print header

9 יתרונותיה של תמצית זרעי ענבים, ומחקר שחשף עוד יתרון פוטנציאלי אדיר שלה

 כולנו כבר יודעים עד כמה ענבים, מלבד היותם מתוקים ועסיסיים, הם גם בריאים במיוחד ושופעי סגולות שתורמות רבות לגופנו. אך האם ידעתם שמלבד צריכת הפרי עצמו – יש עוד דרך, מתומצתת וממוקדת עוד יותר, לקבל את שפע היתרונות הבריאותיים של הענבים? אנחנו מדברים על תמצית זרעי ענבים – רכיב מצוין שמגיע בצורת אבקה או כחלק מתוספי תזונה שונים, וניחן בסגולות מוכחות. זאת ועוד, לאחרונה נערך מחקר מעבדה מעניין שחשף כוח רב שיש לתרכובת מסוימת הנגזרת מהתמצית הזו בהארכת תוחלת החיים – בשלב זה בקרב עכברים, אך אולי בהמשך אף על בני אדם. אז כדי לעשות סדר בדברים, נמנה בפניכם כבר עתה את שלל היתרונות שנמצא כי התמצית הזו התברכה בהם, ולאחר מכן נספר לכם גם על המחקר המרתק שנערך בנוגע לתרכובת שהופקה ממנה.

9 היתרונות הבריאותיים המוכחים של תמצית זרעי ענבים

1. מסייעת בהורדת לחץ דם

לחץ דם גבוה מהווה כיום בעיה נפוצה במיוחד בעולם כולו – אך נראה שבין היתר גם צריכת תמצית זרעי ענבים יכולה לסייע לטיפול החשוב בו. תוצאותיהם של כמה וכמה מחקרים הראו כי לתמצית זרעי הענבים יש השפעה חיובית מאוד על לחץ דם גבוה. כך למשל בסקירת מחקרים שנערכה באוניברסיטה הרפואית בינזהאו שבסין, וכללה 16 מחקרים עם 81 נחקרים בסך הכל, בה כולם לקו בלחץ דם גבוה או נמצאו בקבוצת בסיכון לכך; ממצאי הסקירה הצביעו על כך שנטילת 100-2,000 מ"ג מהתמצית ביום משפרת משמעותית את ערכי לחץ הדם סיסטולי והדיאסטולי ומורידה אותם בממוצע ב-6.08 מ"מ כספית ו-2.8 מ"מ כספית בהתאמה. מכל הנבדקים, אלו שהיו מתחת לגיל 50 וסבלו מהשמנת יתר או מהפרעות מטבוליות הראו במחקר את מידת השיפור הטובה ביותר. באופן כללי אפשר לומר גם כי נמצא שאלו שצרכו כמויות קטנות יותר מן התמצית, בין 100-800 מ"ג ביום במשך 8-16 שבועות, הראו תוצאות מבטיחות יותר מאלו שצרכו מעל 800 מ"ג. 

במחקר אחר, שפורסם בשנת 2016 ובו השתתפו 29 מבוגרים שנטלו באופן יומיומי 300 מ"ג מהתמצית למשך 6 שבועות, נמצא כי לחץ הדם הסיסטולי ירד ב-5.6%, והדיאסטולי הצטמצם גם הוא ב-4.7%.

2. משפרת את זרימת הדם בגוף ומונעת קרישת דם

נראה שתמצית זרעי ענבים עושה טוב לדם באופן כללי – לא רק בנוגע להורדת לחצו אלא גם באפשרותו לזרום חלק וטוב יותר ברחבי הגוף. כך למשל במחקר בן 8 שבועות שפורסם בשנת 2007 כ-20 נשים בריאות בגיל המעבר שנטלו 400 מ"ג תמצית מדי יום הראו כי לרכיב זה היה השפעה מדללת, שעשויה לצמצם את הסיכון לקרישי דם. מחקר אחר הראה שנטילת התמצית מצמצת נפיחויות ברגליים הנובעות מישיבה ממושכת למשך מספר שעות. 

