print header

9 מזונות מומלצים למניעת שיער אפור

 אחד מסימני ההזדקנות הראשונים שרבים מאיתנו רואים במראה הוא שיער אפור, שמופיע תחילה רק בכמה נקודות קטנות על הראש, אבל עם הזמן הוא הולך ומתפשט. למרבה הצער, עד היום לא נמצאה דרך יעילה להילחם בתופעה הזאת שלא כוללת השתלות שיער או טיפולים מורכבים דומים, אך בהחלט יש דרכים שונות לעכב אותה. היום אתם תכירו 9 מזונות מומלצים שעוזרים לעשות זאת בזכות מגוון של רכיבים בריאים שיעילותם הוכחה במסגרת מחקרים שונים. אפילו אם שיערות לבנות ואפורות כבר החלו להופיע על הראש שלכם, עדיין כדאי שתאכלו מהם במסגרת ההמלצות המפורטות, כי בהחלט ניתן להאט את ההתפשטות שלהן, ואם זה עדיין לא קרה אז כדאי לעשות זאת פי כמה וכמה!
 
מזונות למניעת שיער אפור: שיער של אישה

1. שקדים

אחת מהסיבות להופעת שיער אפור היא התחמצנות של זקיקי השיער שלנו, שאחראים על ייצור שיער. בשל כך, כאשר הם נפגעים, הם מצמיחים שיער חלש יותר, וגם ריכוז הפיגמנטים שמעניקים לו צבע יורד, מה שגורם להופעת שיער אפור. מזונות רבים שאנו אוכלים יכולים לעכב את התהליך הזה בזכות תכולת נוגדי החמצון שבהם, והשקדים הם בחירה מצוינת עבוד שדרוג התפריט שלכם מהבחינה הזאת. הסיבה לכך שהם מומלצים במיוחד היא אנזים בשם קטלאז (Catalase) שהוא נוגד חמצון רב עוצמה שמשתמשים בו בתכשירים רבים נגד שיער אפור. בשקדים יש עוד רכיבים רבים שתורמים לשיער ולבריאות באופן כללי, כמו שומנים בריאים, ויטמין E, סידן, מגנזיום, זרחן ועוד.

2. מזונות מותססים

כיום רבים כבר יודעים שמזונות מותססים כמו כרוב כבוש, חמוצים תוצרת בית, משקה קפיר וכדומה, מעניקים לגוף חיזוק פרוביוטי נהדר של חיידקים ידידותיים. החיידקים האלו חיים במערכת העיכול שלנו ומשפיעים באופן טבעי על תהליך פירוק המזון שאנו אוכלים - אז מה הקשר של זה לשיער אפור, אתם שואלים? ובכן, חלק מהעבודה שהחיידקים האלה עושים למען הגוף שלנו היא ייצור חומר בשם ביוטין (Biotin), המוכר גם בשם ויטמין B7, שמחסור ממנו עלול להוביל לשיער חלש ונשירה. למרבה המזל, בזכות חיידקי המעיים שלנו חוסר בביוטין נחשב לתופעה נדירה, אך זה לא אומר שלא צריך לחזק אותם בעזרת, בין השאר, מזונות מותססים.
מזונות למניעת שיער אפור: חמוצים

3. שוקולד מריר

שוקולד מריר שמכיל אחוזים גבוהים של מוצקי קקאו הוא מקור מתוק ומומלץ להרבה רכיבים חשובים לגוף, כמו נוגדי חמצון שחשיבותם כבר תוארה וגם נחושת וברזל. מחסור בנחושת הוא נדיר יחסית, אך משום שהמינרל הזה קשור לייצור המלנין בגוף (הפיגמנט שמעניק צבע לשיער, עור ועיניים), חשוב לספק אותו לגוף אם רוצים למנוע הופעת שיער אפור. בכל הקשור לברזל, מחסור שלו בא לידי ביטוי ברמות חלבון פריטין, שתפקידו להיקשר לברזל ולשחרר אותו בכמות מבוקרת בגוף. החלבון הזה קושר בעבר להופעת שיער אפור בגיל מוקדם, ולכן בהחלט רצוי להימנע ממנו.

4. עדשים

תוצאות של מחקרים רבים, כמו זה שנערך בהודו בשנת 2017, גורמות למדענים לחשוב שייתכן וקיים קשר הדוק בין מחסור בחומצה פולית - המוכרת גם כוויטמין B9, לבין הופעת שיער אפור. אחת מהסיבות האפשריות לכך, היא ש-B9 חיוני לצורך יצירה של חומצת האמינו מתיונין (Methionine), אותה הגוף לא מסוגל לייצר באופן עצמאי ועליו לקבל דרך המזון שאנו אוכלים. למתיונין יש תפקיד חשוב בשמירה על שיער מלא צבע ובמניעת שיער אפור, כפי שבוסס בין השאר במחקר משנת 2015. עדשים הם מקור מעולה ל-B9 ומכך שגם למתיונין, ואל המאכל הזה מצטרפים מזונות אחרים שעשירים בחלבון, כגון בשר בקר, עוף ודגים, לרבות הסלמון שיוצג בהמשך. 
מזונות למניעת שיער אפור: עדשים

