print header

הכירו את 8 יתרונותיו הבריאותיים של תבלין הקצח

גרגיריו השחורים של צמח הקצח, הנפוצים בלא מעט מטבחים, משמשים רבים לתיבול ולשדרוג מאפים שונים שמקבלים מגע של פריכות מפתיעה, אך מי מכם ידע שמדובר לא רק בתבלין אהוב, אלא גם בדרך להעניק חיזוק משמעותי לבריאות הגוף? אולי תתפלאו לשמוע, אבל הגרגירים הקטנים והכהים הללו עשירים בסגולות רפואיות טבעיות ויש להם כמה וכמה יתרונות משמעותיים שלא תרצו לפספס. לכן אספנו עבורכם 8 מהם שייגרמו לכם לרצות לצרוך עוד יותר מן הרכיב הנפלא הזה, וכמו כן גם הוספנו הסבר קצר שיבהיר לכם מהו בעצם הקצח.

יתרונות בריאותיים של קצח: גרגיר קצח לצד מכתש ועלי

מהו הקצח?

הקצח הוא צמח נפוץ באזור הים התיכון ודרום-מערב אסיה בכלל, כשבארצנו למשל ניתן למצוא 5 מיני קצח הגדלים בטבע. דווקא הקצח התרבותי – המין ממנו נאספים זרעי הקצח האכילים שמוכרים לנו לטובה  אינו ממש נפוץ כאן כיום כצמח בר, אם כי בעבר הרחוק המצב היה שונה, כפי שאפשר ללמוד מאזכורו בספר ישעיהו. גם סגולותיו הרפואיות היו ידועות לנו מימים ימימה, כשכבר בתלמוד נאמר: "הרגיל בקצח אינו בא בכאב לב". הקצח משמש מאות בשנים כמקור מזון ובסיס להפקת שמן בתרבויות שונות באסיה, במזרח התיכון ובאפריקה, כמו גם כרכיב תזונתי בריא למדי, ויש בו מספר תרכובות פעילות, כפי שתוכלו לקרוא בהמשך הכתבה, כשהבולטת מבניהן נקראת טיימוקוויינון (Thymoquinone)לפי החוקרים השונים בתחום, אותה תרכובת היא המעניקה לקצח את מרבית יתרונותיו הבריאותיים – כפי שתראו בסעיפים הבאים. שימו לב כי המינון היומי המומלץ לצריכת גרירי הקצח הוא בין 1-3 גרם ביום, אך דעו כי אם אתם צורכים מן השמן המופק מהם ההמלצה משתנה ל-250-1000 מיליגרם ביום בסך הכל. 

8 יתרונות בריאותיים של קצח

1. עשיר בנוגדי חמצון טבעיים

אם בריאותכם חשובה לכם אתם ודאי מכירים את המונח "נוגדי חמצון", שמתאר מספר רב של תרכובות טבעיות שמסייעות לגופנו לנטרל את האיום הנשקף מהרדיקלים החופשיים ולמנוע את הנזק החמצוני שנגרם לתאי הגוף. נוגדי החמצון מסייעים בבלימת מחלות כרוניות וקטלניות למיניהן ובעיות בריאותיות שונות, ועל פי מחקר שפורסם בשנת 2013, מספר תרכובות טבעיות הכלולות בקצח, כדוגמת הטיימוקוויינון שהזכרנו קודם, כמו גם קרבקרול ואתנול טי, מעניקות לו יתרון משמעותי בכל הקשור לנוגדי חמצון והופכות אותו למומלץ ביותר לשמירה על בריאות תקינה ואיתנה.

2. מונע אולקוס

אולקוס, או כיב קיבה בעברית תקנית, הוא פצע פנימי כואב ומטריד הנוצר כאשר חומצות ואנזימים שונים פוגעים ברצף השכבתי שמצפה את הקיבה, מה שגורם לתחושת שריפה באזור הבטן העליונה וכאבים חזקים המשבשים את סדר היום ומפריעים לשגרת החיים. לאלו מכם הסובלים מאולקוס יכול להיות פתרון טבעי מצוין בדמות הקצח, שהוכח כמסייע בשיקום שכבת הקיבה ובמניעת היווצרות הבעיה. במחקר משנת 2011, שנעשה על חולדות שטופלו באמצעות קצח, הצביעו התוצאות לא רק על כך שלזרעים הייתה השפעה חיובית על 83% מן החולדות שנבדקו, אלא שהם היו יעילים כמעט כמו שימוש בתרופות נפוצות לטיפול באולקוס. מחקר נוסף בנושא, שנערך בטורקיה, הראה שהקצח על מרכיביו הפעילים השונים, שימושי במניעת התפתחות האולקוס ובהגנה על ציפוי הקיבה מנזקי אלכוהול.

יתרונות בריאותיים של קצח: אדם מחזיק בבטנו בכאב

3. מועיל בהורדת רמות הכולסטרול בגוף

רמות גבוהות של כולסטרול בדם היא אחת מהבעיות הבריאותיות הקשות והנפוצות ביותר של המאה ה-21. על אף שכל אחד מאיתנו זקוק למינונים מסוימים של כולסטרול בגופו, כמויות גבוהות מדי המצטברות בדם מעלות באופן מהותי את הסיכוי לחלות במחלות לב. מתברר שהקצח יכול לבוא לעזרתכם במקרה זה, כשבמחקר שנערך בשנת 2016 נמצא כי צריכה שלו קשורה ישירות לירידה משמעותית ברמות הכלליות של הכולסטרול בגוף, כמו גם בצמצום מינוני כולסטרול מסוג LDL – "הכולסטרול הרע" וטריגליצרידים. שימו לב כי תוצאות המחקר העלו כי לשימוש בשמן קצח הייתה תועלת גדולה יותר בהשגת מטרה זאת בהשוואה לזרעי הקצח הרגילים.