יתרונות בריאותיים של תמצית זרעי ענבים: ענבים מתומצתים לתמצית במעבדה

3. מצמצמת לחץ חמצוני כתוצאה מכולסטרול גבוה

גם בכל מה שקשור ללחץ החמצוני שנוצר בגוף בעקבות רמות גבוהות של כולסטרול LDL בדם, המשחקות תפקיד בבניית שכבת פלאק שומנית בעורקים ובעליית הסיכון ללקות במחלות לב – תמצית זרעי הענבים עשויה להוות פתרון טבעי. במספר מחקרים שנערכו על בעלי חיים תמצית זרעי הענבים נמצאה ככזו שיכולה לצמצם את חמצון ה-LDL הנובע מתזונה עתירת שומן – דבר שהוביל למציאתה של השפעה דומה גם במחקרים שנעשו אחר כך על בני אדם.

כך למשל במחקר שפורסם בשנת 2017 ובו השתתפו 87 מבוגרים שעמדו לעבור ניתוח לב, נמצא כי צריכה של 400 מ"ג תמצית זרעי ענבים כיום לפני הניתוח, הורידה אצלם בצורה משמעותית את הלחץ החמצוני – מה שבהחלט יכול להצביע על כך שלרכיב סגולות להגנה על הלב מפני נזקים עתידיים נוספים. 

4. מחזקת את תפקוד הכליות

לא רק העורקים והלב שלנו חשופים לסכנת הלחץ החמצוני בגוף – גם הכליות רגישות לו מאוד, והשפעתו יכולה להיות מזיקה ובלתי הפיכה. כדי למנוע זאת, בהחלט אפשר לדבר על נטילת תמצית זרעי ענבים כאפשרות עם ביסוס מחקרי. לא רק שמחקרים על בעלי חיים כבר הוכיחו כי הרכיב על זה מצמצם את הנזק בכליות ומוריד את הלחץ החמצוני והדלקתי על המקום, אלא גם שמחקר שנערך על בני אדם כבר הראה זו.

במחקר הזה, שנערך בתוניסיה ופורסם בשנת 2016, נבדקו מעל 20 אנשים שאובחנו כלוקים באי ספיקת כליות כרונית וצרכו 2 גרם של תמצית זרעי ענבים ביום למשך 6 חודשים. בהשוואה לקבוצת הביקורת שנטלה תרופת דמה, אצל הנוטלים מהתמצית האמיתית נרשמה ירידה של 3% בחלבון בשתן, יחד עם שיפור של 9% בהתנקות הכליות. זה אומר שהכליות של המשתתפים מקבוצת הניסוי הפכו למסוגלות הרבה יותר לסנן את השתן מאלו בקבוצת הביקורת.

יתרונות בריאותיים של תמצית זרעי ענבים: אישה מחזיקה דגם של כליות

 5. בולמת התפתחות של דלקות

אחת היכולות המעניינות ביותר של תמצית זרעי הענבים היא כנגד התפתחותן של דלקות וזיהומים מסוגים שונים – כי מתברר שהרכיב הזה נושא בתוכו תכונות אנטי בקטריאליות ונוגדות פטריות. כך למשל, במחקר מעבדה שנערך באוניברסיטת כווית נמצא כי התמצית יכולה לבלום את התפתחותם של 43 זנים של החיידק הסטפילוקוק זהוב, העמיד בפני אנטיביוטיקה.

קנדידה היא סוג של פטריה זיהומית היכולה לגרום בין היתר לפטרת הפה. ברפואה האלטרנטיבית והמסורתית כבר משתמשים בתמצית כתרופה לקנדידה, אך נראה שגם מחקרית יש לה פוטנציאל. במחקר שפורסם בשנת 2014 על נקבות עכברים שסבלו מזיהום פטריית נרתיקי, ניתנה להן תמיסה שהכילה מן התמצית והן צרכו אותה כל יומיים למשך 7 ימים. הממצאים הראו כי התפשטות הזיהום נעצרה אצלן לאחר 5 ימים והזיהום כולו עבר כליל תוך 8.

