאיר את המוח צעיר ככל האפשר. 

על פי המחקר, התהליכים שעוברים על העור זהים לתהליכים שעוברים על המוח, כאשר הגורם המשפיע ביותר הוא ההורמונים.

חישבו על זה כך, אם עליית ההורמונים בגיל ההתבגרות משתקפת בבירור על העור - לא רק בהיבט השלילי של פצעונים וצמיחת שיער פנים, לא רק בהתהוות בלוטות הזיעה והחלב, אלא גם במרקם המתוח, המדושן ובצבע הסמוק, הרי שעם השנים, הגוף גם צריך לשקף את ירידת ההורמונים, לא? לאט-לאט העור נעשה דק, יבש, מקומט וצבעו הופך בהיר יותר.

המוח גם הוא מושפע מירידת ההורמונים - דמנציה (הידרדרות מנטאלית וקוגנטיבית המושפעת מירידה בתפקוד של קליפת המוח), יכולה להיות מוסברת לעיתים כליקוי הורמונאלי, כלומר, ההורמונים במחזור הדם נמצאים בירידה ומשבשים את התפקוד התקין של המוח. כך למשל, גוברת הסכנה לחלות באלצהיימר, מחלה שנחשבת לדלקת כרונית הנובעת מהזדקנות מוקדמת של המוח. 

 

במקרים רבים, גורמים סביבתיים שגורמים להזדקנות העור ותאי המוח, מושפעים גם הם מאותם תהליכים ביוכימיים שעוברים על רקמות הגוף. עור שהזדקן בטרם עת על ידי השמש, מראה קמטים וחריצים עמוקים ומפתח סוג של פיגמנטציה (כתמים המעידים על תאים פגומים לרוב כתוצאה של חוסר איזון בהורמון המלאנין). הורמון המלאנין שאחראי גם על צביעת השיערות שלנו, הוא חלק מתהליך ביוכימי שעובר הגוף במרוצת השנים, כך שכאשר אנו מזדקנים, התפקוד שלו פוחת, מה שגורם לצמיחה של שיערות ללא צבע.

אחת מעורכות המחקר בגרמניה, יבגניה מקרנטונאקי, מצאה כי הן ההזדקנות הכרונולוגית של העור והן ההזדקנות המוקדמת של העור שנובעת מגורמים חיצוניים, קשורה אפוא בירידה של תהליכים ביולוגיים של סינתזת שומנים בדם, כולסטרול וחומצות שומן. לטענתה, הזדקנות המוח מושפעת אף היא משינויים אלה, כמו גם משינויים כימיקליים של המערכת החיסונית בגוף. "הסיבה הביולוגית שהעור והמוח מזדקנים באותו האופן מושפעת מכך ששניהם התפתחו מתוך ריקמה עוברית (האקוטדרם)" אומרת יבגניה. ריקמת האקטודרם אחראית בין היתר להתפתחות מערכת העצבים ואיברי החישה שבגוף, אך מכיוון שלא ניתן לעשות ביופסיה למוח כדי להעריך את מידת ההזדקנות שלו, אפשר לעשות ביופסיה לעור וזו אינדיקציה כמעט מדויקת לתהליך שעובר על המוח ולמידה בה הוא מושפע מתהליכים הורמונאליים, גנטיים וסביבתיים.

מניעת הזדקנות מוקדמת של המוח לא יכולה להיות קלה כמו מניעת הזדקנות מוקדמת של העור, כלומר עם מסנני הגנה, אך בחינה יסודית של העור, יכולה להראות האם אנחנו פועלים היטב גם מתחת לפני השטח.

על אף שטרם נרשמו כלים אופרטיביים למניעת הזדקנות המוח, הרי שכל עוד קיים קשר חיובי בין הזדקנות המוח להזדקנות העור, הרי שאימוץ פעולות המטיבות עם העור, עשויות אם כן להטיב גם עם המוח.

הנה כמה דברים שיעזרו לכם לשמור על העור ואולי גם על המוח:

רשימת מזונות שיגרמו לעור שלך לזהור! - לצפיה לחצו כאן

איך להכין מסיכת פנים זולה ויעילה - לצפיה לחצו כאן

10 דברים שהעור שלך אומר על בריאותך - לצפיה לחצו כאן

טיפים טבעיים לשיער מבריק ומלא חיים - לצפיה לחצו כאן

עריכה: טל עזר

מילה תרגומים - שירותי תרגום

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
תכנים קשורים: גוף האדם, מוח, מחקר, עור, הזדקנות
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.