print header

8 יתרונות בריאותיים של מי קוקוס

 מי קוקוס הם נפלאים, טעימים ומרעננים, והם פתרון מצוין עבור ימי הקיץ החמים שפוקדים אותנו. אך מלבד היותם אמצעי הרוויה נהדר, הם גם מכילים רכיבים תזונתיים חיוניים רבים שיכולים לשפר את בריאותנו, כגון: סוכרים, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ועוד שלל דברים טובים. אז אם ברצונכם לטפל באקנה או לדאוג לבריאות הלב שלכם בדרך פשוטה וטעימה, קחו לכם כוס של מי קוקוס צוננים, וקראו על 8 התועלות שתוכלו להפיק מהמשקה המדהים הזה, שיהפוך את עונת הקיץ שלכם למרעננת ובריאה יותר.

1. תורמים לבריאות הלב

כוס של מי קוקוס ביום עושה פלאים לבריאות הלב שלנו. מחקר מעבדה שנעשה על חולדות הוכיח שצריכת מי קוקוס מסייעת להוריד את רמת הכולסטרול בדם - שמינונים גבוהים ממנו עלולים לסכן את הלב ואת כלי הדם. לצד זאת, מי הקוקוס מצליחים לתרום לשימורו של הכולסטרול "הטוב" (HDL) המיוצר בכבד, שתפקידו הוא להגן על העורקים מפני הצטברות של רובד שומני, וכך למנוע אפשרות של סתימה בהם. מחקר מעבדה נוסף מוכיח שהיכולות של מי הקוקוס להוריד את רמת הכולסטרול זהות לאלה של הסטטין, שהיא תרופה שמסייעת למנוע מחלות קרדיווסקולריות (CVD) כגון שבץ מוחי, יתר לחץ דם ועוד.    

מי קוקוס: קוקוס עם קשית על חוף ים

2. עשויים לתרום לבריאות מערכת העיכול

מי קוקוס עשירים במגנזיום, שאחד מתפקידיו הוא לווסת את פעילות המעיים ולסייע לתפקוד מערכת העיכול. כמו כן, המגנזיום מונע הצטברות של גזים, עצירות וחומציות יתר בקיבה, דבר שמקל על התחושה הכללית בתוך הבטן שלנו. יתרון נוסף של מי הקוקוס הוא הסיבים התזונתיים הרבים המצויים בהם, שתורמים לפעילות של מערכת פינוי הפסולת בגוף שלנו. מי הקוקוס נחשבים גם לבעלי תרומה חיובית בכל הקשור לטיפול בשלשולים, מפני שהם מכילים סידן, ברזל ומגנזיום, וצריכה של מנה אחת מהם כשעה לאחר מקרה של קלקול קיבה עוזרת להעניק לגוף בחזרה חומרים חיוניים שאבדו לו.

3. ידידותיים לחולי סוכרת

סובלים מסוכרת? מי קוקוס עשויים להיות המשקה האהוב עליכם בקיץ הקרוב. מחקר מקיף שבחן את השפעת מי הקוקוס על חולי סוכרת מצא שהם מכילים ל-ארגינין (L-arginine), שהיא חומצת אמינו שידועה במאפיינים נוגדי הסוכרת שלה - אספקה קבועה של חומצת האמינו הזו משפרת ומייעלת את קליטת האינסולין אצל חולי סוכרת מסוג 2. מחקר מעבדה נוסף הצליח להוכיח שמתן מנה של מי קוקוס לחולדות החולות בסוכרת הביא להורדת רמת הסוכר בדם שלהן. עוד הוכח באותו המחקר שמי קוקוס עוזרים להילחם בנזק חמצוני - תופעה נפוצה מאוד אצל חולי סוכרת המאופיינת בתסמינים שונים, כגון: עייפות, איבוד זיכרון, כאבי שרירים, ירידה באיכות הראייה ועוד.
מי קוקוס: ציוד לחולי סוכרת

4. מסייעים בהתמודדות עם אבנים בכליות

שתייה של מי קוקוס מסייעת להיפטר מכמויות עודפות של חומצות וכלור, שריכוזים גבוהים שלהם בגוף עלולים להגביר את הסיכון לסבול מאבנים בכליות - קביעה זו קיבלה משנה תוקף במחקר שנערך בשנת 2018. במחקר נוסף, שתוצאותיו תומכות בממצאים הללו, נמצא שמי קוקוס לא רק מונעים הצטברות של אבנים ברקמות של הכליות, אלא גם בדרכי השתן, ואף בולמים את הנזק חמצוני בכל אחד מהם. בשנת 2017 נערך מחקר אחר שבמסגרתו הצליחו החוקרים להוכיח שמי קוקוס עוזרים לרפא זיהומים בדרכי השתן ובשלפוחית.

5. תורמים לשמירה על בריאות העור

מי הקוקוס הם לא רק משקה טעים ומהנה לשתייה, הם גם מקור נהדר לאספקת לחות - מריחה שלהם על העור תסייע לכם להתמודד עם חדירה של גופים זרים לתוכו, ותעניק לו חוסן ועמידות מפני בעיות כמו יובש קיצוני ואקנה. מה שמזכה את מי הקוקוס בתכונות הנהדרות הללו הם הרכיבים האנטי-מיקורוביאליים המצויים בהם, הידועים בתרומתם הרבה להגנה על הגוף מפני מזיקים. במחקר שנערך בשנת 2017 נמצא שהמרכיבים במי הקוקוס אומנם לא יפתרו את בעיית האקנה לגמרי לבדם, אך מריחה עקבית שלהם על עורכם והכנסתם לשגרת הטיפוח שלכם, לצד חומרים נוספים אחרים, תאיץ פלאים את תהליך ההזנה והריפוי של העור.