6. עשויה להגן על הכבד

הכבד משחק תפקיד משמעותי בסינון שלל חומרים ותרכובות מזיקים שחודרים לגופנו מזיהום האוויר שסביבנו, ממשקאות אלכוהוליים, מתרופות שאנו צורכים או מדלקות נגיפיות שונות. אך גם הכבד צריך הגנה משלו – ותמצית זרעי הענבים יכולה לספק לו את זה. במחקרי מבחנות שונים כבר נמצא שתמצית זרעי ענבים מצמצמת דלקתיות בכבד, משפרת את מחזור נוגדי החמצון בו ומאבטחת אותו מול נזקי הרדיקלים החופשיים המתרחשים במהלך החשיפה לרעלנים.

זאת ועוד, האנזים אלנין טרנסאמינאזה (ALT) הוא סמן מפתח להרעלה בכבד – כלומר שככל שרמותיו גבוהות יותר כך הכבד חשוף יותר לנזק חמור. במחקר שפורסם בשנת 2010 נבדקו עשרות בודדות של אנשים שלקו במחלת הכבד השומני הלא-אלכוהולית ונרשמה אצלם רמה גבוה של ALT בכבד, והם צרכו במשך 3 חודשים 2 גרם תמצית זרעי ענבים. השפעת נטילת התמצית נבדקה מול השפעת נטילת ויטמין C במינון דומה, והתוצאות הראו כי אצל אלו שנטלו את התמצית חלה ירידה של 46% ברמת ה-ALT בגוף, בעוד שאצל נוטלי הוויטמין C נרשם שינוי מצומצם בהרבה.  

יתרונות בריאותיים של תמצית זרעי ענבים: ידיים של רופא מחזיקות דגם של כבד

7. תורמת להחלמה מהירה יותר מפציעות

פציעות שמתגלות בעור, קלות או יותר חמורות, עלולות להוות מטרד שלוקח זמן להחלים ממנו ולהעבירו כליל. אך אם אתם רוצים לזרז את התהליך המייגע לעיתים, יכול בהחלט להיות שתמצית זרעי ענבים יכולה להיות לכם לעזר כאן. כדוגמה אנחנו יכולים להביא לפניכם מחקר שפורסם בשנת 2014 ובו יותר מ-30 מבוגרים שעברו ניתוח קל יחסית נטלו קרם לטיפול שהכיל 2% תמצית זרעי ענבים, אל מול קבוצת ביקורת שקיבלה תרופת דמה.

התוצאות שנרשמו הראו שאצל קבוצת הניסוי שהשתמשה על פצעיה בקרם מבוסס הרכיב ההחלמה התרחשה לאחר 8 ימים, בעוד אצל קבוצת הביקורת ארך התהליך 14 יום. נראה שהתוצאה הזו נובעת מרמות גבוהות של תרכובות בשם פרואנטוציאנידינים בתמצית, המעוררות את שחרורם של גורמי צמיחה בעור ומזרזות את שיקומו.

8. משפרת את רמת הקולגן ומחזקת את העצמות

כמקור עשיר לפלבונאידים, תמצית זרעי ענבים יכלה לעזור בהגברת צפיפות העצם ובחיזוקה. במחקרים שנערכו ביפן על חולדות נמצא כי הוספתה של התמצית לתזונה דלה, רגילה או אף עשירה בסידן מעלה את תכולת המינרלים בעצם ובכך תורמת להתחזקותה ועוצמתה. זאת ועוד, מתוצאותיהם של מחקרי בעלי חיים שנערכו בקוריאה הדרומית עולה שבכוחה של התמצית גם לדכא את הרס העצם שנגרם בעקבות דלקת מפרקים שגרתית אוטואימונית.