4. מסייע בחיסול בקטריות

מחלות הנגרמות על ידי חיידקים למיניהם אחראיות על שורה ארוכה של בעיות בריאותיות בלתי מבוטלות ומסוכנות, החל מדלקות אוזניים טורדניות ועד דלקת ריאות על סיבוכיה השונים. עם זאת, גם פה הקצח יכול לבוא לעזרתכם ולמנוע את הופעתן של המחלות על ידי חיסולם של חיידקים במהירות וטרם הם גורמים לנזקים. כך למשל, בניסויי מבחנה שנערכו באוניברסיטת קהיר שבמצרים ובאוניברסיטה למדעי הרפואה שבפקיסטן, נמצא כי לקצח סגולות רפואיות המסייעות בבלימת התפשטותו של סטיפולוקוק זהוב - סוג של חיידק עמיד בפני אנטיביוטיקה.

יתרונות בריאותיים של קצח: איור של יד העוצרת דימוי של חיידקים

5. משכך דלקות

לרוב דלקות הן תגובה חיסונית טבעית של גופנו, והן עוזרות לו להגן עלינו מפני פציעות וזיהומים. עם זאת, כאשר דלקות נעשות לחוזרות ונשנות ונהפכות לכרוניות, זהו סימן שלילי שעלול להוביל להתפתחות שלל מחלות בלתי רצויות. ממש כמו במקרים הקודמים שהצגנו כאן, גם בעניין זה, כמות נוגדי החמצון הגבוהה שבקצח הופכת אותו לנוגד דלקות יעיל במיוחד, כפי שהוכח במחקרים שונים כמו למשל בזה שפורסם בשנת 2016 ובו השתתפו כ-42 אנשים הלוקים בדלקת מפרקים. הנחקרים צרכו כ-1,000 מיליגרם של קצח מדי יום למשך 8 שבועות, שבסופם התברר כי הלחץ החמצוני והדלקתי שהתקיים בגופם ירד באופן משמעותי ביותר.

6. עוזר לשמור על תפקוד תקין של הכבד

לא תמיד אנו מבינים עד כמה חיוני הוא תפקודו התקין של הכבד לבריאות גופנו, ולכן חשוב מאוד שתכירו בחשיבות האיבר הפנימי הזה שאחראי על ניקוי רעלים, עיבוד החומרים המזינים את גופנו וייצור חלבונים ותרכובות נוספות. סגולותיו הרפואיות של הקצח הופכות אותו ליעיל במיוחד בהגנה על הכבד מפני נזקים שונים, ומספר מחקרים הראו זאת באופן ברור למדי. כך למשל מחקר שנערך בשנת 2008 הראה שצריכת קצח הגנה על הכבד של חולדות מפני נזקים שונים ומנעה את התפשטותם של זיהומים. 

יתרונות בריאותיים של קצח: איור של מיקום הכבד בגוף האדם

7. מסייע בוויסות הסוכר בדם

בימינו, כך אנחנו מקווים, כבר לא צריך להסביר על הסכנות הטמונות ברמות סוכר גבוהות בדם, כמו למשל הצימאון הגובר, תשישות וצניחה ביכולות הריכוז, שהם רק חלק מהתסמינים היותר "קלים" של בעיה חמורה זאת, שאם לא מטפלים בה כראוי יכולה להיגרר אל הפרעות עצבים קשות, ירידה בראייה והחלמה איטית ומתמשכת יותר מפצעים וחבלות. הקצח על שלל סגולותיו שמנינו עד כה, מציע גם כאן פתרון יעיל לבעיה, כשצריכתו עשויה להוביל לצמצום וויסות רמות הסוכר בדם באופן טבעי ומהיר, כפי שהוכח במחקר שנערך באוניברסיטת המלך פייסל שבסעודיה וכלל 94 נחקרים שצרכו קצח מדי יום למשך 3 חודשים, וחשו את התוצאות החיוביות על גופם.

8. תורם למאבק בסרטן

כפי שכבר הזכרנו קודם לכן הקצח עשיר בשלל נוגדי חמצון המסייעים במניעת שורה לא קטנה של מחלות קשות, שבראשן מחלת הסרטן הקטלנית. תוצאותיהן של בדיקות מבחנה שונות שנעשו במסגרת כמה וכמה מחקרים בנושא, הוכיחו שאכן לקצח יש את היכולת לצמצם באופן ניכר את הסיכוי ללקות בסרטן ולבלום את התפשטותם של תאים סרטניים. כך לדוגמה, במחקר שנערך באוניברסיטה הלאומית ג'קסון שבמיסיסיפי נמצא כי תמצית קצח סייעה בהשבתת פעילותם של תאי שד סרטניים, ומחקר נוסף משנת 2011 הראה שהקצח על תרכובותיו השונות יכול להיות יעיל גם נגד סוגים נוספים של סרטן, כדוגמת סרטן הריאות, סרטן הלבלב, סרטן צוואר הרחם, סרטן הערמונית, סרטן העור וסרטן המעי הגס. 

 

להכרת יתרונות בריאותיים של תבלינים נוספים, לחצו כאן

 

מקור תמונה: Medical graphics

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.