5. בטטות 

ב-100 גרם בטטות יש כ-30% מכמות הצריכה היומית המומלצת של נחושת, מינרל שחשיבותו למניעת שיער אפור מוכרת לעולם המדע והקשר בינו לבין הופעת שיער אפור תועד היטב במחקרים שונים. כדאי לאכול בטטות גם בשל ריכוז ראוי לציון של ויטמין C ורכיבים אחרים שנחוצים לצורך יצירת קולגן, החלבון השכיח ביותר בגוף שלנו שמצוי בין השאר בשיער, ורמות נמוכות שלו עלולות להוביל לנשירה ובעיות דומות. אם אתם לא אוהבים את הטעם של הבטטות, תוכלו להיעזר ב"קרוב משפחה" שלהן כדי לטפל בשיער שכבר החל להאפיר, ולהכהות אותו באופן טבעי. לחצו כאן כדי להכיר דרך מפתיעה וטבעית להכהות שיער מאפיר תוך דקות בעזרת קליפות תפוחי אדמה.

6. סלמון

שמני דגים ואכילת דגים מומלצים לרוב לשמירה על שיער בריא ומבהיק, אך במקביל יש להם גם תפקיד במניעת שיער אפור. מחסור בוויטמין D שמצוי בדגים שומניים רבים, קושר על ידי מחקרים רבים לאובדן פיגמנטציה בשיער, ולכן אם אתם רוצים להילחם בהופעת הצבע האפור על הראש שלכם, אכלו מאכלים שעשירים בוויטמין זה ודאגו לחשיפה יומית לשמש. הסלמון האהוב הוא מאכל מומלץ מהבחינה הזאת משום שיש בו כמות מכובדת של ויטמין D. הכמות היומית המומלצת לצריכת הוויטמין זה ביום נעה בין 400 יחידות בינלאומיות (IU) ל-800 יחידות בהתאם לגיל, ומנה של סלמון במשקל 75 גרם מכילה בין 394 ל-636 יחידות שלו. 
מזונות למניעת שיער אפור: סלמון

7. ספירולינה ואצות דומות

באצות ספירולינה וזנים נוספים יש רכיבים רבים שציינו עד כה לאורך הכתבה: נחושת, ויטמינים מקבוצת B, ברזל ושלל נוגדי חמצון שונים. אצות שכאלו גם נחשבות למקור צמחי טבעי נהדר לקולגן שכבר אוזכר, ויש להן תועלות רבות שתוכלו לקרוא עליהן בהרחבה כאן. את הספירולינה ניתן לאכול או לצרוך כתוסף מזון, ויש גם שפע של תכשירי טיפוח וקוסמטיקה עם אבקות או תמציות ספירולינה שמתיימרות לעודד צמיחה שיער, ואף להחזיר לשיער שאיבד את הצבע - את הגוון הטבעי שלו. לחלק גדול מהטענות האלו אין גיבוי מדעי יציב, אך לאכילת הספירולינה בהחלט יש השפעה חיובית על השיער ועל דחיית הופעת הזיקים האפורים בו למשך זמן ארוך.

8. כבד בקר

גם בכבד הבקר יש כמויות גדולות של נחושת, ברזל וויטמין B9 וגם B12, שהוכח מחקרית שמחסור ממנו מוביל לשיער אפור. משום שככל שהזמן עובר הגוף שלנו מתקשה יותר ויותר בספיגת B12, יש חשיבות גבוהה לצריכתו במינונים שעולים על הצריכה היומית המומלצת. מגיל 14 ומעלה, למשל, יש לצרוך 2.4 מק"ג B12 ליום, וב-100 גרם כבד בקר יש 59 מק"ג! גם בכל מה שקשור לברזל ונחושת המצב לא רחוק, ורוב האנשים יקבלו את כל מה שהגוף שלהם צריך בתחום הזה, רק ממנה אחת של כבד בקר. רק היזהרו ודעו שלא מומלץ לצרוך מאכלים שכאלה  באופן חריג, כי יש בהם גם רכיבים שעלולים להזיק לגוף ועדיף, להימנע מכך הרבה יותר מאשר משיער אפור.
מזונות למניעת שיער אפור: כבד בקר

9. קשיו

לא רק שרבים אוהבים את טעמו הנפלא, כמות הברזל באגוזי קשיו כפולה מזו שברוב האגוזים האחרים. צריכת הברזל המומלצת לגברים מעל גיל 18 היא 8 מ"ג ביום ולנשים היא 18 מ"ג - וב-50 גרם קשיו יש כ-3.5 מ"ג ברזל. בנוסף, בקשיו יש גם הרבה נחושת שחשובה עבור שמירה על צבע השיער שלכם, נוגדי חמצון שונים ואפילו מגנזיום חיוני שממלא מגוון רחב של תפקידים בגוף. רק שימו לב שלא מומלץ לאכול יותר מחופן קטן של אגוזי קשיו ליום, והתעלמות מהעובדה הזאת עלולה להוביל לכאבי ראש ועודף של המינרל סלניום בגוף, שעלול להוביל להפרעות במערכת העיכול.

מקור התמונות: Schellack

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.