בנוסף לכל אלו נראה שהתמצית משככת כאבים ונזקים במפרקים, מעלה את רמות הקולגן ומצמצת שחיקה בסחוסים, כפי שנמצא במחקר שנערך על עכברים שלקו בדלקת מפרקים ניוונית.

יתרונות בריאותיים של תמצית זרעי ענבים: צילום רנטגן של עצמות

9. עשויה להוריד את הסיכון ללקות בסרטן

צריכה מרובה של נוגדי חמצון כפלבנואידים פרואנטוציאנידינים כבר קושרה במחקר המדעי לירידה בסיכון ללקות בסוגים שונים של סרטן. באותו האופן גם הפעילות נוגדת החמצון שמתקיימת בתמצית זרעי הענבים הראתה פוטנציאל לבלום גידולים של סרטן השד, הריאות, הכבד, הערמונית, הלבלב, תאי הקשקש, המעי הגס, חלל הפה ועוד. כמו כן, במספר מחקרים נמצא כי רכיב זה עשוי לחזק את השפעתם של מספר סוגי כימותרפיה.  

המחקר שגילה: תמצית זרעי ענבים יעילה כנגד השפעות הזמן

אז כאמור, מלבד כל הדברים הטובים שיש לתמצית זרעי הענבים להציע וכבר הספקנו לספר לכם עליהם - המחקר המעניין והעדכני ביותר לגביה נערך בשיתוף פעולה בין חוקרים מסין ומארה"ב ופורסם בכתב העת Nature Metabolism בדצמבר 2021. ההתמקדות המיוחדות שלו הייתה בתרכובת שהפיקו החוקרים מתמצית זרעי הענבים אשר נקראת פרוציאנדין C1 (PCC1) – אותה הם ניסו על עכברים, על מנת לבדוק את יכולותיה כנגד הזדקנות.

במסגרת הניסויים נבדקו עכברים מבוגרים שסבלו מהזדקנות בתאי הכליות, הכבד, הריאות והערמונית; לאחר שהם טופלו בתמצית בתרכובת ה-PPC1 התהליך חזר לאחור והתאים השתקמו. כמו כן נמצא כי הצריכה מהתרכובת הזו גם שיפרה את כוח האחיזה, מהירות ההליכה המרבית, יכולות ההיתלות והיציבות ואת רמות הפעילות היומיומיות באופן כללי אצל העכברים שקיבלו ממנה לעומת קבוצת ביקורת שנטלה תרופת דמה. זאת ועוד, בניסוי נוסף שעשו החוקרים על עכברים זקנים במיוחד, נמצא כי אלו מהם שקיבלו מן ה-1PPC זכו להארכת תוחלת חייהם ב-9.1% יותר בממוצע מן העכברים בקבוצת הניסוי - נתון שהוא שווה ערך לתוחלת חיים ארוכה יותר ב-64.2% מזו של עכבר ממוצע!

יתרונות בריאותיים של תמצית זרעי ענבים: מדען מסתכל במיקרוסקופ ומולו תא עם עכברים

אך האם התוצאות המרשימות שהושגו בניסוי שכזה אכן תקפות גם לבני אדם? צריך לקחת בחשבון שעל אף הקרבה המסוימת במבנה הגנטי עדיין יש פער בין הכמויות והמינונים שניתן לתת לעכברים מן החומר הזה על פני המינונים שבני אדם יכולים לקבל. אך בהחלט יכול להיות שמחקרים עתידיים בנושא, שיערבו גם חולדות ולאחר מכן בני אדם - יוכיחו לנו כי הפוטנציאל שיש בגילויים האלו הוא אכן בר יישום גם על בני אדם ועשוי להשפיע על תוחלת החיים שלנו.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.