6. עוזרים בהתמודדות עם יתר לחץ דם

בהמשך לסעיף הראשון בו דובר על היכולת של מי הקוקוס לתרום לבריאות הלב וכלי הדם, דעו אחת הדרכים בהן הוא עושה זאת היא הורדת רמת לחץ הדם בגוף. במחקר שנערך על אנשים הסובלים מלחץ דם, התגלה שצריכה של מי קוקוס שיפרה פלאים את לחץ הדם הסיסטולי - הלחץ שהלב מפעיל על מדוריו בכל פעימה - אצל כ-71% מהמשתתפים בניסוי. כמו כן, מנה של 240 מ"ל מי קוקוס מכילה כמות יפה של כ-600 מ"ג אשלגן, שידוע כמינרל שמסוגל להוריד את רמת לחץ הדם - טענה שגובתה במחקר שפורסם בכתב העת האמריקני לפיזיולוגיה, ותוצאותיו הצליחו להוכיח שצריכה קבועה של משקה זה ייצבה את רמת לחץ הדם בקרב אנשים הסובלים ממנו בתדירות בינונית-גבוהה.
מי קוקוס: איש מודד לחץ דם

7. מסייעים לירידה במשקל

בסעיפים הקודמים דובר רבות על הרכיבים התזונתיים הרבים שיש במי הקוקוס, אך מה שלא הוזכר הוא שאחד היתרונות שהם מציעים לנו הוא טעם נהדר לצד הערך הקלורי הנמוך שבהם. בכוס של מי קוקוס יש כ-48 קלוריות, שזו כמות נמוכה באופן יחסי מזו המצויה במשקאות מתוקים אחרים, על אף המתיקות והטעם הנפלא שלהם. המאפיין הזה הופך את מי הקוקוס לפתרון נהדר עבור שומרי משקל, שמצד אחד מעוניינים לשמור על גזרתם ולהימנע ממשקאות עתירי קלוריות, אך מנגד, מסרבים להתפשר על איכות המשקה המועדף עליהם ועל טעמו. 

8. עשויים לסייע בשיפור הביצועים הגופניים שלכם

מי הקוקוס מכילים אלקטרוליטים, שהם מינרלים המצויים בגוף ומטרתם לסייע לתפקוד התקין שלו, בין היתר במהלך פעילות ספורטיבית. שמירה על צריכה קבועה ומאוזנת של המינרלים האלה היא בעלת חשיבות עליונה לפעילות עצבית ושרירית, ולשיפור ביצועי הגוף. במחקר שפורסם באתר הספרייה הלאומית לרפואה בארה"ב נמצא שמי הקוקוס משתווים ברמת האלקטרוליטים המצויים בהם למשקאות ספורט אחרים - אך עצם היותם מקור טבעי הופך אותם לתחליף בריא יותר עבור ספורטאים, כיוון שצריכת הוויטמינים הללו בדרך טבעית מקלה על תהליכים במערכת העיכול והופכת את הגוף לקליל יותר. 
 
הערה חשובה - צריכת מי קוקוס כתחליף למשקאות ספורט היא חיונית וטובה כאשר מדובר בפעילות ספורטיבית בינונית ולא ארוכה מדי. אז אם אתם עוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת וממושכת, ייתכן שמי הקוקוס לא יספקו לכם את כל מה שאתם צריכים. במי הקוקוס יש כמות נמוכה יחסית של נתרן ופחמימות, שצריכתם היא נדרשת עבור אנשים המבצעים פעילויות גופניות מאומצות, ולכן, אם אתם עוסקים בכאלה, עליכם לשקול להתייעץ עם תזונאי ספורט שיתאים לכם תפריט מאוזן ובריא.
מי קוקוס: אישה רצה עם אוזניות

אזהרות והערות: כמה מי קוקוס מומלץ לצרוך ביום?

ראשית, עלינו לשאול את עצמנו מדוע אנחנו צריכים לשים לב לכמות מי הקוקוס שאנחנו שותים בכל יום? דוגמה טובה לכך היא סיפורו של בחור אמריקאי בן 42, ללא רקע רפואי מיוחד, שהגיע לבית החולים לאחר שאיבד את הכרתו כתוצאה משתייה מופרזת של מי קוקוס. הכמות הגדולה מדי שהבחור הזה שתה (כ-2.5 ליטר) העלתה את רמת האשלגן בגופו באופן קיצוני, והובילה למצב חמור של היפרקלמיה (הרעלת אשלגן). על כן, יש לשים לב לכמות מי הקוקוס שאתם צורכים, ולוודא שאתם לא חורגים מהכמות היומית המומלצת - שהיא 2,600-3,400 מ"ג לאדם ביום (כוס מי קוקוס שוות ערך לכ-600 מ"ג אשלגן). 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.